Owsiak wiecznie żywy i żwawy…

Zbliża się 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będziemy więc przeżywać i wspominać już prawie 30 lat realizacji tego samego, chociaż wciąż poszerzanego i uzupełnianego o różne atrakcje scenariusza. Dla mnie jest to nieustająca fascynacja dziełem tego „cudacznego”, ale i cudownego człowieczka, który wbrew liczącemu się frontowi negacji i odmowy, wciąż radzi sobie doskonale i porywa do działania kolejne już pokolenia wolontariuszy.Jego działanie niezmiennie od wielu już lat są wspierane przez polityków różnych szczebli, służbę zdrowia, media, artystów, dziennikarzy i kogo tam jeszcze wypadałoby wymienić, bo wszyscy biorący udział w tym światowym już show mają poczucie uczestnictwa w czymś wielkim. Podglądają go ludzie z całego świata tropiąc ścieżki jakimi Owsiakowi udało się porwać ludzi do filantropijnej pracy i ofiarności. Muszą nas podziwiać skoro nazywają ten wyczyn polskim fenomenem.
Niestety, z podobną konsekwencją inni ludzie i organizacje wciąż atakują Owsiaka podważając jego dobrą wolę i uczciwość oraz zarzucają mu wywieranie złego wpływu na młodzież, zwłaszcza poprzez lansowanie hasła „Róbta co chceta”, którego Owsiak nie używa już od kilkunastu lat. A cóż to szkodzi? Jeśli z tego zawołania można zrobić narzędzie walki, to czemu nie skorzystać?
   W Internecie spotkałem dzisiaj taki tekst.
Gdyby sprzedać czas antenowy ofiarowywany za darmo Owsiakowi i dochody z tej sprzedaży przeznaczyć na wyposażanie dziecięcych szpitali, efekt finansowy byłby zapewne wielokrotnie większy. Gdyby firmy i banki, które w ramach reklamy futrują organizację Owsiaka policzyły ile z ich ( a pośrednio naszych) pieniędzy idzie, zamiast na respiratory, na hałaśliwe imprezy, stałoby się jasne, że gra nie jest warta świeczki.
Ktoś inny wkleił do facebook’a  plakacik, z którego dowiadujemy się jaka jest proporcja środków gromadzonych i wydawanych przez Caritas i WOŚP. Z porównania tych dwóch organizacji wynika, że Caritas działając bez medialnej reklamy i nie robiąc szumu wokół siebie gromadzi i wydaje rocznie na pomoc dla chorych dzieci, dla bezdomnych i poszkodowanych w klęskach żywiołowych sumy dziesięciokrotnie wyższe od tych jakie zbiera WOŚP.
Ktoś inny dodał do plakaciku swój komentarz o takiej treści:
Dla tych co nie widzą alternatywy dla owsiakowej orkiestry okraszonej ideologią „róbta co chceta”. A może by tak ugotować obiad dla chorej sąsiadki.
To oponenci Owsiaka i jego dzieła. A co na to zwolennicy? Biegunowo odmienne zdania i opinie jakich zapewne ukaże się jeszcze bardzo dużo. Tak po jednej jak i po drugiej stronie frontu zresztą. Czy damy się przekonać oponentom, czy też poprzemy po raz dwudziesty ósmy zbiórkę funduszy –  to się okaże w czasie kontaktu z młodymi ludźmi, którzy po raz dwudziesty staną na naszej drodze z puszkami i czerwonymi serduszkami WOŚP w najbliższą niedzielę.
Warto zauważyć, że 28 lat działalności WOŚP, to już drugie pokolenie wolontariuszy angażujących się w realizację wspólnego dzieła pomocy dla wciąż niedoinwestowanej służby zdrowia… 

  

36 uwag do wpisu “Owsiak wiecznie żywy i żwawy…

 1. ~iimajka pisze:

  Caritas ma najlepszą reklamę z możliwych – darmową i systematyczną – w niedziele…Do tego grono odbiorów tej reklamy jest hojne, wierzy w wyższe siły i cele.Owsiak zaś jest przez tę grupę własnie dyskryminowany, za to musi sie przebijać do młodych, którzy liczą się z groszem i wkupywac się imprezami. Na dobrą sprawę to działa jak wędrowne kuglarstwo – zapewniam rozrywkę i wyciągam kapelusz.Na pewno więcej pieniędzy by było, gdyby wydać te z reklamy i organizacji imprez. Ale myślę, że jednorazowo – na drugi rok już by takich srodków nie było, a wszystko działa już tyle lat własnie dzięki szumowi.Mnie denerwuje dość namolne podstawianie pod nos skarbonek co 2 metry, ale wierzę, że jakiemuś dziecku tam będzie lżej. A to już coś.

