Wesołych (?) Świąt…

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się nieuchronnie. Czy przeżyjemy je u siebie, czy też w gościach, to jednakowo będziemy składać innym, a oni nam będą składać wielokrotnie życzenia:
Wesołych Świąt, Radosnego świętowania, Dużo szczęścia i radości, Dużo zdrowia, bo to najważniejsze, jak tylko będzie zdrowie, to i wszystko inne. Szczęściaitd. itp.
   Jeśli nawet jest tak, że wypowiadamy je zawsze w szczerych intencjach, a nie tylko dlatego, że tak wypada, to jednak nie zawsze mówimy, czy też piszemy to do ludzi, którym z naszymi słowami wróci uśmiech na twarzy lub poprawi się ich nastrój. Ludzie przeżywają tyle nieszczęść prawdziwych, czy tylko urojonych, że takie beztroskie i bezkrytyczne „Wesołych Świąt” wywołuje wręcz odwrotny skutek.
Przykłady? Proszę bardzo.
Telefonuję w wigilię do znajomego, gdyż wcześniej jakoś go nie spotykałem i na moje radosne:
W przedświąteczny czas spieszę odwiedzić Was, aby życzyć Wesołych Świąt… W odpowiedzi słyszę w słuchawce :
– Dziękuję i wzajemnie – po czym następuje rozłączenie.
Zastanowiło mnie to chłodne potraktowanie, ale gdy w czasie spotkań świątecznych zapytałem kuzynów, czy nie wiedzą co słychać u X , to usłyszałem, że oni przeżywają dramat, bo u pana domu wykryto przed świętami groźną chorobę mimo, że inni lekarze, po wcześniej przeprowadzanych badaniach wydawali uspokajającą diagnozę.
Inny przypadek.
Mój młody znajomy, uczeń jeszcze, został porzucony przez dziewczynę. Już przez trzy tygodnie chyba przeżywa swój dramat i wylewa swoje uczucia na forum Fb w niezwykle smutnych wierszach. Tak jak kiedyś pisał dla niej wiersze o miłości, tak teraz pisze o swoim bólu i tęsknocie po jej odejściu. Wszelkie próby udzielenia mu pomocy, czy dodania otuchy nie skutkują. Czy pomogą mu życzenia „Wesołych świąt” jeśli dla niego życie bez tej dziewczyny wydaje się nie mieć sensu?
   Inna dziewczyna, studentka od listopada wypuszcza w świat wirtualnej przestrzeni Fb dramatyczne komunikaty typu:
– I prysło… jak bańka mydlana
– i się posypało w uj 😦 może i lepiej wcześniej Niż gdy by było za późno :(:(:(:( Boli, ale może przestanie…
– Czy to musi tak boleć?
Tej dziewczynie chyba też nie powinno się życzyć Wesołych świąt, prawda?
A ci wszyscy, którzy na przestrzeni ostatniego roku pochowali swoich bliskich?
Czego można im życzyć, bez ryzyka ożywienia tych wszystkich uczuć, które być może już jakoś w sobie oswoili?

Jak postąpić w takich przypadkach, aby życząc dobrze nie wywołać odwrotnego skutku?

9 uwag do wpisu “Wesołych (?) Świąt…

 1. ~Baba ze wsi pisze:

  Stanęłam przed podobnym problemem, jakie życzenia złozyć komuś, komu się prywatny świat cokolwiek zawalił? Jeśli jeszcze się o tym wie, można spróbować odwołać się choć do tej pierwszej najpierwszej historii, tej którą w końcu obchodzimy – ta Rodzina nie miała miejsca dla siebie, najważniejsze wydarzenie przeżywała w jakiejś szopie, ze zwierzętami, z obcymi ludźmi, była ścigana potem… No i co? Najważniejsze nie było otoczenie, warunki, a ich własna bliskość. Ich nieszczęścia, łącznie ze śmiercią stały się ważne dla całej ludzkości. I takiego pogodzenia się z tym co przynosi los/Bóg, takiej wiary i nadziei można życzyć. Nie kończy się na śmierci, na rozstaniach.

  Gorzej, gdy się trafi z entuzjastycznymi życzeniami w środek takiego nieszczęścia, nic o tym nie wiedząc… 🙂

  Polubienie

 2. ~Klarka Mrozek pisze:

  zawsze można życzyć świąt spokojnych, a jeśli wiemy o nieszczęściu, dodać słowa pociechy, jeśli ktoś jest wierzący, zapewnić o wsparciu modlitewnym. Myślę, że ludzie nie posądzą nas o złe intencje, gdy życzymy wesołych świąt nie wiedząc o ich nieszczęściu.
  Miłego!

  Polubienie

  • ~Klarka Mrozek pisze:

   z powodu wrażliwości i delikatności. Lepiej jednak złożyć jakiekolwiek życzenia niż bojąc się kogoś urazić nie napisać do niego nic. Tak myślę, ale przecież mogę się mylić, nie jestem psychologiem.

   Polubienie

 3. ~anna pisze:

  Myślę że złożenie komuś życzeń Wesołych świąt , nawet jeśli wali mu się cały jego mały świat ,,jest sprawą bardzo ważną ,bo dzięki temu wie że nie jest sam , że są ludzie dla których jest ważny . Wiem coś o tym .Pozdrawiam pana serdecznie ,oraz życzę zdrowych i spokojnych świąt. 🙂

  Polubienie

 4. Podzielam Twój pogląd ~anno. To daje poczucie więzi i jakoś nas pozycjonuje w kręgu bliskich osób. Wiemy jednak, że trzeba uważać co się mówi i do kogo to ma trafić. Na szczęście bliscy znają nasze wzloty i upadki, a wiec gafy można uniknąć.
  Pozdrawiam równie gorąco życząc Zdrowych i Radosnych Świąt.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.