Trudna nauka

   W czasie weekendu odwiedzaliśmy Andrzejów.To popularne chyba już tylko w średnim wieku imię wyznacza równocześnie granicę, od której należało zachować się inaczej. Wiadomo – Adwent to zaduma,skupienie, oczekiwanie. Żyjąc w tej konwencji traktowaliśmy zawsze imieniny Andrzeja jako nasze rodzinne Andrzejki. Ponieważ tym razem z przyczyn rodzinnych nie było nam do zabawy, więc w czasie spotkania przy stole nawet tradycyjne Sto lat traktowaliśmy z umiarem. Za to Nocne Polaków Rozmowy nie miały już żadnych ograniczeń. Przegadaliśmy cały wieczór poruszając wiele interesujących tematów. Ja poruszałem również te, o których pisałem ostatnio na tym blogu lub przeczytałem na blogach innych autorów. Czynię tak z wewnętrznej potrzeby obgadania poruszanych w necie tematów, dla weryfikacji moich własnych poglądów, jak i opinii czytelników, którzy zostawiają pod tekstami komentarze.

   Ponieważ każdy mający własne wspomnienia z takich spotkań wie jakie gorące bywają niektóre rozmowy, to tylko powiem, że dla poszerzenia jednego z wątków tyczącego zasad wychowania opowiedziałem swoje wrażenia jakie odniosłem po przeczytaniu na świeżo na blogu (nomen-omen)Andrzeja swoistego dekalogu postępowania rodziców w czasie wychowywania swoich dzieci: http://andrzej-w.blog.onet.pl/Przemoc-w-rodzinie,2,ID440185373,n

Oto te zasady:

Policjaw Houston USA zredagowała 10 przykazań dla rodziców:

  1. Od wczesnych lat należy dziecku dać wszystko, czego tylko zapragnie.

  2. Należy śmiać się z jego grubiańskich i nieprzyzwoitych słów. Będzie się uważać mądre i dowcipne.

  3. Należy je odgradzać od wszelkich wpływów religijnych. Żadnej wzmianki o Bogu. Nie posyłać na religie, nie nakłaniać do kościoła.

Gdy dorośnie, samo wybierze sobie religię i światopogląd.

  4. Nie wolno mówić dziecku, że postępuje źle. Nigdy! Biedactwo gotowe nabawić się kompleksu winy. A co będzie, gdy zaaresztują go np. za kradzież samochodu? Ile się nacierpi w przekonaniu, że całe społeczeństwo go prześladuje.

  5. Konsekwentnie róbcie wszystko za dziecko:gdy porozrzuca dookoła siebie rzeczy, sami podnieście i połóżcie na swoimmiejscu. W ten sposób nabierze przekonania, że odpowiedzialność za to co robi,spoczywa nie na nim , lecz na otoczeniu.

  6. Pozwalajcie dziecku wszystko czytać,wszystko oglądać w telewizji, wszystkiego próbować. Tylko w taki sposób nabierze doświadczenia, i pozna, co jest dla niego dobre a co złe.

  7. Kłóćcie się zawsze w jego obecności. Gdy wasze małżeństwo się rozleci, dziecko nie będzie zszokowane.

  8. Dawajcie mu tyle pieniędzy, ile zechce.Niech nie musi zarabiać. Byłoby rzeczą tragiczną, gdyby musiało się męczyć, tak jak wy kiedyś.

  9. Zaspokajajcie wszystkie jego życzenia.Niech odżywia się jak najlepiej, używa trunków , narkotyków, ma wszystkie wygody. Gdyby odczuwało jakiś brak, nie będzie sobą, stanie się człowiekiem nerwowym , obdarzonym kompleksami.

  10. Stawajcie zawsze w obronie dziecka.Obojętnie z kim wpadnie w konflikt – policją, nauczycielami czy sąsiadami. Niewolno dopuszczać, by ktoś zrobił mu krzywdę; tylko ono może bezkarnie krzywdzić innych – poczynając od babci, kolegów itp.

Jeżeli mimo tylu dowodów waszej miłości dziecko wam się uda i nie wyrośnie z niego chuligan, to nie wińcie samych siebie. Zrobiliście wszystko, żeby je zepsuć.

