W którym świecie żyjesz?

   Powyższy tytuł jest hasłem kampanii medialnej jaką kieruje się w tych dniach do rodziców i dzieci. To tu spotkamy się z pytaniem: W którym świecie żyje twoje dziecko? Wersja kierowana do dzieci i młodzieży zawiera się w pytaniu zawartym w tytule,czyli: W którym świecie żyjesz? .

Wiemy, że chodzi o świat zwany wirtualnym lub realnym. Wiemy również i to już coraz bardziej dobitnie do nas dociera, że naszym milusińskim, szczególnie w przedziale 9 – 16 lat te dwa światy dokładnie się wymieszały, a co gorsza świat wirtualny wydaje im się bardziej przyjazny od realnego. Tam nie ma gderającej mamy, taty, babci,dziadka, którzy czegoś ciągle chcą, ciągle się czepiają o to, że bałagan, że nastąpiło totalne pomieszanie obowiązków z przyjemnościami, że zamykasz się w  swoim pokoju i wtedy świat dla ciebie nie istnieje itd. itp.

Tymczasem do wielu ludzi dociera smutna prawda, że my rodzice sami sobie stworzyliśmy ten problem, ale po kolei.

Pozwolę sobie podsunąć Państwu trochę materiałów do przemyślenia w odniesieniu do swojego własnego domu i warunków jakie tam panują. Oto wczoraj Polskie Radio w programie I podjęło temat, z którego wynika, że:

 http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/646879,Nie-dojadaja-traca-kolegow-Uzaleznieni-od-sieci

 Z badań przeprowadzonych w 25 krajach Unii – w tym w Polsce – wynika, że różnego rodzaju problemy, wynikające ze zbyt częstego serfowania po sieci, dotyczą większości nastolatków.
20 procent z nich nie dojada lub nie dosypia z tego powodu, a co trzeci nastolatek odczuwa dyskomfort, jeśli nie może skorzystać z Internetu. Ponad 35procent badanych natomiast przyznaje, że serfowanie w sieci negatywnie odbija się na ich kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi. Tyle samo przyznaje, że przegląda Internet, mimo że już nic nie chce znaleźć w wirtualnej przestrzeni lub wszystko już go znudziło…
…W kampanię społeczną „W którym świecie żyjesz” zaangażowali się psychologowie i psychiatrzy. Akcję wspiera również Unia Europejska i fundacja”Dzieci Niczyje”. Inicjatywę chwali ekspert od współczesnych uzależnień, doktor Bohdan Woronowicz. Jego zdaniem im wcześniej uświadomimy rodzicom problem, jakim jest nadmierne przesiadywanie w wirtualnym świecie, tym lepiej dla przyszłości dzieci…

 http://www.polskieradio.pl/7/686/Artykul/646751,W-ktorym-swiecie-zyjesz  

 Materiały, które postanowiłem Państwu przybliżyć są uzupełniane dodatkiem pod nazwą:

Czytaj także:

Ja przeczytałem. Oto ciekawsze urywki:

Internet uzależnia:

…Jak wynika zbadań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kraju Basków, co szóstemu nastolatkowi grozi uzależnienie od Internetu.

Zdaniem psychologów, młodzież nie powinna spędzać przed ekranem więcej niż dwie godziny dziennie. A zadaniem szkół i rodziców jest rozbudzić u nastolatków inne potrzeby, jak uprawianie sportu, lektura czy wycieczki…

Nolajf – Komputerowe gry to dla nich całe życie.Sprawiają im przyjemność, dają poczucie wolności i namiastkę boskości… Nolajf„to określenie osoby, która jest do tego stopnia zaangażowana w komputerowe gry online, że zapomina o swoim prawdziwym życiu, regularnych posiłkach i znajomych. Jest to największy narkotyk w branży rozrywkowej, ponieważ bardzo łatwo można w tym świecie coś osiągnąć.

W Polsce problem ten dotyka przynajmniej 20 procent dorosłej populacji

 Seksoholizm i fonoholizm

W Polsce pojawia się coraz więcej poradni leczących uzależnienie od Internetu, komputera,portali społecznościowych, telefonu komórkowego, albo seksu.

Milion Polaków to hazardziści, setki tysięcy to bulimicy!

