Trzej królowie przybyli, już w… 700 odsłonach

Zmieniając w dniu 1 stycznia kalendarz wybraliśmy egzemplarz nadesłany przez Wydawnictwo Artystów Malujących Ustami i Nogami „AMUN”. Dla m-ca stycznia umieszczono w nim obraz trzech króli podążających na wielbłądach za gwiazdą. Mnie zainteresował jednak dołączony wiersz ks. Jana Twardowskiego.
Święty Józef załamał ręce,
Denerwują się w niebie świeci,
Teraz idą nie trzej Mędrcy
Lecz uczeni, doktorzy, docenci…
   Przeczytałem i postanowiłem, że w Dniu Trzech Króli wykorzystam ten obrazek wraz z wierszem i wkleję go na Fb ze stosownym przesłaniem. Zobaczę jaka będzie reakcja – pomyślałem
Dzisiaj w Dniu Trzech Króli byłem w kościele i wysłuchałem jak zwykle bardzo mądrego kazania. Po powrocie do domu zastałem swoje dzieci szykujące się do wyjazdu na uroczyste obchody święta Trzech Króli do pobliskiego Staszowa. W telewizji obejrzałem relację na żywo z przebiegu uroczystego przemarszu Trzech Króli w wybranych miastach Polski. Posłuchałem z zaciekawieniem narratorów i wypowiedzi znanych osób, które całymi rodzinami przychodziły na te uroczystości po to, aby poczuć się członkiem wspólnoty i cieszyć się tym, co dzisiaj wydarzyło się w dalekim Betlejem. Wypowiadane przed kamerami słowa znajdowały autentyczne poparcie w tym, co się działo na ulicach 184 polskich miast. Widoczna była radość, braterstwo, a przy okazji niezwykle staranne przygotowanie i realizację tego przedsięwzięcia. Wszędzie zademonstrowano piękne kostiumy, dekoracje i rekwizyty.
    Moje dzieci powróciły z pochodu w koronach i ze śpiewnikiem kolędowym Orszak Trzech Króli 2014. Moja Marysia chodziła po domu w koronie aż do swojego wyjazdu. Ja założyłem drugą koronę, a jej tato trzecią i wykorzystaliśmy te atrybuty do okazjonalnej sesji zdjęciowej.

   Realizując postanowienie przytoczone na wstępie dzisiejszej opowieści zrobiłem zdjęcie styczniowej strony kalendarza i wkleiłem go na swoją stronę Fb z komentarzem:
Marsz, marsz wszystkie chrześcijany…
Dał nam przykład Kościół Święty jak świętować mamy…
Ponad 180 pochodów, a w nich radość, uśmiech, szczęście
Kibole i nacjonaliści nie dopisali…
   Spodziewałem się ostrych komentarzy, zwłaszcza miłośników zadym i ateistów, ale jak się okazuje niesłusznie. Oprócz pojawienia się Lajka ze strony dwóch starszych osób panuje tam cisza.
Chyba się przeliczyłem, co?
Po odjeździe dzieci zajrzałem do śpiewnika. Znalazłem tam słowa Ojca Świętego Benedykta XVI skierowane do uczestników Orszaku 2013 wygłoszone przed rokiem z okna papieskiego. Piękne i budujące. Drugim znaczącym tekstem jest wpis do śpiewnika poczyniony przez naszego prezydenta kończący się słowami:
Wspólne kolędowanie wciąż łączy Polaków o różnych poglądach. Okazując sobie nawzajem ciepło i zrozumienie, włączajmy się do Orszaku Trzech Króli, który przemierza ulice miast i miasteczek Polski by przekazywać Dobrą Nowinę. Włączajmy się w niego całymi rodzinami i głośno kolędujmy”.

   Ja też tak uważam. Dopiero po raz szósty organizowany Orszak Trzech Króli pokazał, że są święta i są wartości łączące autentycznie Polaków, że wszyscy korzystamy na czynnym uczestnictwie w tym przedsięwzięciu, a po powrocie do domów podtrzymujemy nastrój świąteczny i zacieśniamy więzi rodzinne, a zwłaszcza międzypokoleniowe. Mamy zatem święta, które dzielą Polaków i takie, które potrafią ich łączyć. W permanentnie trwającej kampanii wyborczej już pojawiają się hasła o potrzebie zniesienia tego święta. Ja jestem przeciwny, a Państwo, co o tym myślicie?

 

5 uwag do wpisu “Trzej królowie przybyli, już w… 700 odsłonach

 1. — przed chwileczką,właśnie skończyłam pisać u siebie odpowiedź do Twojego komentarza… jestem tu, a dlaczego taka cisza na fb?… być może dlatego , że Święto Trzech Króli nie budzi tyle sensacji , co kolejny pijany kierowca , czy motorniczy… to święto jak sam pokazałeś na zdjęciach bardzo rodzinne i tak też je przeżywajmy…. u Was bardzo pięknie i z wiarą o której nie boisz się pisać..
  –pozdrawiam

  Polubienie

 2. Fajnie, że święto Trzech Króli jest takie radosne i rodzinne. Fajnie, że są różne pochody ulicami miast, które gromadzą tysiące ludzi.
  Chociaż jeśli chodzi o święta wolne od pracy to są zbyt często albo zbyt rzadko. Na przykład od 15 sierpnia do 1 listopada jest aż 2,5 miesiąca przerwy. Natomiast pomiędzy 24 grudnia, a 6 stycznia są aż 3 dni wolne od pracy.
  Pozdrawiam:)

  Polubienie

 3. Są dość liczne głosy, ze nie jesteśmy aż tak bogatym krajem, aby tyle świąt świętować i mieć takie rekordowo długie weekendy. Nie są te święta równomiernie rozsypane po kalendarzu bo okazje do świętowania rządzą się swoimi prawami.
  Cieszę się z tego, że mamy podobny pogląd na tę kwestię.
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

 4. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  Gdy pisałem udostępniany dzisiaj tekst był rok 2014.
  Powstała w 2009 roku nowa forma urządzania znanych wcześniej jasełek z wykorzystaniem zwyczaju wspólnego kolędowania niezwykle dynamicznie opanowywała kraj. Dzisiaj Orszaki Trzech Króli przemaszerowały ulicami prawie 700 miejscowości angażując w to radosne świetowanie ogromne rzesze ludzi. Jedynie panująca pandemia stanowiła naturalne ograniczenie liczebności uczestników. Wiele dobrego dzieje się między ludźmi już w czasie przygotowań Orszaku, jak i w czasie jego realizacji.
  Politycy też znajdują radość we wspólnym świętowaniu, bo mają okazję przemówić i zaapelować o kultywowanie młodej jeszcze tradycji. W końcu trzeba docenić ten walor, jako że prawie już nie ma spraw jednoczących ludzi we współczesnym świecie rosnącego różnicowania, a nawet wrogości plemion żyjących w Polsce

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.