Pożegnanie z „Babcią”

Gdy w świąteczny wieczór poszliśmy z żoną złożyć świąteczno – imieninową wizytę naszej kuzynce Ewie, to zastaliśmy tam jej dorosłe już dzieci mocno przygnębione i w smutnym nastroju. Nie odpowiedziały na żart, że my tu z kolędą i z życzeniami Wesołych Świąt, a oni jakoś nie w sosie. Tu również uświadomiłem sobie niestosowność składanych życzeń Wesołych Świąt, bowiem już po pierwszej wymianie zdań i pytań m.in. o przyczynę takiego nastroju dowiedzieliśmy się, że właśnie otrzymali informację o śmierci ich „babci”, czyli starszej już pani, która przez kilka lat była nianią bliźniaczek Marzeny i Ani.   Upływ lat niewiele zmienił w relacjach pomiędzy babcią Helą, a dziewczynami. Babcia utrzymywała bliskie związki nie tylko z bliźniaczkami, ale i z ich młodszym rodzeństwem, co sprowadzało się do wzajemnych odwiedzin i uczestnictwa we wszystkich uroczystościach jakie przeżywały te dzieci. Dziewczyny były smutne do końca naszego wspólnego wieczoru i nawet zaaranżowane przez nas tradycyjne już w tym domu śpiewanie kolęd nie powiodło się. Tym razem nie było odpowiedniego ku temu klimatu.
Byliśmy z żoną na pogrzebie Pani Heli. Słuchaliśmy z uwagą kazania będącego katolickim objaśnieniem misterium śmierci, jako smutnego wprawdzie zakończenia etapu ziemskiego życia, które
Zmienia się ale się nie kończy…
Zmarły przechodzi do Domu Ojca, gdzie czekają na niego takie warunki…: Jakich oko nie widziało, ani ucho nie słyszało. Nie powinniśmy się zatem smucić, a raczej cieszyć się tym, że mogliśmy poznać odchodzącą na drugi brzeg bliską nam osobę oraz mieć nadzieję, że kiedyś spotkamy się w Niebie, gdy na nas przyjdzie pora… Dobre uczynki idą za zmarłą i ona jest już w Domu Pana – powiedział ksiądz, a później zaanonsował odczytanie treści pożegnania, o co prosiły go bliskie zmarłej osoby. Oto jego treść:

Dziękujemy Ci za wszystkie wspaniałe chwile spędzone z Tobą. Swoją obecnością, zaangażowaniem, szczerą troską i miłością sprawiałaś, że wszystko było bajkowe. Czuliśmy, że zabawy z Tobą dawały nie tylko nam, ale i Tobie wiele radości, tworząc tą niesamowitą więź. Swoją cudowną aurą i pogodnym usposobieniem przyciągałaś nas do siebie. Miałaś anielską cierpliwość, byłaś bardzo wyrozumiała i zawsze z nami trzymałaś „sztamę”, nawet jak coś przeskrobaliśmy. Dziękujemy Ci za to, że w Twoim sercu zawsze było dla nas miejsce, nigdy się dla nas nie zmieniłaś i pozostałaś tą samą Babcią, nawet jak dorosłyśmy. Pokazałaś swoim życiem jak kochać, jak godnie znosić cierpienie mimo wielu prób na jakie byłaś wystawiona, a na dodatek dawałaś dobro z siebie innym. Jesteś dla nas autorytetem. Choć już odeszłaś ciałem, to jesteś z nami duchem, a wspomnienia o Tobie będą rozgrzewały nasze serca.
Kochamy Cię!
Ania, Marzenka, Marysia i Krzysiu

Słuchaliśmy tych słów pięknego pożegnania, a wielu z nas uległo nawet wzruszeniu, czego dowodem było ocieranie łez napływających do oczu. Kiedyś już byłem na takim pogrzebie gdzie wnuki podobnie żegnały swoja babcię. Pisałem o tym w tekście pod tytułem Płacz z płaczącymi w następujących słowach:
Dożyła sędziwego wieku, realizując – jak to ujął ksiądz prowadzący uroczystość pogrzebową – swoje powołanie do macierzyństwa. Wychowała swoje dzieci i wykształciła je najlepiej jak mogła. Cementowała swoja rodzinę wspierając ją we wszystkim tak, jak mogła najlepiej. Uczestniczyła wreszcie jako babcia w wychowaniu swoich wnuków. Z ich strony właśnie doczekała się pośmiertnego, cennego epitafium. Wnuki – dojrzali dzisiaj ludzie, wystawili jej swoisty pomnik, który odtąd pozostanie w świadomości wszystkich żałobników. Tym pomnikiem był list pisany do babci, w którym napisali co jej zawdzięczają, a ksiądz odczytał go w ramach pożegnań. Piękny i niespotykany gest.

