Nadal zasłany świat…

Wszyscy cieszymy się z panujących od kilku już kolejnych dni dodatnich temperatur i przygrzewającego słoneczka. Właściciele domów uporali się już ze zwałami śniegu leżącego na dachach. Rozwiązał się zatem i problem zagrożeń wywołanych spadającym z dachów śniegiem, a przez to i malownicze sople nie mają już pożywki aby grubieć, wydłużać się i wreszcie spadać jak pociski miotane z murów obleganych zamków wprost na głowy przechodniów. Jezdnie ulic stają się coraz szersze, a dzięki topniejącym zwałom śniegu coraz łatwiej przychodzi znalezienie miejsca do zaparkowania auta, gdzieś na poboczu czy chodniku. Jest fajnie i w każdym z nas rodzi się nadzieja na ostateczne pożegnanie zimy, która dała się wszystkim we znaki.

Czy wszystko co widzimy wokół może tylko nas cieszyć?

Niestety. Śnieg okrywający przez kilka miesięcy białą kołderką wszystko co wokół, przyzwyczaił nas do dziewiczej bieli kryjącej wszystko co wstydliwe i co przeszkadza nam w codziennym życiu.  Asfalt pokrywający jezdnię ulic i dróg dlatego, że był zrobiony z byle czego i byle jak odsłania teraz, co dzień bardziej rozległe i głębokie dziury, których nie zapełnia już zamarznięta woda. Czyhają one spokojnie na felgi, koła i zawieszenia naszych samochodów, a ponieważ są nadzwyczaj rozprzestrzenione wpadamy w nie mimo natężenia uwagi i wolnej jazdy slalomem. Naprawa ze względu na rozmiary szkód i koszty potrwa pewnie kilka miesięcy. Trzeba zatem cierpliwie czekać.

Pieszy w mieście ma chyba jeszcze gorzej. Popatrzmy na to co odsłonił śnieg. Ile śmieci rzuciliśmy w śnieg w nadziei, że on nigdy nie zniknie i nie odsłoni dowodów naszego niechlujstwa i braku zwykłej kultury bycia. Wszędzie mnóstwo petów, pudełek po papierosach, butelek po napojach i …zobaczmy sami czego jeszcze tam nie ma.

Na osobną uwagę zasługuje problem nie zawsze twardych dowodów bytności pozostawianych za naszym przyzwoleniem, przez nasze pieski na chodnikach i trawnikach wszystkich naszych miast.

Spacer po minach…jest mało przyjemny

Jest to już wielkim problemem społecznym i wielką plamą na naszym wizerunku – dużego państwa leżącego w środku Europy. Władze miast próbują wprawdzie coś z tym fantem zrobić instalując specjalne kosze czy śmietniki, ale choćby stały one jeden koło drugiego i na każdej ulicy to jeszcze potrzeba dobrej woli i chęci, aby te dowody sprzątnąć i wrzucić do tych pojemników. Kiedy nastąpi pożądana zmiana naszej mentalności w kierunku jaki można zaobserwować w innych państwach ? Nie postawimy przecież wszędzie strażników miejskich, aby pilnowali nas podczas gdy wyprowadzamy nasze pieski, aby sobie pobiegały i załatwiły swoje potrzeby tam, gdzie już niedługo wyjdą się bawić nasze dzieci i wnuki. Nie tędy droga. Trzeba powszechnego zrozumienia problemu ważnego nie tylko w wymiarze estetyki, ale i zdrowia. Potrzeba nam samodzielnego, a nie wymuszonego karami rozwiązania tej wstydliwej kwestii.

Dawno temu, w jakimś programie kabaretowym słyszałem monolog, w którym piętnowano nasze, ludzkie przywary związane ze sposobem załatwiania potrzeb fizjologicznych w laskach przydrożnych – słynne : –panowie w prawo , panie w lewo przy wysiadaniu z autokarów. Efekt chyba wszyscy znamy. Satyryk podsumował to w przywoływanym skeczu słowami: – i cały las był potem zasłany , a dopiero w końcówce tekstu można było się zorientować, że aktor nie wymawiał zgłoski „R” lecz „Ł”. Dzisiaj wydaje się, że problem zasłanych lasów w dużej mierze już rozwiązano, gdyż dość często można zatrzymać się w zajazdach czy stacjach benzynowych. Pieski jednak same nie opanują swoich złych nawyków. Potrzebują do tego ludzi.

