Ochrona Praw Dzieci

   Poprzednia opowieść pt. Trudna nauka była również opublikowana w ramach Dziennikarstwa Obywatelskiego (DO) pod tytułem: Człowieka wychować, to jak kościół zbudować. O ile na blogu znalazły się piękne i pełne zrozumienia dla potrzeby poruszania takich tematów komentarze, to na DO było już inaczej. Tam komentarzom nadał ton jakiś oburzony, anonimowy czytelnik używający podpisu – nicka zezem. Już pierwszy komentarz określał stosunek tego czytelnika do … No właśnie do tekstu, czy do jego autora? Osądźcie to sami. Oto ten komentarz:

 Zluzuj dziadek, bo ci pompa stanie! Przeszedłeś na emeryturę? A i słusznie! To najlepsza rzecz jaką w życiu zrobiłeś dla drugiego człowieka! Przyszedł inny, młodszy i przynajmniej ma etat. Gloryfikacji za zasługi na łonie tzw. oświaty może ci się zachciewa? Za jedną trzecią etatu i z trzymiesięcznym urlopikiem? Nie za dużo byś chciał? I odczep się wreszcie od tych biednych polskich dzieciarów. One i tak mają sporo kłopotów bez twojego kłapania dziobem

   Odpowiadałem mu tak jak odpowiada się wnukowi, bo skoro nazywał mnie dziadkiem to wypadało tytułować go wnukiem i do tego zezowatym, bo takie miał w istocie spojrzenie na nauczycieli, czy nawet byłych nauczycieli. Ktoś z tego grona pewnie go skrzywdził, ale przecież nie ja. Dlaczego więc tyle w nim agresji i pogardy? A może treść bardziej go poruszyła? Jest jak widać młodym człowiekiem i przez solidarność tak broni „biednych polskich dzieciarów” przed atakami emerytowanego nauczyciela?

Tych agresywnych komentarzy było znacznie więcej. Odpowiadałem niezmiennie radząc mu aby zajął się sobą póki czas, bo:- zeza można leczyć. Ostatecznie to ja zrezygnowałem z utarczki słownej i życzyłem mu zdrowia. Nie wytrzymał i na rozstanie jeszcze mi przywalił:

O własne sumienie się lepiej zatroszcz! Nie ma siły, żebyś kogoś nie skrzywdził, w ciągu tej twojej, tzw. długoletniej roboty na tzw. łonie oświaty. Jeśliś nie skrzywdził, toś może czegoś zaniechał? A może widziałeś uczniowską krzywdę i nie zaradziłeś krzywdzie? Skanuj sumienie, to może coś pojmiesz. A od polskich dzieciarów ci wara! – napisał.

Aż straszno mi się zrobiło. Tak postawione podejrzenie to typowy atak w stylu: Jesteś wielbłądem, a jeśli nie to udowodnij to! Może skrzywdziłem, a jeśli nawet nie, tom czegoś pewnie zaniechał, albo nie zaradziłem jakiejś uczniowskiej krzywdzie? Chodziłem jak uderzony obuchem w głowę dumając nad potrzebą odkupienia win aż do dzisiaj, kiedy napisała komentarz Dorinka – uczennica szkoły średniej. Ona również upomniała się o prawa młodych ludzi, którzy często nie z własnej winy bywają trudną młodzieżą. Takie mają wzorce. Pozwolę sobie przytoczyć jej drugą wypowiedź w całości:

Jeszcze sobie napiszę jeden mój żal do świata. Bo się wszędzie piszą jak wychować odchować… Jakby dziecko było robotem. Nikt nie pisze o miłości, o wsparciu, o budowaniu wartości, o długich rozmowach o życiu, o pomaganiu w rozwoju, o dbaniu o jego uśmiech, o samokrytyce rodziców. Mało który rodzic widząc swoje załamane dziecko myśli o tym co robi on nie tak! Co powinien zmienić. To dzieci są paskudne, złe i kochane przez cudownych rodziców i już z rzadka ledwo słychać głosy buntu, że oni ich nie obchodzą. Pozdrawiam, przepraszam jeśli zbyt ostro, ale ja naprawdę nikogo konkretnego na myśli nie mam może z wyjątkiem tych wszystkich sytuacji gdy widzę zgaszonych ludzi mówiących o swoich rodzicach….tyle dzieci czuje się niekochanych i samotnych, a wszyscy rodzice mówią, że kochają swoje dzieci. Subtelniej tego obrazu zbyt częstej rzeczywistości nie mogłam namalować. Pozdrawiam;) Dorinka.