  Polubione przez 1 osoba

  • ~Tatul pisze:

   ~iimajko, ja również tak myślę,że każdy ma swoją niszę, do której apeluje w wybrany przez siebie i skuteczny sposób. Porwanie młodych ideą pomocy chorym, a zwłaszcza dzieciom jest dużym osiagnięciem.Zaangażował już miliony wolontariuszy i gdy ci wolontariusze dorastają, to mając w dorobku działania w akcji humanitarnej czynią to dalej na rzecz rodziny, sąsiadów czy innych potrzebujacych pomocy.Niestety swoimi sposobami przemawiania do wyobraźni młodych naraził się sromotnie niektórym ludziom, co możemy i tu odczytać jako wyraźny atak na niego, a nie na jego dzieło.Cóż na to poradzić? Przeżyjemy i jak rozumiem wspomożemy, prawda?

   Polubienie

 2. ~Agnes pisze:

  Oczywiście jak zwykle ja się wybiję. Nie mam nic przeciwko WOŚP zawszę wrzucę kilka groszy, nie zbawi mnie to. Ale generalnie po 1 nie lubię Owsiaka. Po 2 za te reklamy, spoty, i masę innych rzeczy też trzeba zapłacić, przystanek Woodstock też kosztuje, a nie wierzę że Jurek w podzięce za pracę wolontariuszy wyciągnie z własnej kieszeni. Po 3 wolontariusze kradną na potęgę, oczywiście nie wrzucam każdego do jednego wora. Po 4 szpitale nie zawsze chcą przyjąć sprzęt ponieważ jest on drogi w utrzymaniu. Zapewne masa zwolenników zaraz mnie zje, no ale cóż WOŚP robi dużo dobrego, ale jest wiele nieścisłości w tym wszystkim

  Polubienie

 3. ~Hanna pisze:

  Można lubić Owsiaka lub nie ale wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy, daje się konkretną pomoc dla pięknej idei.Sama widziałam mnóstwo sprzętu medycznego oznakowanego serduszkiem. Widzę konkrety i to mnie cieszy. Nigdy nie odmawiam wolontariuszom datku. Pozdrawiam Cię serdecznie

  Polubione przez 1 osoba

   • ~Hanna pisze:

    Mam bardzo mieszane uczucia w tej kwestii. Zauważyłam, że Onet często pomija poważne posty lub nadaje im kategorię Kontrowersyjne chociaż wcale takie nie są.Różnie to bywa. Pozdrawiam Cię serdecznie

    Polubienie

 4. ~@rtur pisze:

  Pisze Pan że Owsika porywa kolejne pokolenia młodych wolontariuszy. Młodzi angażują się w zbiórkę pieniędzy bo nie są do końca świadomi tego że część tych pieniędzy dokładnie 20% przeznaczana jest na Przystanek Woodstock gdzie demoralizuje się młodzież. Pan Owsiak najpierw pomaga małym dzieciom a później rozpija młodzież i nawołuje do zabijania poprzez aborcję i stosowanie antykoncepcji. Jakby tego było mało to jeszcze powiem że głównym symbolem tych imprez jest złamany krzyż Nerona który symbolizuje walkę z chrześcijaństwem. Według tego co mówił pan Owsiak jego pracownicy zarabiają ok. 2800zł to nieźle jak na organizację charytatywną a Owsiak twierdzi że „to nie są wcale kokosy” przy czym obraża kapłana katolickiego.Przystanek Woodstock jest przez organizatorów nazywany podziękowaniem dla wolontariuszy za ich pracę. Skoro ci stojący pod drzwiami kościołów potrzebują podziękowań w postaci tych pełnych deprawacji imprez to chyba idea wolontariatu upada.

