Ja też mam swoją opowieść o …szczawiu

Pan Niesiołowski wywołał nieopatrznie znacząca dla nas wszystkich debatę społeczną o biedzie, o głodujących dzieciach i to w liczbach wręcz astronomicznych, bo sięgających 800 tysięcy, a symbolem tej debaty stał się szczaw i mirabelki. Meritum problemu zgłębiało już bardzo wielu ludzi, w tym mój blogowy znajomy <mironq> Zapraszam do niego http://mironq.blogspot.com/2013/03/66-szczaw-i-godne-dzieci.html Ja mam do zaproponowania lub tylko przypomnienia Państwu swoje opowieści ze szczawiem w tle jaką przedstawiłem tu w maju 2009 roku. Myślę, że warto przeczytać. Zapraszam…

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba… 15/06/2009

W poprzednim poście próbowałem opisać, czym jest dla mnie moja Mała Ojczyzna – Bogoria. Dla podkreślenia faktu, że nie tylko ja odczuwam tak silny związek z miejscem pochodzenia – miałem przytoczyć opis pewnej wizyty, jaką właśnie wtedy przeżywaliśmy w naszej rodzinie. Ponieważ jednak mimo usilnych starań wychodzą mi w tych opowieściach okropne dłużyzny postanowiłem uczynić z tego tematu odrębne opowiadanie. Czytających jednak proszę o łączne potraktowanie dwu ostatnich opowieści. Oto, co chciałem dzisiaj dopowiedzieć.

W ostatnich dniach maja, wieczorem w naszym mieszkaniu zadzwonił telefon. Podnoszę słuchawkę i słyszę po angielsku: – My name is Tom… Ponieważ niezmiernie rzadko zdarzają się nam takie rozmowy, a mój angielski określam zwykle angielskim zwrotem a little bit, przeprosiłem rozmówcę i natychmiast przekazałem słuchawkę żonie, która nie ma problemów językowych. Z rozmowy wynikało, że odszukał nas daleki kuzyn z San Francisco, który właśnie wybierał się w podróż sentymentalną do kraju swoich dziadków, do Polski. Zapragnął wpaść do Bogorii, skąd pochodziła jego babcia i ciocia – siostry z rodziny Snopków. Wyjechały one jeszcze przed I wojną światową do USA, gdzie wyszły za mąż za braci. Nasz rozmówca jest przedstawicielem już drugiego pokolenia w tym rodzie, jakie przyszło na świat na ziemi amerykańskiej. Trafił na właściwą osobę, która za oczywistość uznała udzielenie wszechstronnej pomocy w tym przedsięwzięciu. Natychmiast powiadomiłem poprzez Skype nasze córki w Chicago i Krakowie o zamierzonej wizycie, a kuzyn otrzymał  numery ich telefonów. Nastąpiła seria rozmów, uzgodnień, e-maili i znalazł się sposób na włączenie się nas wszystkich w plan podróży Toma.
Przylecieli z żoną do Warszawy, gdzie przez niemal dwie doby zwiedzali miasto, uczestnicząc przy okazji w imprezach organizowanych z okazji rocznicy 20-lecia pierwszych demokratycznych wyborów. Byli zachwyceni. Następny etap to Kraków, z podobnym programem zwiedzania miasta. Tu również byli oczarowani zabytkami i wszystkim, co zobaczyli. W czwartym dniu pobytu nasze dzieci: Piotruś, Ania i Marysia przejęli gości pod swoje skrzydełka i przywieźli ich nam do Bogorii.

W Bogorii przyjęliśmy ich staropolskim zwyczajem – czym chata bogata, tym rada. Obiad i pogaduchy przy stole obejmowały wszelkie tematy interesujące obydwie strony. Tom uszczegóławiał nadesłane nam wcześniej dane zawarte w Family tree, czyli drzewie genealogicznym liczącym – drobiazg, 109 stron normatywnego tekstu, w tym gałęzi, na której nas umieszczono. Pokazał nam pieczołowicie przechowywane fotografie i dokumenty związane z przodkami, a wszystko z nabożną zadumą i przejęciem.
W menu przygotowywanym przez żonę zaproponowałem nietypowe danie, a mianowicie zupę szczawiową. Liczyłem na to, że ludzie, którzy zjeździli niemal cały świat i z niejednego garnka jedli, czegoś takiego jak zupa szczawiowa pewnie nie znają. I nie zawiodłem się. Zupa smakowała im nadzwyczajnie, a jak dodałem, że jest niemal pewne, że jemy to samo co jego babcia jadała zanim wyjechała za ocean, był zachwycony. Wyjaśniłem przy okazji, że hipotezę tę opieram na koniecznej wówczas zasadzie samowystarczalności żywnościowej rodzin, które mało co kupowały wykorzystując to, co było dostępne w gospodarstwie. Szczaw rósł na łące, jajeczko pochodziło od własnej kurki, śmietana do zabielenia zupy od własnej krowy, a ziemniaki z własnego pola. Tak też żywiono świnki (no, może z wyjątkiem szczawiu) zasilające okresowo bilans żywieniowy rodzin.

