Doktor Siema

Równo przed trzema laty napisałem tekst opatrzony tytułem Do szkoły za karę: https://tatulowe.wordpress.com/2010/01/10/do-szkoly-za-kare/
Opisałem tam widziany okiem nauczyciela obraz szkoły i jej głównych lokatorów czyli uczniów, którym nie chce się uczyć, ale chce się pozytywnie odpowiedzieć na apel śmiesznego facecika w kolorowych okularach i ciuchach, a w dodatku używającego tak drażniącego moralistów slangu z kluczowymi zawołaniami typu : Róbta co chceta, siema itd. Ponieważ był to okres kampanii wyborczej na prezydenta, to swoją wypowiedź zakończyłem słowami:
…Po powrocie z wywiadówki usłyszałem w Jedynce PR końcówkę dyskusji polityków i dziennikarzy na temat szans wyborczych oficjalnie zgłoszonych dotychczas kandydatów na prezydenta. Przeważała opinia, że:
– żaden z nich nie jest w stanie porwać społeczeństwa do bardzo pożądanego zrywu…
Ja znam takiego, co potrafi porywać – pomyślałem. Szczególnie pozytywnie reagują na jego wezwanie młodzi ludzie. Ci sami, o których cytowany raport mówił, że do szkoły chodzą za karę. Ten gość nosi żółtą koszulę i śmieszne okulary w grubej, niemodnej oprawie. Nazywa się Jerzy Owsiak. Owsiak na prezydenta!
Długo potem musiałem bronić swojej opinii, zwłaszcza w dyskusji ze swoim uczniem, który obecnie jest już bratem w zgromadzeniu zakonnym i jak się okazuje zachował bardzo krytyczną postawę wobec osoby Jerzego Owsiaka nie bacząc na jego zasługi.

   Tematowi WOŚP i jej liderowi poświeciła miejsce na swoim blogu osoba doświadczona jak mało kto w organizowaniu pomocy dla bezdomnych i chorych Siostra Małgorzata Chmielowska. Siostra na zakończenie swojej opowieści dodała taki komentarz:
…Nie znaczy to, że we wszystkim zgadzam się z zarówno z Jurkiem Owsiakiem, jak i z innymi wspaniałymi ludźmi i organizacjami, którzy, każdy jak potrafi i rozumie, starają się łatać biedę narażeni na, w najlepszym wypadku podejrzenie, że są nienormalni, a jeśli już normalni, to mają w tym swój głęboko ukryty, prywatny interes. Zwykle materialny, ale także – zysk w postaci sławy i bywania „na salonach” oraz wiele innych „zysków”, które zawistni sobie wyobrażają. Nie znaczy, że nie popełniają błędów, bo i ja je popełniam. Tylko ten, kto nic nie robi, jest bez-błędny. Znaczy to, że oni też mają prawo się nie zgadzać ze mną. Ale wszyscy się szanujemy i w razie potrzeby wspieramy. Tam gdzie dzieje się ewidentne dobro, tam ogoniasty ogonem macha. Któż jest jeszcze w stanie zmobilizować setki tysięcy różnych ludzi do jednej akcji w kraju, w którym każdy przechodzień to potencjalny wróg? Do tej pory tylko  Jurek Owsiak. I chwała mu za to. Niech stanie człowiek wierzący w szranki i przebije Orkiestrę! Będzie dwa razy pięknie.

   Czy tak się stanie? Wątpię. A bardzo przydałby się przykład takiej postawy i indywidualnego działania zamiast słów mających zohydzić zarówno ideę WOŚP jak i jej dyrygenta J. Owsiaka.
Warto może przytoczyć godną odnotowania nowinę, na którą napotkałem w leżącym na stoliku poczekalni tygodniku Przegląd, w którym zamieszczono wywiad z Prof. Tadeusz Gadaczem – filozofem i religioznawcą, dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, profesorem Collegium Civitas. Z treści wywiadu wynika, że już wkrótce, bo 17 stycznia 2013, jego macierzysta uczelnia uhonoruje dokonania Jerzego Owsiaka nadanym mu tytułem doktora honoris causa. Laudacja jaką z tej okazji wygłosi właśnie ten wybitny filozof będzie podkreślać niewątpliwe zasługi Jerzego Owsiaka w życiu społecznym Polski, a również w życiu indywidualnym milionów już młodych ludzi, którzy angażowali się jako wolontariusze w działania WOŚP. Jedno z pytań skierowanych do profesora brzmiało następująco:

 • Czyli przyszły doktor Siema i jego instytucja to znakomity materiał badawczy dla socjologów i psychologów społecznych?
  Oto odpowiedź:
  – Na pewno, i to przez długie lata, bo Owsiak i cała WOŚP są fenomenem, już nie tylko na skalę krajową, ale i światową. I to wielorakim fenomenem, dotyczącym relacji społecznych, ludzkich zachowań i postaw, wrażliwości, mówiącym także o pewnych kwestiach wychowawczych. Myślę, że nikt tego nie badał, może socjolodzy zaczną to robić. Będą analizować, co się dzieje z tymi młodymi, którzy zbierali pieniądze, śledzić, jak potoczyły się ich losy, czy pozostali wolontariuszami, czy wykazują postawy pro społeczne itp. Przypuszczam, że w takich badaniach wyjdą daleko idące, bardzo pozytywne efekty wpływu Owsiaka i jego Orkiestry na młode pokolenie Polaków.