  Polubienie

  • ~KINGA ;) pisze:

   hymm, większość z Was pisze, Jurek daje na to czy na tamto, że mało zbiera, hymm a ilu z Was jest lub było wolontariuszem WOŚP?? Ja jestem wolontariuszką od 6 lat… i jestem z tego dumna… Znam również osobiście Jurka i jest to człowiek tak wielkiego i złotego serca, że zrobi wszystko aby pomagać… cały rok przygotowuje się do akcji, zbiera informacje, gromadzi dane gdzie najbardziej jest potrzebna pomoc… ale nie tylko działa z tą akcję, prywatnie też pomaga ludziom… Sama jestem przypadkiem osoby, której pomógł i która dzięki Jego pomocy normalnie funkcjonuje… To właśnie Jurek zaraził mnie swoim zapałem i ciepłym sercem do pomagania innym…Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, jest organizowana niby raz w roku ale dzięki temu pomaga wielu osobą, wiele osób przyczynia się do zaistniałych możliwości pomocy…i to jest piękne … Istnieje wiele sprzeczności, wiele osób nie popiera Jurka, ale moi kochani nikt nie zmusza abyście pomagali, jeżeli ktoś chce to pomaga jak nie to nie , to tylko i wyłącznie nasza sprawa… Znam wiele przypadków osób którzy nie lubią Jurka, ok ale co to przeszkadza w akcji… Pamiętam 3 lata temu, gdy byłam w sztabie w Oświęcimiu, podeszłam do pewnego mężczyzny i zapytałam czy wesprze wielką orkiestrę, odpowiedział mi że nie lubi Owsiaka, wtedy wytłumaczyłam mu że nie zbieram pieniędzy dla Owsiaka lecz dla dzieci z chorobami onkologicznymi, powiedział mi że się zastanowi i odszedł… Kilka minut później wrócił i powiedział mi że miałam racje a do puszki wrzucił 100 zł…Także moi drodzy tu nie chodzi o to czy ktoś lubi czy nie lecz o zwyczajne serce, głupia złotówka zebrana od 100 osób już daje jakąś pomoc także … POMAGAJMY!!!!

   Polubienie

   • Tatul pisze:

    ~Kingo, dziękuję za wypowiedź. Czuje się Twoje zaangażowanie i przekonanie co do słuszności sprawy, w którą się osobiście zaangażowałaś jako wolontariusz.Zobaczymy jutro jakie efekty przyniesie 20 -ty Finał. Ja życzę im kolejnego rekordu.Pozdrawiam Cię serdecznie

    Polubienie

   • ~@rtur pisze:

    Wczoraj aby w pełni przeżyć uroczystość Objawienia Pańskiego udałem się do swojego parafialnego kościoła. Kiedy dojechałem na miejsce i spojrzałem w stronę świątyni zobaczyłem stojących „wolontariuszy” z puszkami okupująca wszystkie bramy prowadzące do kościoła. Idąc dalej chcąc wejść do środka patrzę a tu kolejny „wolontariusz” stojący tym razem na świętym miejscy (dokładnie w głównym wejściu do kościoła). To co zobaczyłem bardzo mnie poruszyło i przez całą mszę św. nie mogłem się skupić na liturgii.Bardzo mnie dziwi że pan Owsiak pozwala swoim „wolontariuszom” na żebranie przy kościołach skoro nie toleruje Przystanków Jezus organizowanych po to aby odciągnąć młodych od woodstocku. Poza tym pan owsiak rzuca wyzwiskami ze sceny w stonę kapłanów organizujących Przystanek Jezus. Dogodne miejsce daje za to antychrześcijańskiej sekcie hare kryszna, która ma okazję na zwerbowanie nowych wyznawców. Proponuję aby Owsiak posyłał swoich wielbicieli z puszkami pod domy modlitwy wyznawców hare kryszna.Na koniec zapytam ile razy KINGA skorzystałaś z podziękowania za swoją oddaną posługę WOŚP?

    Polubienie

   • ~Lublinianin pisze:

    A skąd ten jad „chrześcijaninie”? Skąd te zarzuty?PS 1 Przystanek Woodstock z tego co mi było od dawna wiadome finansowany jest dzięki sponsorom i środkom uzyskanym w ciągu całego roku… (20% z WOŚP skąd te Twoje dane?)PS 2 Miło że przyznajesz że Owsiak POMAGA małym dzieciom :)PS 3 demoralizacja, aborcja, antykoncepcja, alkoholizm… przytocz jakiś cytat w którym ktoś ze sceny P.W. nawołuje do powyższych rzeczy… owe problemy istnieją ale w całym społeczeństwie, a część tego społeczeństwa przyjeżdża na P.W. tak samo jak część tej samej społeczności uczestniczy w nabożeństwach czy spotkaniach religijnych.PS 4 symbolem P.W. jest „pacyfka” symbol pacyfizmu i wolności (Krzyż Nerona – podobny znak, ale bez okręgu)… nawiasem czy przypadkiem Krzyż św. Piotra nie jest powszechnym znakiem ruchu satanistycznego…Zauważ każdemu symbolowi można przyporządkować wiele znaczeń…PS 5 Zachęcam do wstąpienia do fundacji przeżycia za 2800 miesiecznie całego roku robiąc jednocześnie tyle co WOŚP i pan OwsiakPS 6 Woodstock jest podziękowaniem dla wolontariusz i (tego się chyba @rtur nie spodziewał) ludzi wspierających idee WOSPuPS 7 Przypominam że KUL mimo iż otrzymuje państwowe pieniądze (choć jest tak naprawdę uczelnią niepubliczną i te pieniądze jej sie nie należą) również co roku zbiera pieniądze pod Kościołami… PS 8 Pan Owsiak nie rozkazuje swoim wolontariuszom w żaden sposób to są ludzie zazwyczaj młodzi którym bardzo często zdarza się popełniać faux pas np takie jakie wymieniłeś… czyli za gafy i nietakt też winny jest Owsiak?PS 9 Gdyby chrześcijanie trzymali sie choć w niewielkim stopniu zasad ruchu Hare Kryszny jakiż piękny byłby wtedy świat… po drugie ruch ten tkwi w duchu hinduizmu… zdaje sie że tuż po buddyjskiej najbardziej pokojowej religii na znanym nam świecie. Przypominam że statystycznie to chrześcijaństwo prowadzi w klasyfikacji najbardziej ludobójczej religii, choć islam depcze NAM po piętach!PS 10 „Na koniec zapytam ile razy KINGA skorzystałaś z podziękowania za swoją oddaną posługę WOŚP?” oczekiwanie na podziękowanie raczej byłoby czynem próżnym i pysznym… nieprawdaż „chrześcijaninie”???Nie pozostaje mi nic innego jak tylko pozdrowić @rtur’a, a fundacji WOŚP życzyć powodzenia w szerzeniu pomocy i idei jaką podjęli 20 lat temu. Siema!

    Polubienie

   • ~@rtur pisze:

    Już odpowiadam skąd się wzięło to 20% otóż sam pan Owsiak oświadczył, że ma prawo odliczyć sobie 20% od zebranej kwoty i przeznaczyć te pieniądze na reklamę WOŚP. Skoro WOŚP dostaje reklamy w TV za darmo to pan Owsiak stwierdził, że najlepszą reklamą będzie Przystanek Woodstock, który jednocześnie jest podziękowaniem dla „wolontariuszy”. Choć by mi zarzucano nie wiem co i jakie miałbym ponosić tego konsekwencje nigdy nie powiem, że zło jest dobrem, bo draństwo zawsze będzie draństwem.

    Polubienie

   • ~Lublinianin pisze:

    Ma Pan rację… draństwo pozostanie draństwem, tak jak niedorzeczność niedorzecznością… Z całym szacunkiem dla Pana, ale takie wypowiedzi świadczą o całkowitym zaślepieniu i braku wiary w to że w tym kraju jest osoba która rzeczywiście pomaga innym ludziom… Czy aby na pewno żyjemy w tak okrutnym świecie, że już wszyscy muszą być źli?PS Naszła mnie taka refleksja… Patrząc na te wszystkie negatywne komentarze i zarzuty stawiane WOŚP nie tylko tutaj ale też i na innych forach, można by wysnuć kilka wniosków. Otóż zazwyczaj ludzie widzą fundacje WOŚP przez pryzmat przystanku Woodstock, a patrzenie przez pryzmat zwykle zniekształca w znacznym stopniu obraz szczególnie jak ktoś nie wie jak to „urządzenie” obsłużyć. Po drugie ideałem osoby która niosłaby pomoc byłby „Asceta katolik uczestniczący co niedziela we mszy świętej mieszkający gdzieś w górach chodzący w szmatach, zbierający pieniądze ale nie dla siebie lecz dla innych, jednocześnie skrupulatnie rozliczający sie z zebranych pieniedzy w urzedzie skarbowym, oczywiście jego popularność nie może być wielka bo przecież świadczyło by to o tym iż coś już kombinuje, oczywiście nie może kontaktować sie z wszystkimi ludzmi, bo przecież kontakt z trudną młodzieżą od razu wzbudziłby podejrzenia że owych młodych demoralizuje…” wymieniać można w nieskonczoność… Ale da się zauważyć tradycyjną polską zawiść… „skoro zebrał tyle milionów nie możliwe że dla siebie nie zagarnął jakiś milionów itp.” a ja mówię tak: Owsiak potrafił wzruszyć tyle polskich (i nie tylko polskich) serc, a jego fundacje pomogła tak wielu ludziom, za to wszystko to Jemu powinniśmy pomniki stawiać, a pieniędzy nie żałować bo przynajmniej widzimy że pieniądze idą na dobry celPozdrawiam!

