Listy – zanikająca i unikalna sztuka

Przed kilku dniami, już po północy, gdy włączyłem swoje radio, natrafiłem na ciekawą rozmowę prowadzoną z nieznaną mi z nazwiska starszą panią, która wspominała swoje życie, mogące wystarczyć na kilka scenariuszy filmowych. Osią tej opowieści była jej młodzieńcza jeszcze miłość, wojna i powojenne prześladowania jej męża – oficera AK przez Służbę Bezpieczeństwa. Zawsze nastawiam ucha na takie audycje upatrując w nich autentycznego przekazu informacji o czasach, które na szczęście dawno i oby bezpowrotnie minęły.       Starsza pani snuła swoją opowieść posługując się pięknym językiem, a ponadto dokumentowała ją odczytywaniem fragmentów nie mniej pięknych listów swojego ukochanego, a później męża, którego poznała jako 17 letnia dziewczyna, w roku wybuchu II Wojny Światowej. Wiele takich historii słyszałem już na falach Jedynki Polskiego Radia, a ile umknęło mi z powodu bardzo późnej pory nadawania – tego nikt nie wie. Cóż zrobić? Komercja ma swoje wymagania, które muszą być przestrzegane.
Nie będę opowiadał życiorysu tej pani, bo wiem, że nie wszystkich to interesuje. Dla mnie jednak ta opowieść świadka historii miała duże znaczenie poznawcze i emocjonalne. Jak oni się kochali? Jakim poświeceniem wykazała się bohaterka, aby w tych okrutnych powojennych czasach wychowywać synów w miłości dla uwięzionego ich ojca – „wroga ustroju”, aby ratować męża z więziennej depresji, tego się pewnie dowiemy z książek jakie będą opiewać i tę tragedię ludzką. Może uda się na nią natrafić?
Zawsze podziwiałem dziennikarzy potrafiących wyszukać takich ludzi i skłonić ich do przekazania swojego doświadczenia, zanim ich wiedza przepadnie wraz z ich śmiercią. Nagrania takich rozmów stanowią prawdziwy skarb archiwów i kopalnię wiedzy dla historyków, socjologów i wszystkich zainteresowanych tzw. prawdziwym życiem. A więc gromadźmy nagrania i jeszcze jeden ważny dowód świadczący o nas: – LISTY.
Kiedyś pisano listy, które często opasane kolorową wstążeczką przechowywane były jak relikwie. Ta pani z audycji mówiąc o listach męża określiła je jako coś, co pozwalało jej przetrwać trudne momenty. Nic więc dziwnego, że bardzo często po nie sięga i możliwe, że niektóre z nich zna na pamięć.
Dzisiaj zajrzałem do bloga Hanny i znalazłem tam nowy tekst pt. Paczka. Polecam
http://strofy-hanny.blog.onet.pl/Paczka,2,ID445197156,n
Zwróćcie uwagę na ten akapit:
„…Do ostatniej kartki albumu przytwierdzona była koperta. Otworzyłam ją niecierpliwie, a w środku…Listy mojej Mamy do Babci. Piękne i starannie wykaligrafowane. Pełne czułości i tęsknoty. Nie wiedziałam, że Mama nazywała mnie Różyczką… Czas zatrzymał się na miejscu, a ja czytałam kolejne karteluszki…”.

Autorka otrzymując tytułową paczkę zawierającą rodzinne zdjęcia i listy z odległej już przeszłości przeżyła wielkie uniesienie dzięki temu, że nadawca tej paczki owe zdjęcia i listy zachował. Czy wszyscy dbają o ten aspekt rodzinnego życia przy dokumentowaniu przeżywanych wydarzeń z myślą o przyszłych pokoleniach? W dobie fotografii cyfrowej i powszechnej dostępności sprzętu do nagrywania audio-wideo można sobie na to pozwolić. Wystarczy gromadzić zdjęcia, czy filmy na odpowiednich nośnikach zapewniających trwałość nagrań. Czy to jednak może zastąpić tradycyjną fotografię wykonaną na papierze światłoczułym?
A co zastąpi listy? Te tradycyjne przekaźniki treści, ale przecież i natury piszących – zważywszy na charakter pisma , używane słownictwo, przeróżne ozdobniki itp.
Epistolografia, czyli sztuka pisania listów z każdym rokiem odchodzi w niepamięć. Króluje krótki tekst zawarty SMS-ach, czy nieco dłuższy w e-mailach ale już często pisany na przekór zasadom ortografii, przedzielany wielokropkami i bez podziału na zdania. Musi być krótko, szybko i na teraz. Jutro zastosuje się funkcję Delete i po sprawie. Teksty umieszczane na Facebooku mają jeszcze jedną szczególną cechę czasu w jakim żyją młodzi. Są mianowicie poprzetykane wulgaryzmami o jakich się kiedyś w obiegu publicznym nawet nie śniło.
Jak to archiwizować. Co pozostawić jako przekaz następnym pokoleniom?
Pod cytowanym tekstem Hanny zamieściłem komentarz tej treści:

