Wreszcie normalny dzień i…kawusia

Zajrzałem rano do Facebooka i napotkałem anons mojej znajomej, tej właśnie treści: Wreszcie normalny dzień i…kawusia. Pomyślałem, że to jest dobry tytuł do rozważań na temat świąt, które już za nami. Zabrałem się wiec do pisania. Oto skutek:

Przeżyliśmy wszyscy przygotowania do świąt i same święta. Dzisiaj możemy przystąpić do wymiany zdań na temat:
– No i jak było, jak spędziłaś (eś) święta???
Tak wiele nam w tej mierze życzono, że nie mogło być źle. Pogoda wprawdzie nie była zimowa, ale ponieważ z tym już różnie bywało więc aura nie była dla nikogo żadnym zaskoczeniem. Spacerować można i przy gorszej pogodzie, albo i pozostać w domach, aby tam bez zwłoki realizować otrzymane z całego świata przesłane pocztą, czy też elektronicznie Życzenia Pogodnych, Zdrowych, Wesołych , Radosnych, Spokojnych, Szczęśliwych, Błogosławionych i (jakich jeszcze?)…Świąt.

   W okresie poprzedzającym święta trudzimy się wielce z zaopatrzeniem w potrzebne wiktuały, zakupami prezentów i składaniem życzeń świątecznych. O ile kiedyś życzenia można było przesyłać niemal wyłącznie poprzez pocztę, to obecnie już nawet życzenie SMS-owe odchodzą do lamusa. Wśród młodych króluje niepodzielnie Facebook. Kto nie ma konta na Fb tego nie ma, ten fizycznie nie istnieje. Nawet Nasza-klasa oddała już niemal całe pole działania w komunikacji społecznościowej – jak się to pięknie nazywa. Facebook ma sprawniejszy system dodawania linków i reakcji na nie, sprowadzonej do wszechobecnej formy ”Lubię to!” Po co się trudzić pisaniem życzeń, wystarczy przecież skopiować jakiś tekst, czy wierszyk i wkleić go. Po co się trudzić odpowiedzią na takie życzenia? Wystarczy przecież kliknąć w to magiczne „Lubię to!” I po kłopocie. Ja uczyniłem taki manewr kilkadziesiąt razy w odpowiedzi na wysłane przez moich młodych znajomych życzenia, ale nie wiem do końca do kogo były one skierowane. Czy do wszystkich spośród setek znajomych, czy do kogoś jednego, jedynego z tej długiej listy. Brak reakcji na moje :”Lubię to!” raczej utwierdza mnie w opisanych tu wątpliwościach. Nie wiem więc od kogo naprawdę otrzymałem życzenia świąteczne, a kto z moich znajomych już o mnie zapomniał.

W życzeniach składanych, jak za naszych czasów na gotowych już kartkach świątecznych królują teksty życzeń z tradycyjnym już roszczeniowo – życzeniowym podejściem. Życzymy przecież sobie i innym, aby Ktoś odsunął od nas kłopoty, dał zdrowie, zapewnił pomyślność jakichś przedsięwzięć itd. itd., zamiast sami zabrać się za budowanie swojej pomyślności. Życzymy innym i sami przyjmujemy życzenia, które nie mogą się spełnić przez sam fakt, że zostały sformułowane pod naszym adresem, przez dobrze życzących nam ludzi. Proponuję więc umiar w składanych życzeniach zaczynających się od: Niech …Boża Dziecina…Zmartwychwstały …uczyni, to czy tamto.

Boże Narodzenie to radosne przyjście na świat małego Dzieciątka ? owocu miłości i obiektu miłości. To maleństwo trzeba kochać tak, jak kochamy własne dzieci za sam fakt, że są z nami, a nie za to, jakie jest dla nas łaskawe. Nie można Go obarczać życzeniami typu: Niech… 
Nie gniewajcie się na mnie za takie podejście do tematu życzeń świątecznych. To jest tylko moje, bardzo osobiste podejście. Nie zamierzam zwalczać jakichś zwyczajów, czy tradycji obowiązujących w tym zakresie, tym bardziej, że w przemówieniu Papieża przed tradycyjnym błogosławieństwem Urbi et Orbi znalazło się w tym roku przynajmniej kilkanaście razy wypowiadane sformułowanie „Niech…”
Tak składają nam życzenia również i nasi księża i chyba stąd ta maniera przenika do tekstów użytkowych. Ja tylko chciałem się podzielić moimi przemyśleniami w tym względzie. Aby podkreślić swoje stanowisko w tej sprawie zacytuję jedynie treść swoich podziękowań za złożone przez córkę świąteczne życzenia jakie wpisałem w grupie Rodzina swojego konta na fb:

Pięknie powiedziane. Życzmy sobie i zrealizujmy te życzenia, bo jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? Wszystkiego Najlepszego!

