Go Win w drodze po władzę w PO i nie tylko

Gdy rankiem zajrzałem do Facebooka, to zwróciłem uwagę na wklejone przez kogoś i znane wszystkim zdjęcie (obok) Jarosława Gowina spacerującego po sopockim molo ze swoimi „aniołkami”. Nowe było zaopatrzenie tego zdjęcie w genialny tytuł Go Win. Ponieważ to nowe podejście „rzuciło mi się na oczy”  trafnością  charakterystyki wydarzenia polskiego sezonu czyli spaceru J. Gowina po Polsce postanowiłem sprawdzić jak dalece jest ono zgodne z definicjami słownika języka angielskiego. Oto co mi z tych badań wyszło:
Go – oznacza:  chodzić, pójść, jechać,
Win – jest jeszcze bardziej wymowne, bo oznacza ni mniej ni więcej: wygrywać, zdobywać, zarabiać, docierać do czegoś, osiągać, przedzierać się przez coś, torować sobie drogę (win one`s way), pozyskać…
Win – to także wygrana.
Zazdroszczę ludziom potrafiącym tak lapidarnie, a zarazem niezwykle trafnie określić sedno jakiegoś problemu. W tym przypadku dodatkowym smaczkiem jest  znalezienie tego pojęciowego skrótu w samym nazwisku kandydata do tronu władzy w PO.
Oczywiste jest, że większość mediów i tzw. komentatorów niezależnych lekceważy ten nowy sposób walki o władzę i nie daje J. Gowinowi żadnych szans, ale przecież wiadomo dlaczego. Mainstream nie chce popierać niczego, co zagraża dzisiejszemu porządkowi, czyli rzeczywistości stworzonej przez trwających w morderczym uścisku dwóch znanych nam (aż za dobrze) facetów D. Tuska i J. Kaczyńskiego.
Gowin jest kolejnym człowiekiem chcącym znaleźć inną perspektywę rozwoju Polski, a więc nic dziwnego, że ukazuje się go w dość groteskowym kontekście. Oto przystojny i uśmiechający się przyjaźnie facet zamiast korzystać z uroków przyrody, w czasie trwających właśnie sejmowych wakacji wybrał się w Polskę, aby spacerując rozdawać gazetki i spotykać się z ludźmi, udzielać wywiadów i zjednywać sobie sprzymierzeńców. Lepiej go traktować jako ciekawostkę , a z filmików pokazujących te spacery zrobić coś w  rodzaju teledysku do polskiej wersji znanej rosyjskiej piosenki:
A ja idu, szagaju po Polsze
Postanowiłem sprawdzić co o tych spacerach piszą na prawym skrzydle naszego Mainstream`u. I stwierdziłem, że tu jest inaczej. Oto w niedzielnym wydaniu :  http://www.prawy.pl/z-kraju/3629-gowin-kowal-wipler-razem-utworza-partie  czytamy m.in.
Po spodziewanym, zdecydowanym zwycięstwie Tuska w rywalizacji z Gowinem o palmę pierwszeństwa w Platformie, drogi obu polityków muszą się rozejść. Tusk dokona rozwodu w imię konieczności utrzymania spójności partii i pozbycia się „konserwatywnego balastu”, powodującego odpływ części dotychczasowych wyborców PO do SLD. Gowin zaś, ogłosi Polsce i Polakom, że Platforma zbyt mocno skręciła na lewo i wypchnięty zdecyduje się na życie poza Platformą. Na ten ruch Gowina czekają nie tylko jego najbliżsi współpracownicy, tacy jak poseł Żalek, czy Godson. Takim scenariuszem zainteresowani są też niektórzy byli politycy PiS, którzy rozstali się z partią Jarosława Kaczyńskiego. Mowa tu przede wszystkim o Pawle Kowalu i PJN oraz Przemysławie Wiplerze i Republikanach. Wszyscy oni mieszczą się szeroko rozumianej formule konserwatywno-wolnorynkowej i mają szansę zabudować miejsce między przesuwającemu się coraz na lewo w sprawach społeczno-gospodarczych PiS oraz dryfującej ku rozwiązaniom socjalnym i lewackiej obyczajowości Platformie. Dostępne badania pokazują, że taka inicjatywa mogłaby liczyć na poparcie od 5 do 14 proc. głosujących. Tych, którzy nie chcą rozrostu etatyzmu i biurokracji, oczekują deregulacji i większej swobody w aktywności rynkowej dla jej uczestników. Chcą jednocześnie niskich podatków i ograniczenia wydatków państwa, a także oczekują na długofalowe rozwiązania w polityce prorodzinnej, chroniącej Polskę przed demograficzną katastrofą. Troska o rodzinę wiąże się także z konserwatywnym systemem wartości w sprawach obyczajowych…
Już tylko tydzień dzieli nas od ogłoszenia wyników wyborów na szefa Platformy Obywatelskiej. Wkrótce dowiemy się jakie miejsce wychodził sobie J. Gowin. Jeśli nie będzie to jeszcze tym razem zwycięstwo, to przynajmniej ma szansę na dobre miejsce w ławach sejmowych i jakąś zdolność koalicyjną w ramach nowego klubu parlamentarnego, który założy po wyrzuceniu go z PO. To nie jest mało – jak na początek, prawda?
Ostatnio nasz kolejny pretendent do władzy, związkowiec, były komandos Piotr Duda – gracz ogłosił długi marsz mający obalić rząd Tuska. To dość ciekawe sformułowanie znane choćby z historii współczesnych Chin :
Długi Marsz, określenie etapu chińskiej wojny domowej toczonej między Kuomintangiem i komunistami, którzy zmuszeni byli przeprowadzić swą armię przez całe Chiny w latach 1934–1935. Oddziały pod wodzą Mao Tse-tunga przebyły dystans ok. 12 tys. kilometrów staczając podczas drogi wiele bitew. Spośród 100 tys. żołnierzy, którzy wyruszyli z prowincji Kiangsi, do celu wędrówki – Szensi, dotarło 30 tys. W dzisiejszych Chinach długi marsz symbolizuje etos rewolucji – czytamy w Wikipedii. Warto dodać, że ci, którzy dotarli na miejsce wzięli całą władzę w swoje ręce.
Czymże innym był sukces naszej SOLIDARNOŚCI?
Czym jest trwający od 2007 roku marsz Prawa i Sprawiedliwości?
Czy nie o to samo toczy się gra?
Jarosław Gowin realizuje idee wielkiego marszu idąc solo, przynajmniej na razie. Czy osiągnie to, co sobie założył ? Odpowiedź już wkrótce.

