Jeszcze raz w kwestii języka

   W ubiegłą sobotę zdarzyło mi się dwukrotnie uczestniczyć we mszy św. odprawianej w intencji członków mojej rodziny. Na obydwu mszach, nasz kuzyn Krzysio odczytał piękny i bardzo wymowny w aspekcie języka tekst przewidzianego na ten dzień czytania z Pisma Świętego. Nie siląc się na interpretację tego tekstu zacytuję go wprost. Oto on:

Subject: Czytania na każdy dzień – sobota, 18 lutego 2012
(Jk 3,1-10)
Niech zbyt wielu z was nie uchodzi za nauczycieli, moi bracia, bo wiecie, iż
tym bardziej surowy czeka nas sąd. Wszyscy bowiem często upadamy. Jeśli kto
nie grzeszy mową, jest mężem doskonałym, zdolnym utrzymać w ryzach także
całe ciało. Jeżeli przeto zakładamy koniom wędzidła do pysków, by nam były
posłuszne, to kierujemy całym ich ciałem. Oto nawet okrętom, choć tak są
potężne i tak silnymi wichrami miotane, niepozorny ster nadaje taki
kierunek, jak odpowiada woli sternika. Tak samo język, mimo że jest małym
organem, ma powód do wielkich przechwałek. Oto mały ogień, a jak wielki las
podpala. Tak i język jest ogniem, sferą nieprawości. Język jest wśród
wszystkich naszych członków tym, co bezcześci całe ciało i sam trawiony
ogniem piekielnym rozpala krąg życia. Wszystkie bowiem gatunki zwierząt i
ptaków, gadów i stworzeń morskich można ujarzmić i rzeczywiście ujarzmiła je
natura ludzka. Języka natomiast nikt z ludzi nie potrafi okiełznać, to zło
niestateczne, pełne zabójczego jadu. Przy jego pomocy wielbimy Boga i Ojca i
nim przeklinamy ludzi, stworzonych na podobieństwo Boże. Z tych samych ust
wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak być nie może, bracia moi.

Powyższemu tekstowi towarzyszył psalm:

(Ps 12,2-5.7-8)
REFREN: Ty nas zachowasz, Panie nasz i Zbawco

Ratuj, o Panie, bo brakuje pobożnych,
zanikła wierność wśród ludzi.
Wszyscy okłamują swych bliźnich,
z obłudą w sercu mówią podstępnymi wargami.

Niech Pan wygubi wszystkie podstępne wargi
i języki skłonne do zuchwalstwa.
Tych, którzy mówią: „Naszą siłą język,
usta nasze nam służą, któż jest naszym panem?”

Słowa Pana są szczere,
wypróbowane srebro bez domieszki ziemi,
siedmiokroć czyszczone.
Ty nas zachowasz, o Panie,
na wieki nas ustrzeżesz od tego plemienia.

To było czytane i śpiewane w świątyni. A co poza nią?