   Podoba mi się ta przewrotność formułowania zasad wychowawczych szczególnie wobec ostatniego zdania zawartego w podsumowaniu. Dlatego nazwałem je anty zasadami.
Dlaczego je tu przytaczam? Otóż niemal zawsze gdy rozważamy problemy życiowe ludzi, którzy nie radzą sobie ze sobą samym, nie są samodzielni i wystarczająco przedsiębiorczy aby sprostać wyzwaniom życiowym wychodzi bokiem zastosowanie przez ich rodziców którejś z tych anty-zasad. Rodzice kochający nad życie swoje dzieci i czyniący dla nich wszystko, co im się wydaje dla nich najlepsze lub ustępujący pod żądaniami swoich dzieci zaspokajając ich najdziksze nawet potrzeby, albo wreszcie pozwalający dziecku na wszystko w nadziei, że gdy ono wyrośnie, to i zmądrzeje powinni szczególnie uważnie przeczytać te „zasady”.

Dla wzmocnienia treści moich argumentów zapraszam na blog Klarki do lektury jej ostatniej opowieści, i do komentarzy pod jej tekstem:

http://klarka.blog.onet.pl/jak-Marysia-sponiewierala-Dani,2,ID440546469,n

11 uwag do wpisu “Trudna nauka

  • ~Tatul pisze:

   Mnie również się podoba ten przepis. Dlatego już po raz drugi go tu zamieszczam, ale Ty jesteś pierwszym, który zwrócił na to uwagę. Dziękuję i pozdrawiam

   Polubienie

 1. ~Agnieszka S. pisze:

  Wydaje mi się, że ludzie zapomnieli, że dzieci trzeba kochać i wspierać a nie we wszystkim wyręczać. Jak słyszę głosy, że kogoś stać tylko na jedno dziecko, bo przecież MUSZĘ jako rodzic zapewnić mu WSZYSTKO, to mi się śmiać po prostu chce… jasne, nie jest fajnie jak rodzina żyje w skrajnej nędzy, ale chyba od bogactwa ważniejsze są relacje w rodzinie. Jeśli dzieci mają podane wszystko na srebrnej tacy, to uczą się, że nie potrzeba się wysilać, żeby coś mieć… i chcą więcej i więcej… a rodzice jak osiołki i woły tyrają po kilkanaście godz na dobę, w zamian nie otrzymując nic… Decydując się na dziecko postawiłam na rodzinę… nie na karierę, tylko na to żeby moje dzieci wiedziały, że mama i tata są dla nich. Czytamy więc razem, malujemy, bawimy się na dworze… myślę, że moje dzieci mają świadomość, że bardzo je kochamy i to jest dla mnie najważniejsze. Bardzo często zdarza mi się odmówić moim pociechom kupna nowej zabawki, słodyczy czy przejażdżki na „słoniku”, tłumaczę im, że to kosztuje pieniądze, które bardzo ciężko zarobić. Może to według niektórych źle… nie wiem. Czas pokaże dopiero jak to będzie….

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Dziękuję Agnieszko za obszerną wypowiedź o własnym rozumieniu i o przykładach wdrażania u siebie w rodzinie zasad wychowawczych wobec swoich dzieci. Poświecanie im jak najwiecej czasu z troską o ich dzisiaj wraz z dbałoscią o ich jutro, to najlepsze przykłady kształtowania zdrowych relacji w rodzinie.One będą procentować dając szczęście obydwu stronom.Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 2. ~Brzoza pisze:

  Czasami z milosci do dziecka- trzeba je ukarac. Bo co to jest wychowanie? I czym sie rozni od hodowania? Hodowac mozemy rosliny, zwierzeta- czasami tez dzieci- pielegnowac je, poic, karmic, dbac o to, aby im bylo dobrze, czysto i aby nie chorowaly. I tyle. Trudna sztuka wychowania opiera sie na pokazywaniu i uczenia swiata. Mowimy dziecku co jest dobre, zle, co mozna akceptowac, a czego nigdy robic nie wolno. I kiedy dziecko przekracza granice, ktorych nie powinien- musi poniesc kare, czyli byc odpowiedzialne za swoje czyny. Zawsze na poczatku ustalamy – co mozna a czego nie wolno robic i gdy ktos tego nie bedzie respektowal- jaka czeka go kara. Nie ma niespodzianek. Bicie siostry czy brata ( po dlugich tlumaczeniach !) – to kara braku komputera, odebranie IP’da , nie wolno wyjsc do kolegi czy kolezanki przez 3 dni ( czasami tydzien). To jest ustalone „rodzinnie” i tego trzeba przestrzegac. Oczywiscie zdarza sie, ze rodzic ( tez czlowiek nerwowy ) wybuchnie. Problemy szkolne odpadaja, bo akurat dzieci ucza sie dobrze i bardzo wszystkiego same pilnuja. No, ale moze zdarzyc sie cos- czego nawet rodzic nie przewidzi ( szczegolnie u dzieci starszych). Wtedy oprocz mozgu, ktory podpowiada co w takim momencie zrobilyby babcia, ciocia czy przyjaciolka – dochodzi do glosu serce. Mama czy tato wiedza jak ukarac by nie raniac – dac do zrozumienia okropnosc zachowania, ktore sie pojawilo. Wiedza tez jak nagradzac. O klapsie tyle sie teraz mowi i pisze, ze ja to przemilcze. Mysle, ze madry rodzic bedzie wychowywal madrze. Bez ksiazek, nowych stylow- „jak zyc ?” czy programow w TV. Przeczytalam post Klarki i naprawde nie chcialabym miec takiego syna. Egoiste, czlowieka, ktory wierzy, ze wszystko mu sie nalezy od zycia i wszyscy maja mu uslugiwac. W chorobie wy chodzi nasze czlowieczenstwo. A co z babcia? Pojdzie do Domu ( nie zawsze Spokojnej ) Starosci czy bedzie miala opiekunke? Mlode ( nie zawsze wiekiem !) mamy musza zadac sobie wiele pytan. Czy to dziecko, ktore maja wychowuja tylko dla siebie czy dla swiata? Czy chcialaby mama miec takiego meza- jakiego ma synka? A moze trzeba wreszcie zaczac uczyc coreczke – typu „Barbie”, paru prostych rzeczy aby w przyszlosci umiala cos ugotowac, wyprac czy poskladac sobie rzeczy w szafie. Bo nawet gdy bedzie miala „sluzbe” ( czasy zamkow sie prawie skonczyly) – to musi wiedziec czego wymagac od innych. Wychowanie dzieci to bardzo trudna nauka, ktorej proces tak naprewde trwa zawsze . Ocene za nia dostaniemy kiedys. Od dzieci, ich partnerow, swiata i pewnie Pana Boga tez.

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Pięknie dziękuję Brzozo za Twoje słowa. Masz rację we wszystkim o czym piszesz. Ocena faktycznie bywa surowa. Szczególnie gdy jest serwowana w chwilach niepowodzeń . Po latach, gdy nasze dzieci zmierzą się z tym nadzwyczaj trudnym zadaniem jakim jest wychowanie własnych dzieci, to już ostrożniej precyzują zarzuty. Nie ma uniwersalnego sposobu, przepisu sprawdzalnego w każdych warunkach i wobec kazdego. Każdy sam musi brnąć tą drogą.Szczęśliwe dzieci, które mają mądrych i kochających w sposób odpowiedzialny rodziców.Pozdrawiam

   Polubienie

 3. ~JagnisiaM pisze:

  I znowu wracamy w pewnym sensie do tematu poruszonego w jednym z wcześniejszych postów, mianowicie, że każdy z nas z domu odbiera określone wychowanie i od tego zależy nasze późniejsze postępowanie. Jeśli naszych dzieci nie nauczymy empatii, szacunku dla innych ludzi to nie będą szanować też swoich rodziców. Tekst Klarki czytałam już wcześniej – doskonale obrazuje sytuację jaka niekiedy ma miejsce. A przecież jest tak, że nasi rodzice dla nas poświęcili wiele lat swojego życia, nie spali w nocy gdy byliśmy chorzy, martwili się rozbitym kolanem, cieszyli każdym sukcesem. Na starość winniśmy im tak jakby „oddać” to wszystko… Takie jest moje zdanie…