Dla pełniejszego obrazu wydarzenia jakie ostatnio przewaliło się przez Polskę i zagraniczne środowiska gdzie żyją Polacy warto również przeczytać treści zawarte w artykule jak i w komentarzach do niego jakie znajdziemy na blogu Polityki prowadzonym przez A. Szostkiewicza: http://szostkiewicz.blog.polityka.pl/2013/01/13/nie-lekajcie-sie-owsiaka/

Autor dokonując oceny działania Owsiaka i szumu wokół niego wywołanym nieopatrznym chlapnięciem dotyczącym eutanazji, wypowiedź swoją kończy słowami:
Nie lękajcie się Owsiaka. Podziękujcie mu. Nikt w odrodzonej Polsce, w Kościele, ani na prawicy, nie uratował tylu istnień co on.

14 uwag do wpisu “Doktor Siema

 1. ~Baba ze wsi pisze:

  Przyznam, że mam już trochę dość tego szumu, dyskusji, rozszczepiania włosa na czworo…

  Do ostatniego zdania wtrąciłabym nie słowo „uratował”, a pomógł uratować.
  Nie wiem, czy mu te wszystkie zaszczyty potrzebne – facet ma pasję, robi swoje przy okazji swojego i dobrze odnotuje się w historii, a to już coś! Duże coś!

  Polubienie

 2. Niech będzie Babo z/w. pomógł. To zdanie pochodzi z wypowiedzi profesora Gadacza. Minie jeszcze parę dni i ucichnie temat WOŚP, no chyba że doktoraty honorowe będą nadawać jeszcze inne uczelnie

  Polubienie

 3. ~majka pisze:

  Witam
  Tatulu , podczytuję twojego bloga od dłuższego czasu.
  Dzisiejszym wpisem sprowokowałeś mnie do dodania komentarza.
  Po pierwsze :
  – nie każdy uczeń angażujący się w akcje społeczne jako wolontariusz jest nieukiem i obibokiem ,

  po drugie :
  – nie ubiór świadczy o wartości człowieka .

  Proszę, nie odbieraj mojej wypowiedzi jak typowego trolla, bo nie o to mi chodzi, ale o zachowanie obiektywizmu, którego proporcjonalnie w powyższej notce jak dla moich odczuć jest o wiele za mało 🙂
  Pozdrawiam

  Polubienie

 4. ~majko, nie miałem złych intencji w określaniu kto staje się wolontariuszem, dobry, czy zły uczeń. W artykule sprzed trzech lat cytowałem wyniki ówczesnych badań pedagogicznych, nakładałem to na moje refleksje z obserwacji poczynionych w szkole i na placu przykościelnym. Niezmiennie podziwiam wolontariuszy i jak mogę tak staram się dowartościować ich poświecenie. Piszę o nich, zamieszczam ich zdjęcia na Nk czy Fb.
  Jeśli dopatrzyłaś się generalizowania, to wiedz, że nie było to moim zamiarem.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 5. ~majka pisze:

  Tatulu- Twoich foto-relacji w n-k i Fb nie śledzę ;
  odniosłam się swoim komentarzem do konkretnej notki – z dzisiejszego ,świeżego wpisu 😉 ,
  aaa, i nie doczytałam się z Twojej odpowiedzi wyjaśnień – dot. ‚brzydkich’ oprawek okularowych i tym podobnych niestosownych ubranek ?
  .
  Przepraszam, jeśli na tym polegać ma obiektywizm – to ja już dawno wyrażałam swoje zdanie na wywiadówkach z wychowawcami moich dzieci.
  Nie byłam tą krzykliwą, co to myśli, że moje dziecię jest „złote” , ale tak trudno jest znaleźć ten złoty środek i porozumienie;
  miałam dobre z wychowawczynią córki, bo była i nadal jest pedagogiem z powołania, synek kilka lat później trafił gorzej 😦

  To tyle z moich – rodzicielskich , a już babcinych refleksji 🙂

  Polubienie

 6. ~mironq pisze:

  Mnie wcale nie rażą odmienne zdania w ocenie Owsiaka. Tak samo jak komentarz powyżej świadczą jedynie o tym, że różni ludzie mają inny ogląd na różne sprawy.

