Autobusem po kraju

Gdy usłyszałem zapowiedz premiera Tuska o ponownym użyciu autobusu w celu objazdu naszego pięknego niewątpliwie kraju, to nieodparcie powróciło mi wspomnienie skocznej i budującej dobry nastrój warszawiaków (i nie tylko ich) piosenki, której refren brzmi:

Autobus czerwony
Przez ulice mego miasta mknie
Mija nowe jasne domy
I ogrodów chłodny cień
Czasem dziewczę spojrzenie
Rzuci ku nam jak płomienny kwiat
Nowy jest jak tylko Nowy Świat
U nas nowy każdy dzień

A motor tak huczy
Tak wesoło basem dudni
Czy to jasne południe
Czy burzliwa ciemna noc

Autobus czerwony
A w nim ludzie, choćby każdy z was
Wszyscy patrzą, jakby pierwszy raz
Zobaczyli miasto swe
Wszyscy patrzą, jakby pierwszy raz
Zobaczyli miasto swe… http://upadlyaniol89.wrzuta.pl/audio/4R1fJ0uXDIg/03._andrzej_bogucki_-_czerwony_autobus

Piosenkę pamiętają już tylko tacy jak ja, ludzie żyjący już bardziej wspomnieniami niż nadzieją na świetlaną przyszłość, będący już w smudze cienia. Młodsi potrzebują przypomnienia czasów, w których to my mięliśmy nadzieję i do tego tę nadzieję w nas ktoś świadomie podtrzymywał i wzmacniał, choćby takimi piosneczkami. Bo pomyślmy jak to miło było patrzeć przez okno czerwonego autobusu MPK na miasto odbudowane z morza gruzów i odradzające się jak feniks z popiołów. Każdego cieszył taki widok i do tego miał świadomość, że hasło: Cały Naród Odbudowuje Swoją Stolicę ma sens, a wspólny wysiłek nie idzie na marne.

Tak się składa, że teraz mamy bardzo podobną sytuację. Polska się odbudowała i wypiękniała dzięki samorządowcom, którzy potrafili dotrzeć do środków unijnych funduszy i uzyskać znaczące wsparcie finansowe dla przedłożonych projektów inwestycyjnych, modernizacyjnych, czy rewitalizacyjnych zmieniających tak skutecznie Polskę powiatową, małomiasteczkową i wiejską. Chwała im za to. Mają prawo mówić o sobie: Popatrzcie, zastałem Polskę (wieś, gminę, miasteczko)drewnianą, a pozostawiam murowaną. Niech szanują ich za to współobywatele i niech wybierają ich na kolejne kadencje, choćby przy okazji zbudowali i dla siebie nową jakość. Polacy wiedzą o tym, że: grabie, grabią do siebie, a nie od siebie i dużo mogą zrozumieć oraz wybaczyć. Tu przecież obowiązuje również inna prawda: Wiedzą sąsiedzi jak kto siedzi…

Chyba nie ma człowieka, który by się nie cieszył ze zmian jakie dokonały się wokół nas. Nie ma chyba też człowieka, który nie cieszyłby się na to, co może do nas spłynąć wraz z wywalczonym wsparciem z unijnego budżetu do 2020 roku. Jest tylko jeden problem. Gdy już nacieszymy widok nowym skwerkiem z fontanną lub przynajmniej z pomnikiem, parkiem, pięknym chodnikiem z czerwonej kostki, asfaltową drogą do każdej wioseczki, czy nawet przysiółka nową drogą rowerową, boiskiem, basenem ,to rodzi się gorzka refleksja:

No pięknie jest bez dwóch zdań, tylko pracy brak!!! Albo:  – A jakie atrakcje dla przyciągnięcia młodych ludzi do swoich Małych Ojczyzn zapewniają obecni włodarze?

Te wszystkie piękne rzeczy powstały dzięki środkom z Unii i ta dopilnowała, aby na każdym takim miejscu pojawiła się tablica informująca o tym fakcie. Mamy więc świadomość tego, co i skąd się bierze. Szkoda tylko, że na tych tablicach brakuje informacji o wysokości własnego finansowania oraz o fakcie, że wpierw trzeba wybudować, a dopiero później otrzymać refundację. Musimy się więc zadłużać i to potężnie. Ten mechanizm sprawia, że wiele samorządów przekracza lub już dawno przekroczyło poziom dopuszczalnego zadłużenia. Nie każdy pamięta o tym że z bankami jest tak jak w tej opowiastce o uprzejmym facecie, który pożycza nam parasol gdy jest pogoda, a żąda jego zwrotu, gdy pada deszcz. Uświadomienie tego faktu może być dla nas bardzo przykre w skutkach. A nowe środki to nowe szanse zmiany naszego otoczenia, ale i wpędzania nas w nowe długi nie tylko kreowane przez rząd, ale i te rosnące sobie po cichutku, w samorządach.

Jeszcze jedno wspomnienie.

