Minister od kasy

Bywają dwa rodzaje ministrów finansów: jedni odchodzą w hańbie, a drudzy – we właściwym czasie. James Callaghan

Jacek Roz­tow­ski, wi­ce­pre­mier i mi­ni­ster fi­nan­sów, jest źle oce­nia­ny przez 48 proc. Po­la­ków. 31 proc. od­nio­sło się neu­tral­nie do pracy mi­ni­stra, a za­do­wo­lo­nych z jego po­czy­nań jest tylko 8 proc. an­kie­to­wa­nych. Mi­ni­ster zna­lazł się na trze­cim miej­scu wśród najgorzej ocenianych ministrów – jak to możemy wyczytać w dzisiejszym artykule
Wyprzedził tylko min. Joannę Muchę i Bartosza Arłukowicza, których oceniano jeszcze gorzej. Nic wiec dziwnego, że pojawiły się kalkulacje o jego rychłym zwolnieniu w ramach przewidzianej na wrzesień  rekonstrukcji rządu. Zakłada się możliwość wykonania takiego manewru nie tylko z powodu niskich (jak twierdzi opozycja) kompetencji, a z potrzeby rzucenia na pożarcie wystarczająco „grubej ryby”, bo tylko to może przywrócić zaufanie do tego rządu.
Wiadomo, że powodem wszelkiego zła jest kasa, a właściwie jej brak. Na czym więc zbić kapitał polityczny pozwalający podmienić obecnych rządzących przez pretendentów do władzy? Oczywiście, że na krytyce wszelkich poczynań w sferze finansów, na rzucaniu podejrzeń o korupcję, o machlojki w ustawianiu przetargów, na podkopywaniu zaufania społecznego do rządu itd. itp. Wszyscy poprzednicy to samo robili, aby obalić rządy AWS, SLD, PIS, a teraz łączą siły, aby wysadzić z siodła obecnych politykierów. Oni sami mówią : Krytyka rządu jest świętą sprawą każdej opozycji w każdym demokratycznym państwie – i mają rację. Walczą, przekonują do swoich racji, zjednują sobie poparcie na zasadzie śnieżnej kuli, która kiedyś zacznie się toczyć i nabierając na siebie kolejne warstwy nie da się już zatrzymać. Niczym taran zmiecie wszystko to, co stoi na drodze.

Jak się nam żyje? Najwięcej wie o tym opozycja. Tam najbardziej starannie liczy się miliony młodych Polaków wypchniętych za granicę decyzjami nieudolnego rządu, a także młodych bezdomnych i bezrobotnych rodziców i ich niedożywione dzieci. Tam prowadzi się dokładne rachunki rosnącego dynamicznie zadłużenia Polski wobec świata zewnętrznego i wewnętrznego. Tam wiedzą najlepiej ile oszczędności, a ile długu przypada na statystycznego Polaka. Co najważniejsze??? Opozycja najlepiej wie, co trzeba zrobić, – oczywiście po odsunięciu dzisiejszych władców od władzy, aby zaspokoić rozbudzone w kampanii oczekiwania wyborców. A roszczenia mamy nie małe. Jak to wynika z wypowiedzi szefowej CBOS: … Najmłodsi wyborcy mają mniejsze poczucie powinności wobec państwa. Aż 37 proc. nie uznaje za obowiązek płacenie podatków. Postawa roszczeniowa? Cynizm? Nie rozumiem, ale jestem zaniepokojona – mówi Mirosława Grabowska – Szefowa CBOS Agnieszka Kublik:
…Polacy chcą mieć państwo, które ma zapewnić bezpieczeństwo, poszanowanie własności prywatnej, zagwarantować leczenie i studia wyższe za darmo, pracę zgodną z kwalifikacjami, no i dach nad głową. I to się nie zmienia od lat.

Prof. Mirosława Grabowska, socjolog potwierdza powyższą opinię:
To prawda, badania CBOS pokazują, że Polacy mają bardzo wysokie oczekiwania wobec państwa. Moim zdaniem to połączenie trzech czynników: jeszcze wpływu PRL-u, zafascynowania modelem państwa opiekuńczego na wzór skandynawski i społecznej nauki Kościoła. Ma być po równo dla wszystkich, bezpiecznie i godnie. Ale zwracam uwagę, że oczekiwania, iż państwo zapewni obywatelom bezpieczeństwo i poszanowanie własności prywatnej – a są to oczekiwania 99 proc. – to standard nawet w liberalnym, minimalistycznym modelu państwa. Ciekawe, że oczekiwania socjalne są niewiele niższe.
– Komu wierzyć??? Komu zaufać???
– Politykom? – NIE!!! – Zwłaszcza  miłościwie nam panującym. A może pretendentom do władzy??? – Tu już jest różnie: O tym też donosi prasa…

Z badania TNS Polska dla „Wiadomości” TVP wynika, że więcej Polaków wierzy w propozycje na walkę z kryzysem przedstawiane przez PiS niż te, które proponuje PO… 20 proc. ankietowanych wierzy, iż PiS ma najlepsze plany na walkę z kryzysem. Propozycje antykryzysowych działań przedstawiane przez Platformę podobają się 14 proc. respondentów. W recepty na walkę z kryzysem przedstawiane przez inne partie wierzy zdecydowanie mniej ankietowanych – SLD zaufałoby 4 proc. wyborców, Ruchowi Palikota i PSL – 3 proc., Solidarnej Polsce – 2 proc., a PJN i Nowej Prawicy – 1 proc. 

