Komu(ś) mogą być przydatne nasze wspomnienia z młodości?

   W ubiegłym tygodniu otrzymałem e-maila od byłego ucznia, a obecnie studenta na kierunku budownictwo. Zaczynał się tak:

Piszę pracę zaliczeniową z historii miast i podjąłem się opisania Staszowa.
W swoich pracach mamy zamieścić wywiady z różnymi ludźmi, którzy mieszkali, pracowali lub mieli dużo wspólnego z daną miejscowością/miastem. Dlatego zwracam się  z pytaniem i uprzejmą prośbą zarazem, czy zechciałby Pan odpowiedzieć na kilka pytań, które zamieszczę poniżej?

    Listę załączonych pytań przeczytałem wiele razy, zanim odpowiedziałem, że zgadzam się na taką formę wypowiedzi. Pomyślałem, że warto pomóc ambitnemu człowiekowi, który chce wykorzystać mój zasób wiedzy o dawnych  czasach miasta, z którym jestem związany na wiele sposobów przez niemal całe życie. Pisząc odpowiedzi na poszczególne pytania pomyślałem, że i ja sam mogę z tego materiału skorzystać publikując go tu w kilku odcinkach. Skorzystać, bowiem ktoś swoimi pytaniami skłonił mnie do zagłębienia się w odległe czasy i wydobycia z otchłani niepamięci obrazów, które już niemal uległy zatarciu. Nieczęsto ma się okazję do podobnych wyczynów. Nawet własne dzieci nie mają czasu, a również i ochoty na prowadzenie ze starzejącymi się rodzicami, czy dziadkami rozmów o życiu w czasach ich młodości. Tak więc wdzięczny jestem mojemu młodemu przyjacielowi za to, że zwrócił się właśnie do mnie. Powstały materiał będzie łatwiejszy do przeczytania niż do zdobycia np. w rozmowie czy wywiadzie. Można go ponadto zweryfikować i wzbogacić wypowiedziami innych osób, do czego zachęcam.

Pierwsze z pytań brzmiało następująco:
* Obiekty, miejsca charakterystyczne i orientujące w przestrzeni opisywanej miejscowości. Które obiekty i miejsca uważa Pan za szczególnie ważne dla siebie w przeszłości i teraz oraz dlaczego – dom, szkoła, kościół, karczma, wiatrak, młyn, cmentarze, kapliczki, remiza, kino, plac targowy, studnie, źródło i inne?

Odpowiedziałem następująco:
Urodziłem się i dzieciństwo spędziłem w Bogorii, odległej od Staszowa o 12 km. Mimo, że Staszów nie był wtedy siedzibą powiatu, to jednak stanowił dla ludności zamieszkującej miejscowości położone w promieniu do 15 km naturalny punkt ciążenia gospodarczego i kulturalnego. Tam jeździło się po zakupy wszystkich artykułów przemysłowych i tam sprzedawało się na jarmarkach nadwyżki płodów rolnych. Tam były usytuowane zakłady usługowe i jedyna początkowo szkoła średnia, do której dojeżdżała młodzież z rejonu większego niż dzisiejszy powiat staszowski. Naturalnym centrum handlowo-usługowym miasta był rynek, z którego dopiero wraz z procesem urbanizacji usunięto na obrzeża jarmarki, czy dworzec autobusowy. Nic więc dziwnego, że niemal każdy przyjeżdżający do Staszowa, za cel wyprawy obierał odwiedzenie wybranych, a nawet wszystkich sklepów. Modne było zwłaszcza wśród młodzieży zrobienie przynajmniej kilku rund wokół rynku, gdzie grupowało się życie towarzyskie prowincji. Tam można było spotkać znajomych lub nawiązać nowe znajomości. Najlepszym potwierdzeniem takiej tendencji był fakt niemal zupełnego wyludnienia się staszowskiego rynku po odjeździe autobusów z młodzieżą i ludnością napływową znajdującą tu pracę, czy też korzystającą z wszelakich usług, w tym medycznych, prawnych, administracyjnych, fotograficznych i innych. Nowe zakłady usługowe, szpital, czy też dworce budowano również na obrzeżach, co poważnie utrudniało ludziom możliwość dotarcia do nich – nie było wtedy komunikacji miejskiej, samochód prywatny był rzadkością, a taksówki były zbyt drogie.

