Kogo się słuchać?

Kogo się słuchać w dzisiejszym obłudnym świecie,

kiedy tak wielu puste obietnice plecie?

Dość retorycznie brzmi to wierszowane pytanie, na które natknąłem się kiedyś w necie. Nie dziwię się autorowi, gdyż chyba wszyscy doznajemy swoistego pomieszania z poplątaniem, gdy słuchamy polityków z koalicji rządzącej, czy też z opozycji, dzielącej się na prawicę, prawdziwą prawicę, na liberałów, czy też konserwatystów, chadeków, endeków i innych jeszcze mieszańców i pomieszańców. Każda z tych grup stara się przekonywać nas, potencjalnych wyborców do swoich koncepcji przy pomocy swoich organów propagandowych czyli wyspecjalizowanych działaczy, czy też gazet. Kreślony w nich i przez nich obraz rzeczywistości jest tak nierzeczywisty i mijający się z obiektywną prawdą, że u fachowców wywołuje to grymas zniesmaczenia, a u zwykłych czytelników skłonnych wierzyć w każde słowo wywołuje to skłonność do bezgranicznej ufności dla swoich i nienawiści do obcych, wykreowanych na wrogów. Politycy in gremio przekraczają już granicę naszej wrażliwości i zwykłej ludzkiej przyzwoitości, stąd oceny społecznego zaufania dla nich jako grupy społecznej, jak i dla organów przedstawicielskich, w których działają, a więc i dla sejmu pikują ostro w dół. Stąd może cieszyć inicjatywa tworzenia społecznego frontu odmowy z jaką spotkałem się choćby tutaj: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/842054.html

Przeczytamy tam m.in. takie słowa:

Zbierane są podpisy pod obywatelskim upomnieniem dla polityków

Grupa obywateli, którzy czują się zażenowani stylem uprawiania polityki przez polskich parlamentarzystów i członków rządu, a także traktowaniem spraw obywatelskich przez urzędników państwowych, postanowiła upomnieć polityków: „uświadomić wyżej wymienionym, kto dla kogo pracuje oraz doprecyzować podstawowe warunki zatrudnienia”.

Udzielając swojego poparcia tej inicjatywie dopisałem następujące słowa: Pewien gajowy z opowieści wojennych wkurzył się odbijaniem jego gajówki raz przez Niemców, a potem przez Ruskich i pogonił wszystkich, aby w jego gajówce zapanował spokój…

Gajowemu, jak głosi ta opowieść, udało się przywrócić upragniony spokój. Czy tego typu działaniom społecznym też może się to udać?

Osobiście bardzo w to wątpię. No bo na kogo mielibyśmy wymienić obecną ekipę rządzącą? Czy przypadkiem nie na kolejnych amatorów konfitur, do których – jak pszczoły do miodu – wciąż pchają się nowi nasi zbawcy i wybawcy? Według jakiej ordynacji wyborczej mielibyśmy ich wybrać? Czy nie tej samej, która wyłoniła dzisiejszych naszych zbawców i wybawców? Jaka forma eliminacji ludzi pazernych i chciwych jest możliwa do zastosowania? Kiedyś wystarczyło zdjęcie z Wałęsą, a dzisiaj z kim należy się sfotografować, aby zyskać pozytywny wynik wyborczy? Pozytywny wynik – to nie tylko sprawa jakiejś jednej partii, ale uzyskania większości, która byłaby w stanie opracować i uchwalić nową konstytucję, nowe prawo wyborcze i podjąć wreszcie tak niezbędną reformę państwa.

Te wszystkie pytania będziemy wkrótce rozważać w związku z wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu jakie w poniedziałek 11 lutego zostanie złożone w Kancelarii Sejmu: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/pis-wniosek-o-wotum-nieufnosci-wobec-rzadu-w-ponie,1,5416456,wiadomosc.html

Rozpocznie się lobbowanie w jedną i w drugą stronę związane z przekonywaniem do swoich racji. Poznamy uzasadnienie wniosku o odwołanie rządu opracowane tym razem osobiście przez prezesa, które (podobno) będzie wolne od osobistych wycieczek, ale za to do bólu merytoryczne. Poznamy również (jeśli pozwolą mu to wygłosić z trybuny Sejmu) ekspoze prof. Piotra Glińskiego – kandydata na technicznego premiera, który dość długo czekał na ten moment, a więc miał czas na jego dopracowanie.

Mistrz Mleczko ujmuje to niezwykle dosadnie, prawda?

Ile wody się wyleje przy tej okazji, to ocenimy sami. Obawiam się, że kiełbasa wyborcza będzie serwowana często i w dużych ilościach. Czy jesteśmy gotowi na ten poczęstunek?

9 uwag do wpisu “Kogo się słuchać?

 1. ~mironq pisze:

  Nikt mnie jakoś nie chce słuchać, ludzie chyba za mocno przyzwyczaili się do sytuacji w której wmówiono im, że posłowie działają dla ich dobra.

  Sam piszesz o zmianie konstytucji, nowym prawie i reformach. Jestem zdania, że dużo bardziej pomogło by nam uproszczenie prawa zamiast produkcji nowych zakazów i nakazów. Niech się zajmą lepiej przeglądem tego co jest, tak jak się robi porządki w starej szafie.