Uzależnienia behawioralne, czyli nie związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych,występują coraz częściej i dotyczą ludzi w każdym wieku – zwracali uwagę eksperci podczas wtorkowego spotkania w Warszawie.

O uzależnieniu behawioralnym mówimy, gdy silna potrzeba wykonywania jakiejś normalnej czynności, na przykład zakupów, seksu, jedzenia czy pracy, przynosi szkody, a wykonująca ją osoba nie potrafi, mimo prób,powstrzymać się od jej wykonywania, przestaje kontrolować sytuację – wyjaśnił prof. Jerzy Mellibruda…

…Prajsner dodał, że uzależnienia stają się coraz częstsze już w gimnazjach. – Po kilka procent uczniów nałogowo gra w lotto czy na automatach, jeszcze więcej jest uzależnionych od Internetu – powiedział.

Wyjaśnił, że o tym ostatnim można mówić, gdy dana osoba przebywa w sieci 4 lub więcej godzin dziennie, albo spędza tam czas w godzinach nocnych (po 22.00) i „odczuwa przymus korzystania z Internetu, aby poczuć się lepiej i wpaść w lepszy nastrój…

   Ja śledzę to zjawisko od dawna. Pisałem tu wielokrotnie o silnym uzależnieniu od telefonu komórkowego obserwowanych w czasie moich lekcji i zajęć prowadzonych wśród uczniów szkół średnich. Mówiłem też o tym na każdym zebraniu z rodzicami w szkole. Teraz gdy temat urósł do skali problemu też wracam do niego– już jakoś przygotowany do słuchania i czytania wszystkiego, co go dotyczy. Tak było i wczoraj z radiową Jedynką, która na 23.10 zaplanowała audycję z udziałem wymienionych ekspertów poświęconej narosłemu już problemowi uzależnienia naszych młodych ludzi od gadżetów IT (informatyczno-telekomunikacyjnych) oraz na temat kampanii jaką zdecydowano się podjąć zanim będzie za późno. Aktualnie,na siedem przebadanych pod tym kątem państw europejskich dzierżymy już mało zaszczytne drugie miejsce (po Hiszpanii) ze wskaźnikiem 11 procent zagrożonych uzależnieniem. A wystarczy tylko pomyśleć z jakiego pułapu startowaliśmy goniąc państwa tzw. zachodu również i w tej dziedzinie. Może tylko tu udało się nam odrobić zaległości wynikające z zacofania cywilizacyjnego, aby dzisiaj powiedzieć, że współczesne młode pokolenie jest na tym samym poziomie co ich zachodni rówieśnicy. Czy mamy się jednak z czego cieszyć?

Telefon komórkowy fundujemy naszym milusińskim jeszcze w przedszkolu, bo wcześniej już korzystali ze sprzętu do odtwarzania bajek, czy z konsoli umożliwiających  korzystania z gier, które w wersji dla starszych już ich nie opuszczą przez całe życie, więc niech mają. Smartfony i komputery są najczęściej wybieranym prezentem dla naszych pierwszokomunijnych zuchów. Niech mają lepiej niż my, niech nie odstają od swoich rówieśników,prawda?. No i w końcu my sami, kochający ich rodzice tworzymy im w coraz bogatszych domach prawdziwe enklawy techniki IT ułatwiając tym proces zupełnej izolacji naszych dzieci od realu, w jakim niestety muszą przecież żyć i funkcjonować. Cieszymy się przy tym z faktu, że dzieci nie łażą po mieście,gdzie takie zepsucie tylko siedzą przy komputerze i prowadząc nieustające sesje multimedialne, są w łączności z całym światem. Sami często zupełnie nie znamy się na technice informacyjnej, a wiec nie wiemy jak nasze pociechy korzystają ze stworzonych im możliwości. A przecież mamy świadomość, że Internet to wiele możliwości rozwoju naszych pociech, ale i wiele zgorszenia i zepsucia.

Kto ma nauczyć nasze dzieci umiejętności korzystania z tego NARZĘDZIA jakie im z miłości daliśmy? To jest narzędzie konstrukcji, ale i destrukcji zarazem. Wybór należy do malucha, który jeszcze nie potrafi rozpoznać dobra od zła. My reagujemy dopiero wtedy, gdy zauważamy, podkrążone od niewyspania oczy,obniżenie wyników w nauce i ogólne nieprzystosowanie do życia.