Po obydwu stronach barykady występują wybitni i utytułowani ekonomiści. Jak czyta się ich ekspertyzy, to człowiek ma coraz mniej pewności co do tego, że oni kończyli podobnie uczące szkoły i powołują się na te same prawa ekonomiczne. Należąc do dworów tych, czy innych zleceniodawców piszą to, czego oczekują ich mocodawcy. Nie od dzisiaj wiadomo, że … sposób stania, czy siedzenia, bardzo zmienia punkt widzenia.
Wracając do „ministra od kasy”, to zanim wydamy osąd walnijmy się we własne piersi i odpowiedzmy, czy na miejscu tego smutnego obecnie pana moglibyśmy liczyć na pozytywne oceny kwalifikacji i kompetencji? Czy on lub ktokolwiek inny jest w stanie pogodzić żądania obniżenia podatków z żądaniami powiększenia wydatków, bez pogłębiania deficytu?
Takie cuda się jeszcze nie zdarzyły. Nigdzie na świecie.
– Czy kolejny minister potrafi zmienić zasadę stosowaną w każdym dobrze prosperującym gospodarstwie domowym? Brzmi ono następująco :
Pamiętaj rozchodzie, żyj z przychodem w zgodzie!

7 uwag do wpisu “Minister od kasy

 1. ~MR pisze:

  No co Ty Tatulu – we własne piersi się bić? Czyż nie potrzeba nam właśnie zwiększać wydatki, zwłaszcza na cele społeczne, a zmniejszać podatki? Tylko wtedy będzie nam się lepiej żyło. To przeciez takie proste, nawet dla zwykłego człowieka, a Ty coś tu straszysz, że nigdzie na świecie tak się nie zdarzyło. To może najwyższy czas, żeby się w końcu zdarzyło? 😉
  Kolejny, świetny tekst Tatulu, dziękuję.

  Polubienie

  • tatul pisze:

   ~MR,
   Bardzo dziękuję za przychylną ocenę. Ja chciałbym aby nam się udało. Aby odwołano wszystkie Marsze na Warszawę z żądaniami o to, czy owo. Każdemu ministrowi finansów dobrze życzę i ufam, że on robi to co musi.
   Pozdrawiam

   Polubienie

  • Niełatwo w naszym kraju być ministrem finansów; niełatwo jest rządzić społeczeństwem, które ma li tylko oczekiwania i żądania. Pamiętacie hasło ;”pomożecie?” pomagaliśmy i co…całe życie zaciskam pasa, aż… pas się podarł teraz już nie mam czym zaciskać pasa. Żyję więc dniem dzisiejszym, bo jutra mogę już nie doczekać. Może masz rację, że każdy minister finansów CHCE dobrze, ale który potrafi czynić cuda?
   pozdrawiam

   Polubienie

 2. Cieszę się, że podzielasz moje zdanie Basiu. Sprawa nabrała dynamizmu i coś się wydarzy. Nie bardzo mają komu powierzyć takie stanowisko. Zobaczymy. Polityk prawdy nie powie. Chyba że przez pomyłkę.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 3. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  Ten sam dzień, tylko sprzed 7 lat. Wtedy planowano zmienić ministra finansów, a dzisiaj jego odpowiednik przeprowadził aktualizację budżetu na 2021 r, który zamiast zrównoważenia (Deficyt 0) będzie miał deficyt 109 miliardów złotych, jak dobrze pójdzie. Spadek PKB sięgnie ponad 4 proc,a inflacja niemal tyle samo. Dodatkowo minister od kasy pocieszył nas tym, że to nie wydatki będą przyczyną deficytu ale INWESTYCJE, tak lansowane przez premiera. Da nam to „kopa do przodu i w górę”. Inflacja, to nie jest sprawa tego ministra, a prezesa NBP, a więc umył ręce, co jest dzisiaj tak ważne nie tylko w zyciu, ale i polityce. Coraz więcej ministrów i wiceministrów umywa ręce i sama odchodzi, zanim prezes przeprowadzi rekonstrukcję
  rządu i ich wywali. Obecny minister od kasy też zapowiadał odejście do innej, bardziej ambitnej pracy…
  Może ktoś obserwujący scenę polityczną powie, co właściwie się dzieje? Skąd i dokąd wiatr wieje?
  Czy te minione 7 lat zmieniło coś w rytuale sprawowania władzy przez nasze elyty?

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.