Odpowiedziałem jej słowami:

Dorinko jak widać poruszyły Cię te anty zasady wychowawcze. Popatrz na nie jak na spis win i zaniedbań rodziców, a nie grzechy dzieci. Pisałem kiedyś, że …”Aby być kierowcą trzeba zdobyć prawo jazdy, ale żeby zostać ojcem wystarczy chwila nieuwagi”. Możesz znaleźć ten tekst w archiwum bloga. Dzisiaj czytałem na jednym z blogów, że 70 proc. małżeństw to „łapanie męża na ciążę”. Połączmy te dwa brzegowe warunki. Czy dzieci w ten sposób powołane do życia mają szansę na miłość rodzicielską,w której wzrastając nabiorą dobrych wzorców. Świat jest brzydki, ale to my, zwyczajni zjadacze chleba go takim tworzymy. Do kogo można mieć pretensje?

   To właśnie chciałem podkreślić:. Ten spis 10 zasad z poprzedniego tekstu, opracowanych przez Policję z Houston USA nie jest atakiem na młodzież, a spisem długiej listy win i zaniedbań rodziców względem własnych dzieci, czynionych w trudnej sztuce wychowywania!

   Akurat dzisiaj 10 grudnia 2011, gdy piszę ten tekst obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Praw Człowieka i jednocześnie Dzień Ochrony Praw Dziecka. W odniesieniu do dzieci warto może przypomnieć Kartę Praw Dziecka:

 Karta praw dziecka

Mam prawo:
– nie tylko do egzystencji, ale i do życia,
– do własnej osobowości. Nie jestem niczyją własnością,
– być równym każdej innej istocie ludzkiej bez względu na wiek,
– oczekiwać szacunku,
– być sobą, posiadać własną tożsamość,
– wyrażać moje myśli i uczucia, a także być wysłuchanym,
– pytać „dlaczego” i otrzymywać odpowiedź,
– być wychowywanym bez krzyku, bez lekceważenia czy poniżania,
– dorastać w swoim własnym tempie i oczekiwać akceptacji dla tego tempa,
– nie doznawać bólu fizycznego ze strony zagniewanych ludzi,
– być kochanym takim, jakim jestem,
– pod rozważnym kierownictwem, do myślenia we własnym imieniu i do  podejmowania  decyzji,
– do odpowiedzialności za siebie,
– do odczuwania radości, szczęścia, smutku, opuszczenia, złości i bólu,
– do wygrywania,
– troszczyć się i być przedmiotem troski, wychowywać i być wychowywanym, dawać i otrzymywać,
– sam kształtować swoje przekonania, wierzenia i normy,
– do wolności,
– uznawać i akceptować prawa innych wynikające z karty praw.

My dorośli, nie jesteśmy w stanie – chociaż często uzurpujemy sobie takie prawo nadać dziecku jakichś praw, czy obdarować je nimi. Dziecko po prostu ma prawa, a naszą rolą jest ich nazwanie, uznanie, a także ochrona. To wszystko prowadzi do konkretnych działań, które można określić jako opieka, wychowanie i przygotowanie do samodzielności – dodaje Tomasz Saj, koordynator ds.jakości procesów pedagogicznych w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

http://wiadomosci.polska.pl/specdlapolski/article,Dzien_Ochrony_Praw_Dziecka,id,403508.htm

W tym samym tekście czytamy m.in.:

„Ponad 100 milionów dzieci z powodu ubóstwa i dyskryminacji nie uczęszcza do szkoły. 149 milionów dzieci jest niedożywionych (co 7 sekund jedno z nich umiera), a 250 milionów dzieci pomiędzy 4 a 5 rokiem życia jest wykorzystywane do prac fizycznych. Dane te wskazują, iż zapewnienie dzieciom prawa do spokojnego życia, bezpiecznego rozwoju czy edukacji wciąż stanowią duże wyzwanie.”

Skala zaniedbań względem dzieci jest w skali świata jak widać porażająca. My na szczęście żyjemy w bogatszym i bardziej cywilizowanym kraju niż tzw. średnia warunków w jakich wzrastają dzieci. Nie oznacza to, że u nas wszystkim dzieciom jest dobrze i to nie tylko z powodu biedy jaka dotyka ich rodziców. Jest wiele innych przyczyn łamania praw dzieci.

Warto się nad tym zastanowić. Nie tylko dzisiaj z okazji Dnia Ochrony Praw Dziecka.

