Czy mamy przepis na obecny kryzys?

Dwa tygodnie temu poranny serwis Onet.pl donosił:

 

http://wiadomosci.onet.pl/cnn/masowe-aresztowania-w-ny-zajmijmy-most,1,4867899,wiadomosc.html

Policja rozpędziła w sobotę na nowojorskim Moście Brooklińskim demonstrację przeciwko rosnącej biedzie oraz chciwości i władzy banków. Ponad 700 uczestników protestu w Nowym Jorku zostało aresztowanych wczoraj wieczorem, głównie pod zarzutem blokowania ruchu.

Demonstracja, w której uczestniczyło około 1500 osób, była częścią akcji, której aktywiści od dwóch tygodni protestowali w dzielnicy finansowej Nowego Jorku, także na Wall Street, przeciwko niesprawiedliwości obecnego systemu gospodarczego.

Podczas pochodu ludzie śpiewali piosenkę „The whole world is watching” (cały świat patrzy – red.). Było to wymowne zwłaszcza wtedy, gdy policja rozpoczęła aresztowania.

W dyskusji pod tym materiałem ktoś zauważył gorzko: – cóż to za media skoro z podaniem tego faktu czekali tydzień?

Ktoś inny polecił film Wezwanie do przebudzenia dostępny na You tube. Zajrzałem tam i obejrzałem pierwszy z 16 odcinków. To za mało aby wydawać sądy, ale wystarczająco dużo, aby zorientować się jakie zagrożenia widzą przed światem zwolennicy spiskowej teorii dziejów świata

 

Po kilku dniach serwisy donosiły:

 

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/w-usa-ludzie-wyszli-na-ulice-maja-dosc-kryzysu,1,4871984,wiadomosc.html

Kilka tysięcy ludzi protestowało pod nowojorskim ratuszem przeciw uprzywilejowanej pozycji banków, skutkom kryzysu gospodarczego i nierównościom społecznym. Podobne protesty utrzymują się w USA od trzech tygodni.

Na razie brak oficjalnych danych, jednak zdaniem policjantów, demonstrowało ok. 5 000 – 7 000 osób. Ich zdaniem banki cieszą się zbytnimi przywilejami i niewystarczająco angażują się w walkę ze skutkami kryzysu gospodarczego. Domagają się wyższych podatków dla korporacji i bogatych obywateli oraz zmian w oświacie i ochronie środowiska i reform, które poprawiłyby sytuację mniej zamożnych grup społecznych.

Demonstranci nieśli transparenty z napisami „Opodatkujcie Wall Street” czy „Niech banki zapłacą”. Agencja dpa odnotowuje też kilkadziesiąt plakatów głoszących, że „Socjalizm jest dobry dla wszystkich” i „Walczymy o socjalizm”.

Protesty przeciw bankom na Wall Street, chciwości wielkich korporacji i powiększaniu się nierówności społecznych, rozpoczęły się w Nowym Jorku w połowie września i wkrótce przeniosły się także do innych miast USA.

15 października demonstracje przeprowadzono w ponad 90 miastach świata:

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/oburzeni-wstrzasneli-swiatem-gwaltowne-zamieszki-w,1,4881759,wiadomosc.html

 

Ten ruch, zdaniem politologów będzie przybierał na sile i na zasadzie efektu śnieżnej kuli będzie czynił coraz większe spustoszenia w urządzonym już jako-tako świecie bogatego zachodu. Na razie nie wiadomo kiedy i w jakim zakresie zostaną uwzględnione żądania demonstrantów. Nikt z protestujących Amerykanów nie zgodzi się na to, aby 1 procent społeczeństwa posiadało ponad 40 proc. majątku Ameryki, a pozostałe 99 proc. zadowalało się resztą. Przedstawiciele klasy średniej – dotychczasowej ostoi kapitalizmu amerykańskiego z goryczą stwierdza, że znalazła się poza tą sferą, a że to jest dla niej bardzo bolesne odkrycie to należy sądzić że poprze najbiedniejszych. Zresztą nie chodzi tylko o Amerykę. Europa cierpi na wcale nie mniejsze choroby. Doświadczają tego nie tylko Grecy, ale także Włosi, Hiszpanie, Portugalczycy i wiele jeszcze nie ujawnionych nacji. Znaleźliśmy się zatem w całkiem nowej epoce i nawet hipotezy na temat przebiegu tej choroby nie mają żadnej wartości, gdyż jak powiadają mędrcy …”Prognozowanie jest sztuką trudną. Zwłaszcza gdy dotyczy przyszłości”.

Gdy włączyłem rankiem radio z programem I PR, to w czytaniu fragmentu z Pisma Świętego usłyszałem takie słowa:

 

Wj 22, 20-26)

Nie będziesz gnębił i nie będziesz uciskał cudzoziemców, bo wy sami byliście cudzoziemcami w ziemi egipskiej. Nie będziesz krzywdził żadnej wdowy i sieroty. Jeślibyś ich skrzywdził i będą Mi się skarżyli, usłyszę ich skargę, zapali się gniew mój, i wygubię was mieczem i żony wasze będą wdowami, a dzieci wasze sierotami. Jeśli pożyczysz pieniądze ubogiemu z mojego ludu, żyjącemu obok ciebie, to nie będziesz postępował wobec niego jak lichwiarz i nie karzesz mu płacić odsetek. Jeśli weźmiesz w zastaw płaszcz twego bliźniego, winieneś mu go oddać przed zachodem słońca, bo jest to jedyna jego szata i jedyne okrycie jego ciała podczas snu. I jeśliby się on żalił przede Mną, usłyszę go, bo jestem litościwy. Nie będziesz bluźnił Bogu i nie będziesz złorzeczył temu, który rządzi twoim ludem. Nie będziesz się ociągał z ofiarą z obfitości zbiorów i soku wyciskanego w tłoczni. I oddasz Mi twego pierworodnego syna. To samo uczynisz z pierworodnym z bydła i  trzody. Przez siedem dni będzie przy matce swojej, a dnia ósmego oddasz je Mnie