W 1970 roku rozpocząłem naukę w Centralnym Ośrodku Szkolenia Kadr CRS „Samopomoc Chłopska” w Miedzeszynie k/Warszawy. Uczono mnie wielu rzeczy potrzebnych lustratorowi (po dzisiejszemu – audytorowi) i trwało to około 2 lat. Kadra wywodząca się z kadry kierowniczej centrali, miała duże doświadczenie praktyczne i dzieliła się z nami nie tylko wiedzą, ale i swoim spojrzeniem na rzeczywistość. Jaka to była rzeczywistość? Starsi pamiętają o tym, że w handlu spotykało się tylko reklamę margaryny, i to nie jakiegoś gatunku jak to dzisiaj bywa, ale margaryny jako substytutu masła. Może dlatego wykpiwano sobie ten trend antyreklamami typu: Tylko margaryna mleczna przeciw ciąży jest skuteczna, lub innymi, których boję się cytować. Samochód dostawczy Żuk lub późniejszy importowany Robur miewały tylko napis firmy na drzwiach szoferki, bo nie było potrzeby umieszczania na nich żadnych reklam. To samo z reklamą sklepów. W miastach, a z czasem i w małych miasteczkach można było spotkać neony- jak to wtedy nazywano, wskazujące najczęściej nazwę firmy, do której należała placówka, a nie to, co ma w środku. Otóż na tle tej mizerii, prowadzący z nami zajęcia Dyrektor Biura Organizacji i Techniki Handlu uczulał nas na potrzebę reagowania na przejaw marnowania pieniędzy przez tych, którzy nie dbali o to, co w sklepie, a przeznaczali pieniądze na neon…który tylko psom w nocnej podrywce przeszkadzał – jak to kwieciście raczył ująć nasz wykładowca.

Może to nie jest do końca adekwatna sytuacja, ale chyba warto się zastanowić na co wydać pieniądze, które pojawią się w następnej perspektywie budżetowej. Czy na dalszą estetyzację naszego otoczenia, czy też na rzeczy faktycznie poprawiające nasze warunki startu w przyszłość, gdy to my będziemy płatnikiem netto budując i estetyzując otoczenie biedniejszych od nas członków UE.

Mamy sporo przykładów państw korzystających kiedyś z pomocy Unii, które tę pomoc przeznaczyły – jak się teraz okazuje, na mało ważne dla dobra narodu sprawy.

Objazd wesołym autobusem (na starcie pełnym zachwytów nad urodą naszych miast i miasteczek) powinien się skończyć wdrożeniem systemowych rozwiązań zapewniających produktywność i efektywność środków, które mamy nadzieję uzyskać od dobrej cioci Unii.

7 uwag do wpisu “Autobusem po kraju

 1. ~Klarka Mrozek pisze:

  osobiście zetknęłam się z wszelkiej maści szkoleniami za unijne pieniądze i mogę tu z pełną odpowiedzialnością napisać – to są zmarnowane środki, tylko te firmy organizujące szkolenia świetnie prosperują, i firmy cateringowe. Ludziom te szkolenia przeważnie nie dają nic.

  Polubienie

  • Absolutna zgoda Klarko. Te pieniądze dano nam chyba po to aby wróciły tam skąd przyszły.
   Na tym polu jest mnóstwo nieprawidłowości i zwyczajnego marnotrawstwa oraz wyłudzeń.
   Może i tego dowie się premier jeżdżąc po kraju?

   Polubienie

  • ~maleńkapń pisze:

   Ja skorzystałam z trzech szkoleń finansowanych przez UE i choć one wiele nie wniosły do mojego życiorysu zawodowego to i tak jestem z nich zadowolona. Szkolenia były z różnych dziedzin i trwały od kilku do kilkunastu tygodni. Z każdego coś wyniosłam i poznałam interesujących ludzi. Umiejętności, które w tym czasie nabyłam bardziej wykorzystuje w życiu prywatnym niż zawodowym mimo to nie żałuję ani jednej minuty spędzonej na tych kursach (jedzenie też było dobre). Pieniądze i tak by się zmarnowały a przynajmniej ja z nich skorzystałam.

   Polubienie

 2. ~Antoni Relski pisze:

  Wtedy też krążył taki dowcip czym różnią się sklepy mięsne teraz (lata70) i te sprzed wojny?
  Bo kiedyś nad sklepem był szyld „rzeźnik” a w środku mięso i wędliny. Teraz zaś napis ” mięso i wędliny” w środku tylko rzeźnik.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Mnóstwo było takich dowcipów, bo dowcip był jakimś odreagowaniem nienormalności. W końcu powiedzenie , że „Socjalizm jest doskonałym systemem do rozwiązywania problemów, które sam stworzył” nie brało się z powietrza. Tak było w istocie

   Polubienie

 3. Spotkałem się kiedyś w mediach z porównaniem pana premiera do pewnego towarzysza, co to jeździł po Polsce i krzyczał do tłumu: „Pomożecie?!”. I jak się temu wszystkiemu bliżej przyjrzeć, to wydaje się, że coś jest na rzeczy. Oczywiście, czasy już inne, bo historia nigdy nie powtarza się w stu procentach, ale jednak…

  Polubienie

 4. Witam serdecznie. Przykład z zachęcaniem ludzi do aktywności ma swoje pozytywne znaczenie. Przecież UE robi to samo z nami. Pomożemy, ale wtedy gdy już zbudujecie i to dobrze, Wtedy dopiero można liczyć na refundację. Kennedy w kampanii dość ostro upomniał wyborców słynnej wypowiedzi; „Nie pytaj co Ojczyzna ci da, powiedz co ty dasz Ojczyźnie” .(cytuję z pamięci). Ja jestem daleki od popierania dawnego systemu mimo, że to okres mojej młodości, ale byłbym za tym, aby takie pytanie postawić i dzisiaj Polakom,
  Zbyt dużo jest oszustw po obydwu stronach.
  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.