Byłem na spotkaniu Szymona Hołowni z czytelnikami

Po Międzynarodowym Dniu Książki, o którym wspominałem w poprzednim tekście, nazajutrz miałem okazję uczestniczenia w spotkaniu z autorem kilku książek i licznych publikacji w bardzo szerokiej działalności publicystycznej. Oto w dniu 24 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna w Staszowie zorganizowała w Staszowskim Domu Kultury spotkanie z Szymonem Hołownią, którego niektórzy znają z telewizyjnego programu Mam Talent , a inni z zupełnie innego i całkiem poważnego spektrum wypowiedzi na różne, w tym religijne tematy.   Ja miałem przyjemność poznania działalności i poglądów p. Szymona przy okazji trwającej już kilka lat blogowej znajomości z Siostrą Małgorzatą Chmielewską, która umieściła na swoim blogu http://siostramalgorzata.blogspot.com/ link do jego tekstów zamieszczanych w różnych miejscach oraz do Telewizji Religia TV, w której razem występowali:  http://www.stacja7.pl/  Było czego posłuchać i poczytać. Zawsze imponowała mi jego otwartość w poruszaniu trudnych tematów związanych z katolicyzmem i wiarą w sposób zupełnie odmienny niż robią to wszyscy inni ludzie zajmując się tą problematyką. Z tego też względu pojechałem do SDK, aby spotkać go i na żywo posłuchać tego, co i jak mówi, a może nawet zadać mu jakieś nurtujące mnie pytanie. Spotkanie na żywo, to jednak nie to samo co książka, czy wypowiedź w telewizji, albo najbardziej błyskotliwa publicystyka.

Nie zawiodłem się. Bardzo ciekawie i poważnie mówił o sprawach poważnych, a kiedy było to możliwe, to również wplatał anegdoty i dowcipne wypowiedzi, które sprawiły, że niepodzielnie panował nad widownią, a czas jaki mógł nam poświęcić upłynął niezwykle szybko. Zadałem kilka pytań, a on na nie odpowiedział, kierując swoje słowa nie tylko do mnie. Jego odpowiedzi słyszeli przecież wszyscy uczestnicy spotkania. Niezmiernie ucieszyła mnie zgodność poglądów na wiele kwestii, w tym na ocenę działalności nasze wspólnej znajomej Siostry Małgorzaty, stawianej przez niego jako wzór katolickiej postawy oraz niezwykle szeroko pojmowanej i realizowanej misji wspomagania bezdomnych nie tylko poprzez dostarczanie im przysłowiowej ryby, ale również „wędki”.

Ani raz nie padła na tej sali informacja o tym, że Siostra Małgorzata Chmielewska była właśnie nominowana do Nagrody Biznesu im Jana Weicherta w kategorii Działalność społeczna. Teraz gdy piszę te słowa i nagrody zostały już rozdane, (Siostra weszła do finału kategorii Działalność Społeczna), to jest mi szczególnie miło, że to ja wywołałem ten temat i przybliżyłem poprzez wypowiedź Szymona Hołowni osobę i dzieło Siostry Małgorzaty.

Życzę Jej dużo zdrowia i tego wszystkiego, co jest jej najbardziej potrzebne do prowadzenia domów Fundacji Chleb Życia. Wszyscy finaliści zostali zwycięzcami – powiedział laureat nagrody w tej kategorii pan Andrukiewicz i trudno się z tym nie zgodzić. Oto materiał z tej uroczystości.

http://www.tvn24.pl/buszman-sobieraj-andrukiewicz-brzoska-z-nagrodami-im-jana-wejcherta,321486,s.html

18 uwag do wpisu “Byłem na spotkaniu Szymona Hołowni z czytelnikami

 1. Anonim pisze:

  Tak Tatulu, chwała i dzięki Ci za to, że nie tylko na tym spotkaniu, ale także na blogu Siostry i u siebie zamieściłeś informacje o tym zdarzeniu. Strawa dla ducha jest ważna i krzepiąca. Ważne, żeby za słowami i uznaniem ze strony tych bogatych poszły także wartości bardziej materialne na pomoc dla tych, którym się w życiu nie powiodło.
  Pozdrawiam
  MR

  Polubienie

  • ~MR, bardzo dziękuję za te słowa. Mógłbym je skwitować słowem wzajemnie, bo chyba myślimy i działamy podobnie. Takie postaci i ich czyny trzeba popularyzować, nagłaśniać lub tak po katolicku mówiąc „dawać świadectwo”. Na spotkaniu, o którym piszę wywołałem ten temat pytaniem, na które Gość udzielił tak pozytywnej odpowiedzi, że ja byłem poruszony i autentycznie wzruszony. Słuchacze dowiedzieli się więcej szczegółów ,albo po raz pierwszy zetknęli się z Siostrą i jej działalnością.
   Miejmy nadzieję, że przyjdą lepsze czasy dla Jej fundacji.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. ~Antoni Relski pisze:

  Szkoda mi tego kanału telewizyjnego. Widziałem tam parę dobrych dyskusji i wartościowych filmów. I to otwarcie na inne religie nie spotykane w innych mediach o tej tematyce. Pozdrawiam

  Polubienie

  • Gość w opisywanym spotkaniu powiedział, że to my zawiniliśmy, bo „nie chcieliśmy ich oglądać”. Dzisiaj wszystko znajduje uzasadnienie w ekonomi, w słupkach oglądalności, we wpływach z reklam itd.Tematyka tamtego kanału jest nadal obecna m.in. na blogu siostry Małgorzaty i w miejscach, do których Siostra wskazała drogi dojścia. Polecam
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 3. Miło, że Cię to zainteresowało. Któż chciałby przyjechać na takie spotkanie gdybym ja je zorganizował? Posadzono by mnie o megalomanię, a tego się boję. Jestem otwarty na pogaduchy pod moimi tekstami.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 4. ~malgosiaK pisze:

  Drogi Tatulu
  poczulam nieklamana serdeczana zazdrosc na wiadomosc o spotkaniu Z Szymonem Holownia.
  Ciesze sie razem z Toba, i wraz z MR dziekuje za to ze sprawe nagrody naglosniles.

  no i niech zyja biblioteki!
  pozdrawiam cieplo Malgosia

  Polubione przez 1 osoba

 5. Jak się cieszę, że wpadłaś. Przesłuchaj proszę załączone nagrania wypowiedzi Szymona Hołowni, w tym na zadane przeze mnie pytania. Ten chrapliwy głos w 23 minucie nagrania cz. I to ja.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 6. Witam! jestem tu z rewizytą; pozwoliłam sobie zamieścić link na Twój blog u siebie, aby było mi łatwiej tu zaglądać;
  jeszcze nie zdążyłam skorzystać z linków na spotkanie z Szymonem Hołownią, lecz w wolnej chwili to nadrobię. Nie miałam kanału Religia, więc nie znam z tej strony p.Szymona; tylko słyszałam o jego polemice z Wojciechem Cejrowskim na temat chrześcijaństwa. No cóż, każdy ma prawo do swoich poglądów.
  Takich ludzi jak s.Małgorzata, dzięki Bogu, jest wielu [np. pracownicy i wolontariusze Caritas], jednak ich możliwości działania byłyby ograniczone gdyby nie rzesze ludzi „dobrych serc”, bo nie da się z piasku bicz ukręcić. Podziwiam tych, którzy tak ofiarnie poświęcają się niosąc pomoc innym i dla dobra bliźnich, ale to trzeba mieć we krwi, a nie każdy otrzymał taki „talent”.
  pozdrawiam aisaB czyli Basia

  Polubienie

 7. Witaj Basiu, masz rację wystawiając tak piękną laurkę ludziom dobrej woli. To są nadzwyczajni ludzie.
  Ciekawe jak odbierzesz treść wypowiedzi Szymona, choćby o Siostrze Małgorzacie.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 8. ~s.Małgorzata pisze:

  Tatulu, toście dzielnie mnie obgadywali z Szymonem. A ponoć to baby plotkują! Szkoda, ze nie wiedziałam o wizycie Szymona w Staszowie. Ale ciszę się, że był. I przestańcie tak kadzić przed moim ołtarzem, chłopaki. Oczywiście, że jest tysiące wspaniałych ludzi, którzy swoje chrześcijaństwo biorą serio. Każdy wg daru i okoliczności, w jakich się znajduje. Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

 9. Witam Siostrę. To nie było plotkowanie, a prawdziwa prawda. To, że chłopy przeprowadziły taką rozmowę w czasie spotkania autorskiego tylko przybliżyło dzieło Siostry ludziom zebranym na sali. Sprzyjał nam fakt, że jeszcze jeden chłopak uwiecznił to spotkanie i puścił film w You tube, co daje kolejne efekty. Ale to, co tam my w Staszowie mogliśmy zdziałać tośmy zdziałali . Sam Premier w ogólnopolskim programie TV i wiele gazet pisało o sukcesach kierowanej przez Siostrę fundacji . To musi procentować.
  Proszę dbać o siebie. Życzę dużo zdrowie i powodzenia

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.