W Dniu tak pięknym i wspaniałym…

Przeżywamy kolejną piękną rocznicę Cudu nad Wisłą.

Znaczenie tego wyczynu zbrojnego naszej słabiutkiej Ojczyzny, która co dopiero – w 1918 r. odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli jest nadal niekwestionowanym wkładem w kształtowanie historii Europy. Bitwa Warszawska zaliczona została do 19 najważniejszych bitew w historii ludzkości. To również najważniejsza bitwa w naszej historii.
To, że wtedy zwyciężyliśmy jest zasługą wielu ludzi i okoliczności w jakich przyszło nam bronić młodego państwa. Kościół akcentując te wszystkie zasługi ludzi wskazuje również na działanie Sił Nadprzyrodzonych – „Cud nad Wisłą” i niech się tak dzieje, bo sukces miał zawsze wielu ojców. Fakt pozostaje jednak faktem: ZWYCIĘŻYŁA POLSKA.

Dla przypomnienia tamtego czasu załączam ten klip, żałując jednak tego, że żaden nasz zespół nie wpadł na pomysł, aby nagrać coś takiego. Oto nagranie zespołu Sabaton: https://www.youtube.com/watch?v=8HSm9eb922Y

Słuchając zachęcam do zwrócenia uwagi na napisy. Polskie tłumaczenie zawiera symptomatyczne słowa i do tego powtarzane aż trzy razy: Oto te słowa:

Ojczyzna poległych
I Ojczyzna walecznych
W obliczu nawałnicy,
Poobijani i rozdarci,
Walczymy o nasz wspaniały kraj.
Chodź, weź naszą dłoń,
Stoimy razem
By bronić
Naszego wspaniałego kraju – (x 3)

Pomyślmy przy okazji obserwacji obchodów, co by się działo dzisiaj „w obliczu nawałnicy”?
W Dniu tak pięknym i wspaniałym życzmy sobie sercem całym Pokoju i spokoju tak u nas jak i na świecie

 

10 uwag do wpisu “W Dniu tak pięknym i wspaniałym…

 1. ~Ułan pisze:

  Zawsze mnie zastanawiało jak w dzisiejszym czasie zareagowałoby społeczeństwo w przypadku takiej nawałnicy jaka miała prawie 100 lat temu.przeraża mnie myśl,że sporo obywateli uciekłaby mając o wiele większe możliwości transportu jak nasi przodkowie dla których jedynym wyjściem było stanąć z bagnetem i czekać na wroga, bo wycofanie się było nie możliwe .pare lat temu byłem świadkiem rozmowy gdy mężczyzna ponad juz 30 letni,ojciec 2ch młodych synów powiedział:”kiedyś to trzeba było być głupim by tak iść,walczyć jak po chwili można było dostać kulą w głowę” do dziś kłócę się z bliską krewną ktora twierdzi,że Powstanie Warszawskie było nie potrzebne…mój pradziadek walczył w powstaniu,drugi bił bolszewików,inny przodek na Ukrainie dokazywał,prapradziad był dowódcą oddziału w Powstaniu Styczniowym…nie chwalę się familią,ale przez ich życie poczuwam się do tego by mieć w sobie trochę honoru,bronić kraju,ludzi i żyć na tyle godnie bykiedyś przed nimi stanąć i nie wstydzić się…a wstydzę się wielu teraz młodych mężczyzn którzy nie potrafią zrozumieć swojej roli w tym życiu…czy gdyby wybuchła wojna o kraj,jak wielu by nas staneło i zostało??

  Polubienie

  • Piękny komentarz. Mając takich przodków trudno myśleć tak jak ci wspominani znajomi. Całe szczęście, ze wojna nam nie zagraża i moment próby nie następuje.
   Gdyby jednak, to…
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

   • Tatulu twierdzisz, że woja nam nie zagraża? a do czego mogą doprowadzić oszołomy domagające się autonomii?
    Jed­na mała is­kra może wywołać ogień, który ciężko będzie ugasić…jedno nieopacznie wypowiedziane słowo, może przyczynić się do dramatu wielu.
    Obyś miał rację Tatulu.

    Polubienie

   • ~Basiu, ja miałem na myśli zagrożenia zewnętrzne, a Ty wskazujesz na ruchy zmierzające do uzyskania autonomii . Takie problemy występują dość powszechnie, a nawet bywają i krwawe. Jedne kraje się integrują, a inne się dzielą. Gdy rozpadała się Jugosławia i jednocześnie dzieliła się Czechosłowacja, to wiele głosów wskazywało na to, że te nowe twory państwowe nie mają szans na samodzielność. Czas pokazał, że nie mieli racji. Tak Czechy jak i Słowacja świetnie sobie radzą. Miejmy nadzieję, że w Polsce również uda się pogodzić interesy lokalnych społeczeństw z potrzebą utrzymania jednego państwa.
    Bądźmy optymistami

    Polubienie

   • Dobrze być optymistą.cytuję za ontem;

    Władimir Bukowski ostrzega: Polska może upaść

    – Pol­ski rząd jest obec­nie naj­bar­dziej pro­mo­skiew­skim rzą­dem w Eu­ro­pie. Dal­sze takie po­stę­po­wa­nie może do­pro­wa­dzić do upad­ku Pol­ski – mówi w roz­mo­wie z „Ga­ze­tą Pol­ską Co­dzien­nie” Wła­di­mir Bu­kow­ski. Ro­syj­ski pi­sarz i dy­sy­dent twier­dzi, że jego kraj ma obec­nie „o wiele więk­szy wpływ na to, co dzie­je się w Pol­sce, niż 20 lat temu”

    Polubienie

 2. — nie wyobrażam sobie teraz takiego zrywu do obrony ojczyzny… teraz, gdy prawie każdy ma patriotyzm w swoim największym poważaniu., czyli w……— no oczywiście mówić , krzyczeć , czy protestować potrafimy…. ale ile ponad to?
  — chyba , ze w obronie stanie ,,stara szkoła”…. gdy naprawdę uczono co to miłość i szacunek dla ojczyzny i bliźniego..

  Polubienie

  • ~Aliku, miejmy nadzieję na to, że uda się w nieskończoność wydłużać okres bezwojnia w naszej Europie. Mamy interes w tym aby rozwijać współpracę, a nie walczyć zbrojnie o nowe przestrzenie.
   Dzisiaj zawołanie „Niemcy, Niemcy ponad wszystko” nie musi być utrwalane uzbrojoną po zęby armią. Wystarczą banki i różne organizacje dyktujące ekonomiczne warunki bytu państwowego dla wielu krajów.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  Doczekaliśmy kolejnej rocznicy bitwy nazwanej „Cudem nad Wisłą”.
  Niezwykle rozbudowane obchody tej Jednej z niewielu wojen wygranych przez Polskę – Obrona Europy przed Stalinem w 1920 roku – równie ważna dla Europy jak pogrom Turków pod Wiedniem czy obrona Londynu przed Hitlerem – wielokrotnie naród polski ocalił dzisiejszy świat przed totalnym niebytem..! – napisał ktoś pod nagraniem zespołu Sabaton, które załączam pod linkiem w tekście.
  Czasy są jednak niespokojne i obchody najsławniejszych nawet bitew i zrywów ani o jotę nie zwiększają siły obronnej kraju.
  Do tego potrzeba nam silnej gospodarki, mądrych przywódców, silnej i dobrze uzbrojonej, wyszkolonej i dowodzonej Armii i zaangażowanego społeczeństwa

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.