Działając w zgodzie z tym hasłem realizowałem się przez całe święta w zapewnianiu pomyślnego procesu realizacji życzeń świątecznych. Będąc w gościach starałem się być użytecznym choćby w zabawianiu współbiesiadników, a goszcząc innych dbałem o interesującą rozmowę i dobry nastrój aby te święta były wesołe, spokojne, radosne, ale również i zdrowe. Pozostałe życzenia będę realizował w przyszłości. Mam na to czas dzielący nas od następnych świąt.

18 uwag do wpisu “Wreszcie normalny dzień i…kawusia

 1. ~iimajka pisze:

  Nie istnieję. i dobrze mi z tym. Facebook też kiedyś się ludziom znudzi 🙂 Czy mimo to mogę Ci Tatulu życzyć – zainspirowana słusznymi słowami – byś miał siły określić swe marzenia/postanowienia na nowy rok, a potem miał jeszcze więcej sił, by im sprostać? :)Nie odpowiadam na żadne wierszyki i przeklejane maile wyłącznie na życzenia z wyraźnym piętnem osobistego wysiłku, sama wróciłam do kartek ręcznie robionych i pisanych, okraszonych naszymi pierniczkami – starczyło dla kilkunastu ledwie osób, ale przynajmniej miały poczucie, że to były życzenia i smakołyki rzeczywiście dla nich :)Pozdrawiam ciepło.

  Polubienie

  • ~tatul pisze:

   ~iimajko, dziękuję za rozsądne życzenia i całą wypowiedź. Tak, muszę określić swoje marzenia z uwzględnieniem swoich, raczej niskich możliwościach ich realizacji. Nie ma tego dużo więc może jalkoś podołam jednemu i drugiemu zadaniu?Podzielam zdanie na temat indywidualizowania składanych życzeń.Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku dla całej rodzinki

   Polubienie

 2. ~Dorinka pisze:

  Święta Święta i po Świętach, mało konkretne ale czasem obrazujące, poza tym nie istnieję^^, ma Pan rację to my dbamy o to jak wygląda nasze życie i relacje z innymi jednak nie jest to łatwe w szczególe jeśli już coś się poplącze. Chyba niezbyt wiele mam do napisania, tak już jest;) pozdrawiam;) aa i laurka od wnuka śliczna;) zresztą tak jak to wszystkie malunki dzieci;)

  Polubienie

 3. ~Agnieszka S. pisze:

  Normalny dzień… 🙂 czasami zastanawiam się co to znaczy 🙂 Co do życzeń… ja tam wolę te pisane ręcznie, przez facebook to nie to samo… to właśnie takie szybkie odhaczenie bez zastanowienia. Jeśli nawet wypisanie kartki jest „standardowe”, to jednak wymaga wpisania ręcznie imienia osoby, której się życzy, a to daje jakieś kilka sekund na zastanowienie się, na pomyślenie o tej osobie… Moje święta minęły… ech… może na prawdę w przyszłym roku pozostaniemy tylko w swoim gronie. Ciężko tak bardzo jeśli rodzice nie zauważają, że ich dzieci już dorosły i mają inny niż ich pomysł na życie… ale najcięższe są dyskusje pomiędzy dwojgiem „wszystkowiedzących”… i Święta w takiej atmosferze tracą cały swój urok i sens…Z pozdrowieniami…

  Polubienie

  • ~Tatul i Mamuna pisze:

   Agnieszko, chyba wiem o czym piszesz jako o poświatecznej refleksji ze spotkań międzypokoleniowych.Tak niestety już jest, że młodość osądza, a dojrzałość raczej usprawiedliwia. Zawsze na styku tych orientacji iskrzyło. Strony mogą jednak założyć odpowiednie bezpieczniki, czy też izolatory i będzie dobrze.Agnieszko, nie zauważyłaś wśród zdjęć obok kolorowych ludzików na mojej choince?Pragniemy Ci serdecznie podziękować za Twoje indywidualne życzenia dla nas i prezencik.To bardzo mił gest.Pozdrawia(my) serdecznie życząc szczęśliwej realizacji wszelkich planów i postanowień noworocznych.

