Ci odlatują, ci zostają…

Gdy przyglądam się poczynaniom naszych politycznych wybrańców, to wszystko się we mnie burzy. Większość tej elity, która ponownie pcha się do władzy wybierali ludzie poprzedniego pokolenia i to w zupełnie innych warunkach niż te, w których przyszło nam teraz żyć. Nie zawsze były to wybory za kimś, a często przeciw komuś. Było jak było. Dostali się do władzy po raz pierwszy, a później dzięki przemyślnie napisanej ordynacji wyborczej po raz drugi, trzeci, dziesiąty. Teraz już trwają tańce o zdobycie miejsc na listach wyborczych do Europarlamentu, a w perspektywie myśli się już o listach do naszego parlamentu krajowego. Żądza władzy jest równa żądzy pieniądza, co zresztą już od dawna oznacza to samo. PiS się wzmacnia i podejmuje frontalny atak na rząd wnosząc o jego odwołanie, PO szybko słabnie w ogniu totalnej krytyki opozycji i naszych powszechnych odczuć, że należy się nam więcej, lepiej, szybciej, i to tylko wina Tuska, że nie jest tak jak byśmy chcieli. Palikot skupiający najmłodszych stażem parlamentarzystów zakałapućkał się totalnie w sprawy czwartorzędne i chwilowo traci na popularności, a miejsce opuszczone przez tuzów (PO PiS) zajmuje rosnąca w znaczenie lewica pod sztandarem SLD, co ma się wkrótce zmienić.

Oto dzisiaj udało się wciągnąć do bezpośrednich rozgrywek o władzę Aleksandra Kwaśniewskiego i to jednak nie przy boku SLD, a właśnie Ruchu Palikota. Już rozlega się gwar polityków i komentatorów spekulujących nad tym, co to może oznaczać dla zamurowanej dotychczas polskiej sceny politycznej. A każdy dzień będzie przynosił nowe rewelacje, bo przecież Platforma lada dzień może się rozpaść na dwie frakcje zupełnie zmieniając realia polskiej polityki. Trwają przecież rozmowy i próby przeciągania na swoja stronę jak największej liczby „szabel” niezbędnych dla zmiany arytmetyki sejmowej.

Do brzegu – jak pisze Klarka. Otóż przyglądając się temu, co pokrótce starałem się scharakteryzować niezmiennie nachodzi mnie skojarzenie z treścią tej piosenki…

http://www.youtube.com/watch?v=-41S07RDmvs

W żółtych płomieniach liści brzoza dopala się ślicznie
Grudzień ucieka za grudniem, styczeń mi stuka za styczniem
Wśród ptaków wielkie poruszenie, ci odlatują, ci zostają
Na łące stoją jak na scenie, czy też przeżyją, czy dotrwają

I ja żegnałam nieraz kogo i powracałam już nie taka
Choć na mej ręce lśniła srogo obrączka srebrna jak u ptaka
I ja żegnałam nieraz kogo, za chmurą, za górą, za drogą
I ja żegnałam nieraz kogo, i ja żegnałam nieraz…

Te dwie zwrotki są wystarczające do objaśnienia tego, co chciałem napisać. Możemy już wyłączyć, chociaż słuchanie sprawia nam wyraźną przyjemność.

Wśród ptaków wielkie poruszenie, ci odlatują, ci zostają…

Co wyniknie z tych przemieszczeń naszych ptaków? Naszych ORŁÓW, SOKOŁÓW, HEROSÓW?

Jeszcze jedno wspomnienie przytoczę. Bardzo sugestywne jak mi się wydaje.

Otóż gdy zapytano pewnego górala o to, co myśli o bieżącej polityce, to ten zamyślił się, rozejrzał wokół i powiedział:

Widzicie te ptoki siedzące na drzewie?

Ano widzę – odpowiedział pytający.

To zoboccie co będzie się działo jak je społsę. Tu strzelił z papierowej torby. Ptaki zerwały się do lotu, zatoczyły koło i usiadły z powrotem na drzewie

.-No i co się zmieniło panocku – pyta góral. Czy ja wiem? Ptaki siedzą na tym samym drzewie i tyle– odpowiedział pon.