Jako anegdotkę podam mało znany fakt. Jerzy Kenar, najsławniejszy z naszych rzeźbiarzy mieszkający i tworzący w USA, w pobliżu swojej pracowni rzeźbiarskiej, na trawniku ulicznym umieścił całkiem pokaźnych rozmiarów rzeźbę przedstawiającą psią kupę. Całość w brązie. Zapytany dlaczego wystawił takie dzieło odpowiedział, że to w proteście przeciwko okolicznym właścicielom piesków, którzy podobnie jak my w Polsce wyprowadzają swoich ulubieńców w potrzebie na ulicę. Może i u nas ten sposób przemawiania do ludzkiej wyobraźni mógłby przynieść pożądany skutek? Mogę podać namiary do artysty, który mógłby taniej, bo w skali masowej zaspokoić potrzeby naszych miast

PS.

Tekst napisałem przed trzema laty. Czy jest nadal aktualny?

10 uwag do wpisu “Nadal zasłany świat…

 1. jasne że nadal aktualny….. całe szczęście że moja psina może wybiegać się na łące …. i nie ma potrzeby sprzątania po niej….
  to uroki zycia na wsi….
  a w mieście…. tu jest juz gorzej

  Polubienie

 2. ~mironq pisze:

  Ja bym się zastanowił, czy posiadanie psa jest luksusem. Nie tak dawno wynikła jakaś „afera” z psami i kotami w bodajże Bolesławcu. Rada miejska uchwaliła, że w blokach wielorodzinnych nie można trzymać w jednym lokalu więcej niż dwóch dorosłych psów i tyleż kotów.

  Prawo działało od ośmiu lat i było cacy. Przy nowej uchwale (była konieczna, bo rząd przerzucił śmieci na gminy) identycznej jak poprzednia odezwali się oburzeni „miłośnicy zwierząt”, chętnie widzący stada kotów w 20-metrowych kawalerkach.

  Posiadanie psa jest luksusem w przeciwieństwie do posiadania dziecka. Nie raz widzę, jak ktoś za puszki z żarciem płaci sporo kasy w markecie. Nie moja sprawa, więc nie wnikam.

  Nie nauczy się ludzi sprzątać. I niech nie sprzątają. Co miesiąc 50 zł od pieska dla każdego właściciela bez wyjątku i gminy w ramach robót publicznych czy odpracowania długów znajdą chętnych do sprzątnięcia nieczystości w najbardziej newralgicznych rejonach. 🙂

  Polubienie

 3. Obok psich akcentów, topiący się śnieg odsłonił również sporo innych ozdób, które jakimś cudem pojawiły się w niechcianych miejscach.
  Pierwsze deszcze trochę zmyją, wiosenne wiatry trochę zamiotą, a służby miejskie dokończą reszty. Będzie pięknie dopiero wtedy, gdy trawa przykryje zieloną kołderką to, co wylazło spod białej kołderki śniegu.
  Byle do wiosny, prawda??
  Pozdrawiam wszystkich gości

  Polubienie

 4. ~alik pisze:

  napisałeś przed trzema // chyba już czterema // laty, a w tym kierunku nadal nic się nie zmienia.. pewnie jeszcze długo , długo się nie zmieni, znając naszą narodowo-osobistą kulturę…
  — 🙂

  Polubienie

 5. Śmieci na ulicach, na trawnikach psie odchody, czyli kultury osobistej jak nie było, tak nadal nie ma. Jestem za opodatkowaniem piesków i obowiązkowym czipowaniem. Pójdę dalej, by w blokach właściciel mógł mieć tylko jednego psa. Sąsiadka piętro niżej miała trzy psy, które szczekały i wyły, dopóki nie wróciła z pracy. Po psach nie zawsze sprzątała, bo ciągnęły ją we wszystkie strony. Ona starsza, a psy duże i silne. Oprócz miłości do zwierząt, trzeba mieć i trochę rozsądku.
  Serdeczności

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.