Opisywane pożegnanie było drugim przypadkiem świadectwa danego drugiemu człowiekowi przez młodych ludzi jaki przeżyłem w moim nie krótkim przecież życiu. Gdzieś po głowie krążą w takich razach jakieś stereotypowe oceny postaw młodych ludzi przemieszane z ogólnie znanymi sentencjami o dzieciach , jak choćby te:

– Okaż dziecku trochę miłości, a odbierzesz w zamian znacznie więcej.”- John Ruskin
Tylko dzieci wiedzą, czego szukają.”
– Dobrze widzi się tylko sercem.
– Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”
– Antoine de Saint-Exupery
– Przyjaźń zawarta w dzieciństwie to jedyne, co nie umiera wcześniej niż my. – Henryk Mann

15 uwag do wpisu “Pożegnanie z „Babcią”

 1. Usłyszałem dzisiaj w radio reklamę strony „dojrzałych” w fb, w ramach której starsza pani wygłosiła teki mniej więcej tekst:
  „…babcia to nie bombka choinkowa. Dlaczego więc widzisz ją tylko raz w roku? Z babcią można porozmawiać nie tylko o pierogach, ale i o wielu innych rzeczach…” – cytat z pamięci.
  Coś w tym jest, prawda?

  Polubienie

  • ~Jo. pisze:

   Jak się ma Babcię, to tak… Najgorsze jest to, że do wielu rzeczy człowiek dojrzewa za późno. I jedyne, co może wtedy zrobić, to nauczyć swoje dzieci nie marnować życia.

   Polubienie

   • tatul pisze:

    Miło, że wpadasz, aby pozostawić komentarz. Tak jest w istocie. Mamy babcie mieszkające daleko i takie, do których nas nie prowadzą rodzice. Bywa różnie, ale dopiero w dorosłości mozemy ocenić i docenić to, co straciliśmy.
    Proszę napisać jak można trafić na tekst o babci, bo widzę po liczniku sporo odwiedzin. Z góry dziękuję.

    Polubienie

 2. ~Małgosia pisze:

  I ja uczestniczyłam w tym pożegnaniu, gdyż u mnie Marzenka dowiedziała się o odejściu Babci. I tak po raz kolejny pochwaliłam Skype, gdyż daje nam – odległym – szansę uczestniczyć w bliskości. My płakałyśmy po jednej stronie oceanu, a rodzeństwo Marzenki po drugiej. Nie znałam zbyt dobrze Niani, jedynie z widzenia, ale ich autentyczny smutek i mnie rozczulił. Modliliśmy się wczoraj za duszę Zmarłej. Jak dobrze, że byliście na pogrzebie!

  Polubienie

  • Jak miło, że wpadłaś aby podzielić się swoimi odczuciami. Tak jest jak piszesz. Świat jest mały. Odległość przestaje być problemem, przynajmniej jeśli chodzi o współuczestnictwo duchowe w różnych przeżyciach i doświadczeniach losu.
   Wspieraj Marzenkę, aby łatwiej zniosła to spiętrzenie spraw jakie spadły na nią.
   Pozdrawia(my).
   Tatul & Mamuna

   Polubienie

 3. Ja też miałam wspaniałą babcię, do dziś czerpię z jej życiowych mądrości. Jej śmierć ciężko przeżywałam…Teraz sama już jestem babcią, uczę się, na czym to polega:)Biorę przykład z własnej, a także z doświadczeń swoich jako nauczycielka a czasami niania – żeby patrzeć sercem i dawać szczęście innym.Żeby zostawić po sobie więcej, niż spadek:) Pozdrawiam.
  Piękny artykuł i piękny przykład na piękne życie…

  Polubienie

 4. Dziękuję Ci za tak piękny komentarz. Nas też poruszają takie przypadki życiowe i wszyscy się z nich uczymy bardzo pozytywnych zachowań. Trzeba inwestować w dzieci nie tylko „kasę”, ale i serce, one to docenią.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 5. ~AMMK pisze:

  Dziękujemy za piękny wpis. Babcia dawała nam wiele miłości i wsparcia. Masz rację Wujku, za kasę się tego nie kupi. Tym listem chciałyśmy podziękować jej za to, co od niej otrzymywałyśmy przez całe życie. Babcia Hela była bardzo wyjątkową osobą dla nas, niepowtarzalną. Była skromna i bezinteresowna, cieszyła się z drobnych rzeczy, miała szacunek do innych i przede wszystkim widziałyśmy, że chciała kontaktu z nami, a zawsze ją wzruszał i dawał jej on szczerą radość. Jej oczy zawsze promieniały jak się widzieliśmy, a gdy się żegnaliśmy okazywała wdzięczność z odwiedzin. Jednocześnie na jej twarzy widniał smutek gdy wizyta dobiegała końca, a w oczach i słowach była nadzieja na powtórne spotkanie ( ciężko to opisać słowami, to było takie szczere). I to był największy dowód na to jak jej na nas zależy – po prostu takie rzeczy się czuje, my tak samo odchodziłyśmy smutne. Poczucie akceptacji, zrozumienia i miłości mimo wszystko a nie „za coś” – jest bezcenne. Mimo ogromnej różnicy wieku między nami „nadawałyśmy na tych samych falach” i nikt nie musiał udawać kogoś, kim nie jest. Babcia oddała nam kawał serca i zaszczepiła w nas same pozytywne cechy, bo innych w niej nie widziałyśmy. Pozdrawiamy!:)

  Polubienie

  • Pięknie piszesz Marysiu.
   Prawdę powiedział ktoś o przyjaźni:
   „Przyjaciół poznajemy w biedzie, a w biedzie przyjaciół poznajemy siebie”. To dotyczy również innych uczuć.
   Mnie autentycznie poruszyła opisana tu historia i dlatego podjąłem ten temat.

   Miałyście okazję poznać siebie i docenić wkład Niani – Babci w to, jakie jesteście wrażliwe i wdzięczne za okazaną miłość i dobro. Ja również sporo się od Was nauczyłem, a myślę że również i wielu z czytelników, którzy tu zajrzeli i poznali tę opowieść. Pożegnanie „Przyszywanej Babci” dobiegło końca, ale będziemy je pamiętać. Tak jak kolejną, mądrą sentencję: „Ludzie żyją tak długo, jak długo pamięcią się im płaci”.
   Powodzenia w Nowym Roku.
   Już wyjeżdżacie do swoich zajęć.

   Polubienie

 6. ~Baba ze wsi pisze:

  Starość nie jest dziś popularna, nie jest „atrakcyjna”… Dawniej starsi ludzie byli skarbnicą doświadczeń, bajecznych opowieści, smakołyków, przytulanek. A dziś jak mają konkurować z internetem, telewizją? Gdy bez wysiłku dochodzi się informacji, bajki ma na życzenie, słodycze w sklepach za rogiem, a gesty? Dla samych gestów jechać gdzieś, być może daleko?

  Zapracowani rodzice też niekoniecznie dają dobry przykład i nawyk odwiedzania..

  Polubienie

 7. Znalezione w przepastnym Internecie:

  Isaura B

  Pożegnanie z babcią

  wnuczka

  Babciu odeszłaś i już nie powrócisz

  babcia

  Wnusiu czemu się smucisz?

  Dostałam od świata, co dostać miałam,

  Wiesz przecież, że na śmierć czekałam,

  Wszak każdy człowiek w ziemi będzie pogrzebany,

  Taki los nam wszystkim jest dany,

  Po mnie pozostała tylko urna z prochami,

  Lecz silniejsza jest teraz więź między nami

  narrator

  Babcia pragnęła swoją wnuczkę pocieszyć,

  By znów życiem mogła się cieszyć,

  By znów uśmiech zagościł na jej stroskanej twarzy,

  By dążyła do tego, o czym marzy,

  babcia

  Wnusiu nie żyj wciąż przeszłymi wydarzeniami,

  Zajmij się swoimi najskrytszymi marzeniami,

  Pamiętaj przed Tobą daleka, nieznana droga

  wnuczka

  Ogarnia mnie wielka trwoga,

  Nie wiem ,którą ścieżką podążyć,

  By za światem nadążyć,

  babcia

  Podążaj szlakami dobrze Ci znanymi,

  Byś nie spotkała się z ludźmi podłymi,

  Wiedz,że kiedyś i ty zamieszkasz po tamtej stronie,

  A teraz złóż swoje dłonie,

  Odmów modlitwę za moją skruszoną dusze,

  Żegnaj ja już iść muszę,

  narrator

  Babcia odeszła i już nie powróci,

  A wnuczka wciąż się smuci,

  Uprosiła ,więc Mszę Święta w kościele,

  W intencji babci w przyszłą niedzielę.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.