Urodziny Jedynki Polskiego Radia

 Poprzednią opowieść rozpocząłem zdaniem…

Chętnie słuchana w moim domu Jedynka Polskiego Radia  w ramach swojej cyklicznej audycji … Sygnały dnia, a później również Cztery pory roku  i Popołudnie z Jedynką podjęła dzisiaj temat: Urodziny Jedynki. Leciwe radio właśnie dzisiaj obchodzi dzisiaj 86 urodziny. Z wypowiedzi licznie zapraszanych do programu ludzi radia wynika, że …tak to się zaczęło:

18 kwietnia 1926 roku o godzinie 17.00 rozpoczęto regularną emisję programów. W eter popłynęły wówczas słowa „Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480”.

Data 18 kwietnia 1926 r , jak to uzupełnił człowiek legenda radiowej rodziny, inż. Jan Zagozda, to dzień rozpoczęcia emisji wg wydanej ówcześnie PR licencji na uruchomienie programu ogólnopolskiego . Faktyczne początki radia w Polsce sięgają 1.02.1925 r.

 Jedynka ma się odnosić do tradycji, ale w sposób nowoczesny. Ma być blisko ludzi i mam nadzieję, że taka powoli się staje – mówił Kamil Dąbrowa, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia w dniu 86. urodzin stacji. …Z okazji urodzin w audycjach Jedynki pojawią się wyjątkowi goście, a także wiele materiałów archiwalnych. W oprawie muzycznej anteny znajdą się same przeboje, wylansowane przez radiową Jedynkę, a zaprzyjaźnione z programem m.in. gwiazdy, ludzie nauki i polityki przez cały dzień słać będą życzenia i pozdrowienia.

 

http://www.polskieradio.pl/7,Jedynka

Jak zapowiedziano tak też i się stało. Przez dzisiejszy program przewinęła się w ciągu dnia cała plejada ludzi mediów, którzy tu zaczynali działalność, a obecnie są bardziej znani jako twarze telewizji. Wiele sław piosenki złożyło jubilatce najserdeczniejsze życzenia, a często również podzieliło się opowieściami o początkach swojej działalności artystycznej w radio, lub pod jego patronatem. Wielu dziennikarzy opowiadało o pracy w radio w czasach, gdy technika nie stanowiła narzędzi ułatwiających, czy nawet zastępujących ludzi, a bardzo wiele zależało od refleksu, i inteligencji osób prowadzących audycje.

Współcześni ludzie radia przybliżyli słuchaczom realizowaną bardzo dynamicznie wizję Jedynki przyszłości. Dzisiaj Polskie Radio, to również wersja internetowa  realizowana w  równoległym czasie i możliwa do odbioru poprzez wszelkie media elektroniczne. Ja sam pisząc ten tekst słucham właśnie Jedynki poprzez Internet z podanego powyżej adresu.

Gdy sięgnę pamięcią do lat pięćdziesiątych, kiedy w każdym niemal domu naszej miejscowości był zainstalowany głośnik odbierający wyłącznie program pierwszy, to dopiero wtedy mogę ocenić zmiany jakie zaszły w tej szacownej instytucji. Niebo i Ziemia.

Wielu ludzi obecnej prawicy bardzo krytycznie ocenia działalność Polskiego Radia w czasach PRL,  zarzucając jego redaktorom zbyt gorliwe realizowanie polityki przewodniej siły narodu, czyli wszechrządzącej PZPR, a więc również indoktrynację społeczeństwa. Wyłączywszy jednak sprawy ustrojowe, czy  też czysto polityczne trzeba jednak widzieć i docenić realizowaną równolegle misję edukacyjną, czy też kulturotwórczą. Ludzie, którzy słuchali wtedy jedynego dostępnego bez specjalistycznego sprzętu programu radiowego słuchają go zapewne po dziś dzień. Tak przynajmniej wynika z telefonów, SMS-ów, czy e-maili nadsyłanych dzisiaj do jubilatki.

W jednym z wierszowanych telegramów usłyszałem i zapamiętałem charakterystyczny dla tego radia dwuwiersz.

Bawi, rozwesela

Rad dobrych udziela…

Tak właśnie oceniam rolę tego radia w moim życiu.

