Wszyscy chcą kochać?

Rano, gdy zajrzałem do Internetu, aby sprawdzić co nowego przyniosła mi noc, dostrzegłem w dziale Waszym zdaniem Onet-u kilka tematów niezmiennie interesujących redakcję i czytelników. Wszystkie dotyczyły tematów z grupy damsko-męskich i rodzinnych poniekąd, bo dotyczących tzw. luźnych związków. Zajrzałem do wszystkich tematów, ale uwagę zatrzymałem na tym, co poniżej:
http://czat.onet.pl/1,265,8,95039771,235284655,11804236,0,forum.html Wejście w tekst, który cytuję poniżej było jednocześnie zaproszeniem do zabrania głosu w sprawie konkubinatów, czyli życia „na kocią łapę”.

Oto cały tekst: Nie jestem za legalizacja związku .
Żyłem na kocią łapę kilkanaście lat, inwestowałem w dom (nie mój), tyrałem, sprzątałem, remontowałem, gotowałem….gdybym był po ślubie. miałbym teraz jakieś profity, a tak odszedłem z walizeczką swoich ciuchów (partnerce odbiła menopauza i przygarnęła…… przyjaciółkę).

Przeczytałem kilka pierwszych wypowiedzi na czacie i pomyślałem, że podniesiony problem, dotyczący przecież coraz większej liczby polskich rodzin jest nie tylko nawoływaniem ludzi żyjących w konkubinatach do formalizowanie swoich związków, ale i rzuceniem światła na kondycję polskiego społeczeństwa żyjącego przecież coraz częściej w rodzinach- nie rodzinach. W naszym systemie prawnym osoby żyjące w luźnym związku dopiero wtedy korzystają z ochrony prawnej, gdy zawrą formalny związek małżeński. To samo dotyczy ich dzieci. Ponieważ temat utrzymywany był na czacie aż do godzin nocnych, a sprawa należy do gorących, to mamy tam istną burzę, bo z samych zajawek wypowiedzi zrobiło się pięć stron dokumentacji ukazującej różne podłości jakie sobie ludzie zgotowali. Wszyscy ludzie żyjący tak, jak sytuacja i partner pozwala weszli w luźne związki z potrzeby serca, z miłości, z konieczności dyktowanych bardzo różnymi względami. Jedni są za pozostawaniem w konkubinatach (ciekawa argumentacja) inni za legalizacją, czyli zawarciem legalnych związków małżeńskich według odwiecznych rytuałów. Warto przeczytać te wypowiedzi.
Przeskok do nowin na blogach przyniósł równie ciekawą porcję sensacyjnie brzmiących opisów losów ludzkich poplątanych tak, jak tylko możliwe przez zdrady, życie w trójkątach czy jeszcze bardziej złożonych konfiguracjach. Nic nowego.

Zatrzymałem się na blogu On i ja. Okazuje się, że pisanego przez księdza Wojciecha:   http://kswojciech.blog.onet.pl/
Przeczytałem z zainteresowaniem ostatni tekst pt.: Świat oczami księdza i sięgnąłem po wcześniejszy tytuł: Święta – czas zatrzymania.
W tym właśnie tekście znalazłem takie relacje z okresu poprzedzającego święta:
…W ostatnich dniach dużo spowiadam i to co słyszę, to jest jedno wielkie wołanie ludzi samotnych. My naprawdę jesteśmy bardzo samotni ,nawet w małżeństwach, w rodzinach, czujemy się niezrozumiani i obcy. Gdzieś się zapędziliśmy, nasze myśli się jakoś zapętliły i zostaliśmy sami ze swoim pędem. Pędzimy, a im bardziej tracimy sens pędu, tym pędzimy szybciej. A im szybciej pędzimy, tym bardziej nikogo nie zauważamy, nie wiemy nawet co robimy, żyjemy w jakimś świecie, który wydaje się nam szybki, a z zewnątrz wygląda to jak śmieszna szamotanina bezbronnego karpia…
Tu usłyszałem dochodzące z kuchni wołanie żony: Śniadanie!!!
Przerwałem lekturę i poszedłem do niej. W czasie śniadania z włączonego radyjka dobiegała nas znana piosenka Maryli Rodowicz  pt. Wszyscy chcą kochać.
http://www.youtube.com/watch?v=YzrPTYtAono

Słucham i …nachodzi mnie refleksja, że mam temat na kolejną opowieść. Przeczytajcie sami, a jak kto może, to polecam również posłuchanie tej piosenki i obejrzenie teledysku.