11 uwag do wpisu “Ochrona Praw Dzieci

 1. ~Klarka Mrozek pisze:

  oglądalam niedawno w tv reportarz, w którym pokazano trzyletnie dziecko palące papierosa ku uciesze rodziców, w innej scenie ten sam maluch usiluje rozbić siekierą głowę lalce. Tata dziecka nie widzi w tym nic złego, uważa to za zabawne, mama dziecka oburzona wizytą dziennikarki mówi, że nic się nie stało, że dzieją się gorsze rzeczy. Obydwoje nie widzą swej winy, nie widzą zła, jakie dziecku wyrządzają ani nie widzą nawet bezposredniego zagrożenia zdrowia w takij sytuacji. Część internautów wypowiada się w podobnym tonie – nic się nie stało, to tylko zabawa. Za parę to dziecko walnie tą siekierą tego głupiego ojca bo przecież tak go uczył!. Co do komentarzy w dziennikarstwie obywatelskim – tam są etatowi komentujący, nieudacznicy życiowi którzy w ten sposób wyładowują swoją frustrację, wiedzą, gdzie w kogo uderzyć, proszę więc nie brać do siebie tych wypowiedzi. Z serdecznymi pozdrowieniami

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Klarko, ja również oglądałem te filmiki i również doznałem wstrzasu pod wpływem ich wymowy i wypowiedzi „rodziców”, dla których to była tylko zabawa. Ich zdaniem dobra zabawa.”Każdy człowiek to inny świat” – jak mawia wiele osób. Trzeba mówić, wskazywać na patologie i wciąż próbować przenoszenia do świadomości ludzkej dobrych przykładów zachowań i postaw. Ty to robisz na codzień skupiając uwagę dziesiątków tysięcy ludzi, za co Ci chwała.Pozdrawiam

   Polubienie

 2. ~Patrycja pisze:

  Czytając to, aż poleciała mi łza… Chyba nigdy nie będzie tak dobrze jak powinno być.. I co z tego, że jest „karta praw dziecka” skoro i tak żadne mocno skrzywdzone dziecko nikomu się nie przyzna, że rodzic bije go, że jest mu źle, że w domu króluje alkohol.. Nie znam takiej osoby, a krzywdzonych osób znam bardzo dużo .. Sama nie mam lekkiego życia więc wiem co to ból … Wiem jak bardzo by się chciało krzyczeć, gdy jest naprawdę źle … No ale cóż, jeśli sami coś z tym nie zrobimy to tak szczerz nikt nam nie pomoże … Pozdrawiam

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Patrycjo, mam wrażenie, że mogłabyś wiele napisać o tej ciemnej stronie życia. Ja wiem, że wszystkie akcje na rzecz dzieci typu „wioski dzieciące”, „Niebieska linia”, uchwalane zmiany prawa mogą złagodzić skutki ale nie usuwają przyczyn krzywdy jaka spotyka zbyt często jeszcze dzieci ze strony ich bliskich.Krzyczmy więc i piętnujmy takie przypadki. Może to coś da? Kto wie?Pozdrawiam Cię serdecznie

   Polubienie

 3. ~CONFIDENT pisze:

  No niestety ale rodzice zaniedbują dzieci,myślą o pracy,karierze….dadzą im pieniądzę a dziecko robi co chce i z kim chce a tu faktycznie potrzeba trochę czułości…

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   CONFIDENT, to prawda. Startujemy do rodzicielstwa z przekonaniem, że najlepiej wiemy jak wychowywać i przygotować dziecko do samodzielnego życia. Później jest jak zwykle.Co na to począć?

   Polubienie

  • ~Dorinka pisze:

   podpisuję się i tutaj, bo bardzo dziękuję za zrozumienie idei mojego komentarza. Jest to skrót ale tam wszystko jest, powtarzać nie ma co. pozdrawiam

   Polubienie

 4. ~Dorinka pisze:

  Miło mi jest niezmiernie przeczytać tu własny komentarz. Cieszę się niezmiernie że zakończył swojego rodzaju mękę czyszczenia sumienia. Ktoś złośliwy chciał wyładować agresję, wie Pan kiedyś wchodząc na czat spotkałam się z wieloma fajnymi ludźmi ale wśród nich była osoba wszystkich wyklinająca, czemu? bo mogła bezkarnie się wyżyć, nie liczyła się z faktem oddziaływania na otoczenie, na ludzi, istotny był fakt, że nikt nie mógł jej doścignąć. (to sama powiedziała mi na pytanie dlaczego w ten sposób robi) Skończyło się to rozmową, po długich wysiłkach ta osoba przestała.. bardziej chyba ze strachu niż z jakichś efektów gadania morałów. Myślę, że Ci ludzie czując się bezkarni odreagowują zły dzień, a Pana męczenie się nie ma sensu… Dobrze żeby Pan też to odreagował w dobry sposób być może właśnie w odpisywanie i takie zaangażowanie, ale nie ma człowieka bez winy. Jeśli ktoś ma konkretnie pretensje może anonimowo napisać o co chodzi, takie komentarze, które kto wie mają rozgrzać dyskusję czy co?! są niewarte głębszego wniknięcia w ich intencje. Ktoś się dobrze bawi zmieniając nick, trzebaby ukrócić mu zabawę. Pozdrawiam serdecznie;)

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.