Trzej królowie przybyli, już w… 740 odsłonach

Zmieniając w dniu 1 stycznia kalendarz wybraliśmy egzemplarz nadesłany przez Wydawnictwo Artystów Malujących Ustami i Nogami „AMUN”. Dla m-ca stycznia umieszczono w nim obraz trzech króli podążających na wielbłądach za gwiazdą. Mnie zainteresował jednak dołączony wiersz ks. Jana Twardowskiego.
Święty Józef załamał ręce,
Denerwują się w niebie świeci,
Teraz idą nie trzej Mędrcy
Lecz uczeni, doktorzy, docenci…
   Przeczytałem i postanowiłem, że w Dniu Trzech Króli wykorzystam ten obrazek wraz z wierszem i wkleję go na Fb ze stosownym przesłaniem. Zobaczę jaka będzie reakcja – pomyślałem
Dzisiaj w Dniu Trzech Króli byłem w kościele i wysłuchałem jak zwykle bardzo mądrego kazania, ale w pochodzie – ze względów zdrowotnych,  nie wziąłem udziału.
W telewizji obejrzałem za to relację na żywo z uroczystego przemarszu Orszaków Trzech Króli w wybranych miastach Polski. Posłuchałem z zaciekawieniem narratorów i wypowiedzi znanych osób, które całymi rodzinami przychodziły na te uroczystości po to, aby poczuć się członkiem wspólnoty i cieszyć się tym, co dzisiaj wydarzyło się w dalekim Betlejem. Wypowiadane przed kamerami słowa znajdowały autentyczne poparcie w tym, co się działo na ulicach 743 polskich miast i wsi. Wszędzie widoczna była radość, braterstwo, a przy okazji niezwykle staranne przygotowanie i realizacja tego przedsięwzięcia. Wszędzie demonstrowano piękne kostiumy, dekoracje i rekwizyty.
  Realizując postanowienie przytoczone na wstępie dzisiejszej opowieści zrobiłem zdjęcie styczniowej strony kalendarza i wkleiłem go na swoją stronę Fb z komentarzem:
Marsz, marsz wszystkie chrześcijany…
Dał nam przykład Kościół Święty jak świętować mamy…
Ponad 740 pochodów, a w nich radość, uśmiech, szczęście
Kibole i nacjonaliści nie dopisali, a więc nie przeszkadzali…
   Spodziewałem się ostrych komentarzy, zwłaszcza miłośników zadym i ateistów, ale jak się okazuje niesłusznie.
Oprócz pojawienia się Lajka ze strony dwóch starszych osób panuje tam cisza. Chyba się przeliczyłem, co?
Gdy zajrzałem do wydanego z tej okazji śpiewnika, to znalazłem tam piękne i budujące słowa naszego prezydenta.
Wspólne kolędowanie wciąż łączy Polaków o różnych poglądach. Okazując sobie nawzajem ciepło i zrozumienie, włączajmy się do Orszaku Trzech Króli, który przemierza ulice miast i miasteczek Polski by przekazywać Dobrą Nowinę. Włączajmy się w niego całymi rodzinami i głośno kolędujmy”.

   Ja też tak uważam. Organizowany od lat Orszak Trzech Króli pokazał, że jednak są święta i są wartości łączące autentycznie Polaków. Wszyscy korzystamy na czynnym uczestnictwie w tym przedsięwzięciu, a po powrocie do domów podtrzymujemy nastrój świąteczny i zacieśniamy więzi rodzinne, a zwłaszcza międzypokoleniowe. Mamy zatem święta, które dzielą Polaków i takie, które potrafią ich łączyć. W permanentnie trwającej kampanii wyborczej już pojawiają się hasła o potrzebie zniesienia tego święta. Ja jestem przeciwny, a Państwo, co o tym myślicie?

 

Reklama

5 uwag do wpisu “Trzej królowie przybyli, już w… 740 odsłonach

 1. — przed chwileczką,właśnie skończyłam pisać u siebie odpowiedź do Twojego komentarza… jestem tu, a dlaczego taka cisza na fb?… być może dlatego , że Święto Trzech Króli nie budzi tyle sensacji , co kolejny pijany kierowca , czy motorniczy… to święto jak sam pokazałeś na zdjęciach bardzo rodzinne i tak też je przeżywajmy…. u Was bardzo pięknie i z wiarą o której nie boisz się pisać..
  –pozdrawiam

  Polubienie

 2. Fajnie, że święto Trzech Króli jest takie radosne i rodzinne. Fajnie, że są różne pochody ulicami miast, które gromadzą tysiące ludzi.
  Chociaż jeśli chodzi o święta wolne od pracy to są zbyt często albo zbyt rzadko. Na przykład od 15 sierpnia do 1 listopada jest aż 2,5 miesiąca przerwy. Natomiast pomiędzy 24 grudnia, a 6 stycznia są aż 3 dni wolne od pracy.
  Pozdrawiam:)

  Polubienie

 3. Są dość liczne głosy, ze nie jesteśmy aż tak bogatym krajem, aby tyle świąt świętować i mieć takie rekordowo długie weekendy. Nie są te święta równomiernie rozsypane po kalendarzu bo okazje do świętowania rządzą się swoimi prawami.
  Cieszę się z tego, że mamy podobny pogląd na tę kwestię.
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

 4. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  Gdy pisałem udostępniany dzisiaj tekst był rok 2014.
  Powstała w 2009 roku nowa forma urządzania znanych wcześniej jasełek z wykorzystaniem zwyczaju wspólnego kolędowania niezwykle dynamicznie opanowywała kraj. Dzisiaj Orszaki Trzech Króli przemaszerowały ulicami prawie 700 miejscowości angażując w to radosne świetowanie ogromne rzesze ludzi. Jedynie panująca pandemia stanowiła naturalne ograniczenie liczebności uczestników. Wiele dobrego dzieje się między ludźmi już w czasie przygotowań Orszaku, jak i w czasie jego realizacji.
  Politycy też znajdują radość we wspólnym świętowaniu, bo mają okazję przemówić i zaapelować o kultywowanie młodej jeszcze tradycji. W końcu trzeba docenić ten walor, jako że prawie już nie ma spraw jednoczących ludzi we współczesnym świecie rosnącego różnicowania, a nawet wrogości plemion żyjących w Polsce

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.