Świętujemy Dzień Kobiet na dwa dni przed Świętem Mężczyzn

Pomiędzy Świętami Kobiet i Mężczyzn warto rozważyć parę spraw. Zapraszam. Świętujemy, czy też nie, to jednak jesteśmy wewnątrz corocznego ceremoniału obchodów Dnia Kobiet. Zapewne w prasie, w mediach elektronicznych będzie dużo odniesień do bądź co bądź ukształtowanej już długoletniej tradycji. To dopiero przed nami. Ja zapraszam do tekstu napisanego kiedyś, już po obchodach święta. Porównajmy jak było i co się zmieniło:

Właściwie to mamy już za sobą Dzień Kobiet. Jak było? Tak, jak co roku. Dużo wypowiedzi zarówno kobiet, jak i mężczyzn we wszystkich mediach wskazywało na rosnące chyba jednak znaczenie tego święta. Wciąż jeszcze pojawia się jednak w wypowiedziach kobiet gorzka ocena, że to jest komunistyczny przeżytek, substytut tego, co powinno być przestrzegane przez cały rok, a nie tylko w tym jednym dniu.
Wychodząc z tego założenia, na kilka dni przed świętem kobiet na forum jednego z klubów Dziennikarstwa Obywatelskiego zapodałem pod dyskusję temat naszego podejścia do święta i świętowania takim wprowadzeniem:
Zbliża się kolejny Międzynarodowy Dzień Kobiet. Bardzo wiele z naszych pań twierdzi, że to święto jest przeżytkiem z czasów komuny, kiedy jeden dzień w roku miał zrekompensować to wszystko, co chciałyby odbierać od mężczyzn przez pozostałe zwykłe dni. Inne wykazywały radość na myśl o świętowaniu choćby z tego powodu, że ten jeden dzień był w miarę taki, jak ich codzienne oczekiwania od świata mężczyzn. Co o tym sadzić? Czy One mają wciąż rozpostarty nad sobą szklany sufit? Czy wciąż mają o co walczyć kierując swoją agresję przeciw mężczyznom?
Nie wywołałem burzy, ale z komentarzy, jakie nadeszły warto wskazać na wypowiedzi:
Ja zwyczajnie po prostu chciałabym dostać zwykłego, dawnego goździka. Pamiętacie jak to się drzewiej na niego mówiło? Kobiety mimo upływu lat, czy zmiany systemu wcale się w głębi duszy nie zmieniły. Czasem tak tylko udają zbyt wielką, wymaganą tak bardzo teraz kreatywność… Pozdrawiam wszystkie Panie i Panów równie serdecznie i jednakowo.
Witam … Czy ta agresja do domaganie się prawa o stanowienie o sobie? Czy ta agresja to domaganie się takich samych zarobków na takich samych stanowiskach? Czy ta agresja to domaganie się udziału we współtworzeniu prawa a nie podleganiu prawu tworzonemu li tylko przez mężczyzn? Co do reszty, to dzień sympatyczny  🙂 Można poza świętowaniem, zastanowić się co zawdzięczamy tym niepokornym? Życzę wszystkim miłego dnia, bez względu na płeć :):)
Ósmego marca, marcowy wiatr, z odświętną miną do miasta wpadł. Wbiegł do kwiaciarni, przed ósma tuż i kupił bukiet z tysiąca róż. I na przystanku przystanął wiatr i każdej Pani podawał kwiat. Serdecznie życzę miłego dnia!
Widząc, że uraziłem kogoś słowem „agresja”, dodałem wyjaśnienie:
(…)Użyłem słowa agresja nie po to aby kogoś urazić. Uważam, że gdzie jest wojna, tam i agresja, a że kierowana przeciwko mężczyznom? No a z kim walczyły nasze Panie o likwidację szklanego sufitu? Komu mówiły, aby się posunął w dostępie do stanowisk?
Dzisiaj podają w „Jedynce” PR, że średnio w Unii kobiety muszą pracować przez 14 miesięcy, aby zarobić to samo co chłopy w rok. Z drugiej strony na kierowniczych stanowiskach mamy w Polsce znacznie więcej Pań niż średnio w Unii. Nasze Panie są zatem najpiękniejsze i najbardziej skuteczne. I niech mają to, co im się słusznie należy. Pozdrawiam wszystkie Panie i życzę, aby to zwycięstwo przyniosło Wam spodziewaną satysfakcję i szczęście. To dopowiedzenie wyczerpało temat, bo dalszych wypowiedzi już nie ma.
Moje obchody Święta Kobiet poza domem to również życzenia składane znajomym paniom na forach społecznościowych jak Facebook i Nasza-klasa. Tu panował przez cały dzień niezwykle ożywiony ruch wskazujący na to, że święto jest powszechnie akceptowane również przez młodych ludzi. Mnóstwo linków do piosenek, filmików i zdjęć, w tym wirtualnie składanych wiązanek przepięknych kwiatów. Nic dziwnego, że politycy natychmiast weszli w tę nową przecież formę okazywania sympatii i życzliwości kobietom. Migawki z premierem i wicepremierem składającym życzenia w magazynach informacyjnych są dowodem nowego obyczaju. Ogólnie biorąc było sympatycznie i panie otrzymały należne im bez dwóch zdań dowody naszej męskiej życzliwości i przywiązania.
Przed nami – Dzień Mężczyzny, przypadający na dzień 10 marca… To nowe i dla wielu jeszcze nieznane święto będzie okazją do rewanżu. Powinno posłużyć poprawie relacji na linii kobiety – mężczyźni, przynajmniej dzięki wyjaśnieniu sobie wzajemnych oczekiwań, tak często burzących zgodę i wzajemny dobrostan panujący w związkach. Świętujmy zatem wszyscy i okazujmy sobie przyjaźń – nie tylko w te dwa uznane jako święta dni, ale przez cały rok.