Chuda jak słomka cizia blond
i z lichym torsem Starszy pan,
Tęga madame co z psiną
przez osiedle mknie,
Ruda z parteru i jej mąż,
Zrzęda w berecie lila-róż,
jurny fabryki Stróż
– o jednym tylko śnią

Wszyscy chcą kochać,
choć nie przyznają się.
Tak pięknie jak w kinie,
jak we śnie.
Wszyscy chcą kochać
do utraty tchu,
zmysły postradać bezpowrotnie…
Choćby raz,
jeden jedyny raz.

Głodna modelka, krawiec mruk,
Dama co z nagła wpadła w cug,
Grubas w tureckim swetrze,
Pijak z baru „Miś”
Grafik co preferuje jazz,
Aktorka w norkach, Fryzjer gej,
Wdowa co szlocha w noc
– o jedno proszą los
Wszyscy chcą kochać…
Przecież ta właśnie potrzeba stanowi klucz do naszych zachowań. To dlatego dziewczyny pokazują wciąż nowe zdjęcia w portalach społecznościowych i zawierają tam niezliczone znajomości. Tam umawiają się na spotkania On line dzieląc się tym, co ich zdaniem jest najciekawsze i może zwrócić na nie uwagę tej brzydszej części świata Tam wreszcie ogłaszają całemu światu z kim są w związku. Po to istnieją portale randkowe tak mocno propagowane w mediach, aby ludzie mogli się spotkać i pokochać.Romanse szkolne, wakacyjne, jak i te przeżywane w pracy, to przecież nic innego jak realizacja tej najważniejszej potrzeby. Przecież : Wszyscy chcą kochać! Tylko nie wszystkim to wychodzi, prawda? Mnóstwo rozczarowań, złamanych serc, życia w rodzinach chłodnych, gdzie każdy sobie rzepkę skrobie, życia nie razem, ale obok siebie, życia w rodzinach typu patchwork, która przybiera dzisiaj coraz dziwniejsze formy i składa się już nie tylko z męża i żony, ale i byłej żony i jej narzeczonego, mojej córki, twojego syna, wspólnych dzieci, byłej teściowej, która przecież jest „obecną babcią”itd. itd. czy wreszcie życia na walizkach, gdzie jedno przebywa zwykle na emigracji zarobkowej.
Czy w tej sytuacji może dziwić ocena przedstawiona przez ks. Wojciecha? Przypomnę:
…to co słyszę, to jest jedno wielkie wołanie ludzi samotnych. My naprawdę jesteśmy bardzo samotni ,nawet w małżeństwach, w rodzinach, czujemy się niezrozumiani i obcy. Gdzieś się zapędziliśmy, nasze myśli się jakoś zapętliły i zostaliśmy sami ze swoim pędem. Pędzimy, a im bardziej tracimy sens pędu, tym pędzimy szybciej. A im szybciej pędzimy, tym bardziej nikogo nie zauważamy, nie wiemy nawet co robimy…
   – Czy tak musi być?
Moja blogowa znajoma Alba napisała kiedyś: Współcześni faceci wymagają reedukacji – typ obecnie dominujący, to tacy, którzy przechodzą płynnie od jednej mamusi do drugiej…

Dedykuję to zwłaszcza paniom, ale również i panom pod rozwagę.

Wszyscy chcą kochać, czy może jedynie wszyscy chcą być kochani, co?

14 uwag do wpisu “Wszyscy chcą kochać?