Proszę pomyśleć nad tym, czy nasze dzieci mają szansę przeżyć kiedyś takie uniesienie? W dobie SMS-ów, e-maili, zdjęć cyfrowych i całkowitego zaniku sztuki pisania listów staje się to zupełnie niemożliwe. Czy będzie im tego brakowało?
Pozdrawiam
Tatul
Zajrzałem do You tube, aby przesłuchać piosenkę Skaldów Marzenia wiejskiego listonosza. W czasach kiedy powstała torba listonosza była ciężka od listów. Nic wiec dziwnego, że Skaldowie śpiewali:

Ludzie listy piszą, zwykłe, polecone
Piszą, że kochają, nie śpią lub całują cię
Ludzie listy piszą nawet w małej wiosce
Listy szare, białe, kolorowe
Kapelusz przed poczta zdejm …
W komentarzach do tej piosenki znalazłem taką wypowiedź:
XXI WIEK, DOBA POCZTY ELEKTRONICZNEJ, ZWYKŁY LIST KOJARZY NAM SIĘ RACZEJ Z RACHUNKIEM , MIMO TO OTRZYMUJĄC LIST ALBO KARTKĘ POCZTOWĄ BARDZO SIĘ CIESZYMY,TYM BARDZIEJ JEŚLI JEST OD MIŁEJ OSOBY. POZDRAWIAM WSZYSTKICH LISTONOSZY.
Są jednak wciąż ludzie doceniający sztukę pisania listów. Oto jedna z takich osób pisze: Kiedyś lubiłam pisać listy. Teraz nie wiem, czy jeszcze bym coś z siebie wykrzesała, ale ogólnie lubię pisać, więc pewnie listy też.
W zależności od tego z kim się pisze, e-maile mogą owszem przypominać tradycyjne listy, choć do pisma na papierze przykłada się większą staranność.
Ciekawostką są błędy. Pisząc długopisem (piórem) zwykle się ich nie popełnia, wszystko się samo płynnie układa. Nie wiem dlaczego tak to działa, że przy komputerze człowiek się sto razy zastanawia jak napisać nawet wydawałoby się prosty wyraz, albo jak złożyć tekst, żeby miało to ręce i nogi.
Dobrze czyta się książki (opowiadania) w formie listów. Jak „Niebezpieczne związki”, albo ostatnio wydane listy Osieckiej z kimś tam, że nie wspomnę o Sobieskim;) No właśnie! Najfajniejsze są listy miłosne:)
Kiedyś nawet miałyśmy z jedną koleżanką pomysł, żeby założyć taki temat quasi literacki, utrzymany w konwencji listów. No, ale koniec końców nic z tego nie wyszło. Najciekawsze były chyba listy od kolegi z więzienia. Nie co dzień dostaje się tekst na przykład Desideraty z takiego miejsca;)
Jest w tym jakiś staroświecki urok, w listach. Bardzo dużo można powiedzieć o człowieku, na podstawie tego co i jak pisze.
Ano właśnie…Czy ten urok jest już tylko staroświecki?

