Czy już wszyscy cierpimy na paranoję?

Poszukując wczoraj rano internetowych nowin zauważyłem w Onet.pl link: http://vod.pl/moje-paranoje,103494,w.html

Włączyłem zaciekawiony tematem i po obejrzeniu filmu rodem z USA stwierdziłem, że warto podzielić się linkiem ze znajomymi z Fb. Niechby każdy zastanowił się jak nam Polakom daleko do paranoi przeżywanych przez Amerykanów. Zawsze byliśmy w tyle za nimi, ale tam wystąpił trwający już parę lat kryzys, a u nas niebywałe przyspieszenie, co sprawia, że dystans dzielący nas od nich – również w zakresie chorób psychicznych, jest coraz mniejszy. Jak się okazało, moi młodzi znajomi mieli w niedzielę z rana inne sprawy na głowie więc podesłany im temat nie wywołał większego zainteresowania. Szokujące uzależnienia pokazane w filmie wskazują na dość szczególne zjawisko jakim jest syndrom samotności w tłumie i wynikającą stąd potrzebą zwrócenia na siebie uwagi, choćby kosztem swojego zdrowia. Kto z państwa będzie miał siłę obejrzeć film, do którego link zamieściłem powyżej, ten sam oceni dystans jaki jeszcze musimy pokonać, aby osiągnąć amerykański poziom norm wyznaczających wolność jednostki, ich poziom opieki medycznej i ceny usług medycznych i inne jeszcze parametry życia do których nam tak tęskno.

Ja po obejrzeniu tego materiału uznałem, że najbliżej nam wszystkim do osiągnięcia stanu paranoi w sferze idei. Skąd taki wniosek?
Zacząłem od sprawdzenia, co oznacza pojęcie paranoja. Wyszukiwarka na pierwszej pozycji podsunęła mi jako źródło Wikipedię, gdzie znaleźć można takie objaśnienie opisywanego stanu rzeczy:

Paranoja (w obecnej klasyfikacji ICD-10 uporczywe zaburzenia urojeniowe) jest chorobą rozpoznawaną w medycynie dość rzadko, jednak wielu autorów skłania się ku przypuszczeniu, że jest to stan patologiczny występujący znacznie częściej, niż wynika to z oficjalnych statystyk. Wynika to z tego, że w chorobie tej doznawane przez chorego urojenia są na tyle prawdopodobne, że otoczenie traktuje to raczej jako cechę charakteru, niż chorobę. Można pokusić się o stwierdzenie, że każdy zna jakąś osobę, która ma pewne poglądy nie oparte na żadnych przesłankach, które podzielałoby otoczenie i w tych poglądach jest niewzruszona. Choć wszyscy wokół uważają, że poglądy tej osoby są niezwykłe, to jednak wskutek częstego faktu, że człowiek ten właściwie wypełnia swoje role społeczne (pracownika, ojca/matki, kolegi itp.) urojenia paranoiczne nie są uważane przez innych za chorobowe.

Kto chce wykazać i uzasadnić istnienie problemu nie powinien wskazywać na tę, czy inną opcję polityczną, w której działaniu można dostrzec przykłady paranoi, ale samemu mocno walnąć się w piersi, czyli zacząć od siebie. Otóż chcę powiedzieć, że ja walnąłem się i to mocno. Od dawna podnoszę tu problemy związane z wytworzeniem i konsekwentnym podtrzymywaniem przez polityków podziału i mocnego zantagonizowania społeczeństwa. To politycy stosujący historycznie starą zasadę divide et impera (dziel i rządź) stawiają ludzi w sytuacji koniecznego i stałego opowiadania się za czymś i przeciw czemuś i komuś, będącemu w opozycji do naszych poglądów oczekują zwarcia szeregów i gotowości do wyjścia na ulice do walki i ponoszenia koniecznych ofiar. Ludzie stali się przez to niezwykle nieufni względem siebie, a nawet agresywni wobec innych ludzi i wyznawanych przez nich wartości, czy głoszonych poglądów. Mamy już sytuację na tyle groźną, że nadchodząca wiosna ma być Wiosną ludów. Ruszają do walki związki zawodowe, narodowcy, wyznawcy o. Rydzyka walczący o miejsce na multipleksie dla RM jak i bojownicy o równość w traktowaniu mniejszości seksualnych. Wszyscy będziemy walczyć ze wszystkimi pod biało-czerwonymi sztandarami i pośród krzyków: Raz sier-pem raz mło-tem czer-wo-ną hołotę. Nałożymy sobie maski goryli i innych stworów lub naciągniemy kaptury, aby na wszelki wypadek nie ujawnić swoich twarzy dla operatorów wszędobylskich kamer.