 1. ~iimajka pisze:

  Nie bardzo rozumiem pierwszą przytoczoną wypowiedź – wszystko stracił, a dalej nie jest za legalizacją? ;)Co do ostatniego pytania… ja chcę być KOCHANĄ 😀 (zwłaszcza przez tych których kocham)A kochać? Tego nie trzeba, a nawet nie można chcieć – to samo przychodzi. W końcu nie da się zakochac na siłę.Inaczej związki „z rozsądku” miałyby większą karierę 😉

  Polubienie

  • ~tatul pisze:

   ~iimajko, ta pierwsza wypowiedź to opinia faceta, który żył w konkubinacie i tak na tym wyszedł, że wszystko czego sie dorobił dało się zabrać w walizce. Wielu uczestników czatu wskazywało na błąd jaki popełnił nie formalizujac zwiazku , a jeszcze wiecej osób wskazywało na dobre strony konkubinatu, bo wtedy facet, wciąż nie będąc pewny swego, zmuszony jest do ustawicznego ubiegania się o względy partnerki. To była bardzo ciekawa dyskusja.W pozostałej części absolutna zgoda. Miłość, partnerstwo, wspólna droga do jednego wspólnego celu.Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku Iimajko

   Polubienie

   • ~iimajka pisze:

    No i własnie nie rozumiem jego postawy – Nie jestem za legalizacją związku, bo z poprzedniego wyszedłem z jedną walizką, taka sierotka marysia…I można się spodziewać, że (jak wspomniała Brzoza) wersja drugiej strony mogła by tez rzucić ciekawe światło…Wzajemnie Tatulu 🙂

    Polubienie

 2. ~Brzoza pisze:

  Wszyscy chca kochac i byc kochanymi, tylko co robia w tym kierunku? Jakos nie wierze „biednemu konkubentowi ” ( okropne slowo) , ze po wielu latach zostal wystawiony za prog z walizeczka, a tyle „wniosl” do zwiazku. Byc moze on ma racje, ale … znamy tylko jedna strone wypowiedzi. Nie wiadomo co na to powiedzialaby partnerka owego opuszczonego. Konkubinat to jedna z form bycia we dwoje. Jezeli ludzie tak chca- to ich sprawa. Powinno sie jednak rozwiazac wszystkie ich sprawy prawne. A jak- tym powinni sie zajac prawnicy. Ludzie nie wierza w slowa przysiegi malzenskiej, bo za wiele jest rozwodow ( koscielnych takze ! Tylko, ze tutaj nazywaja to „uniewaznieniem zwiazku malzenskiego”) . Media pokazuja, ze tak mozna i jest to super latwe. 16 dni malzenstwa znanej piosenkarki- swietnie! Tyle wystarczy! Trzeci maz czwartej zony- tez jest fajnie. Gonitwa za szczesciem czy wlasnie pustka i brak milosci, ktorych ludzie nie potrafia niczym wypelnic? Nie mam rady. Patrze wokol i widze klamstwo, oblude, chore zwiazki, ktore przed swiatem chca wygladac na szczesliwe i bardzo „rodzinne” ( tylko gdzie jest tatus, kiedy dzieci go potrzebuja? A gdzie mamusia, ktora zajmuje sie tylko soba obwieszczajac swiatu i rodzinie, ze wszystko co robi „robi wlasnie dla nich”. ) Obluda. Glupota. Brak dojrzalosci i brak odpowiedzialnosci za kogos i za siebie. Nie pisze o dzieciach bo to oddzielny , dlugi temat. No, ale co z nimi kiedy ludzie mowia sobie – zegnaj ? Dawniej bylo inaczej. Czy lepiej- nie wiem. Na pewno zwiazki byly mocniejsze, ale czy bardziej szczesliwe? Czy przymus pozostania z kims- bo nie bylo gdzie sie wyprowadzic, a kosciol gromil rozwody- byly dobrym wyjsciem? To tez nie wydaje mi sie odpowiednie. Najwazniejsze to kochac i zrobic wiele, aby byc kochanym. A jezeli to sie nie sprawdzi to isc w swiat z nadzieja, ze bedzie kiedys lepiej. Stworzyc dzieciom dom, ktory byc moze bedzie nie za bardzo bogaty – ale za to dobry, spokojny i szczesliwy. I tam milosc tez moze sie rozwijac. Tej prawdziwej, pieknej milosci, opartej na prawdzie, zaufaniu i przyjazni- zycze wszystkim z okazji Nowego Roku!