  Akurat w tym samym czasie opublikowano list Przewodniczącego Episkopatu Polski, Arcybiskupa Michalika skierowany do wiernych jego diecezji, w którym wskazuje się na zagrożenia dla wiary płynące ze współczesnego świata. List jest już powszechnie znany i komentowany we wszystkich mediach. Napotkany na Forum Wiadomości Onet.pl w dziale Waszym zdaniem artykuł pt. „Panie Abp. Józefie Michalik, nie tędy droga” otrzymał bardzo dużo, bardzo dobrych ocen. Dyskusja prowadzona w większości przypadków przez wrogów kościoła może nasunąć wątpliwości nawet tym, którym zdawało się, że w temacie wiary są „wodoszczelni”
 http://wiadomosci.onet.pl/waszymzdaniem/73740,panie_abp_jozefie_michalik__nie_tedy_droga_,artykul.html
   Jesteśmy akurat w samym ogniu działań (czytaj wojny) o przyznanie telewizji Trwam miejsca na multipleksie. Jakich argumentów używa się w tej wojnie, to również wiedzą wszyscy, bo trudno nie słyszeć wykrzykiwanych haseł, lub nie czytać ich na transparentach prezentowanych pod polskimi urzędami centralnymi jak i pod ambasadami ,czy też pod konsulatami polskimi w wielu państwach, gdzie dociera program „Jedynej Godnej Zaufania” rozgłośni z Torunia. Nie jest to język chrześcijan, a bitwa nie toczy się katolicką telewizję, tylko o telewizję prywatnej spółki Lux Veritatis, co poświadcza  wywiad jakiego dzisiaj udzielił ks.biskup Pieronek: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/bp-pieronek-ws-o-rydzyka-to-absurd-i-brak-cnot,1,5035060,wiadomosc.html .
 Determinacja w dążeniu do zwycięstwa jest wielka , ale czy to  wynika to z potrzeby ewangelizacji ? Otóż nie! To jest tylko część prawdy. Prawica wspierająca spółkę chce mieć tubę oddziaływania na wyborców w dążeniu do zdobycia władzy z Polsce, gdyż to im się po prostu należy. Oni wiedzą jak rządzić lepiej od obecnego rządu i teraz mają okazję zarobić dodatkowe punkty w zamian za udzielone poparcie. I się z tym nie kryją.
   Rząd, ustami premiera – wypowiedź z wczorajszego spotkania z klubem parlamentarnym Solidarna Polska – odżegnuje się od” maczania palców” w sprawę odmowy przyznania miejsca na multipleksie jako, że „…o wolność wypowiedzi i o pluralizm w mediach walczył jeszcze w czasach tzw. komuny…”.
   Każdy ma swoje racje, a gdzie jest  obiektywna prawda? Aż się prosi przytoczyć definicję prawdy sformułowanej niegdyś przez ks. prof, Józefa Tischnera, czego jednak robić nie będę, gdyż wszyscy ją znają.
Przytaczam tylko niektóre przykłady z polskiego kotła, gdzie słowo już dawno nie posiada tej samej wartości dla wszystkich i używane jest świadomie jako broń w walce. Padają często słowa obelżywe, poniżające i  delikatnie mówiąc mijające się z prawdą.
Aby nie sięgać dalej i głębiej postawię takie oto pytanie:
– Co się z nami porobiło?
Niezależnie od tego, po której stronie się opowiadamy i o co walczymy, to powinniśmy brać pod uwagę to, co cytowałem na wstępie ze słów św. Jakuba:
   Jeśli kto nie grzeszy mową, jest mężem doskonałym, zdolnym utrzymać w ryzach także całe ciało. Jeżeli przeto zakładamy koniom wędzidła do pysków, by nam były
posłuszne, to kierujemy całym ich ciałem. Oto nawet okrętom, choć tak są
potężne i tak silnymi wichrami miotane, niepozorny ster nadaje taki
kierunek, jak odpowiada woli sternika. Tak samo język, mimo że jest małym
organem, ma powód do wielkich przechwałek. Oto mały ogień, a jak wielki las
podpala. Tak i język jest ogniem, sferą nieprawości. Język jest wśród
wszystkich naszych członków tym, co bezcześci całe ciało i sam trawiony
ogniem piekielnym rozpala krąg życia.

Wiele zła czynimy sobie nawzajem jeśli w ferworze walki zapominamy o tym, że:

…Języka natomiast nikt z ludzi nie potrafi okiełznać, to zło
niestateczne, pełne zabójczego jadu. Przy jego pomocy wielbimy Boga i Ojca i
nim przeklinamy ludzi, stworzonych na podobieństwo Boże. Z tych samych ust
wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak być nie może, bracia moi – napisano niegdyś w Świętej Księdze .
 
Czy te słowa mają nadal jakąś wartość?

9 uwag do wpisu “Jeszcze raz w kwestii języka

 1. ~@rtur pisze:

  Chciałbym odnieść się do krytyki ks. abp Michalika, bo jak wiadomo w libertyńskich mediach trwa zmasowany atak na osobę księdza arcybiskupa głównie za słowa „Planowo atakowany jest dziś Kościół przez różne środowiska ateistyczne, libertyńskie i masońskie.” Abp Michalik nazwał po prostu rzeczy po imieniu. Masowe środki przekazu natomiast próbują w zmasowany sposób zepchnąć nas na pozycję myślących inaczej, myślących w sposób narzucony nam przez te właśnie media mainstreamowe.Ten list jak powszechnie jest wiadomo nie był pisany do stacji telewizyjnych tylko do diecezjan archidiecezji przemyskiej, a na antenie TVN-u próbuje się wyśmiać ten list i ośmieszyć księdza arcybiskupa, a w żaden sposób nie stara się udowodnić, że nie jest tak jak pisze abp Michalik. Stacje takie jak TVN stawiają się w roli jakiegoś doradcy, którzy próbują w jakiś sposób pouczać Kościół jaką drogą ma iść. Kościół nie potrzebuje doradców pokroju TVN-u czy Wyborczej, Kościół ma nad nimi przewagę, bo jest prowadzony przez samego Chrystusa i Jego namiestnika na ziemi Ojca Świętego. Kościół nie wnika w zasady programowe żadnej telewizji więc niech medianie nie wtrącają się w prowadzenie Kościoła przez naszych pasterzy. na koniec przytoczę jeszcze fragment z Księgi proroka Jeremiasza, który mówi o prześladowaniu proroka za słowa które głosi „Stałem się codziennym pośmiewiskiem, wszyscy mi urągają. Albowiem ilekroć mam zabierać głos, muszę obwieszczać: <>”. Te słowa można odnieść do sytuacji arcybiskupa Józefa Michalika, który także jest wyśmiewany za słowa prawdy. W dzisiejszych czasach ludzie nie chcą słuchać o „gwałcie i ruinie” wolą raczej usłyszeć coś miłego dla uch, ale rzeczywistości się nie da przekłamać.

