Hej wakacje to rzecz …miła? Dla kogo?

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego napisała do mnie moja była uczennica Ewa, a obecnie również pedagog i wychowawca:
Panie Czesławie, już wakacje? prawda:)
– Tak Ewuniu. Ja mam wakacje od dwóch lat.
– Pamiętam, choć to dalej pewnie szczególny czas:)
– Oczywiście. śledzę życie szkoły i wiem co się dzieje. A TY zakończyłaś już nauki? Kiedy będą Twoje wakacje?
– Hm mm… jeszcze trwa sesja, a potem?? Ech, pracę w szkole już zakończyłam na ten rok (prowadzę programy profilaktyczne w szkołach w Kielcach), zostaje mi tylko świetlica. W lipcu będę miała tydzień urlopu, już nie mogę się doczekać.
– Miłego zatem odpoczywania.

Faktycznie nadal czuję się i poniekąd jestem nauczycielem, a przynajmniej staram się nim być na odległość. Nie jest to duża odległość, bo stanowi tylko dystans pomiędzy moim nosem, a ekranem komputera. To za jego pośrednictwem bywam w domach moich znajomych z Fb. Bywają również u mnie liczni znajomi i to głównie byli uczniowie, którzy komentując materiały jakie zamieszczam po prostu rozmawiają ze mną, jako z byłym belfrem. Dzięki komputerowi czytam wszystko, co dotyczy edukacji i jestem stałym gościem Belferbloga http://chetkowski.blog.polityka.pl/ prowadzonego przez wytrawnego nauczyciela jednego z renomowanych łódzkich liceów i nie tylko. Wystarczy popatrzeć tylko na tytuły ostatnich artykułów, aby zorientować się czym żyła w końcówce roku szkolnego szkoła, a więc zarówno uczniowie i nauczyciele. Bardzo ciekawa bo zazwyczaj również merytoryczna jest również dyskusja nad poruszanymi tematami. Smuteczki wyzierają niemal z każdego tekstu.
Nauczyciele nie mają powodów by jednym głosem z uczniami śpiewać:
Hej wakacje to rzecz miła, wyśmienita rzecz, skoro tylko …
W województwie łódzkim prawie pół tysiąca nauczycieli traci pracę, a tysiąc przechodzi na niepełny etat. W najgorszej sytuacji są poloniści, nauczyciele klas I-III oraz wychowania fizycznego, ale zwolnienia dotknęły także matematyków, germanistów i anglistów.
Co najdziwniejsze, ze szkoły wyrzuca się też nauczycieli przedmiotów zawodowych, mimo że szkolnictwo zawodowe jest w Łodzi traktowane priorytetowo. Informację o zwolnieniach publikuje ZNP na swojej stronie.
Dla sporego grona kolegów będą więc to smutne wakacje. Co to za urlop, gdy nie wraca się po nim do pracy?
Zwolnionym nauczycielom trudno będzie znaleźć pracę nie tylko w szkole, ale gdziekolwiek.
To w Łódzkiem, a w całym kraju??? Podobno około 5,5oo tys. nauczycieli już w maju zostało poinformowanych o tym, że nie będzie dla nich pracy, a prawie równa tej liczbie grupa będzie musiała łączyć pracę w wielu szkołach, aby się utrzymać z nauczycielskiego zawodu i pracy. Wielu z nich zwróciło się do dotychczasowych pracodawców o zatrudnienie w charakterze woźnych czy „konserwatorów powierzchni płaskich” jak niektórzy nazywają zawód sprzątaczki.