    Polubienie

   • ~Tatul pisze:

    ~lublinianin, miło się czyta Pańskie wypowiedzi. Chwilami mam wrażenie, że słuchaliśmy podobnych rozgłośni lub czytaliśmy podobną prasę … i nie był to „Nasz dziennik”.Dzisiaj w południe, w programie I PR odbyła się dyskusja ludzi znających się na psychologii społecznej, którzy objaśniali fenomen zaciekłości przeciwników Owsiaka, w atakach na niego samego jak i jego dzieło. Nie będę tu powtarzał ich argumentacji, aby nie prowokować choćby @rtura. Na pewno byłoby lepiej dla wszystkich, gdyby udało się zorganizować wspólną akcję charytatywną WOŚP, Caritas, Polskiej Akcji Humanitarnej i wszystkich innych organizacji. Celem jest przecież nauczenie młodzieży czerpania radości z pracy społecznej i oddawania swoich klepaków na wzniosły cel. Mistrza już mamy, jak i scenariusz sprawdzony w toku 20 lat działalnosci WOŚP. W tym roku pracuje na mrozie 120 tys. wolontariuszy, a przez 20 lat ??? To jest armia ludzi, którzy się czegoś nauczyli i oddają to swemu otoczeniu. Dzięki nim jest nam łatwewiej żyć i radzić sobie w trudnych chwilachPodstawowa dewiza edukacji brzmi nastepująco:”Bez mistrza nie ma sztuki, a bez przykładu nauki”.Wszystkie te warunki spełnia Pan Owsiak i jego Ogólnopolski Show pod nazwą WOŚP.Pozdrawiam

    Polubienie

 5. ~Iwon pisze:

  ~ Ja sama oczywiście popieram WOŚP. Mam małą córeczkę, miałam szczęście,że urodziła się zdrowa i w terminie, jednak nie wyobrażam sobie tego gdyby miałoby być inaczej. Jestem pewna, że i w tym roku uda mi się wrzucić coś niecoś do puszki, a jeśli ja tego nie zrobię to zrobi to mój mąż bo w tym roku będzie pilnował porządku w tym i tego, aby zebranie pieniadze dotarły tam gdzie trzeba.Pozdrawiam

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   ~Iwon, dziekuję za odwiedziny i słowa poparcia. Obraz matki, której dziecko skorzystało ze sprzętu z czerwonym serduszkiem zacytowany w moim tekście poruszył bardzo wielu ludzi.Pozdrawiam i zapraszam częściej

   Polubienie

 6. ~Brzoza pisze:

  Popieram Owsiaka i jego wielka akcje serca. Niestety nigdy nie mialam okazji w niej uczestniczyc- tylko ogladam to w TV. Wiem, ze ma przeciwnikow- ktorzy go podliczaja, ile zarobil, ile wydal, co kupil i td. Ja tylko napiszeje jedno- kazdy tak samo mogl i nadal moze dzialac, ale tylko On zrobil to tak dobrze i na taka skale. Tak wiec zamiast narzekac i krytykowac- warto dac grosik i przykleic sobie takie serduszko. Byc moze uratuje to czyjes zdrowie a nawet zycie?

  Polubienie

 7. ~kuala pisze:

  Dziękuję za ciepłe słowa :)Bardzo wiele osób popiera WOŚP. Nie wszyscy o tym mówią. Ale bardzo wiele istnień ludzkich ocalił sprzęt zakupiony z tych funduszy.Taka jest prawda. Najważniejsze jest to, że jeden maleńki człowiek potrafił zjednoczyć tak ogromną rzeszę ludzi. I to już po raz XX. to chyba znak … wystarczy chcieć, a chcieć to mócPozdrawiam

  Polubienie

 8. ~agnes pisze:

  a ja się zastanawiam dlaczego wolontariusze kwestują pod kościołem skoro Owsiak jest zagorzałym ateistą?Pan Bóg jest be ale jakoś nie widzę żeby apelował do wolontariuszy żeby nie stali pod kościołem