  Polubienie

  • ~tatul pisze:

   ~Brzozo, opisujesz realia amerykańskie , a ja mam wrazenie, że odnoszą sie również do polskich warunków. Czy wiesz, że to co opisujesz słowami:”Ludzie nie wierza w slowa przysiegi malżenskiej, bo za wiele jest rozwodow ( koscielnych także …: ” ma również inne znaczenie. Skoro nie wierzą, to dlaczego mieliby jej dotrzymywać? W świątecznym numerze Polityki znajduje się wywiad z uczonym, który badał poglądy religijne młodych ludzi. Oto urywek jego wypowiedzi:…”gdy pytam młodych ludzi, dlaczego np. zamierzają brać ślub kościelny, tłumaczą, że biała suknia nigdzie indziej nie wygląda tak wspaniale, a przysiega małżeńska lepiej brzmi we wnętrzu świątyni niż jakimkolwiek urzędzie stanu cywilnego…”Jak będzie wyglądało jutro przeciętnej rodziny?Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku życzę

   Polubienie

   • ~Brzoza pisze:

    Bardzo sie obawiam o owo „jutro”. Ale bylo gorzej, ludzie mieli wiecej problemow i jakos instytucja malzenstwa przetrwala. To takie pocieszenie przed polnoca 🙂 Pisalam o realiach nie tylko amerykanskich. Odnosilam sie do zwiazkow moich polskich kolezanek zarowno w USA jak i Polsce. To im sie „wali i pali” , to one stykaja sie z problemami, o ktorych nigdy nawet nie slyszaly. Jest mnostwo zdrad bo latwosc poznawania partnerow przez internet- jest ogromna. Aby „doswiadczac” eksperymentuja. I wciaz poszukuja tej idealnej drugiej polowy. A przeciez polowy moga byc zupelnie inne- byle sie rozumialy, kochaly, potrafily razem zyc. Ludzie sa ze soba nie dzieki podobienstwom, ale pomimo roznic. Za pol godziny bedzie w Polsce Nowy Rok. Sercem jestem z Wami, a cialem w dalekiej krainie. Za kilka godzin i my przebierzemy sie i wyruszymy do znajomych. Jaki bedzie ten Nowy Rok? Ciekawy, bo zyjemy w takich czasach. Reszte- pokaze zycie. Raz jeszcze pozdrawiam.

    Polubienie

 3. ~Agnieszka S. pisze:

  Myślę, że wszyscy chcą kochać… i być kochanym. Dla mnie osobiście konkubinat jest na dzień dzisiejszy nie do przyjęcia. Zwłaszcza gdy pojawiają się dzieci. Jeśli papierek do niczego nie jest potrzebny, to również w niczym nie przeszkadza. A dzieci mają stabilizację i poczucie bezpieczeństwa… Nie możemy przyznać konkubentom takich samych praw jak małżeństwom. Przecież ludzie nie muszą brać ślubu kościelnego, wystarczy „rejestracja” w Urzędzie. Do tego nie potrzeba hucznego wesela ani żadnej imprezy. Ja mam to szczęście, że codziennie dostaję solidną porcję miłości 🙂 I z radością serca ją odwzajemniam! Pozdrawiam serdecznie i ciepło… i do następnych spotkań blogowych w 2012!

  Polubienie

 4. ~Dorinka pisze:

  Kiedyś napisałam sobie takie motto: Największe nieporozumienia wynikają z braku okazywania sobie uczuć.Jest dla mnie ważne.W rodzinie wszyscy się kochają szkoda że nie dbamy o to aby ktoś drugi czuł się kochany. Mądra miłość tak? Pozdrawiam:)

  Polubienie

 5. ~Hanna pisze:

  Witaj. Jestem tradycjonalistką w tym względzie. Ślub niczego nie gwarantuje ale daje jasną sytuację prawną i zwiększa poczucie bezpieczeństwa u kobiet. Jest pokazaniem: wybrałem tę kobietę czy wybrałam tego mężczyznę na dobre i złe.Oczywiście różnie się to kończy ale to osobna kwestia.Rośnie poziom egoizmu. Coraz więcej osób chce być kochanych tylko za to, że są. A to za mało. Miłość wymaga pracy tak jak wszystko to co wartościowe.Dziękuję za odwiedziny Tatulu.Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   ~Hanno dziękuję za odwiedziny i piękny komentarz. Jak widać mamy podobne poglądy na sprawy… nazwijmy to rodzinne.Również pozdrawiam i zapraszam do częstszych odwiedzin

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.