To na ulicy, a co w gabinetach i w kuluarach sejmu?
Tu, już wdrożono procedurę konstruktywnego wotum nieufności zgłoszoną przez PiS, co przyniesie we czwartek 7 marca debatę naświetlającą wszystkie wady i zaniedbania obecnego rządu i uzasadni konieczność odsunięcia go od władzy. Dalsze kroki też już znamy. Znamy już skład rządu technicznego, który jest zdolny z dnia na dzień przejąć władzę w Polsce i poprowadzić nas ku lepszym czasom. Później przyspieszone wybory i …wreszcie cisza, spokój i dobrobyt. Nawet Rodzina Maryja zacznie być prawdziwą miłującą pokój i spokój rodziną, bo pierwszym posunięciem nowego – słusznie prawicowego rządu, będzie przydzielenie RM bezpłatnego miejsca na multipleksie. Jest szansa, że lato będzie już spokojne i wolne od tego wszystkiego, co od kilku lat serwują nam media. Ustaną napastliwe ataki na oponentów. Ucichnie i zniknie z publicznej debaty tzw. język nienawiści. My wszyscy wrócimy do grilowania na swoich działkach i w ogródkach, a nawet na balkonach.

Powiedzcie mi, czy paranoją jest podejmowanie prób przekonywania ludzi ze skrajnymi poglądami do tego, aby podążać środkiem drogi wytyczonej dla naszego kraju przez współczesne otoczenie polityczne i ekonomiczne Europy i Świata, czy szerzenie tej drugiej wizji?

Wracając do cytowanej definicji paranoi, to chyba warto jeszcze raz zastanowić się nad tymi słowami:

…  w chorobie tej doznawane przez chorego urojenia są na tyle prawdopodobne, że otoczenie traktuje to raczej jako cechę charakteru, niż chorobę. Można pokusić się o stwierdzenie, że każdy zna jakąś osobę, która ma pewne poglądy nie oparte na żadnych przesłankach, które podzielałoby otoczenie i w tych poglądach jest niewzruszona…

9 uwag do wpisu “Czy już wszyscy cierpimy na paranoję?

 1. Witam! Widać troskę w twojej wypowiedzi o przyszłość ludzi- naszych dzieci, wnuków, i troskę o naszą Ojczyznę.Filmu nie oglądałam, bo mi coś nie ładuje, ale przeczytałam cały artykuł- w którym widzę ta wrażliwość na obecną sytuację w naszym kraju.Znów- ta niewiadoma, jak się to wszystko potoczy???Nie zajmuję się polityką, ale każdemu przecież leży na sercu dobro naszych bliskich…Temat godny uwagi i dobrze, że są tacy jak Ty Czesławie, którzy to dostrzegają i opisują.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Bo widzisz moja paranoja polega na tym, że się angażuję i sam to tak oceniam, że jest to angażowanie się ponad miarę. Wielu moich czytelników odeszło od komentowania, bo nie lubią polityki. Co mam z tym zrobić? Sam nie wiem.
  Lekarstw na to nie sprzedają.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 3. ~Antoni Relski pisze:

  Dzięki swojemu wiekowi osobiście obserwuję jak po porywie wolności kiedy występowaliśmy jako My, dzielimy się na coraz więcej onych.
  Socjalizm nas nie rozpieszczał w dobrobycie, nawet onych nie było za wiele. Oni byli tylko z jednej strony. Teraz w którą stronę nie odwrócisz głowy są oni. Za to rozczłonkowanie naszego społeczeństwa odpowiadają politycy, czerpiący z tego doraźne zyski. Boję się że przyjdzie nam wszystkim za to zapłacić.
  Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  • Moje obawy Antoni są dokładnie takie same. Mam gdzieś artykuł a właściwie raport Polityki pisany przez socjologów na podstawie badań społecznych sprzed kilkunastu lat w którym ostro zdiagnozowano ciężką chorobę pod nazwą „Onizm”. Masz rację co do tego, że kiedyś sprawa była prosta. My i Oni – czytaj ludzie władzy. Dzisiaj jest to o wiele bardziej złożone. Oni mają do tego kolory. Czarni, czerwoni, różowi, tęczowi, brunatni …a wszyscy mają w ustach ideę. Satyryk powiadał, że kto ma stale w ustach ideę to ma ją również w pobliskim nosie. Oceń czy miał rację. ONI dla nas się poświęcają, dla nas walczą o rząd dusz i o …kasiorę.
   Smutno… chociaż jak się wyjrzy przez okno, to da się zauważyć, że słońce świeci jak dawniej

