Wróbelek

Czytałem gdzieś o losie wróbelków, którym w naszym coraz bardziej cywilizowanym świecie, coraz gorzej się powodzi. Można powiedzieć że im lepiej powodzi się nam, tym gorzej dla wróbli – nomem-omen – domowych. Rankiem spojrzałem z okna na mój karmnik, aby ocenić panujący tam ruch i stwierdziłem, że wspomagane przeze mnie stadko wróbli bardziej licznie okupuje teraz karmnik odwiedzany dotąd zwykle przez sikorki. Może to dlatego, że od pewnego czasu zapewniam w nim karmę dla obydwu tych gatunków? Karmnik dla wróbli urządziłem w przycinanym na kształt maczugi krzaku forsycji, w której zawsze lubiły się gromadzić, nie gardząc przy tym jej pączkami, z których wyrastały – czy raczej wyrastać powinny na wiosnę żółte kwiaty. Dokarmianie ich w tym krzewie miało ulżyć ich zimowemu losowi, a równocześnie ocalić te pączki, bo co to za forsycja która nie wita wiosny burzą żółtego kwiecia? Zapewniam więc im karmę na bazie suszonego i przemielonego w maszynce do warzyw chleba z domieszką kasz jęczmiennych różnej grubości i płatków owsianych. Karmnik odwiedzany przez sikorki ma jeszcze słonecznik i słoninkę wywieszaną w kilku miejscach. Koegzystują wspaniale. Nie walczą o miejsce przy stole i nie biją się o karmę. Mamy dzięki tym ptakom zapewnioną całodzienną obserwację ich poczynań na tle monotonnego widoku zaśnieżonego i obudowanego wkoło podwórka.

Dzisiaj patrząc na moje ptaszki postanowiłem sprawdzić, co piszą na temat przyczyn wymierania wróbla domowego uczeni ornitolodzy. Już w pierwszym materiale natrafiłem na ten tekst: Kochajcie wróbelka, do jasnej cholery...

Wróbelek jest mała ptaszyna,
wróbelek istotka niewielka,

on brzydką stonogę pochłania,
Więc wołam: Czyż nikt nie pamięta,
że wróbelek jest druh nasz szczery?!
Kochajcie wróbelka dziewczęta,
kochajcie, do jasnej cholery!

Kiedy w 1947 r. Konstanty Ildefons Gałczyński pisał te słowa, nie przypuszczał zapewne, że po latach bohater jego wiersza rzeczywiście znajdzie się w poważnych tarapatach. Liczba wróbli domowych – tego wdzięcznego i wesołego towarzysza człowieka – spada w większości badanych miast europejskich. I tak np. w Moskwie w latach 1970-90 populacja wróbla obniżyła się o jedną czwartą, w Hamburgu w ciągu ostatnich 30 lat spadła o połowę, a w Londynie w latach 1970-2000 aż o 59 proc. Kryzys wróbli w Londynie stał się nawet przedmiotem dyskusji w brytyjskiej Izbie Gmin.
Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75476,3803455.html#ixzz2KZT2PvJd

Czytając dalej ten artykuł napisany w 2006 roku,  znajdziemy wyjaśnienie przyczyn drastycznego zmniejszenia się populacji wróbla domowego. Tragiczne, że nie możemy mu pomóc w lecie – nie kosząc trawników, czy nie pąkując śmieci w szczelne torby plastikowe, albo pozostawiając warunki do rozwoju różnego robactwa, którym żywią swoje pisklęta. Tak samo trudno wymagać, aby ocieplając budynki pozostawiano szpary w poddaszach z myślą o wróbelkach właśnie. Nasze losy jakoś się rozchodzą z krzywdą dla wróbelka właśnie. Pomóżmy wróblom przetrwać zimę, a później niech już same sobie radzą.

Lubimy sikory, szczygły, gile

Tylko wróbel szarobury

Pozostaje zawsze w tyle.

Porcelanowy wróbelek przywieziony z Norwegii. Czy taki los czeka również wróbla w Polsce?

6 uwag do wpisu “Wróbelek

  • Byłem i czytałem, ale czy jest wesołe to, że panie wróblowe nabrały takich manier? Co prawda należą do gatunku wróbel domowy, a więc mogą się sporo napatrzyć jak to w domach u ludzi bywa i stąd takie zmiany w ich obyczajach. Mało to pań pozostawia gniazdko i szuka innego miejsca, a tam innego samczyka z innym, lepszym gniazdkiem, przed którym stoi porządna bryka itd.
   Na co nam przyszło? Dobrze ze jaskółki zachowują się na razie wzorcowo…no i bociany też
   Pozdrawiam

   Polubienie

 1. Cóż- rzeczywiście ostatnio nie widać tego szarego, małego ptaszka w okolicy. A jeszcze do niedawna tak licznie gromadził sięw pobliże gospodarstw, zwłaszcza zimą. Wiedział może, że łatwiej tu przetrwać chłody i głód niż w lesie? Pamiętamy cudowne opowiadania Hanny Łochockiej „O wróbelku Elemelku”, „Wróbelek Elemelek i przyjaciele”-może warto wrócić do tych utworów i przekazywać je dzieciom? Może wróbelki znów odnajdą miejsce -nie tylko w literaturze…

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.