Dumny Europejczyk

…Jest to rozmowa o tych bolesnych czasem sprawach, o starych zapiekłych krzywdach ludzkich, czy o aspiracjach ludności napływowej chcącej po prostu żyć w Euroregionie i być Europejczykami – napisałem w poprzednim artykule dotyczącym braku symetrii w traktowaniu mniejszości niemieckiej w Polsce i mniejszości polskiej w Niemczech, o czym mówił w Opolu Kaczyński. Napisałem i z pewnym niepokojem czekałem na polemikę z myślącymi inaczej. Nie doczekałem się. Może to i dobrze?

Wczoraj, wysłuchałem z uwagą wystąpień najważniejszych w Unii Europejskiej Europejczyków wygłoszonych podczas wręczania Pokojowej Nagrody Nobla dla Unii Europejskiej. Słuchałem, słuchałem i rosłem w poczuciu dumy z tego, że Komitet Noblowski docenił bezprzykładny w skali świata fenomen zapewnienia warunków stabilnego rozwoju dla krajów członkowskich Unii i całego kontynentu, rozrywanego dotąd straszliwymi wojnami, które przecież nie ograniczały się tylko do Europy skoro nazywamy je wojnami światowymi.

Przemawiający w imieniu Rady Europy Herman Van Rompuy w świetnie skomponowanym przemówieniu przybliżył całemu światu historię kontynentu, z włączeniem nawet osobistego wątku jakim była historia jego ojca, któremu udało się uciec i uniknąć śmierci, mimo że uczestniczył w kopaniu grobu dla siebie. Przybliżył w ten sposób osobiste i rodzinne wspomnienia z II Wojny Światowej zarówno tym, którzy występowali w niej po stronie ofiar jak i sprawców, a nawet oprawców. Przybliżył następnie historię tworzenia zrębów dzisiejszej Unii i rozwój tej idei, realizowanej konsekwentnie zarówno w czasach zimnej wojny, budzenia się do niepodległości państw Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polski, aż po dzień dzisiejszy. Wskazał na występujące po drodze różne napięcia i kryzysy, na budzące się nacjonalizmy i ruchy izolacyjne aby stwierdzić to, co wydaje się najważniejsze na nasze dziś i na jutro, co warto zapamiętać: – – Europa ma zdolność do przekształcania się…

– Europa musi zachować swoją obietnicę pokoju.  „Tajną bronią” UE jest to, że kraje mają tak powiązane interesy, że wojna między nimi staje się właściwie niemożliwa – powiedział Szef Rady Europy

Najcenniejsze było jednak zakończenie nawiązujące do przykładu jaki dał Prezydent USA John F. Kennedy, który 26 czerwca 1963 r  w Berlinie, kiedy powiedział historyczne już słowa:

Ich bin ein Berliner („jestem berlińczykiem”) – cytat z przemówienia Johna F. Kennedy’ego 26 czerwca 1963 przed ratuszem dzielnicy SchönebergBerlinie z okazji 15 rocznicy utworzenia mostu powietrznego, podczas pierwszej wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Niemczech od czasu zbudowania muru berlińskiego 13 sierpnia 1961. Prezydent chciał w ten sposób wyrazić swoją solidarność z mieszkańcami Berlina Zachodniego – jak czytamy w Wikipedii.

Jestem dumny z tego, że jestem Europejczykiem – powtórzył po niemiecku, francusku i po angielsku pan Van Rompuy. Sala owacyjnie przyjęła jego wystąpienie. Nasz premier, który wyraźnie awansował politycznie, a również i towarzysko do pierwszej ligi siedział obok Kanclerz Niemiec i Prezydenta Francji i chyba odczuwał ten sam rodzaj dumy co mówiący te słowa Szef Rady Europy, co odczuwali jego sąsiedzi, a myślę również, że i większość zgromadzonej na sali elity wywodzącej się z całej zjednoczonej Europy. W końcu trzeba uznać, że stało się coś ważnego i dla nas. Wskazano na rolę naszej Ojczyzny, a również na fenomen powstałej u nas właśnie Solidarności, z Lechem Wałęsą na czele w tworzeniu tego wspólnego naszego domu, w którym żyje się nam lepiej i w którym – oby na zawsze przestało budzić strach widmo wojny.

Niech inni boją się naszej coraz silniejszej gospodarczo, bo powiązanej niezliczonymi nićmi międzynarodowej kooperacji Unii Europejskiej.

Ja jestem dumny z tego, że jestem Polakiem i Europejczykiem.

7 uwag do wpisu “Dumny Europejczyk

 1. ~malgosiaK pisze:

  Tatulu ciesze sie bardzo z tego co napisales i powtarzam za Toba jestem dumna z tego ze jestem Polka i Europejka.
  I pamietajmy o ojcu Europy Robercie Schumanie.
  Ja tez wierze w Europe i jej przyszlosc mimo obaw i niezbyt wesolej terazniejszosci
  Mozna tej naszej mlodej wpolnocie wiele zarzucic ale nie od razu Rzym zbudowano:)Cierpliwosci ,i wytrwalosci zycze wszyskim eurofilom a eurofobom troche wiecej nadziei i wyzwolenia sie z paralizujacego strachu.
  serdecznie pozdrawiam z poludnia Europy

  malgosiaK

  Polubione przez 1 osoba

 2. Baaardzo dziękluję za ten piękny komentarz >małgosiuK>. Piszesz z miejsca , z którego więcej i dalej widać i dlatego upewniasz mnie w tym, że warto być Eurofilem.
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

 3. ~malgosiaK pisze:

  Tatulu chcialam dodac ze ja wszyskie Twoje posty czytam z wielkim zainteresowaniem i uwaznie.Nie zawsze komentuje bo tematyka bywa polsko -polska i z miejsca w ktorym przebywam pewnych rzeczy jednak nie „dowidze” .::))
  Ale temat Europy zawsze bardzo mnie porusza bo ja doswiadczam na wlasnej skorze jej dobrej strony.Oczywiscie widze w jakim trudzie rodzi sie i powstaje ta nowa wspolnota ,widze jak wiele jest jeszcze do zrobienia ile rzeczy trzeba skorygowac ale nie przestaje wierzyc ze to wszysko ma sens.
  pozdrawiam jeszcze raz bardzo serdecznie Ciebie Tatulu i cala Twoja rodzine.
  Z bardzo zimnej Prowansji…. malgosiaK

  Polubione przez 2 ludzi

 4. ~małgosiaK, dziękuję za to uzupełnienie. Pisząc kolejne opowieści będę pamietał o tych, co podobnie podchodzą do mojej aktywności na blogu.
  Dziękuję za życzenia i odwzajemniam się podobnymi. Powtórzę za śp. Andrzejem Zalewskim – Eko Radio ” Gorące serca zwalczą mróz”.
  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.