   Polubienie

 4. ~mironq pisze:

  Przyznam się, że cały film obejrzałem w nieco ponad dwie minuty, tzn. na wyrywki. Mogę powiedzieć, że jest bardzo amerykański i z chęcią zafundowałbym kilku osobom wyjazdowe leczenie ich paranoi na przykład w Rosji. Tam mają zrozumienie dla wolności.

  Martwi mnie, że przejmujemy taki styl życia, który prawdę mówiąc z życiem niewiele ma wspólnego – a polega jedynie w spełnianiu zachcianek i naciąganiu wolności do granic absurdu.

  Ostatnią paranoją jaką słyszałem jest podejrzenie Wałęsy o nawoływanie do nienawiści i eksterminacji homoseksualistów, bo takie zawiadomienie złożone zostało w prokuraturze. Jak to przejdzie, to trzy razy się zastanowisz, nim powiesz do homoseksualisty „Proszę Pana”, bo może to genderowa kobieta.

  Czy w tej nowoczesności zależy wyłącznie na tym, żeby zamknąć usta oponentom, którzy myślą normalnie i o człowieku (tu kobiecie) żrącej papier toaletowy powiedzą „dziwactwo”, narażając się na konsekwencje?
  Rączki i nóżki opadają….

  Polubione przez 1 osoba

  • ~s.Małgorzata pisze:

   Postępowa ideologia nie daje o sobie zapomnieć ani na chwilę. Kilka dni temu w rejonie Brighton (Anglia), wprowadzono toalety neutralne płciowo. Na podobny krok zdecydowały się władze berlińskiej dzielnicy Friedrichshain – Kreuzberg.

   Oba te projekty są finansowane z środków publicznych. Obywatele oczywiście nie mają możliwości rezygnacji ze swojego udziału w kosztach zaproponowanych przez władze zmian.

   Pomysł został wprowadzony póki co w Brighton i części Berlina, ale zapewne niedługo znajdzie zwolenników w postępowych środowiskach całej Europy. Niemieccy przedstawiciele lewicy uważają ten pomysł za kolejny krok zrównujący ze sobą prawa kobiet i mężczyzn. Poza tym, według lewicowców, projekt „nie dyskryminuje osób, które jeszcze nie zdecydowały jaką płeć posiadają”.

   Dostałam to mailem i choć nie podzielam wszystkich poglądów poniższego portalu, to pasjonujące, do czego może doprowadzić i prowadzi opisane przez Ciebie Tatulu szaleństwo. Pozdrawiam
   Read more: http://www.pch24.pl/postep-atakuje-w-publicznej-toalecie,12958,i.html#ixzz2MhY7JNi8

   Polubione przez 1 osoba

   • Dziękuję Siostro za to cenne uzupełnienie zarysowanego tu problemu. Faktycznie nowatorskie jest to rozwiązanie. Będzie bardziej integracyjnie i niemal jak w domach.
    Czy daleko nam jeszcze do tej awangardy?
    Pozdrawiam serdecznie

    Polubienie

  • W dwie minuty nie da się ocenić tego co w tym filmie zaprezentowano. Jedzenie papieru, gąbki tapicerskiej, picie detergentów to jedno, ale ten facet z lalą, to już osobliwość. Nie dlatego że z lalą, ale dlatego, że on przeciera szlaki następnym ludziom, którzy są samotni, bo nie mają czasu, aby stworzyć więzi z żywymi ludźmi. No i jeszcze jedno. Oni wystąpili w programie telewizyjnym z pewna misją. Chcieli przestrzec naśladowców lub jak ten facet pokazać, że można żyć inaczej niż wszyscy.
   Gdzie to wszystko zmierza?
   Obyśmy tylko zachowali zdrowy rozsądek, prawda?
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.