   Polubienie

   • ~Agnieszka S. pisze:

    Zauważyłam zdjęcia 🙂 Lubię wysyłać kartki, listy, i jak mam możliwość coś, co sama zrobiłam… czasu mam nie za wiele, to i tylko takie „drobiazgi” wychodzą. Plany na 2012 są i to dość duże… ale czy starczy sił na ich realizację… Oby…Teraz odliczam… pomału… powoli… jeszcze 4 tyg do terminu. A moje kruszyny nie mogą doczekać się siostry… oby im brat nie wyskoczył, bo jak ja to wyjaśnię 4 i 2-latce 🙂 No ale USG nie kłamie… chyba…

    Polubienie

 4. ~Brzoza pisze:

  Cenie kartki robione z mysla o odbiorcy. Ale takze te „tradycyjne” pisane wlasnorecznie ( bez dziwnych naglowkow, ktore swiadcza o tym, ze nie jestesmy jedynymi adresatami. Slowa- „Do przyjaciol i rodziny”- niech ida w zapomnienie, bo naprawde sa skierowane do nikogo. Ogolne, pisane z braku czasu, drukowane tasmowo. Na ilosc, nie jakosc.) Inne bardzo modne i oczywiscie „super szybkie” to – fotografie rodziny z jednym zdaniem mowiacym o tym, ze nadawca zyczy nam ( czyli wszystkim tym, ktorym wysyla tasmowo kartki- zdjecia) dobrych Swiat. A przeciez w tym wszystkim chodzi o cos wiecej. Niech to beda dwa zdania,ale pisane TYLKO do nas. Z mysla o nas. W tym roku dostalam duzo kartek- wszystkie trzymam w metalowym pudelku. I te wysylane „na szybko” i te – ktore czytam dwa razy i naprawde mysle o nadawcach. Milo. Swieta przygotowywane w naszym domu- minely szybko, w gronie rodziny, znajomych i przyjaciol. Teraz na Sylwestra jedziemy do innych. Jak b edzie dowiemy sie za dwa dni 🙂 Zycze Panstwu dobrego Nowego Roku. Bez chorob i zmartwien, z duza iloscia milosci, przyjazni i zrozumienia. A takze tego, abysmy sie tutaj spotykali w takim gronie jak teraz- ludzi milych, zyczliwych i myslacych. Pozdrawiam noworocznie!

  Polubienie

  • ~Tatul i Mamuna pisze:

   ~Brzozo, podobnie myślimy o kartkach, a właściwie to o życzeniach świątecznych. Teraz doczekaliśmy sezonu życzeń noworocznych, które sformułowałaś nam tu również w indywidualny sposób. Dziękujemy.Również i my życzymy dużo zdrowia dla nas samych i wszystkich wokół nas oraz życia bez kłopotów i zmartwień. Życzymy dużo życzliwości, przyjaźni oraz miłości w rodzinach i gronie zaprzyjaźnionych ludzi.Szampańskich humorów w trakcie zabawy sylwestrowej ,czy spotkań w gronie przyjaciół. Zyczę Tobie i sobie miłych spotkań na tych stronach.Pozdrawia(my) noworocznie

   Polubienie

  • ~Agnieszka S. pisze:

   Ja zawsze staram się zrobić kartki sama, ale często korzystam z „gotowych”, ale tekst piszę ręcznie… internet mnie do końca nie zaczarował… mimo, że idzie szybciej, to dla mnie i tak wyjąć ze skrzynki kopertę przesiąkniętą znajomym zapachem… bo tak to tylko… rachunki… rachunki… reklamy…Życzę więc wielu kartek ręcznie pisanych z okazji i bez okazji… tak by Nowy Rok był wypełniony obecnością bliskich sercu.

   Polubienie

 5. Moje święta też były fajne, chociaż obawiałam się, że córka nie będzie mogła dotrzeć, syn nie wyzdrowieje i będziemy w takim chorobowo/okrojonym składzie. Ale wszystko się udało i za to jestem bardzo wdzięczna:-)

  Polubienie

 6. Zdaję sobie sprawę, że jestem najmniej ambitną osobą komentującą ostatnio u Pana. Po metrażu wg potrzeb śmiałam się bardzo długo, a dziś po środkowej wytłuszczonej części mam zapewniony śmiech do południa. Jeżeli przedstawiając paradoks potrafi Pan go podać w takiej formie, że człowiek myśli o sobie lepiej – to jest Pan mistrzem.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.