27 uwag do wpisu “Listy – zanikająca i unikalna sztuka

 1. ~Klarka Mrozek pisze:

  Drogi Tatulu!Przychodzę na Twój blog już od dawna z zainteresowaniem i z przyjemnością choć muszę się przyznać, że z początku pisałam ostrożnie i nieśmiało wiedząc,że jesteś pedagogiem, humanistą (nie mylić tu z techniczną specjalizacją bo to nie ma nic do rzeczy) liczyłam się z każdym słowem, bo łatwo o nadinterpretację a tłumaczyć się trudniej. Tym się różni pisanie listów ręcznie od korespondencji wirtualnej, w jednym akapicie zdążyłam już kilkakrotnie użyć klawisza backspace, a kartka pokreślona długopisem jak sprawdzian kiepskiego ucznia do wysłania się nie nadaje. Mam i ja pakiecik listów pisanych ręcznie z czasów, gdy o internecie nikt nie słyszał. Trzymam je bo to są pamiątki. Mój ulubiony autor w jednej ze swych powieści napisał: „rękopisy nie płoną” i niewielu czytelników zrozumiało to proste przesłanie.Drogi Tatulu, pisanie listów jest sztuką, ale bywa wielką przyjemnością, wszystko zależy od adresata, dlatego staram się je tu pisać wiedząc, że czekasz na nie tak, jak ja na Twoje.Przesyłam pozdrowienia – Klarka Mrozek

  Polubione przez 1 osoba

  • ~tatul pisze:

   Dziękuję Klarko za tę dygresję o mojej profesji nauczycielskiej. Wszyscy chyba mamy te same obawy w kontaktach z nauczycielami obawiajac się ich zawodowego nastawienia na wyłapywanie błędów językowych, czy nawet tzw. literówek. Może faktycznie istnieje ten kompleks, ale trzeba się mu przeciwstawiać. Przy pisaniu komentarzy doradzam korzystanie z przeglądarek majacych wbudowany słownik, bo chyba nikt nie jest pozbawiony obaw o popełnienie błędu. Mozilla firefox może to zapewnić i wtedy poczujesz ulgę.Ja przez pięć lat pisałem protokoły z kontroli w spółdzielniach. Kreśliłem rękopisy niemiłosiernie, a i tak korekta dokonywała kolejnych skreśleń. Takie prawo nadzoru.Pokazałem kilka zdjęć z moimi listami, które kiedyś były jedynym sposobem kontaktów pomiędzy nami. Rozłąka i tęsknota sprzyjały pisaniu. Wszystkie te listy troskliwie przechowuję, a nawet mają już ustalone dziedziczenie.Pozdrawiam serdecznie

   Polubione przez 1 osoba

 2. ~Hanna pisze:

  Może to i staroświeckie ale jakże pełne uroku. Pomyśl tylko ile czasu zabierało pisanie listów.Jak mozolnie przelewało się słowa na papier.Trzeba było zarezerwować odrobinę czasu ale warto było i nadal jest.Pisząc do bliskich nigdy nie korzystam z drukarki czy gotowych kartek świątecznych. Wprawdzie nie ułatwia to życia ale czy tylko o to chodzi? Dziękuję Ci, ze wspomniałeś o mnie na blogu.Listy Mamy są dla mnie bardzo cenne i dostarczyły mi nie lada wzruszeń. Pozdrawiam Cię serdecznie

  Polubione przez 1 osoba

  • ~tatul pisze:

   Hanno, zamieściłem link do Twojej opowieści dlatego, że swoją miarą mierzyłem Twoje wzruszenia wywołane taką niezwykłą paczuszką. To są chwile, które warto przeżyć i wracać do nich tak, jak ta pani z audycji radiowej.Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 3. ~Brzoza pisze:

  Piekny i madry temat w Nowym Roku. Alez my listy tez piszemy. Tak jak dawniej. No, moze nie kaligraficznie, ale piszemy. Prawda jest, ze wole pisac na komputerze, bo ladniej 🙂 ,ale tresc jest taka jakbym pisala „odrecznie”. No i staram sie nie robic bledow, stosuje duze i male litery itd. Mam co przekazac moim dzieciom. Moje listy milosne- zawiazane czerwona kokarda ( dla mnie i ode mnie)- kilka paczuszek. To chwile , kiedy nadawca robil i ozdabial koperty, aby kazda byla tylko „jedna”. I nie byly to czasy Sobieskiego, tylko jakies 20 lat temu … Mam dla dzieci takze grubasne zeszyty- pamietniki, w ktorych wklejalam zdjecia, bilety, wazne zawiadomienia. Majac je w torbie wedrowalam do szpitala, kiedy dzieci mialy sie urodzic. I tam opisywalam swoje chwile na „goraco” ( co mysle, co czuje, kto o mnie dba i jak wygladaja pierwsze minuty z moimi malenstwami). Odbijalam ich raczki i nozki na czarnym tuszu- a po latach porownywalam jak dzieci urosly. Moja mama zostawiala listy- karteczki schowane w domu. Podobnie robily babcia, ciocie … Taki zwyczaj.Jak milo jest znalezc wiadomosc od osoby, ktora wlasnie wyjechala lub nawet odeszla na zawsze. Moje dzieci tez pisza listy. Ozdabiaja koperty naklejkami, rysuja, maluja- staraja sie dziadkom i ciociom zrobic niespodzianke. Dlatego mysle, ze epistolografia nie zniknie na zawsze. Zawsze znajdzie sie ktos, kto bedzie chcial napisac wlasna reka cos waznego- dla kogos waznego i pozniej po latach to przeczytac. Dzieci te duze i male- ogladajac albumy ( w ktorych pisze tez do nich listy- z roznych lat ich zycia)- smieja sie, ze „tak mowily” , ze „tak wygladaly”, albo dziwia- jak bardzo zmienil sie kolor ich wlosow ( pukielki blond loczkow sa tazke!) . Tak wiec nie musimy sie martwic, ze zginie ta piekna tradycja. Czego my nauczymy, to mam nadzieje- tego beda uczyly tez innych nasze dzieci. Pozdrawiam pieknie – z krainy Papierowych Wspomnien.

  Polubione przez 1 osoba

  • ~Tatul pisze:

   Piękna jest Twoja Kraina Papierowych Wspomnień Brzozo. Bardzo tam cieplutko i rodzinnie. Na pewno dzieci wychowane w takim kulcie do pamiątek rodzinnych będą dbały o te pamiątki i będą podtrzymywać więzy rodzinne również przez korespondencję. My również przechowywaliśmy pukle włosów naszych córek jak i inne pamiątki z ich dzieciństwa.Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 4. ~iimajka pisze:

  Do kogo mogę napisać list? Adresy poproszę na maila ;)Jakies dziesięć lat temu pisałam codziennie i to około 2-4 stron. Dziś nie ma do kogo – mailem jest prościej, taniej i szybciej. Ale brakuje tego dreszczyku oczekiwania na widok listonosza, tego niecierpliwego rozrywania koperty…Wciąż mam pudełko ze starymi listami (politycznie niepoprawnymi, bo od dawnych lubych), ale żal wyrzucić kawałek własnej historii i uczuć 🙂

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   ~iimajko, miła jest Twoja deklaracja pisania listów choćby zaraz. Z tego co piszesz wynika, że masz w tym dużą wprawę. Mam nadzieję, że zaowocuje to ciekawym kontaktem towarzyskim. Cieszę się z tego, że podobnie podchodzimy do pisania listów. Przecież nasze blogi są formą listów właśnie. Moja córka zatytułowała swój blog jako „Listy opisujące dom na …”Różne są zatem te nasze listy.Pozdrawiam

   Polubienie

  • ~Brzoza pisze:

   Absolutnie listow nie wyrzucaj! To jest wlasnie tak jak napisalas- kawalek Twojego zycia. I czasami warto sobie cos przypomniec, przeczytac. Ja pisalam kilka lat do kolezanki- nie otrzymawszy od niej ani jednej odpowiedzi. To byl taki moj monolog. Po wielu latach ( caly czas pamietalam o niej, ale juz listow nie pisalam, za to jak bylam w Polsce- to ja odwiedzalam) – ona powiedziala, ze ma …wszystkie moje listy! Nie pisala, bo nie miala – o czym, ani nie miala czasu, albo wydawalo jej sie, ze te jej , ktore zaczynala pisac sa juz nieaktualne. Za to moje- czytala po kilka razy! I to byla moja nagroda 🙂 ale tez wielka niespodzianka. Mozna trzymac listy od faceta, ale od kolezanki? Okazuje sie, ze tak. Ja mam listy, ktore pisala moja ciocia z Domu Starcow. Pelne smutku, tesknoty za wlasna rodzina, wyrzutow, ale i zrozumienia i wybaczenia corce. Oprocz mojej mamy nikt nie wie o tej trudnej korespondencji. Ja oczywiscie odpisywalam cioci, az do jej smierci. Teraz jej corka, wnuczka- mowia o niej, dbaja o grob … Tylko, czy nie za pozno? Nie nam osadzac. Pozdrawiam i przepraszam, ze znow tak dlugo!