Nasze dziecko chwali się, powiedzmy tysiącem przyjaciół na facebook`u, ale nie potrafi zdefiniować tego, co rozumie przez przyjaźń. Relacja twarz – ekran jest relacją zimną, odbierającą przy tym szanse na przyszłe zbudowanie prawdziwej już ciepłej relacji twarzą w twarz. To co dzisiaj sobie fundują młodzi ludzie będzie kiedyś przekleństwem, z którego trudno się wyzwolić bez terapii odwykowej.

Najbardziej wstrząsnęły naszą zbiorową wyobraźnią relacje pani, która reprezentowała Fundację Dzieci Niczyje. Opowiadała o rozmowach jakie przeprowadzają załamani rodzice z pracownikami obsługującymi bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku telefon Fundacji Nr 800 100 100 . Rodzice poszukujący rozpaczliwie pomocy w rozwiązywaniu już istniejących problemów w ich domach i mający świadomość tego, że oni sami spowodowali uzależnienie swoich dzieci od Internetu opowiadają, że w ich domach nic nie pomaga. Żadne zakazy, czy zabieranie laptopów do pracy, zabieranie kabli łączących z Internetem nic nie dają, a jedynie wywołują niespotykaną wcześniej agresję skierowaną na siebie( ja się zabiję) albo na rodzica (ja cię zabiję jak mi to zrobisz!). Specjalista od uzależnień wskazał na sposoby wyjścia z impasu, ale to musi być poprzedzone edukacją nie dzieci, a rodziców właśnie. Jedno z posunięć to stworzenia dla komputera miejsca w pokoju ogólnie dostępnym, gdzie wszyscy obserwują poczynania każdego, kto siada do komputera. Gdzie trzeba się liczyć z potrzebą umożliwienia dostępu każdemu, kto ma taką potrzebę. W tej radiowej debacie niemal idealnie zabrzmiał telefon słuchaczki, która oznajmiła,że jej córka gdy ukończyła 18 lat, to wtedy dopiero uzyskała możliwość zabrania komputera do swojego pokoju.

Leczenie z uzależnień od Internetu, jako zjawisko niemal całkiem nowe jest dopiero w fazie początkowej. Samo uzależnienie też nie ma zakreślonych ostrych granic, po przekroczeniu których już jesteśmy uzależnieni lub jeszcze nie musimy się o to martwić.

Akcja pod hasłem : W którym świecie żyjesz ma na celu wskazanie na realne i bardzo rozległe zagrożenie. Bądźmy czujni. Kochajmy swoje dzieci i przychylajmy im nieba, ale bądźmy przewidującymi rodzicami. Ufajmy, ale kontrolujmy zarazem do czasu, aż posiądą umiejętność korzystanie z tego nowoczesnego i dającego wielkie możliwości narzędzia jakim jest Internet.

PS.

W rozmowie z tegoroczną absolwentką LO Eweliną, którą pamiętam jako bardzo dobrą uczennicę zapytałem dlaczego nie widuję jej na fb lub na N-k uzyskałem taką odpowiedź:

– Internet? Ja go traktuję tak jak lodówkę. Jak mi jest coś potrzebne to otwieram i korzystam. A później zamykam i już.

Prawda że proste?

11 uwag do wpisu “W którym świecie żyjesz?

 1. ~Brzoza pisze:

  Duzo prawdy w tym co Pan przedstawil. Oczywiscie nie nalezy zapominac, ze ludzie nie tylko korzystaja z ” lodowki”, aby nasycic glod a pozniej lodowke zamknac. Wielu otwiera ja dla czystej przyjemnosci, roznorodnosci ( lata 80-te, kiedy nic nie bylo- minely), dla koloru „potraw”, smaku ( podrozy ) a przede wszystkim dla zabicia poczucia samotnosci. Z dziecmi jest „gorzej” , bo szybciej opanowuja technike, sa lepsze od doroslych ( maja IP, Iphone, I… itd). Potrafia na nich wyszukac wszystko ! Na komputerze pisza od przedszkola a rodzice sie z tego bardzo ciesza! Trudno stanac w drodze. My dorosli musimy kontrolowac, aby swiaty sie dzieciom nie pomieszaly. Na wakacjach dzieci ( u wszystkich moich znajomych ) korzystaja z komputera wiecej, bo rodzice sa w pracy, a dzieci w domu. Czesto ich starsze dzieci spia do 3 po poludniu, bo „czatuja” ( spolszczmy ) do wczesnych godzin porannych.U mnie jest to mocno kontrolowane, dzieci ogladaja filmy ( stosowne dla ich wieku) a moj nienormowany czas pracy pozwala naprawde na zajmowanie sie dziecmi „po polsku” ( ale jak to bylo w czasach „dawnych”- czyli ze zarowno mama jak i tato maja dla dzieci czas. Nie wspoomne, ze jest to bardzo trudne, a przez innych …zle widziane. Niestety. ) Kiedy dziecko „przegina” i wedlug mnie za dlugo siedzi przy komputerze, na drugi dzien – nie moze korzystac z komputera w ogole. Na wakacjach nie ma zadan, wiec … Uchwycic granice pomiedzy realem a swiatem wirtualnym bywa trudne. Lodowke trzeba zapelniac, ale jej sklad jak i czas z jej korzystania powinien byc kontrolowany. Dlatego teraz zycze wszystkim – dobrej nocy! Zamykam teraz moja „lodowke „:-) i ide spac.

  Polubienie

  • ~tatul pisze:

   Dziękuję Brzozo za wypowiedź i bardzo istotne dopowiedzenia. O taką właśnie rodzicielską kontrolę nad młodymi apelują autorzy kampanii medialnej. Ty możesz słuzyć za przykład, że można i że to działa jeśli jest się konsekwentnym w postępowaniu.Ci inni niech się nie zgadzają. Robią to na własny rachunek z… odłożoną płatnością. Bo ktoś przecież musi za to zapłacić.Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 2. ~Klarka Mrozek pisze:

  przyznaję się, prawie wszystko robię przez internet, płacę rachunki, negocjuję umowy, dowiaduję się o miejscach i zdarzeniach (gdzie jest jakiś urząd, co w kinie, o której zebranie wiejskie) i piszę z ludźmi, których osobiście nie znam, czasem o bardzo osobistych sprawach. Pozdrowienia:).

  Polubienie

  • ~Brzoza pisze:

   Ty korzystasz z komputera bardzo madrze. Ja takze wykonuje polowe pracy przez internet ( ile to jest zaoszczedzonego czasu!) . Korzystam tez dla typowej przyjemnosci- ogladam zdjecia, wedruje korytarzami galerii, czytam poezje, czasami cos kupuje, dowiaduje sie co slychac u innych, ktorych nie moge odwiedzic ( ach te tysiace kilometrow!). No i musze stwierdzic, ze internet poszerza tez nasze spojrzenie na swiat. Nigdy nie poznalabym historii Kingi Choszcz, ktora byla mloda podrozniczka, zmarla w Afryce, a ktorej zycie tak mnie zafascynowalo. Czytam art. Mariusza Szczygla, blog M. Niedzwieckiego, uwielbiam opowiesci ( tez blogowe) p. Jandy. TV tego nie pokaze ( a na wakacjach pokazuje naprawde malo!). Dlatego internet jest blogoslawienstwem dla tych, ktorzy potrafia z niego korzystac. I przeklenstwem dla tych, ktorzy zatracaja granice swiata realnego. Pozdrawiam Cie serdecznie!

   Polubienie

 3. ~Autor pisze:

  ~~ Dzisiejsza oferta Onet. w dziale GRY i Technologia:Gearbox Software ogłosiło, że szacowany czas ukończenia kampanii dla pojedynczego gracza w „Borderlands 2″ to aż 60 godzin i to tylko jedną z czterech dostępnych postaci. Ci, którzy zechcą przeprowadzić każdego z bohaterów przez fabułę gry będą musieli nad dziełem Gearbox spędzić grubo ponad 200 godzin.”Borderlands 2” trafi do sklepów 21 września tego roku i jest jedną z najbardziej oczekiwanych gier tego roku. Naszą zapowiedź i pierwsze wrażenia z rozgrywki możecie przeczytać tutaj.Nic tylko grać!http://gry.onet.pl/wiadomosci/wyjatkowo-dluga-kampania-w-borderlands-2,1,5193488,artykul.html