Wszystkiego Najlepszego czytelnikom tego bloga płci obojga życzy autor

22 uwagi do wpisu “Świętujemy Dzień Kobiet na dwa dni przed Świętem Mężczyzn

 1. ~Antoni Relski pisze:

  Poprzez niegdysiejszą pracę w dziale socjalnym które załatwiał owe rajstopy i goździki mam do Dnia kobiet stosunek ambiwalentny.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 2. To masz smutne doświadczenia Antoni. Mam nadzieję, że jednak przełamiesz opory i wejdziesz w rolę bez strat. Za dwa dni nasze święto…”Czterdziestu Męczenników”.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 3. Zauważyłem na Facebook`u. Dziękuję.
  Mam nadzieję, ze przekonam czytelników ,aby dzisiejsze święto potraktowali jako zaliczkę przed świętem mężczyzn. W ten sposób powstanie długi świąteczny weekend

  Polubienie

 4. Anonim pisze:

  Brzozo, być może nie tylko Ty powstrzymujesz się od komentarzy obawiając się braku posiadanej witryny czy też konta e-mail. Zauważ, że wymagane wypełnienie pól oznaczonych czerwoną gwiazdką dotyczą tylko treści komentarza. Pomiń więc wypełnianie tych pól i wpisz komentarz podpisując go nickiem na dole( abym wiedział ,że to Twoje słowa). Nie zrażaj się tym, że nie ukazuje się natychmiast w komentarzach, bo czeka na moje zatwierdzenie lub odrzucenie. Dokonaj takiej próby jaką ja w tej chwili dokonuję. Powodzenia

  Polubienie

 5. Anonim pisze:

  Dwa dni po Święcie Kobiet…
  To prawda, że święto mężczyzn trwa cały rok, to prawda, że kwiatek do kożucha, to prawda, że dziwnie obchodzić je w dniu przypisanym męczennikom, ale przecież jest.
  A skoro tak – wszystkiego najlepszego!
  bexa lemon

  Polubienie

  • tatul pisze:

   ~b-l – Jak się cieszę…Jak nie wiem co.
   Dziękuję serdecznie. Każda okazja jest dobra dla okazania życzliwości nawet nieznajomym, nie mówiąc już o bliskich. Wszyscy na to czekają. Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 6. Pamiętam, że w mojej pierwszej pracy, w czasie dnia kobiet, każda z pracownic zakładu, w którym pracowałam, otrzymała wyliczoną ilość kawy. Z perspektywy czasu bardzo śmieszna zagrywka 😉

  W zasadzie to na spokojnie odbieram wszelakiego typu święta i nie wzbudzają one we mnie żadnych emocji.
  Gdyby ich nie było, to…też by było 😉
  Życie i tak toczyć się musi 🙂

  Zachowanie bliskich w szczególnych dniach, nie jest dla mnie miernikiem ich wartości lecz na obraz ich postrzegania, składa się każdy dzień w roku.
  Może dlatego nie ekscytuję się żadnym ze świąt.