Wszędzie, gdzie dłużej przebywam w obrębie domu jak i w samochodzie posiadam, a wchodząc tam natychmiast włączam odbiorniki radiowe nastawione na Jedynkę, a czasem również Trójkę PR. Niezmiennie znajduję w tych stacjach bardzo zróżnicowany program, który zaspokaja moje potrzeby, również jeśli chodzi o muzykę zaliczaną do rodzaju muzyka wszystkich pokoleń. Niekiedy bardzo żałuję utraty możliwości wysłuchania na żywo niezwykle interesujących audycji, jak dla przykładu realizowane w audycji Noc z Jedynką spotkania z ludźmi nauki i sztuki lub prowadzących poradnictwo w zakresie różnych dziedzin życia, a to z powodu godzin nocnych 1.00-3.00 . Jako przykład wymienię wczorajszą audycję realizowaną z udziałem  ks. Krzysztofa Ołdakowskiego i  Andrzeja Komorowskiego – seksuologa i doradcy rodzinnego, poświęconą wciąż aktualnemu problemowi. Stary kawaler kontra singiel. Teraz dostrzegłem, że nie wszystko stracone, gdyż dzięki portalowi PR mogę jednak wysłuchać przynajmniej rozmowy z Andrzejem Komorowskim. Zapraszam i państwa: http://www.polskieradio.pl/7/163/Artykul/534743,Stary-kawaler-kontra-singiel

Z okazji Jubileuszu pragnę przyłączyć się do niezwykle ciepłych życzeń dla ludzi tworzących programy Polskiego Radia jakie dzisiaj wielokrotnie słyszałem  na antenie Jedynki. Życzymy wielu lat niezwykle przydatnej społecznie działalności i stałego poszerzania kręgu odbiorców.

De gustibus non est disputandum  – w sprawach smaków, gustów, upodobań nie ma dyskusji. Wiem o tym i proszę mi wybaczyć tę cukierkowatą laurkę. Ja piszę szczerze to co czuję i co myślę o działalności Polskiego Radia, któremu jestem wierny od lat młodości. Przez wiele lat pracy w szkole zachęcałem młodzież do korzystania z tego programu, ale przyznam się, że bez skutku. Młodzi mają zupełnie inne preferencje. Ja pozostanę przy swoich.

4 uwagi do wpisu “Urodziny Jedynki Polskiego Radia

 1. ~Tatul pisze:

  Przykłady życzeń płynących do Jedynki:Maryla Rodowicz: Samo to ,że to jest jedynka to zobowiązuje Leszek Balcerowicz: Życzę, żeby Jedynka zachowała dobrą formę Ryszard Rynkowski: Bawcie i uczcie słuchaczy jak najdłużej Patrycja Markowska: Jedynko jesteś jak przystań, jak port Od rana przyjmujemy życzenia od naszych słuchaczy Ania Rusowicz: Graj nam Jedynko do końca świata i jeden dzień dłużej Krzysztof Kowalewski składa życzenia Jedynce Irena Santor: Ale cóż to za wiek dla młodej kobiety Krzysztof Zanussi: Radio to cudowne lekarstwo Natalia Kukulska: Wiem, że stać was jeszcze na wiele Jerzy Połomski: Jedynka zawsze jest pogodna, uśmiechnięta, swojska i atrakcyjna Mieczysław Szcześniak: Bądźcie wierni tradycji, słuchaczom i wykonawcom Stanisław Żelichowski: To coś niesamowitego Leszek Miller: Gratulują, że od tylu lat jest częścią naszej polskiej historii Mariusz Antoni Kamiński: Wychowałem się na Jedynce Paweł Olszewski: Jedynka była, jest i będzie jednym z najważniejszych mediów radiowych w Polsce

  Polubienie

 2. ~iimajka pisze:

  Młodzi nie słuchają PR, bo za dużo tam gadania. Młodzi słuchają radia mimochodem, by się relaksować, a nie zmuszać do myslenia, przeżywania. Generalizując oczywiście.I ja wychowałam się na Jedynce a teraz mam dostęp tylko w samochodzie, a tam wolę zwyczajne łupucupu i rzadkie bylejakie komentarze prowadzących (od których przy innych okazjach mnie mdli), bo nie chcę się rozpraszać, a nie lubię też słuchać półuchem i tracić wątek.Radiowa Jedynka to ludzie, którzy rzeczywiście mają coś do powiedzenia, którzy potrafią mówić. Ale trzeba mieć dla nich czas i odrobinę skupienia.

  Polubione przez 1 osoba

  • ~Tatul pisze:

   ~iimajko, dlatego właśnie zamieściłem na końcu ten wątek o gustach. Nic na siłę, prawda? Ja już pozostanę przyswoich gustach i zainteresowaniach zwłaszcza dobrą informacją, traktując muzykę jako niezbędny przerywnik, a nie danie główne. Starsi ludzie tak mają.Pozdrawiam serdecznie.Byłem u Ciebie i wspominałem zapachy świeżego siana. Ale to były czasy…Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.