Wszystko, o czym mówiliśmy i co jedliśmy przy stole kwitowane było entuzjastycznie. Po paru godzinach takiej gościny wyruszyliśmy śladami przodków. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, dom rodzinny babci Toma ocalał jako jeden z kilku domów, które w Bogorii przetrwały wojnę. Tom nie wypuszczał z rąk aparatu fotograficznego, uwieczniając wszystko z wielu stron. Wizyta w kościele, to okazja przeżycia spotkania z miejscem gdzie babcia była chrzczona, gdzie modliła się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Bogoryjskiej i gdzie słuchała głosów tych samych, co wtedy organów. Następnym miejscem godnym odwiedzin był pobliski cmentarz, na którym Tom uwiecznił nagrobki bliższych i dalszych krewnych z Family tree. Tu mogłem przekonać się jak dalece utkwiły w pamięci Toma nazwiska z księgi genealogicznej, gdyż spacerując alejkami odkrywał na tablicach nagrobnych znajome nazwiska i dopytywał o szczegóły powiązań rodzinnych. Na cmentarzu Tom zgarnął w torebkę parę garści ziemi na pamiątkę dla siebie i dla leciwych już wujków, czym zupełnie mnie zaskoczył. Nie pytałem jednak czy wynikało to z jego potrzeby ducha, czy realizował zlecenie wujka. Wspomniałem wtedy zwyczaje z Krużewnik, jakie znamy z filmu Sami swoi. Z cmentarza wykonaliśmy jeszcze tylko parę kroków do wiekowej kapliczki, słynącej z wody mającej uzdrawiać ludzi, pielgrzymujących tu od wieków w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, aby na miejscu obmyć się tą wodą. Babcia też pewnie uczestniczyła w tym obrzędzie. Wracając do domu obwiozłem gości po ulicach Bogorii, aby pokazać im całą obecną zabudowę ziemi ich ojców.
Rankiem, po śniadaniu pożegnaliśmy naszych niecodziennych gości, których Piotruś odwiózł na lotnisko w Warszawie. Przed południem odlecieli do swoich stron. Dzisiaj mija tydzień od ich odlotu. Z informacji, jakie nadsyłają wynika, że poszli za ciosem i odwiedzili przy okazji rozproszone po Stanach rodzeństwo Toma, aby podzielić się wrażeniami z wyprawy do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba…

Wiemy z opowieści przy stole, że szykowali się na ten przyjazd od lat, jednak rodzeństwo nie mogło uzgodnić z rożnych powodów wspólnego terminu. Udało się to teraz Tomowi. My mieliśmy w tej eskapadzie swój mały udział. Zdobyliśmy nowego kuzyna, którego staraliśmy się wprowadzić w realia czasów jakie wspomina i obecne realia Polski. Mieliśmy okazję przekonać się jak znacząca siła tkwi w przywiązaniu do tradycji rodzinnych i do miejsca skąd nasz ród.
Nasi ówcześni goście Tom i Jenny utrzymują nawiązane więzi rodzinne, czego dowodem jest złożona przed tygodniem wizyta w domu córki Małgosi i Mariusza w Chicago . Ciekawe czy pamiętają smak szczawiowej z kiełbaską i jajkiem na twardo?

13 uwag do wpisu “Ja też mam swoją opowieść o …szczawiu

 1. ~mironq pisze:

  Mówią, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Coś w tym jest, bo zdjęcie wyszło niezłe… 🙂

  Mamy teraz takie czasy, że technika powinna ułatwiać nam utrzymanie rodzinnych więzów, ale obserwuję, że jest dokładnie odwrotnie. Ludzie gonią za czymś i zwykłe odwiedziny u rodzinki na drugim końcu miasta nie są czymś tak powszechnym jak drzewiej bywało. Może kiedyś, kiedy wszystkiego brakowało i trzeba było wszystko „załatwiać” takie kontakty były bardziej „przydatne”?

  Są e-maile, SMS-y, Skype i inne formy komunikacji, pozwalające na szybki i darmowy kontakt. Nie trzeba kupować kopert i znaczków, łazić na pocztę i męczyć się ze stawianiem w miarę czytelnych kulfonów. Ale czy znaczy to, że utrzymujemy częstsze kontakty z dalszą rodziną? Chyba nie…

  Kiedyś ludzie potrafili więcej rzeczy – im było biedniej, tym więcej umiejętności trzeba było posiadać, żeby przeżyć. Znam sporo młodych kobiet, którym mąka służy tylko do panierowania kotletów i ryb. Do niczego więcej, bo nie potrafią nic z niej zrobić.

  Szczaw. Na działce letniskowej, która należy do jednego z członków mojej rodziny rośnie szczaw i dzikie poziomki. Z tymi ostatnimi nie ma problemu, bo dzieciaki zawsze wydziubią, niczym kruki i wrony. Gorzej ze szczawiem, który zbieram tylko ja. Cała reszta ma to gdzieś, bo „to dzikie” i „a może jakiś pies obsikał”.