  Polubienie

 7. Komuniści wypaczyli to święto, dlatego wiele kobiet patrzy na nie z niesmakiem. Jednak geneza Dnia Kobiet była taka, żeby zwrócić uwagę świata na niedolę kobiet w różnych miejscach globu. Bowiem ich problemem w wielu krajach nie jest oklepany goździk i rajstopy, tylko nierówność wobec prawa, wykorzystywanie na różne sposoby (w pracy, w rodzinie), brak dostępu do opieki medycznej, okaleczanie przez obrzezanie, oblewanie kwasem, kamieniowanie za tzw. niewierność. Widziałam też film na YouTube jak mąż wywlókł na środek jezdni niewierną ponoć żonę i na oczach ludzi zarąbał ją maczetą. Kraj chyba muzułmański, o czym świadczyły stroje. Niedobrze mi się zrobiło. Nie sądzę, aby odpowiedział za swój czyn.
  To są prawdziwe problemy i bądźmy szczęśliwe, że my – Polki nie musimy się z nimi zmierzać. Więcej niż połowa ludności na świecie uważa kobiety za gorszy sort ludzi. Nagłośnieniu i napiętnowaniu tego miał właśnie służyć te Międzynarodowy Dzień Kobiet. I jest on tylko 1 w roku. Ja w ciągu mojego życia naliczyłam chyba ze 4 wersje rocznie Dnia Mężczyzny w formie: 40 Męczenników (pomyślałby kto, że Wy tacy umęczeni jesteście) – sami panowie chyba sobie to święto przyznali, ze dwa razy w roku Dzień Chłopaka (nie pamiętam dat, ale dzieci w szkole 2 razy informują o takim dniu), no i Dzień Mężczyzny – daty też nie pamiętam, ale obiło mi się o uszy, bo nie omieszkają nigdy nie wspomnieć o tych dniach w mediach. No cóż. Widać tak ma być… Oto cała prawda 😉
  Toteż wszystkim Paniom i Panom życzę wszystkiego dobrego niezależnie od tych wszystkich Dni.

  Polubione przez 1 osoba

  • Dwa dni po Święcie Kobiet obchodzone jest w kościele Święto 40 Męczenników i ten dzień uznano za Dzień Mężczyzn.
   Masz rację. Dzień Kobiet powstał po walkach amerykańskich sufrażystek o prawa kobiet. Nie było to uznane we wszystkich państwach i dlatego do dzisiaj są państwa gdzie taka walka się toczy. U nas wciąż istnieje „Szklany sufit” ale postęp ustępstw starego wobec nowego jest widoczny. Od czasu hasła „Kobiety na traktory” sporo się zmieniło.
   Traktujmy to jednak z przymrużeniem oka jako formę zabawy, a nie walki.
   Pozdrawiam już świątecznie

   Polubienie

 8. Ultra pisze:

  Tatulu, gdyby mężczyźni nie wykorzystywali swojej władzy, nie decydowali o kobietach bez kobiet, nie dysponowali jej ciałem i mówili, co dla niej najlepsze, wtedy nie byłoby tyle dystansu do tego Święta Kobiet. Pewnie pamiętasz, że w czasach goździka to mężczyzna świętował, czyli wypijał i zjadał to, co kobiety przygotowały, a przecież nie o to chodzi. Zatem niech mężczyzna usiądzie i wysłucha, bo nie o świętowanie idzie.
  Za czerwony kwiat pięknie dziękuję, a panom życzę dobrego samopoczucia.

  Polubione przez 1 osoba

  • „Mimo tak wielkie płci naszej zalety, my rządzimy światem, a nami kobiety”. Tak Ignacy Krasicki w swoim utworze pt. „Myszeida” opisał rolę kobiet. Trudno się ze słowami biskupa nie zgodzić. Z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom życzenia wszelkiej pomyślności…
   A za dwa dni czekamy rewanżu, będącego początkiem rocznych i dorocznych obchodów tego dnia

   Polubione przez 1 osoba

 9. Ultra pisze:

  A jutro patrzymy, jak jest: Męczennicy jeśli psocą, będzie dżdżysto Wielką Nocą, a gdy kropla dżdżu nie spadnie, przez sześć niedziel będzie ładnie.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.