Po święcie wszystkich Zmarłych

098.A więc jesteśmy już po odwiedzinach naszych drogich zmarłych. Udało się nam powrócić do rodzin (tych żyjących). Nie znaleźliśmy się wśród ofiar wypadków, ani w tym 1000 osób zatrzymanych z powodu jazdy „na podwójnym gazie” podróżników – żałobników. Co przeżyliśmy to nasze. Możemy co najwyżej opowiedzieć komuś o naszych opiniach i przemyśleniach…jeśli tylko znajdziemy kogoś, kto zechce tego słuchać. A z tym jest dość trudno. Każdy ma swoją wrażliwość i wynikające stąd swoje własne opowieści, prawda?

Ja swoją poprzednią opowieść napisałem bez korekty, aby przy okazji wypróbować WordPress  obsługujący teraz sferę blogów Onet i może niezbyt zręcznie rozpocząłem ją słowami:  W ciągu kilku ostatnich dni uczestniczę w przygotowaniach do Święta Zmarłych.
Jeden z czytelników pod linkiem do tego tekstu na Fb zamieścił uwagę:
…wszystkich świętych.. pierwszego listopada mamy wszystkich świętych, nie „święto zmarłych”.
Odpisałem mu:
– Oczywiście. Przepraszam za ten błąd. Gdy popatrzeć na cmentarze, to moja wersja wydaje się bardziej oczywista.
   Mała rzecz i chyba nie warta wspomnienia gdyby nie kontekst sytuacyjny. Wszyscy wiedzą, o tym, że Wszystkich Świętych jest radosnym dniem świętowania i wspominania wszystkich, którzy zasłużyli na miano świętych, a tych jest całkiem dużo, choćbyśmy chcieli się skupić tylko na tych najważniejszych, z naszymi patronami włącznie. Jest więc kogo wspominać i Bogu dziękować za ich dokonania w czasach kiedy żyli i za obecne wstawiennictwo w naszych sprawach. Dlaczego więc nie trzymamy się rozdziału świąt naszych zmarłych od święta wszystkich świętych tylko stworzyliśmy sobie własne święto, które należałoby nazwać tak jak ja to zrobiłem w tytule tej notki?
Mój wielce uczony Ziomal napisał piękne rozważania na temat ; W co wierzymy w listopadowe święta : http://www.parafia-bogoria.pl/66-ycie-parafii/184-w-co-wierzymy-w-listopadowe-swieta.html

Przeczytałem i polecam. Już na wstępie warto się zatrzymać na chwilkę, aby porównać to co czytamy, z tym co zaobserwowaliśmy sami na odwiedzanych cmentarzach. Autor tego tekstu wyjaśnia na wstępie znaczenie tych świąt:
...Listopadowe święta przypominają nam o kilku rzeczach. Po pierwsze, że każdy człowiek powołany jest do życia w świętości, do tego aby do tej świętości dążyć. Po drugie, święta te przypominają wszystkim podstawową prawdę o naszej kondycji, że „życie ludzkie zmienia się ale się nie kończy i kiedy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki wszyscy znajdziemy przygotowane miejsce w niebie” (Prefacja żałobna). Po trzecie, przypominają nam prawdę o tym, że ludzkie życie to nieustanny rozwój ku dobru. Nawet jeśli tutaj na ziemi z różnych przyczyn nie dopełnimy „służby wobec dobra” mamy szansę naprawić to po śmierci w tzw. czyśćcu, gdzie nasza dusza będzie przygotowywać się na spotkanie z Bogiem

Kto dziś o tym wszystkim pamięta? Kto o tym myśli podczas listopadowych świąt? Wielu obserwatorów życia religijnego i społecznego w Polsce wyraża coraz mocniejsze wątpliwości sceptyczne z których wynika, że nasza kondycja duchowa i religijna staje się coraz mnie wrażliwa na te prawdy, coraz mniej niezdolna do poważniej i twórczej refleksji nad sensem życia i przemijania, nad ostatecznym przeznaczeniem kondycji człowieka. Coraz mniej interesuje nas to jak duchowo przeżyć listopadowe uroczystości. Obchodzą nas rzeczy, można powiedzieć, drugorzędne. Zajmuje nas wystrój grobów, ilość kupionych kwiatów i zapalonych zniczy, często towarzyszy temu dosyć prymitywne porównywanie się z innymi. Kto ma więcej czego, kto ma bardziej rozłożysty bukiet, a kto postawił więcej zniczy. Traktujemy to wszystko tak jakby to była właściwa miara przeżycia tych świąt. A przecież w tym wszystkim nie oto chodzi! Ważne jest aby groby naszych bliskich wyglądały dostojne, aby były godziwie przystrojone, ale tak naprawdę tym co powinno je przystrajać powinna być nasza modlitwa i zaduma nad tajemnicą życia i przemijania…
Dalej stawia pytania, objaśnia, poucza jak to przed świętem należy czynić, abyśmy mogli zyskać na głębi przeżyć, które wtedy były przed nami. W kościele, gdy usłyszałem w homilii objaśnienie znaczenia Świata Wszystkich Świętych zrozumiałem jak niewiele i jak wiele zarazem warunków trzeba spełnić aby zasłużyć na miano świętego. Wystarczy tylko godnie żyć według przykazań Bożych i realizować swoje powołanie w miejscu gdzie nas postawiono i pamiętać o treści ośmiu błogosławieństw.
Według Biblii Tysiąclecia, brzmią one następująco:
Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy /ludzie/ wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.
Niby jest to możliwe do zrealizowania przez ludzi głębokiej wiary, ale jak zapewnić jednoczesną ich realizację i to przez długie lata? Tego nie wiem, ale szczerze podziwiam sporo osób, które są na tej drodze.

Łatwo się śpiewało z chórkami dziecięcymi za Arką Noego

Taki duży, taki mały, może świętym być…
Taki gruby, taki chudy, może świętym być…
Taki ja i taki ty może świętym być…
Taki ja i taki ty może świętym być…

Święty kocha Boga, życia mu nie szkoda,
Kocha bliźniego, jak siebie samego…
Święty kocha Boga, życia mu nie szkoda,
Kocha bliźniego, jak siebie samego…

Taki…

Jeśli jeszcze, jak to u dzieci bywa śpiew jest niezwykle żywiołowy i porywający to łatwo powiedzieć sobie: Dobra spróbuję!
Jak jest z realizacją takich postanowień, to wszyscy wiedzą . A może rzecz jest w próbowaniu?

 

5 uwag do wpisu “Po święcie wszystkich Zmarłych

  1. Błogosławieństwa sobie a ludzie sobie tatulu.Podobnie jest z Dekalogiem. Nikt nie jest idealny i w obecnych czasach mało kto do ideału dąży. Rzecz jest rzeczywiście w próbowaniu.Jeśli jest chęć to już coś, jeśli podąża się tą drogą mimo potknięć, to już wiele ale generalnie takie postępowanie to rzadkość. Tradycja niesie w sobie mądrość jeśli jest traktowana całościowo.Niestety jak sam wiesz, najczęściej zachowujemy jej pozory. Odruch bez przemyśleń. Tak często wygląda Dzień Wszystkich Świętych. Zaduszki, dzień pracy, nowa gonitwa i rzucanie się w wir życia.Serdeczności.

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.