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   @rturze, gdybyś zechciał określić co masz na uwadze pisząc o mediach mainstreamowych o libertynach czy masonach w Polsce. Sprawdziłem w Google i stwierdzam, że jest tam duży zamęt pojęciowy. Pozdrawiam i wciąż czekam na dyskusję

   Polubienie

   • ~@rtur pisze:

    Już wyjaśniam otóż media mainstreamowe są to media głównego nurtu, które mają największy wpływ na swojego odbiorcę, libertyńskie media to te które nawołują do zerwania z zasadami moralnymi, odrzucają Prawa Boże i przykazania prawa naturalnego przede wszystkim na rzecz całkowitej swobody seksualnej, które mówią, że nie ma żadnych zahamowań i one promują aborcje czy antykoncepcje. Co do masonerii to nie będę tego wyjaśniał gdyż nie chcę wchodzić w myśli ks. arcybiskupa.

    Polubienie

 2. ~s.Małgorzata pisze:

  Sytuacja przypomina trochę sławne: Kali komuś ukraść krowy- dobry uczynek, ktoś Kalemu ukraść krowy-zły uczynek. Język agresji i walki przenika nasze myślenie i przyznajemy sobie prawo do jego używania w obronie własnych przekonań, ale odmawiamy tego prawa przeciwnikom. Jedno pytanie: czy w nawet słusznej /naszym zdaniem/ sprawie można używać narzędzi sprzecznych z zasadami Ewangelii? Mnie wspominany tu list pasterski mocno zadziwił. Na szczęście nie jestem i nigdy nie będę biskupem, ale wolę raczej zachętę do budowania, do dobrego działania, niż tropienie wrogów. Można w końcu nie zapanować nad armią tropicieli i sytuacja wymknie się spod kontroli-vide przypadek ks.Natanka. Nie negując użyteczności katolickiego głosu w naszych domach jako łącznika między ludźmi, modlitwy itd, to jasną jest rzeczą, że stacja ta jest zamieszana w politykę w sposób, który dawno przekroczył granicę między ewangelizacją, a walką polityczną. Problem w tym, że walcząc o hegemonię w eterze, sercach i umysłach katolików w rzeczywistości stwarza się hm…..kościół w Kościele. Czy ludzie pracujący w tej stacji mają do tego prawo? A ludziom od Kościoła dalekim pozostaje obraz zacietrzewionych katoli kłócących się bez przerwy, nietolerancyjnych, popierających konkretną partię. Zresztą preferencje polityczne Ojca Dyrektora zmienne są. Mało zachęcające, żeby się tym zainteresować, jeśli ktoś szuka rzeczywiście Dobra, Prawdy, Miłości, Miłosierdzia, przebaczenia. Ktoś przeniknięty Chrystusowym dobrem nie wpadnie w sidła zła. Jedności nie można budować na poczuciu zagrożenia. Tyle razy też o tym pisałam, dzięki zatem Tatulu, że wyrażasz to raz jeszcze bardzo jasno.