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   ~agnes, tu nie ma się co zastanawiać. Te dzieci idą tak kwestować gdzie są ludzie, a w małych miejscowosciach i do tego w niedzielę jest to kościół. Mnie to nie gorszy. Byłem na mszy na godz.dziewiątą. Było nadzwyczaj dużo ludzi i wolontariuszy również. Taca nie ucierpiała, chociaż każdy miał wolny wybór komu i ile przeznaczyć.Co do religijnego rozpatrywania postawy Owsiaka, to proponuję spojrzeć na tego człowieka przez pryzmat ewangelii o synu marnotrawnym. On, tak jak się rozlicza przed urzędami i ludźmi, rozliczy się również przed Bogiem, jak każdy . Pozostawmy Bogu co boskie. Nie osądzajmy religijności Owsiaka, czy jego fanów, nawet tych z czubami na głowie . Nie pora na sądy i nie nasza to jurysdykcja.

   Polubienie

 9. ~mila17 pisze:

  Wbrew temu co mówią inni uważam Owsiaka ze człowieka fenomenalnego. Przez swą „cudaczność” przyciąga do siebie mnóstwo ludzi. Może właśnie przez specyficzną osobowość młodzież tak lgnie do Niego. Co do wcześniej wspomnianych środków z reklam to zakładając, że by się o nie zwrócił to wątpię by taką pomoc otrzymał gdyż to własnie przez nagłaśnianie tej akcji ma ona tylu patronów. A jeśli chodzi o osoby prywatne to myślę że włączenie się do tej akcji jest dobrem, które może zostać nam oddane. Dziś pomagamy a jutro potrzebujemy pomocy. Ciekawa jestem co czuje matka, której dziecko leży przykładowo w inkubatorze opatrzonym logiem WOŚP? Podczas akcji może nam się wydawać że jesteśmy daleko od tych problemów lecz czasami mogą to być tylko pozory.

  Polubienie

 10. ~@rtur pisze:

  Dla mnie jedyną wiarygodną fundacją w Polsce jest Caritas, która robi o wiele więcej od innych organizacji tego typu. Dlatego wpieram tylko tę fundację. Caritas nie gra miłosierdzia tylko czyni miłosierdzie według wskazań Chrystusa. Ludzie Caritasu nie grają raz do roku, ale przez cały rok służą bliźnim. Nie są aktorami ani kuglarzami jak daje się zauważyć to na przykładzie organizacji Owsiaka.

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   @arturze, Ty pewnie nawet w chorobie nie skorzystasz z pomocy lekarskiej , do której będzie użyty sprzęt oznaczony serduszkiem, prawda?Wspierającym Caritas w niczym nie przeszkadza wrzucenie w tym jednym dniu datku do puszki podstawianej pod nos przez zmarzniętego wolontariusza. To poprawi relację pomiędzy efektami, a kosztami WOŚP. Świat nie jest czarno-biały. Tu nie ma albo-albo. Wspierajmy Caritas, PAH . WOŚP i każdego, kto użyje naszych pieniędzy, aby czynić dobro.Tak będzie po katolicku.Zresztą, już chyba jest po zbiórce i spór jest bezprzedmiotowy, prawda?Obyśmy tylko zdrowi byli.

   Polubienie

  • ~Agnieszka S. pisze:

   O Matko, chłopcze odpuść sobie. Zachowujesz się jak małe rozkapryszone dziecko, które nie chce przyjąć do wiadomości, że nie tylko jego tatuś jest najwspanialszy, ale że inni tatusiowie mają też super umiejętności. Uważam, że to piękne, że wspierasz Caritas, ale co Ci przeszkadza WOŚP? Nie słyszałam, żeby Jerzy Owsiak krytykował sens istnienia Caritasu, a odwrotnie to wciąż słyszę. Należy cieszyć się dobrem, które wyzwala w wielu ludziach finał Orkiestry, a nie dopatrywać się tylko negatywnych aspektów. Jeśli, podkreślam jeśli jak piszesz Pan Owsiak zarabia miliony na swojej działalności, to i tak dzieło daje dużo więcej. A Caritas nie jest fundacją tak sobie tylko charytatywną. Ma pracowników opłacanych, na etatach więc również nie pracuje całkiem za darmo. Tak to już jest. Bycie chrześcijaninem to otwieranie się na wszystkich, pokazywanie, że Chrystus jest Bogiem własnym życiem, a nie obrażanie się i roztrząsanie podczas Mszy Św. „obecności” wolontariuszy WOŚP. To się nazywa egoizm, bo stawiam siebie i swoje odczucia wyżej niż wszystko inne. A Bóg Kocha nas wszystkich, bez względu na to jakie my wyznajemy poglądy.PS. Potępiać należy również jeśli już czyny, nie ludzi. A WOŚP to jednak piękny czyn.