  Polubienie

 4. ~Eve pisze:

  Problem jest i to ogromny! Pracuje w świetlicy środowiskowej, dzieciaki mają tam również komputery, mogą z nich korzystać przez godzinę dziennie każde dziecko. Niektóre dzieci przychodzą tylko na tę jedną godzinę tylko do komputera. Myślę, że ten problem trzeba rozdzielić na kilka, ponieważ osobnym problemem jest uzależnienie od internetu jako od surfowania po nim, kolejny problem to uzależnienie od gier komputerowych, a myślę sobie, że pewnie i jest a jak nie to ktoś mądry opisze również uzależnienie od portali społecznościowych. Wszystko to w założeniach miało służyć człowiekowi jako dobro a odwróciło się przeciwko niemu. Myślę, że dużo tu winy wychowawców i rodziców, zauważyłam, że wielu z nich dla świętego spokoju poprostu usadza dzieci przy komputerze, nie popieram tej inicjatywy absolutnie, mnie mama czytała książki, być może nie jest to adekwatne porównanie, bo pierwszy komputer miałam dopiero w gimnazjum, ale wiem, ze istnieją domy, w których dziecko nie ma wszechobecnego dostępu do internetu i gier, i chwała tym rodzicom za to. Myślę, że w dzisiejszych czasach media są na tyle nie bezpieczne, że trzeba kontrolować to jakie treści dzieciaki przyswajają.

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Witaj Eve. Miło Cię gościć. Jak zawsze działasz z pasją. Masz obserwacje z samego środka problemu nazwanego np: „Młodzi a komputer”. Może Twoi podopieczni to właśnie ci, którym w ich domach założono „szlaban” na dostęp do kopmutera i dlatego wpadają, aby odreagować i zaspokoić swoje potrzeby w świetlicy. Tak więc wiemy jak jest. Mało wiemy jak może być w przyszłości, gdyż rodzice na pewno nie będą mniej zajęci, a przemysł dostarcza coraz to nowe gadżety i oprogramowanie pozwalające na wielogodzinne sesje z udziałem uzależnionych od gier.Ciekawa dyskusja się teraz toczy na temat przyczyn pojawiania się takich dużych dzieci jak Brevik, czy ten doktorant z USA, który ostatnio powtórzył wyczyn Brevika. Oni przedłużyli swoje dzieciństwo i nadal bawią się w Batmanów?Niebezpieczna to zabawaPozdrawiam

   Polubienie

 5. ~s.Małgorzata pisze:

  Brakuje nam odwagi, czasu i chęci do powiedzenia nie dzieciom. Wiemy dobrze, że żeby móc powiedzieć owo „nie” komputerowi, komórce, telewizji musielibyśmy stworzyć alternatywę: zająć się dziećmi, pograć w warcaby, poczytać wspólnie książkę, upiec ciasto czy Bóg wie jeszcze co. Zostawiamy młodych samych w świecie coraz bardziej rozbitym, pozbawionym ciepła i uciekają ….w internet, komórki, narkotyki. Problem jest ogromny.Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Dziękuję Siostrze za ten głos dotykający sedna problemu. Ci państwo biorący udział w audycji wskazywali właśnie na potrzebę przebudowy relacji z dziećmi, która powinna się rozpocząć od przeproszenia dzieci za błędy zaniedbania z przeszłosci i podjęcia próby ułożenia takich relacji o jakich pisze Siostra. Ja podzielam ich zdanie, ale nie wróżę sukcesu. Dziecko wychowane w samotności przez komputer nie jest łatwym partnerem w przeprowadzaniu takiej rodzinnej terapii. Nie darmo sformułował ktoś gorzkie pytanie jakie miał postawić swojemu ojcu jakiś młodzian. Brzmiało ono następująco: – Tato, powiedz mi, co ty więcej wiesz niż to, co mogę dowiedzieć się necie?Moze więc nie dajmy następnym pokoleniom dzieci szans na samoistne wykluczenie?POzdrawiam Siostrę serdecznie

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.