Ano to sami widzicie – powiada gazda. Ptoki siedzum inacy, na innych gałęziach ale stado jest takie same.9 uwag do wpisu “Ci odlatują, ci zostają…

 1. ~mironq pisze:

  Piosenkę wolę w wykonaniu Łucji Prus i Skaldów, ale to już kwestia gustu. To nieco dziwne, że daliśmy się jako wyborcy wmanewrować w taką układankę, że najlepszy na świecie jest partyjny system rządów.

  Jestem jak najbardziej za jednomandatowymi okręgami wyborczymi i zmniejszeniu liczby posłów o połowę. Można za zaoszczędzone pieniądze opłacić kilku prawników i ekspertów, którzy będą wybijać z głowy naszym orłom i sokołom idiotyczne pomysły.

  To, że jest w Sejmie ponad 40 posłów z Ruchu Własnego Imienia, to nie kwestia zasług poszczególnych osób a zasłuchania w populizm lidera, który chciał zmieniać politykę, legalizować marihuanę, nadawać przywileje homoseksualistom i zwalczać Kościół. 😦

  Politykę już zmienili, bo dziś bluzgi w sejmie są czymś normalnym. Ciekaw jestem, czy gdyby udało im się zrealizować swój plan, to byłoby lepiej. Śmiem wątpić.

  Polubienie

 2. Witaj mironq.
  Przed paroma dniami u p.Olejnik był p. Duda szef Solidarności. Bardzo racjonalne poglądy przedstawił. Proponuje właśnie zerwanie z praktyką upartyjnienia Polski i własnie zmianę ordynacji na wybory w okręgach jednomandatowych. Jego głos już dość mocno się niesie po kraju na skutek protestów minionych jak i przyszłych, do których się szykują.
  Swoistym chichotem historii jest protestowanie obecnej Solidarności przeciwko państwu rządzonemu przez byłych działaczy Solidarności. Metody są znane i rozpisane niczym partytura na poszczególne instrumenty. Wiosna ma zagrać ta orkiestra.
  Nowe wraca???

  Polubienie

 3. ~Antoni Relski pisze:

  Myślę że A.Kwaśniewski pozbawiony rozsądku i wie czym pachnie powrót do polityki. Przekonał się o tym dotkliwie L. Wałęsa, Wygodniej robić za autorytet. I tak to chyba będzie autorytet i mąż opatrznościowy.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • ~ Antoni. A jeśli ten zamysł Kwaśniewskiego, to otwarcie kariery europejskiej dla niego? W kraju powroty są trudna zarówno dla orientacji politycznej jak i personalnie. Bylejakość prawicy i wielkie skłócenie były podłożem sukcesu SLD w czasach minionych, wiec czemu by nie powtórzyć tego jeszcze raz?

   Polubienie

 4. ~Kneź pisze:

  Marność to nad marnościami ta nasza polityka, i klasa polityczna tak samo.
  Rzeczpospolita jak była „postawem sukna”, tak i jest tym suknem do rwania dla możnych panów i półpanków tego świata. Ani Kwaśniewski nie jest mężem opatrznościowym ani żadna inna pijawka – oni tylko pod batem utraty stołków odrobinę uczciwieją, a mechanizmów kontroli i dyscyplinowania rozpasanej samowoli nie ma i nie widać żeby się pojawiły. Jedno co skutecznie umieją to konfliktować z byle powodu i bez powodu. Sam sobie Tatulu czasami poobserwuj gdzie i kiedy wpadają najbardziej wypasione partyjne trolle na blogi – zawsze wtedy gdy ludzie gdzieś zaczynają się dogadywać.
  Gdzieś, kiedyś, spotkałem konstatację: „politycy są jak bydło, niepilnowne zawsze wejdzie w szkodę”.

  Polubienie

 5. Witaj Kneziu, zgadzamy się w ocenie naszej klasy politycznej. Warto jednak doprecyzować pojęcie szkody. Dla kogo to jest szkoda, a dla kogo nowy teren łowiecki i kopalnia złota zarazem?
  Trzeba patrzeć władzy na ręce, Oni sami bezwzględnie tropią wszystkie przejawy przekrętów… u konkurenta zwłaszcza. Coś się jednak wtedy możemy dowiedzieć i jakoś reagować.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.