   Polubienie

   • ~@rtur pisze:

    Postanowiłem że już nie będę zabierał głosu w sprawie Owsiaka i jego organizacji, bo jak widać jest to człowiek nietykalny i otoczony kultem za życia. Proponuje rozpocząć proces beatyfikacyjny jak najszybciej.Uważa Pani że zachowuję się jak rozkapryszone dziecko, bo krytykuję WOŚP. To znaczy że nie mam prawa wyrazić tego co myślę o Owsiaku i tej jego fundacji?Przypomnę Pani jak kiedyś także krytycznie wypowiadała się o O. Tadeuszu Rydzyku, który również potrafi solidaryzować i skupiać rzesze ludzi wokół swoich dzieł. Dla wielu ludzi Radio Maryja jest czymś wspaniałym, a jak widać nie może się ognić od szkalujących wypowiedzi na swój temat.Proszę na początek zastanowić się nad sobą, a potem pouczać innych.

    Polubienie

   • ~Agnieszka S. pisze:

    Mój Drogi… jakoś nie pamiętam, żebym krytykowała bezpośrednio Ojca Tadeusza. Ja krytykuję tylko upolitycznianie Radia Maryja i tylko to mi w tym radio przeszkadza. I przeszkadza mi ciągłe mówienie i prośby o ofiary na radio. Zwłaszcza, że są kierowane w większości do ubogich osób. Sama nie daję ani grosza, ale nie wtrącam się w portfel innych osób, jeśli mają ochotę to proszę bardzo, niech wspierają RM. I nie zaglądam w rozliczenia działalności RM. Jeśli nie masz ochoty wspierać WOŚP, bo uważasz to za bardzo złe i niesłuszne, to dlaczego chcesz rozliczać kogoś z nie swoich pieniędzy? Ci co dają wiedzą dokładnie na co dają.Jeśli część, podkreślam choć niewielka część pójdzie na zakup pomp insulinowych dla ciężarnych, to choćby i sam Nergal zbierał, to bym dorzuciła. Sama miałam dwukrotnie cukrzycę ciążową. Dzięki opiece lekarzy moje dzieci urodziły się zdrowe. A na końcu musiałam robić zastrzyki z insuliny. Tyle, że to nie działo się w Polsce. Moja siostra rodziła niedawno i mino złych wyników nikt się nie zainteresował problemem. Może po tym finale coś się zmieni? Proces beatyfikacyjny? Hmm… Twoja ironia jest nie na miejscu. Ale chyba to już wiesz. Można krytykować, jasne, że można. Ale najlepiej czasami przemilczeć. I mogłeś na przykład napisać coś pięknego o Caritas, o tym co wspaniałego robi w Twojej okolicy. Inaczej człowiek odebrał by Twój wpis. Pisz więcej o tych pięknych rzeczach, bo zła to my się naoglądamy wystarczająco w wiadomościach. A świat wcale a wcale nie jest taki czarny… Chyba, że uważasz inaczej…

    Polubienie

   • ~@rtur pisze:

    Tak dla Pani wiadomości powiem, że WOŚP także jest upolityczniona. Owsiak nie ukrywa tego, że popiera konkretną opcje polityczną, która niewątpliwie jest mu przychylna.

    Polubienie

 11. ~iwon pisze:

  Witam.Przeczytałam dziś na onet.pl ciekawą dyskusje na temat WOŚP. Zacytuje fragment: „Jak wszyscy Polacy będą pomagać dzieciom to one znikną z powierzchni ziemi Ty rozumu nie masz? Ja swoim dzieciom nie pomagałem, bo dzieci wiedziały, że na siebie muszą same zapracować. Mój dziadek oddał dzieciństwo ojcu ojciec to dał mnie ja synowi on wnukowi i dlatego nikt z nas niczego nie dostał za trudne dla gamonia?” Nie mogę zrozumieć jak można wypisywać takie głupoty. Jeśli nie ma ktoś ochoty nie dokłada się. Jak wcześniej pisałam miałam szczęście, że urodziłam zdrową córeczkę, ale dzięki WOŚP mój aniołek został poddany badaniu słuchu. Aparat dla szpitala zakupiono właśnie za pieniądze z tej akcji. WOŚP oby tak dalej. Do końca świata i o jeden dzień dłużej…