4 uwagi do wpisu “Go Win w drodze po władzę w PO i nie tylko

 1. Tatulu – gdzie się podziali założyciele PO; Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński z AWS? został tylko Donald Tusk z Unii Wolności. Dlaczego? bo Tusk „wyciął” swoich konkurentów jak Kaczyński w PiS?
  GOWIN jest moim kandydatem na prezydenta nie tylko na szefa PO. Zapewne przegra wybory w partii, lecz to źle się skończy zarówno dla Tuska jak i dla nas. Obudzimy się z ręką w nocniku, a coraz więcej pojawi się oszołomów ze swymi hasłami;
  http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130806/REGION/130809757
  i co z tego, że PiS i PO atakują burmistrza Zdzieszowic za autonomię Śląska, kiedy on ma poparcie Mniejszości Niemieckiej tak hardej na Opolszczyźnie? Nasunęło mi się skojarzenie; na jakiej fali „wypłynął” Hitler – czy nie wykorzystał społecznego niezadowolenia?
  PiS i PO bawią się w podchody nie zważając, że kraj tonie, jak Titanic; kto dopcha się kamizelek ratunkowych, ten przetrwa katastrofalną sytuację w kraju? Ta nasza, rzekomo rozpędzona gospodarka, po linii pochyłej stacza się z zawrotną prędkością ku przepaści, a za kierownicą siedzi Donald Tusk. On w porę zdoła wyskoczyć z pędzącego wehikułu np. do UE, a my będziemy przypominać miotającego się topielca, który na ramionach bliźniego będzie się wspinał byle tylko się uratować.
  Nie lubię Donalda Tuska. Chcę GOWINA.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.