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   ~Dziękuję Siostrze za odwiedziny i wspierający komantarz. To trudny temat i chyba dlatego tak mało pod nim komentarzy. Wątpliwości jednak nie da się przemilczeć, odsunąć w niebyt albo i zakrzyczeć strasząc …aż boję sie wymienić czym. Czasy się zmieniają i nie warto trzymać się dawnej argumentacji i strachów. Kiedyś było ciemno, a jak rozum spał, to budziły się upiory. Łatwo było oddziaływać i strasząc kształtować pożadane poglądy i postawy. Tamte metody już się zdezaktuallizowały, ale osoby puliczne wciaż siegają po stare i wypróbowane sposoby rzadzenia. Politycy manipulują społeczeństwem jak tylko chcą i jak to wynika z ich kalkulacji politycznej. Ktoś inny ich wspiera głosząc poglady, które odrzucają zamiast pociagać, no i zwalają winę na wszystkich, byle nie na siebie. Porównanie z postawą Kalego jest jak najbardzoiej uzasadnione.Tu też chciałbym zacytować piosenkę . Tym razem śpiewaną przez M.Rodowicz. YTytuł niewielke mówiacy: „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Słowa jednak mają swoją wagę:Tekst piosenki:Było ciemno więc niewiele co widziałamI pamiętam też niewieleByło ciemno wiem że z pochyloną głową stałamtak jak stoi się w KościeleA więc stałam nie widziałam było ciemno lecz słyszyłamWciąż… ten głos ten głos ten głos ten głos…Podejdź bliżej więc podeszłamJak skruszony obywatel do przedstawiciela władzyPodejdź bliżej już wiedziałamŻe ucieczka błyskawiczna tu niczemu nie zaradziWięc podeszłam posłuchałam było ciemno lecz słyszałamWciąż… ten głos ten głos ten głos ten głos…To nie wróg był bo głos cichy i subtelnyAle polski i nieskazitelnyTo nie wróg był ten by zaraz mnie zapytałCzy mój światapogląd celnyWięc to nie był wróg na pewno bo nad głową tuż nade mnąUsłyszałam… ten głos ten głos ten głos ten głos…Ty to masz szczęścieŻe w tym momencieŻyć ci przyszłoW kraju nad WisłąTy to masz szczęścieTwój kraj szczęśliwyPiękny prawdziwyLudzie uczynniW sercach niewinniTwój kraj szczęśliwyByło ciemno więc nie mogłam stwierdzićKomu pomyliły się epoki lub stuleciaByło ciemno może to Mickiewicz jakiBo tak zgrabnie romantyczną wiarę krzesałTrochę niezorientowany bo w tym kraju tak kochanymDawno nie był już widzianyMoże Norwid bo coś plótłŻe łza gdzie znad planety spada i groby przeciekaAle skądby skądby wiedziałŻe na jego słowa ktoś tu jeszcze może czekać?Teraz w modzie nie Norwidy filozofio-okryjbidyWięc czyj… ten głos ten głos ten głos ten głos…Było ciemno sama nie wiemJak do domu wprost doszłam i do siebieByło ciemno a ja czułam się jak w niebieI dlaczego nie wiem nie wiem.Z pochyloną głową stałam wierzcie ja nie zwariowałamLecz jak dziecko powatarzałam na głos na głos na głos…Ja to mam szczęście…Mam, tylko komu wierzyć??? Pozdrawiam

   Polubienie

 3. ~@rtur pisze:

  Miałem tego nie komentować, ale w celu sprostowania muszę to napisać, gdyż ks. bp Tadeusz Pieronek delikatnie mówiąc mija się z prawdą, mówiąc że Lux Veritatis Jest jakąś spółką. Otóż nie jest to prawdą, ponieważ Lux Veritatis (Światło Prawdy) nie jest żadną prywatną spółką tylko fundacją.Założycielem i dyrektorem Fundacji Lux Veritatis jest o. Tadeusz Rydzyk CSsR, a według reguły zakonnej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (i nie tylko tego zgromadzenia), żaden zakonnik nie może posiadać nic na własność. Co za tym idzie Fundacja Lux Veritatis nie jest niczyją własnością prywatną, a należy do Zgromadzenia Redemptorystów. Bardzo mnie dziwi, że biskup Pieronek nie wie takich rzeczy.

  Polubienie

 4. ~Dominisia;) P pisze:

  Gratuluję Panu;) Swietnego artykułu i taki mały komentarzyk ode mnie;)To co za pomocą języka wymawiamy rodzi się w nas w naszej głowie i naszym sercu, ważne jest aby wypowiadać to co czujemy to co jest szczere płynące z głębi serca duszy, to co jesteśmy w stanie zrealizować bądzmy odpowiedzialni za to co oswoiliśmy;)

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   ~Dominisiu, pięknie to wyraziłaś, ale życie nie jest tak piękne.Język to również broń i zbyt często jest przez polityków brutalnie używana. Pozdrawiam

   Polubienie

 5. ~sebsztryk pisze:

  Co do sprawy multipleksu to uważam, że jako ogólne unowocześnienie państwa w konkretnej dziedzinie, powinien przysługiwać wszystkim. Każda stacja powinna dostać jedno czy dwa miejsca na starcie, a potem kolejne w zależności od właściwości danej stacji. Ostatni z podanych cytatów ma i zawsze będzie miał wartość. To co raczymy łaskawie ,,pitolić” nie będzie jej miało jeśli nie będziemy o tym pamiętać. WEDŁUG MNIE ostrość języka w sporach jest spowodowana tym, że niemal wszyscy uznają swoją opinię (świadomie czy nie) za ,,normę”, zamiast za punkt widzenia w określonej sytuacji, a także to że w parze z nie szanowaniem cudzych poglądów idzie nie szanowanie ich głosiciela. Ludzie łatwo oceniają, ponieważ są coraz bardziej apatyczni.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.