   Do szkoły średniej tj. początkowo do liceum ogólnokształcącego, a później do szkoły zawodowej i ekonomika dojeżdżaliśmy autobusami lub kolejką wąskotorową i dlatego dworce były wtedy szczególnie ważne dla dojeżdżających, również jako miejsca spotkań w czasie oczekiwania na odjazd do domów. Dla młodzieży, która nie należała do szczególnie pilnych uczniów i dopuszczała indywidualne lub zbiorowe wyjścia na wagary, miejscem spotkań był miejscowy park wraz z terenami przyległymi oraz okolice kanału młyńskiego, a zwłaszcza II i III upust, gdzie było wystarczająco odludnie, gdzie można było posłuchać szumu przelewającej się przez śluzę wody i obserwować ptactwo wodne. Po zagospodarowaniu terenu jezior w Golejowie również i tamten teren stał się atrakcyjnym miejscem spotkań młodzieży.

   W poniedziałki, w Staszowie następowała powszechna mobilizacja, gdyż wszystkie sklepiki położone wokół rynku, a także i zakłady usługowe przygotowywały się do obsługi klientów przyjeżdżających na jarmarki. W te dni wcześniej otwierano wszystkie placówki i później je zamykano. W te dni – zwane przez złośliwych „świętem dyszla” nie tylko na targowicy, ale i na rynku panował tłok. Tłum ludzi dokonywał zakupów w sklepach. Placem targowym, najwcześniej jak sięgam pamięcią, był rynek, a później teren wokół obecnego Staszowskiego Domu Kultury. Gdy plac targowy obok SDK przestał spełniać wymagania co do potrzebnej przestrzeni i bezpieczeństwa ruchu drogowego, to targowicę przeniesiono w nowe, przestronne miejsce, a teren dotychczasowego placu targowego przeznaczano pod potrzeby dworca autobusowego.

   Kolejne pytanie dotyczyło domu, a zwłaszcza traktowania tego dobra przez pradziadków i moje pokolenie, ale to już będzie treścią następnego odcinka.

11 uwag do wpisu “Komu(ś) mogą być przydatne nasze wspomnienia z młodości?

 1. ~kuala pisze:

  Ciekawe wspomnienia. Historia życia. Tym się różnimy od dzieci … my juz mamy własną historię, oni dopiero ją tworzą. Dziś może nie są im nasze wspomnienia niezbędne, kiedyś będą tworzyć kroniki rodu. Tak jak my, też nie zawsze słuchaliśmy cierpliwie wspomnien dziadków … a dziś chętnie wrocilibyśmy do tych dni … aby posłuchać, zapisać.

  Polubienie

   • ~kuala pisze:

    Na pewno. Ludzie lubią wspominać. Zwłaszcza ci, którzy pierwszą młodość mają za sobą. Została im tylko druga i trzecia :). Staszów leży niedaleko mojej rodzinnej miejscowości Szczucin. Chociaż powinnam powiedzieć, ze to Szczucin lezy niedaleko Staszowa. Ale jarmarki mamy do dziś olbrzymie. Ze Staszowa też na nie przyjeżdżali. Dziś więcej na nich ubrań, kwiatów warzyw itp … ale kiedyś …. konie, krówki, swinki, króliki …. warzywa, owoce, nasiona, … ubrania buty cuda i dziwy także, wszystko co natura dała na olbrzymim placu targowym. Chyba nie było rzeczy, której u nas na targu by nie było. Zapraszam każda środe i sobote 🙂

    Polubienie

   • ~tatul pisze:

    ~kuala, ta kolejka wąskotorowa , o której wspominam dojeżdżała również do Szczucina. Pewnie znana to u Was prawda. Mamy zatem podobne korzenie i doświadczenia, chociaż czasy nieco inne.Pozdrawiam

    Polubienie

 2. ~cris pisze:

  Tym studentem byłem ja i serdecznie dziękuję za pomoc, bo nie jako dzięki Pana wywiadowi moja praca została oceniona na 5.Wspomnienia i odczucia są bardzo ważne, bo nigdy nie wiadomo kiedy, po co i komu mogą się one przydać.

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   ~cris, bardzo się cieszę, że mogłem pomóc. Nawołuję do spisywania czy publikowania podobnych wspomnień w nadziei, że kiedyś ktoś po nie sięgnie.Pozdrawiam i życzę sukcesów

   Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   ~cris, bardzo się cieszę, że mogłem pomóc. Nawołuję do spisywania czy publikowania podobnych wspomnień w nadziei, że kiedyś ktoś po nie sięgnie.Pozdrawiam i życzę sukcesów

   Polubienie

 3. ~Klarka Mrozek pisze:

  a czy targowica nie była placem, gdzie handlowano zwierzętami i płodami rolnymi? U nas przynajmniej tak było – w rynku drewno, wyroby rzemieślnicze, produkty spożywcze a na targowicy za miastem handel świniakami i bydłem

  Polubienie

 4. ~maleńkapń pisze:

  Drogi Tatulu proponuję wydać książkę na ten temat, bo bardzo przyjemnie się czyta to wspomnienie sądzę, że byłoby wielu chętnych do jej przeczytania, ja już się zapisuje na pierwszy egzemplarz 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.