  Polubienie

 12. ~s.Małgorzata Chmielewska pisze:

  Dyskusja wokół WOŚP trwa już kilkanaście lat. Ataki na działalność Jurka Owsiaka mają generalnie dwa źródła: początkowo Kościół, niestety, tak, Kościół nie potrafił przyjąć do wiadomości, że nie ma monopolu na szlachetne uczynki. I wielu ludzi Kościoła odnosiło się do tej inicjatywy wrogo. To już przeszłość, ale się ciągnie. Druga przyczyna wychodzi nam jasno w tej dyskusji: niemożność przyjęcia, że ktoś coś robi bezinteresownie, nie mając z tego korzyści, po prostu dlatego, że chce zrobić coś dobrego. I zawsze doszukiwać się będą ludzie drugiego dna. Niestety najczęściej ci, którzy sami rękawów w pomocy bliźniemu nie zrywają. Dobro pozostaje dobrem, nawet jeśli robi je ktoś, kogo poglądów nie podzielam. Co więcej, Jan Paweł II mówił, że pomoc drugiemu człowiekowi to ta sfera życia, która łączy ludzi o bardzo różnych przekonaniach. Ubodzy jednoczą ludzi dobrej woli z różnych planet. W Polsce jest miejsce na Caritas i WOŚP, PAH, Towarzystwo Brata Alberta i tysiące innych inicjatyw. Ludzie, którzy im przewodniczą- o dziwo, rzadko kiedy konkurują ze sobą, raczej się lubią i szanują. Bez względu na przekonania, wiarę czy nie-wiarę w Boga. Życzę Jurkowi milionów. A serce rośnie, kiedy tysiące ludzi młodych urobi się po uszy jako wolontariusze, a setki tysięcy dzielą się kasą. Bądźmy wreszcie z tego dumni. Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   ~Siostro Małgorzato, bardzo dziękuję za ten komentarz. Już bałem się, że ta druga strona, z którą od kilku dni toczę bój na różnych forach ma rację(?). Już mi brakowało merytorycznych argumentów niezbędnych do przekonania oponentów Owsiaka i zacząłem wyłączać się z rozmowy, ustępując pola zacietrzewionym obrońcom Caritasu. Ja również doceniam walor jednoczenia ludzi wokół dobrej sprawy, a w tym Pan Owsiak nie ma sobie równych. Przekopał świadomość milionów ludzi, którzy kiedyś byli młodzi, a teraz przyzwalają swoim dzieciom na udział w ulicznej zbiórce.Niech grają do końca świata i jeden dzień dłużej, prawda?Pozdrawiam serdecznie życząc jak najmniej takich zagorzałych przeciwników na drodze jaką Siostra obrała

   Polubienie

 13. ~W,.Z pisze:

  Jestem w sztabie już od kilku lat i z roku na rok w naszej malej miejscowości mamy zbiórki coraz wieksze .Bieżący rok wstepnie mamy kwotę okolo 17000 zl .Podziwiam oddanie wolontariuszy i Owsiaka za to co robi.W naszym spoleczeństwie jest zasada nic nie robienia czekania na gotowe ,bo po co najlepiej to krytykować .

  Polubienie

  • ~tatul pisze:

   ~W.Z. bardzo ciekawą informację zawdzieczamy Tobie. Podobnie jest chyba wszędzie, bo co roku padją rekordy. Szkoda, że wielu ludzi bardzo się strara aby to osiągnięciue pomniejszyć, czy jakimś złośliwym posądzeniem go sponiewierać. Warto jednak docenić starania każdego człowieka, który choć na trochę, na miarę swoich możliwości chce się dołożyć do wspólnego osiągnięcia. Warto pamiętać, że „Dobrego karczma nie zepsuje, a złego kościół nie naprawi” – jak mawiali nasi przodkowie. Wśród wolontariuszy WOŚP są przecież ministranci i członkowie Oaz parafialnych. To jest tylko jeden dzień w roku, a w pozostałe dni młodzież jest pod opieką rodziców, wiec co może im zagrażać? Owsiak na pewno nie.Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.