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Jagnisiu, ja tak właśnie rozumiem działenie sztafety pokoleń i do tego stale nawiazuję. Spotykam się jednak z zupełnie odmiennymi poglądami na przenoszenie zobowiazań na następne pokolenie i odpłacaniem troską za troskę. Nawet rodzice mówia niekiedy, że ich dzieci nie są im niczego winne i nie muszą czuć się zobowiazane do odpłacania pięknym za nadobne. Gdyby jednak jedynym kryterium była miłość, to wszystko byłoby jasne. Jak widać jest tu jakaś dowolność.Pozdrawiam

   Polubienie

 4. ironicznaa@op.pl pisze:

  jest wiele innych antyzasad oprócz tych… ale co do tych, to nie uważam żeby z kolei wyznaczanie obowiązków dziecku było kierowane tym, że ,,bo ja się tak męczyłam/em to i Ty też powinnaś/eś” wtedy może ktoś odczuć poczucie niesprawiedliwości, chyba lepiej obowiązki rozgraniczać rozsądkiem, w tym wszystkim zapominamy, że rodzice mają mózg i potrafią zauważyć kiedy dla dziecka jest za dużo a kiedy za mało… I jednak lepiej gdy rodzic jest czasem i po swojego dziecka stronie choć wie i rozumie że trzeba je ukarać i stara się zawsze wnikać w sedno sprawy. Przecież nie może być przeciw niemu, nawet jeśli je kara to chyba nie powinno się zupełnie do niego tyłkiem odwracać? Zależy o czym mowa no ale… nie mam pojęcia jak to jest. Zresztą z tego może się zrobić paranoja i w końcu w należytej sytuacji dziecko nie będzie mieć wsparcia, więc jednak bycie sprawiedliwym.. Namotałam ale może coś się tu da dopatrzeć. W każdym razie chciałam zawrzeć to aby nie popaść w odwrotną sytuację, gdzie wszystko od razu jest winą dziecka. Opowiadania Klarki Mrozek przejmujące.. W szczególe gdy postanowili babcię oddać do domu starców bo przydałoby im się mieszkanie, na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy. Pozdrawiam, serdecznie! Dorinka

  Polubienie

 5. ironicznaa@op.pl pisze:

  Jeszcze sobie napiszę jeden mój żal do świata. Bo się wszędzie pisze jak wychować odchować… Jakby dziecko było robotem. Nikt nie pisze o miłości o wsparciu o budowaniu wartości o długich rozmowach o życiu, o pomaganiu w rozwoju o dbaniu o jego uśmiech o samokrytyce rodziców, mało który rodzic widząc swoje załamane dziecko myśli o tym co robi on nie tak! co powinien zmienić, a dzieci są paskudne złe i kochane przez cudownych rodziców i już z rzadka ledwo słychać głosy buntu, że oni ich nie obchodzą. Pozdrawiam, przepraszam jeśli zbyt ostro, ale ja naprawdę nikogo konkretnego na myśli nie mam może z wyjątkiem tych wszystkich sytuacji gdy widzę zgaszonych ludzi mówiących o swoich rodzicach….tyle dzieci czuję się niekochanych i samotnych, a wszyscy rodzice kochają swoje dzieci, subtelniej tego obrazu zbyt częstej rzeczywistości nie mogłam namalować. Pozdrawiam;)

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   @ironiczna, Dorinko jak widać poruszyły Cię te anty zasady wychowawcze. Popatrz na nie jak na spis win i zaniedbań rodziców, a nie grzechy dzieci. Pisałem kiedyś, że …”Aby być kierowcą trzeba zdobyć prawo jazdy, ale aby zostać ojcem wystarczy chwila nieuwagi”. Możesz znaleźć ten tekst w archiwum bloga. Dzisiaj czytałem na jednym z blogów, że 70 proc. małżeństw to „łapanie męża na ciążę”. Połączmy te dwa brzegowe warunki. Czy dzieci w ten sposób powołane do życia mają szansę na miłość rodzicielską ,w której wzrastając nabiorą dobrych wzorców. Świat jest brzydki, ale to my, zwyczajni zjadacze chleba go takim tworzymy. Do kogo można mieć pretensje?

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.