  Jakoś kiedyś nie przeszkadzało ludziom jedzenie niemytych jabłek i innych owoców jedzonych prosto z drzewa. Chodzenie w pocerowanych skarpetach, czy łatanie dzieciom spodni też było normą. Postęp…

  Kiedyś podkradnę Ci pomysł postu o tatuażach, bo rzeczywiście jest to jakiś znak naszych czasów. 🙂

  Polubienie

  • ~Baba ze wsi pisze:

   A może kiedyś takie niemyte nie były skażone tyloma środkami przeciw robalom, gniciu, pleśni, tyloma spalinami i sama nie wiem czym jeszcze? 😀
   Ja dziś się boję nawet kogel-mogel zrobić ze sklepowego jaja, a szczaw jem przez siebie siany lub od cioci.
   Nieznanych przydrożnych mirabelek też nie tknę.

   Polubienie

   • Ja mam jednio i drugie na swojej działce. Mirabelki mają tę zaletę, że nie potrzebują żadnej ochrony chemicznej i rodzą obficie, a do tego co rok.
    Opowieść o szczawiu miał pokazać coś zupełnie innego. Amerykanie przyjęli tę opowieść jako zupełnie naturalne objaśnienie warunków w jakich tu żyli ich przodkowie. Własne ziemniaki, jako od własnej kury, szczaw z czystej ekologicznie łąki, śmietana od krowy – żywicielki …
    Żyli przecież i nie głodowali, prawda?
    Pozdrawiam

    Polubienie

  • Witaj ja podzielam Twoje poglądy o biedzie, bo w biedzie się urodziłem i wychowałem. Stąd może inne poglądy na wiele spraw. W natłoku wypowiedzi pod hasłem „Szczaw i mirabelki” trafił do mnie argument, że bogactwo to jest sprawa mentalna, bo są multimiliarderzy, którym wciąż mało i względnie ubodzy ,którzy się cieszą tym, co posiadają.
   Podkradaj sobie, co chcesz szczególnie z zacytowaniem źródła, tak jak ja to zrobiłem ze szczawiem
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Jeśli ktoś nie słyszał wypowiedzi bardzo elokwentnego posła Niesiołowskiego to proszę:
  Niesiołowski powiedział 5 marca w TVN24, że informacje o 800 tys. niedożywionych dzieci w Polsce (to dane Fundacji Pomocy Dzieciom „Maciuś”) nie mogą być prawdziwe, bo dzisiaj dzieci nie jedzą na przykład dziko rosnącego szczawiu czy śliwek ulęgałek i mirabelek. – Myśmy grali w piłkę, bo była przerwa, to wyjedliśmy cały szczaw z nasypu i wszystkie śliwki ulęgałki, mirabelki jedliśmy. Dzisiaj te wszystkie gruszki, śliwki leżą i nikt tego nie zbiera – mówił.

  Do wypowiedzi Niesiołowskiego w piątek odniósł się m.in. premier Donald Tusk. – Proszę i błagam różnych polityków z PO, aby zastanowili się, zanim coś powiedzą, jak brzmią ich słowa czy sformułowania – powiedział premier.
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/sp-chce-posiedzenia-komisji-etyki-ws-wypowiedzi-ni,1,5440610,wiadomosc.html

  Polubienie

  • Witaj Wachmistrzu. Myślę, że w rejonie gdzie on mieszka ta roślinka (ang. sorrel) jest znana. Moja córka w Chicago uprawiała parę krzaczków szczawiu i to wykorzystuje.Myślę,ze ważniejsze było przybliżenie gościowi warunków w jakich żyli jego przodkowie.
   Pozdrawiam i ja

   Polubienie

  • Witaj Antoni, ja też lubię, ale boimy się nadmiaru szczawianów odkładanych w stawach .
   W opisanym przypadku chodziło mi o podanie egzotycznej dla Kalifornijczyków i światowców potrawy okraszonej legendą o warunkach wiejskiego życia przodków Toma.

   Polubienie

 3. Podziwiam, za to że tak utrzymuje pan kontakt z rodziną i to w zasadzie rodziną z daleka. Mi niestety nawet od bliskiej rodziny nie udaje się „wyciągnąć” informacji potrzebnych do drzewa.
  Ps: taka zupa szczawiowa chodzi za mną już od dawna, a teraz wszyscy za sprawą pana N o niej trąbią 😉

  Polubienie

  • Dziękuję za miłe słowa Anno, Ja uczę się od Amerykanów dbałości o zachowanie historii własnej rodziny. Oni są daleko prze nami i duzo robią aby dokumentować losy rodziny. Przekonałem się, że warto.
   W sprawie szczawiowej to mógłbym pomóc, bo mam w piwnicy parę słoiczków szczawiu z ub. roku/ Znacznie lepszy wydaje się jednak szczaw na świeżo zebrany.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 4. ~Sofeicz pisze:

  Ciekawa historia, bo moja rodzina Snopków/Snopkiewiczów ze strony ojca pochodzi z Bogorii i od jakiegoś czasu pracuję nad drzewem genealogicznym.
  Mam sporo materiałów.
  Miło by porozmawiać i wymienić się wiadomościami.
  Pozdrawiam
  Tomasz Snopkiewicz – Łódź

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.