  Jako istoty ludzkie (dość marny twór, przekonany o własnej wyjątkowości) lubimy generalizować. Też nie jestem wyjątkiem od tej reguły. Jak się komuś nie podoba kolor spodni Owsiaka, to będzie deprecjonował całą akcję. Jeśli komuś spodoba się kształt serduszka, to nie będzie zauważał takich wpadek jak z koszulką Lewandowskiego. Ot, ludzki rodzaj jak malowany…

  Polubienie

  • ~mironq, jest dokładnie tak, jak piszesz. Powstały już i utrwaliły się pewne schematy myślowe i Gość został zaszufladkowany do różnych kategorii. Na szczęście działa i ma efekty. A ze nie zbawi świata? No to nie zbawi, ale co tylko krytykują również nie będą mieli afektów w naprawianiu spraw i ludzi.
   Niech gra do końca siata i…

   Polubienie

 7. ~rodak pisze:

  Owsiaka podziwiam za to, że potrafi wyzwolić tyle pozytywnej energii w milionach ludzi, samemu dobrze się przy tym bawiąc i zrobić z tego niezły sposób na życie. Mimo wszystko potrzebni są tacy ludzie.

  Polubienie

 8. ~Rodaku, pomyśl tylko,że on miał robić witraże zamknięty gdzieś w warsztacie i wpasowujący kolorowe szybki w ramki z ołowiu(?).
  Jak to dobrze spróbować czasem czegoś nowego???
  Pozdrawiam

  Polubienie

 9. Wachmistrzowic uczniem był szkolnym takim sobie, co mu nie przeszkodziło prawniczych studiów bardzo dobrze ukończyć i ninie się na jurystę pełną gębą aplikuje… W swoim czasie był jednym z tych trzech, co to pojednania kibiców, tak później obśmianego i wyszydzonego, w grodzie królewskiem Krakowie, zainaugorowali i przemarsz pojednanych (bodaj i chwilowo kibiców) w nieledwie jedną noc, pospołu z kompanionami, zorganizowali… Wachmistrzówna jest uczennicą jeszczeć i więcej tragiczną i mało co się Jej się chce chcieć… Wegetarianka, anarchistka do szpiku kości, a w jeden dzień wynudziła, wyprosiła, wyżebrała, wymusiła i inszych k’temu przywiodła, że uzbierawszy z górą dziesięciu tysięcy, wykupili całem towarzystwem ze stajnią związanem sześciu czy siedmiu koni już na rzeź jadących… W tych przypadkach co insze mię smuci, niźli effecta jakie szkolne mizerne: to, że to zrywy potrafią być wspaniałe, lecz chwilowe… Dziś nie ma kto się już kto tym ocalonym koniom na paszę dołożyć i tak żyją o łaskawem sianie…

  Polubienie

 10. A ja bym był kontent Wachmistrzu z posiadania takowych dzieci, które potrafią rozróżnić co dobre, a co złe i innych swoimi poglądami zarazić, a następnie porwać się na rzeczy niemożliwe dla większości z nas, a dla nich jak się okazało możliwe i wykonalne. A że to akcyjność jakowaś? Ano, może i tak, ale dajmy jednak miejsce następnym, których okoliczność zmotywuje do powtórzenia zrywów jakie stały się udziałem lub do pragmatycznego działania.
  Pozdrawiam i życzę przeżywania wielu jeszcze takich zrywów i wzruszeń

  Polubienie

 11. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/gazeta-wyborcza-polska-filantropia-nieufna/x334q
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to świetna lekcja dobroczynności, ale daje też alibi wrzucającym do puszki: obowiązek pomocy odhaczony. A czy gdyby zabrakło WOŚP, to zamiast 74 proc. tylko 34 proc. Polaków wspierałoby dobroczynność? – pyta „Gazeta Wyborcza”.
  W Światowym Indeksie Dobroczynności za 2013 r. na 160 państw jesteśmy na 84. miejscu – w strefie mniej skłonnych do pomocy. 37 proc. Polaków pomogło nieznajomemu, 32 proc. przekazało datek, a 12 proc. pracowało dla organizacji.

  Te badania wydają się pokazywać, że nie ufamy organizacjom – pisze „GW”, dodając, że widać to też przy przekazywaniu 1 proc. podatku, który wolimy kierować do konkretnych osób niż organizacji.

  Jak czytamy w „GW”, Polacy najchętniej wspierają leczenie i pomoc biednym, natomiast cele kulturalne czy edukacyjne nie mają szans.

  Polubienie

 12. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  Nie wiem dlaczego, ale w dniu rozgrywającego się 28 finału WOŚP napotkałem na Fb film z YT poświęcony nadaniu Jerzemu Owsiakowi tytułu Doktora Honoris Causa przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Oglądałem z zaciekawieniem czekając na laudację, a później na mowę doktorską Jurka. Obejrzałem wszystko, co oferowano w tym filmie i dopiero później zorientowałem się, że nie jest to wydarzenie bieżące. Do tego przypomniałem sobie o tym, że już o tym pisałem na blogu. Znalazłem tamten tekst i pomyślałem, że warto go przypomnieć dopóki sprawa jeszcze świeża, a tegoroczny finał nie został jeszcze podliczony. Dyskusje jakie wzbudził też są jeszcze świeże .
  Zapraszam do czytania i rozmowy

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.