   Polubione przez 1 osoba

  • ~tatul pisze:

   Voluś, to przykry list. Znam to uczucie, bo mnie również wypowiedziano pracę w zwiazku z osiagnięciem wieku emerytalnego i to w jednym czasie w dwóch szkołach. Wilcze prawo, ale prawo.Pozdrawiam współczująco

   Polubienie

 5. ~kuala pisze:

  Masz racje z tymi listami. Miło jest dostać list pisany ręka ludzką. A dzisiaj faktycznie listonisz kojarzy się wyłacznie z rachunkami, wezwaniami …. itp. I raczej nie wyczekuje się na niego z niecierpliwoscią, a czasami budzi nawet strach. Cóż on tam znowu niesie :)Dawne czasy nie wrócą 🙂 chyba, że sami do siebie zaczniemy pisać listy 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 6. ~agunia pisze:

  Witam 🙂
  Widzę, że trochę spóźniłam się, by dołączyć do tego tematu… szkoda:)
  Ja też bardzo bym chciała poczuć ten wspomniany dreszczyk emocji, w oczekiwaniu na listonosza:) niestety, moje pokolenie nie zaznało chyba czegoś takiego jak pisanie listów( ja sama przez 21 lat napisałam zaledwie 2…). jeśli to możliwe to, podobnie jak ” iimajka”, chętnie dołączę do Waszego grona:)
  pozdrawiam i proszę o odpowiedź!

  Polubione przez 1 osoba

  • Witaj ~aguniu – miło, że wpadłaś i reagujesz na tak odległy w czasie temat. Opisałem Ci ja tu kiedyś moje pisanie listów do żony w czasie dwu i półrocznej rozłąki. Niezły stosik tamtych listów czeka na moją córkę Małgosię, która wykazała zainteresowanie ich opracowaniem. W tym czasie przeprowadziliśmy tylko jedną rozmowę telefoniczną. Nie było wiec innych możliwości kontaktu, a była wspólnota działań, tęsknota i uczucia, które przelewaliśmy na papier i to pomagało nam żyć w oddaleniu i realizować swoje zobowiązania.
   Mieliśmy zatem silną motywację i pewien przymus korzystania z listów, bo innych środków komunikacji nie było, lub nie były nam dostępne.
   Dzisiaj mamy inny świat i raczej tak już pozostanie.
   Miło, że chcesz nawiązać do idei pisania listów „papierowych”.
   Proponuję jednak zacząć od e-maili.

   Polubienie

 7. Wciąż aktualne pytanie ponawiam:
  Listy pełne dowodów miłości, ale i wiedzy o czasach, w których żyli ich autorzy.
  Co zastąpi listy? Te tradycyjne przekaźniki treści, ale przecież i natury piszących – zważywszy na charakter pisma , używane słownictwo, przeróżne ozdobniki itp.
  Epistolografia, czyli sztuka pisania listów z każdym rokiem odchodzi w niepamięć. Króluje krótki tekst zawarty SMS-ach, czy nieco dłuższy w e-mailach ,ale już często pisany na przekór zasadom ortografii, przedzielany wielokropkami i bez podziału na zdania. Musi być krótko, szybko i na teraz. Jutro zastosuje się funkcję Delete i po sprawie. Teksty umieszczane na Facebooku mają jeszcze jedną szczególną cechę czasu w jakim żyją młodzi. Są mianowicie poprzetykane wulgaryzmami o jakich się kiedyś w obiegu publicznym nawet nie śniło.
  Jak to archiwizować. Co pozostawić jako przekaz następnym pokoleniom?

  Polubienie

 8. Myślałam o tych śmieciach, które będą fruwać na tych chmurach.Tempo życia młodych nie pozwala na zatrzymanie dla pisania. Żeby przelać swoje myśli na papier, trzeba zastanawiać się nad treścią i formą.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.