  Wszelakie reformy polegać będą jedynie na gmatwaniu i mnożeniu przepisów, co nigdy do niczego dobrego nie doprowadziło. Czemu więc tym razem ma się udać?

  Byłbym posłom podwyższył pensję byle tylko nie tworzyli prawa. Bo o jakości ustaw nikogo przekonywać nie muszę. Może powinienem zadawać pytanie o zasadność ich uchwalania?

  Nie mamy jeszcze przepisów dotyczących lotów kosmicznych. POSŁOWIE – do roboty w tym temacie! 😉

  Polubienie

 2. Czas „biegunki legislacyjnej” , kiedy dostosowywano prawo polskie do prawa unijnego mamy już za sobą. Tzw. uproszczenie prawa , którym zajmował się m.in. Palikot w czasie gdy był w PO jakoś nie wychodzi. Tak wtedy jak i dziś. Nie wiem dlaczego.
  Zmiana konstytucji byłaby okazją zmienić nasz system polityczno – prawny na bardziej sprawny i przejrzysty . Nie jest to jednak możliwe na bazie obowiązującego prawa wyborczego i w ten sposób zataczamy koło niemożliwości . Zaklęty krąg działa

  Polubienie

 3. Dwóch bym ja rzeczy moderował i może grzeszę naiwnością, aliści zda mi się, że starczyłoby tego, by odmienić wiele… Primo, że by mus nam ordynacyi odmienić i po jednemu posłów z okręgu wybierać, w kąt cisnąwszy list partyjnych i stronnictw roszady. Wniosek wtóry to postronnym, dotąd elekcye jako co obmierzłego mijającym, przedkładać i przedkładać by głos swój uszanować zechcieli i do wotowania przystępowali, bo w tem mi zło najgłówniejsze upatrywać. Nie dziwota mi, że spółobywatelom zniechęconym politykusami wszelakiej maści, sameż elekcye obrzydłemi się zdają, jeno błądzą oni mniemając, że absencyją swoją co dobrego czynią! Cale przeciwnie, otóż to za ich obojętną wolą wolna droga kreaturom wszelakim…
  I tu mi się zda słusznem koncept podrzucić takowy, by prawo do elekcyi uczynić nie prawem niezbywalnem, lecz prawem nabytem z mocy wieku osiągnięcia, aleć nader łatwem do utracenia. Nie za drogą decyzyi urzędniczej jakiej, jeno dla obojętności własnej; człek któren in exemplo czwarte z rzędu elekcyje lekce sobie waży, udziału w nich nie biorąc, ex definitione prawo wyborcze traci. By zaś je na powrót uzyskać należałoby drogę sądową mu nakazać, by udowodnił że go godzien… Wraz mi pewnie Czytelnik jaki rzecze, że onym furda, zaliż mają ono prawo, czy też nie… Otóż starczyłoby nawet nie ukazem jakim, jeno obyczajem upowszechnić, że pracodawca każdy okrom inszych papirków, jako to zdrowia świadectwa i szkół pokończenia, lubo że niekarany jurydycznie, takoż by i tego papierka żądał, że delikwent prawa wyborcze posiada…
  Owoż i tyle… w demokracyi mechanizma nie wchodzim…nie narzucamyż nikomu, kogo kreską swą uszczęśliwiać winien, aleć jako on się zamyszla na Rzplitą sempiterną wypinać, takoż niech nie czeka, że Ojczyzna mu pomoże, jako będzie chciał zatrudnienia lepszego szukać. Pewnym niemal, że i banki dla kredytów jakich udzielenia też by rade wiedzieć, czyli starający to obywatel miana tegoż godny, czyli też jakowa chetka-pętelka…
  Kłaniam nisko:)

  Polubienie

  • Witam zacnego Wachmistrza. Piękne podpowiedzi Waść serwujesz, jako że wielu znawców dopatruje się szans odmiany naszego losu w ustanowieniu jednomandatowych okręgów wyborczych. Problem w tym, że nie ma takiej woli w dzisiejszej izbie Sejmu, która raczej nie uchwali tak istotnej zmiany ordynacji wyborczej. Ja sam upatrywałem nadziei z ruchu tzw. „poziomek” czyli wyboru sprawdzonych przez życie prezydentów miast, którzy w miejsce Senatu mogliby stworzyć Izbę Samorządowa. Wyszło jak wyszło. Może kiedyś???
   Prawo wyborcze to również ogromnie zaniedbany obszar nasze obywatelskiej aktywności. Ciekawe są Waści propozycje i mam nadzieję, że ktoś je dostrzeże, a dalej na zasadzie kuli śnieżnej coś się z tego urodzi…oby nie bałwan, aby nie wiele bałwanów.
   Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

  • Ja się słucham własnego serca i własnego rozumu i to samo mogą powiedzieć o sobie zwolennicy krańcowo odmiennych poglądów. Pozostanie więc tak jak jest, ale czy to będzie dobrze dla wszystkich?

   Polubienie

 4. ~Antoni Relski pisze:

  Przecież wybory parlamentarne są najlepszą metodą oceny działania polityków. Tylko trzeba popracować nad frekwencją.
  Zgadzam się z Wachmistrzem że szansą mogą być okręgi jednomandatowe.
  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.