Dzisiaj (2.07.) usłyszałem komunikat radiowy z przebiegu 76 Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Warte odnotowania słowa przewodniczącego Eucharystii bp. Edwarda Dajczaka zawierały apele o przywrócenie nauczycielom koniecznego w tej pracy autorytetu i o pogłębienie współpracy uczestników triady edukacyjno – wychowawczej jaką od wieków stanowiły i nadal powinny stanowić rodzice – szkoła – kościół. Miejmy nadzieję, że modlitwy wnoszone przez ponad 10 tysięcy nauczycieli zostaną wysłuchane i los tych, którzy pozostaną w pracy ulegnie poprawie.
Czy ci, którzy po wakacjach nadal będą pracować w szkole są wolni od trosk?
Młodzież, a także ich rodzice są coraz bardziej wymagającymi klientami szkoły świadczącej specyficzne usługi edukacyjne. Nie łatwo ich zadowolić tak w zakresie oferty programowej jak i sposobami przekazywania wiedzy. Nauka powinna być przyjemna i atrakcyjnie podana, a nauczyciel ma być swoistym show menem. Ma byś miło i zabawnie, a 15 minutowe lekcje ma przegradzać 45 minutowa przerwa, w czasie której można prowadzić atrakcyjne życie towarzyskie. Jeśli temu nie sprostamy to możemy usłyszeć: – Zamknij się głupia babo, stara krowo itd. – zależnie od sytuacji.
Jakby tego było mało, to mamy zapowiedź aspirującego do przejęcia władzy w Polsce PiS o natychmiastowym cofnięciu do przedszkoli sześciolatków,  likwidacji gimnazjów i kolejnej rewolucji oświatowej. Niech no tylko zdobędą władzę, to wszystkie bolączki ustąpią, niemal z dnia na dzień.

Trzeci element triady edukacyjno – wychowawczej jakim jest kościół również jest zatroskany tym, co mogą przynieść kolejne wakacje. Wynikają stąd apele kierowane do rodziców i dziadków (bo młodzieży w kościele latem jest wyjątkowo mało), aby wakacje nie były wakacjami od wiary. Czy rodzicom i dziadkom uda się zapewnić przyzwoitą frekwencję swoich młodych pociech na niedzielnych mszach świętych?
A czy rodzice mają powody do radości wobec wymagań swoich pociech? Teraz mają dużo wolnego czasu, który trzeba jakoś im zagospodarować, bo… sami wiecie.
A młodzi skąd wezmą pieniążki na miłe spędzenie wakacji? Pójdą do pracy?
Kto zatem może zaśpiewać pełną piersią piosenkę, której frazę zamieściłem w tytule?

Będę zobowiązany za odpowiedź.

6 uwag do wpisu “Hej wakacje to rzecz …miła? Dla kogo?

 1. Mam w rodzinie nauczycieli i wiem, że problem zwolnień dotknął także ich; myślę jednak że problem jest szerszy i sięga gwałtownego spadku urodzeń, który trwa w Polsce już od wielu lat. Niż demograficzny, który pociągnie za sobą niejeden kryzys. Nie tylko nauczyciele mają „przerąbane” [wedle gwary młodzieżowej], bo bezrobocie dotyka niemalże wszystkich zawodów. Co robić aby się przed tym obronić? nie wiem.

  Polubienie

  • Masz rację Basiu. Kryzys dotyka wszystkich…no może z wyjątkiem administracji i rożnych służb. Ja poszedłem tropem szkolnym i dlatego pominąłem wiele grup.
   Podobno emeryci nie będą ofiarami cięć w wydatkach budżetowych???
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. ~Talka pisze:

  Bardzo boli mnie to, co dzieje się z polskim szkolnictwem. Nie mogę pojąć, że zawód nauczyciela może być zagrożony… Słuchałam niedawno audycji radiowej, wypowiadała się pani z Krakowa, nauczycielka historii z 30letnim stażem. Została zwolniona z pracy – poszła więc do urzędu pracy, a tam zaproponowali jej kurs na wózki widłowe, żeby mogła poszerzyć swoje horyzonty:)

  Polubienie

  • Ja też słyszałem o takich propozycjach. Sam miałem problemy z dotwaniem do emerytury i dlatego rozumiem tę atmosferę jaka panuje w szkołach. Już po wakacjach ten problem się sam rozwiazał. Kto miał pozostać, ten pozostał ,a inni ???
   Widzę, że przeglądasz tematykę szkolną. Mam nadzieję ż znajdziesz odpowiedzi na takie pytania.
   Ja wielokrotnie zmieniałem pracę i znam smak bezrobocia. Współczuję im wszystkim ,ale pomóc nie mogę…
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  Sześć lat temu, u progu wakacji zastanawiałem się nad tym, co zawarłem w tytule. Dzisiaj wspominam tamten czas i myślę,że dopiero teraz zaczęło być ciekawie. Oświatowy Okrągły Stół dopiero zaczyna konkretyzować niektóre postulaty, a do podsumowania ustaleń i wdrożenia ich w życie droga bardzo daleka. Z jakimi minami rozstaną się nauczyciele? Co ich czeka w nowym roku? Pytań wiele, a odpowiedzi wciąż brak

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.