 

Pomyślałem, że dobrze byłoby gdyby usłyszeli to szefowie rządów G-20 i prezesi banków oraz pozostałej finansjery zanim gniew ludu zmiecie ich samych wraz z porządkiem jaki nam zafundowali marząc jedynie o „szybkim zysku” realizowanym na spekulacyjnych transakcjach wszystkich giełd świata.

 

 

7 uwag do wpisu “Czy mamy przepis na obecny kryzys?

 1. ~ktoś młodszy pisze:

  To ja może dorzucę cytat z mądrości Syracha skierowany do tak zwanych pracodawców, którzy najchętniej by chcieli żeby młodzi ludzie robili dla nich za darmo:”Zabija bliźniego, kto mu zabiera środki do życia, i krew wylewa, kto pozbawia zapłaty robotnika.”Jeszcze jeden: „Godzien jest robotnik zapłaty swojej.” (1 Tm 5:18)

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   ~Rodaku drogi, mam nadzieję, że to nie ja wywołałem u Ciebie te strachy. Ja podlegam tym samym nastrojom i dlatego podnoszę ten temat. Cytowany fragment Pisma Świetego miał tylko podkreślić, że problem nadmiernego wyzysku jest przynajmniej tak stary jak…to Pismo.Pozdrawiam

   Polubienie

 2. ~tatul pisze:

  Autor,Przeczytałem ostatni post Siostry Małgorzaty. Jest tam zamieszczony jako lektura nadobowiazkowa wiersz, którego treść stanowi dobre uzupełnienie mojego tekstu. Przeczytajcie:Nasz świat jest choryJego serce bije słaboNie jest przystosowane do ciałaCiała z mężczyzn i kobietCiała z braterskiego ludu Ludu Bożego Traci ogromną energię Na podwyższenie zysków firmNowe inwestycjeStymulowanie konsumpcjiPrywatyzacjeGiełdowe spekulacjeI…zbrojenie Trzeciego Świata A w tym czasieNie- wydajni są ofiarowaniNa ołtarzu wolnej konkurencjiOczywiście, nie zabija się ichDaje się im minimum socjalne do przeżyciaLepsza śmierć powolna niż nagłaMniej szokująca i mniej widoczna Czasem jednak serce świata zaczyna bićW rytmie kobiet i mężczyzn, którzy cierpiąTo powoduje wybuch wielkoduszności, czasem wspaniałejNagłośnionej przez mediaTo nam porusza sercaKoncerty dla głodującej EtiopiiWielorakie fundacjeKażdy na to biegnie ze wzruszeniem i łezką Daje monetę A nawet kilka banknotówNa leczenie choregoCiała, które cierpiTo przynosi trochę ulgi Ale to serce jest choreTo w sercu serca trzeba działaćTo serce ciała trzeba zmienićA to jest trudniejsze niż opatrzenie rany Trzeba wielkiej operacjiZmian niesprawiedliwych strukturZniesienia przywilejówPostawienia człowieka w centrum każdej ekonomiiZmiany życiaNawróceniaPrzyzwolenia, żeby miłość Boga zawładnąwszy namiZrealizowała tę operację…dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała. /Prorok Ezechiel/ks.Jean Marie Bossard

  Polubienie

 3. ~Brzoza pisze:

  Ludzie koncza studia, maja ogromne kredyty i brak perspektyw pracy. Wkurzaja sie. Czesto na wlasne zyczenie- podejmuja studia, ktore nie moga byc dobre w przyszlosci ( czyli nie zapewnia im utrzymania), a jednak chca studiowac cos „odlotowego” dla przyjemnosci albo dlatego, ze dawno temu rozpoczeli taki rodzaj zawodowej kariery i teraz chca to kontynuowac. Bez pieniedzy i bez przyszlosci. Komputery zastapia ich w pracy, a ludzie i tak chca wierzyc, ze beda potrzebni. Bo zainwestowali, bo zaczeli studiowac, bo ” tak chca ” i w to wierza. Nie mamy przepisu jak zlikwidowac obecny kryzys. Jest on wszedzie. W kazdej czastce naszego zycia. Moze wystarczy zyc godnie, uczciwie i dobrze? Ja robie „po swojemu”. Nie jest to modne, a nawet popularne. Zyje tak, abym mogla sobie kazdego nastepnego dnia spojrzec w lustro i powiedziec- ” nie jest zle” i teraz zabierz sie do pracy. Pozdrawiam jesiennie!

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Brzozo, masz racje, że ten kryzys jest wszechogarniający. Coś się skończyło, a nowe jeszcze się krystalizuje. Młodzi ludzie mają coraz trudniej, a że są niecierpliwi więc protestują, szarpiąc cugle, w które próbują ich wprząc politycy i bankierzy. Recepta na własny użytek jest taka, jak piszesz, ale czy w skali globalnej też może zadziałać??? Ja wątpię. Czas pokaże.Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.