13 XII – 30 rocznica Wojny polsko-jaruzelskiej

  Mija 30 rocznica ogłoszenia stanu wojennego. Do obchodów tegorocznej, „okrągłej „rocznicy przyłączyli się niemal wszyscy politycy o prawicowo nacjonalistycznym nastawieniu. Zapowiadany na jutro marsz niepodległości,  na czele którego pomaszeruje prezes PiS-u wraz ze swoimi przybocznymi działaczami nasuwa poważne obawy o możliwość zapewnienia spokoju i skupienia sprzyjającego poważnej i bardzo potrzebnej ogólnonarodowej debacie o tym traumatycznym fragmencie naszej najnowszej historii. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że trzeba to ostatecznie rozliczyć i przejść do budowania, a nie do nieustannego jątrzenia i wykorzystywania takich rocznic do wzniecania niepokoju społecznego. Ja z niepokojem czekam na jutrzejszy rozwój wypadków, a tymczasem przypominam Państwu zeszłoroczny tekst na ten temat, gdyż uważam, że niewiele się od tamtego czasu zmieniło, przynajmniej jeśli brać pod uwagę stan procesu wytoczonego autorom stanu wojennego oraz w zakresie wiedzy o tamtych wydarzeniach wśród młodych ludzi, którzy zapewne będą najliczniej i najgłośniej demonstrować:

Oto zeszłoroczny tekst:
Przypominanie tej brzemiennej w skutki 29 już rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce we wszystkich mediach ma charakter swoistej  lekcji historii. Na ogół wszyscy podejmujący temat ubolewają nad niewiedzą młodego pokolenia o najświeższej historii, która jeszcze dla ich rodziców stanowiła ciężkie doświadczenie życiowe. Nie znając programu nauki historii w gimnazjach, czy w szkołach ponadgimnazjalnych jak również zainteresowania młodzieży współczesną historią trudno jest zająć jednoznaczne stanowisko w sprawie i orzekać gdzie jest… pies pogrzebany.
Forma happeningów jest na pewno bardzo atrakcyjna dla dzisiejszej młodzieży. Gdyby jeszcze w stylu hip-hopu podłożono stosowne teksty i obficie podlano darmowym piwem, efekt byłby pewnie znacznie lepszy.
Czy jednak taki dzień powszechnego przypominania zasypie otchłań ignorancji w zakresie wiedzy o naszej najświeższej historii- śmiem w to wątpić.
W moim belferskim poczuciu  potrzeby przypominania młodzieży spraw ważnych i jeszcze ważniejszych, staram się na miarę moich możliwości zasypywać tę przepaść niewiedzy i przy omawianiu wszystkich tematów przysposobienia obronnego związanych z wojną i obronnością mówię o tym. Ponieważ wiem, że młodzież generalnie nie czyta prasy, więc sam podrzucam im wyselekcjonowane materiały prasowe, omawiam i zachęcam do prowadzenia rozmów z ludźmi, którzy tamten czas przeżyli i wiedzą jak niepewne i dramatyczne to były lata. Symbole tamtego czasu  nadal robią na mnie silne wrażenie i dlatego miałem nadzieję, że są również zapamiętywane przez uczniów. Dla mnie takim kluczowym symbolem jest słynne zdjęcie zrobione przez Chrisa Niedenthala ukazujące sfotografowaną  z ukrycia scenkę, na której transporter opancerzony SKOT z żołnierzami wokół, stoi przed kinem Moskwa w Warszawie, w którym grają akurat film Czas apokalipsy. Sprawdziłem wielokrotnie i stwierdzam, że jest ono zupełnie nie czytelne dla dzisiejszej młodzieży. Trzeba skojarzyć Stan wojenny z Apokalipsą, a do tego rozumieć – co miała z tym wspólnego Moskwa. No, a pytanie co robi transporter opancerzony pod kinem, to już koniecznie wymaga objaśnienia. Takie pogaduszki, to również okazja pokazania, jakimi dróżkami może kroczyć sława reportera z Holandii, który z ukrywanego aparatu potrafił poprzez to zdjęcie tak genialnie oddać prawdę o Stanie wojennym w Warszawie, że zdjęcie zrobiło światową karierę. Wbrew cenzurze. A ta przecież była niezwykle rygorystyczna. Wszyscy pamiętają, że nie było w tym dniu poranka dla dzieci w TV. Ekrany śnieżyły i wszyscy uważali, że telewizory się popsuły. Dopiero po paru godzinach zaczęto nadawać komunikaty Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego czytane przez samego generała.
Niepewność, obawy o jutro, a także przewidywania, co może nastąpić jeśli „ruscy” wkroczą były najczęściej treścią rozmów ludzi w domach, w kościele – była to niedziela – jak i wszędzie, gdzie się spotykali. Na głębokiej prowincji, gdzie ja mieszkałem, nie było żadnych informacji. Odcięto nam łączność telefoniczną, mało kto słuchał rozgłośni radia Wolna Europa, a nasza telewizja i Polskie Radio zostały zmilitaryzowane i poddane aparatowi propagandowemu WRON. Komunikaty wywieszane na płotach nie brzmiały groźnie. Niektóre miały nawet wzbudzać zaufanie. Tyle było w nich troski o Ojczyznę.
Tylko ufać i współdziałać. To dla naszego dobra ogłoszono stan wojenny.
   Pracowałem wtedy w Urzędzie Gminy. Dla administracji wyznaczono obowiązek wdrażania reguł godziny milicyjnej. Pełniliśmy dyżury, wydawaliśmy przepustki dla ludzi, którzy z jakichkolwiek względów musieli wyjeżdżać poza miejsce zamieszkania. Dzisiaj młodzi uśmiechają się na wiadomość o tym, że na zorganizowanie wesela w karnawale należało uzyskiwać zgodę. Zgłoszenie zamiaru zawarcia związku małżeńskiego w USC upoważniało jednocześnie do zakupu obrączek ślubnych i alkoholu na weselne przyjęcie. Każda gmina miała komisarzy wojskowych, którzy nadzorowali działanie wszystkich służb i byli ostatnią wyrocznią władzy. Nawet organizatorzy studniówek w szkołach musieli uzyskiwać zgodę na organizację imprezy, a te były nadzorowane przez patrole żołnierskie. Wiele opowieści o tamtym czasie mogą snuć ludzie, którzy go przeżyli. Różne to będą opowieści, bo ich treść była zależna od miejsca jakie dany człowiek zajmował w strukturze społecznej. Ci ludzie jeszcze żyją i mogą świadczyć o tym, co przeżyli – już bez obawy o to, że za dużo powiedzieli. Czy dajemy im okazję do snucia ich opowieści? Czy młodzi pytają rodziców i dziadków o te sprawy? Czy mógłby się powtórzyć odwieczny u nas model przekazu międzypokoleniowego treści ważnych dla polskości, patriotyzmu i innych wartości, których jako naród nie zatraciliśmy mimo rusyfikacji czy germanizacji w czasie 123-letniej niewoli.
Szkoła, jak widać nie zasypie przepaści w zakresie wiedzy o najnowszej historii w jaką wpadają młodzi ludzie. Może powinni ten obowiązek wziąć na siebie ludzie z najbliższej rodziny?

    Świąteczny czas sprzyja rozmowom. Dlaczego by nie pogadać o tych sprawach?
Nie tylko wiedza na tym zyska, ale wzmocnią się przy okazji kontakty międzypokoleniowe, które już pora odświeżyć.

Reklama

12 uwag do wpisu “13 XII – 30 rocznica Wojny polsko-jaruzelskiej

 1. ~iimajka pisze:

  Miałam zaledwie kilka miesięcy, więc żadnych osobistych obserwacji 😉 Mój ojciec jednak, wówczas 57-letni, był zdania, że to był jedyny sposób może na bezkrwawą zmianę systemu, a po latach powtarzał tylko, że powiesiłby Jaruzelskiego nie za stan wojenny, ale że za szybko oddał władzę – kompletnie nieprzygotowanym do niej ludziom.

  Polubienie

 2. ~rod pisze:

  Ja to przeżyłem i nigdy tego nie zapomnę. A młodzi wychowani na komputerach, telefonach komórkowych, internecie tego nie rozumieją, oni żyją dniem dzisiejszym i przyszłością. 13.XII. to dla nich Hannibal i Kartagina, coś co było bardzo, bardzo dawno temu. Może to i dobrze.

  Polubienie

  • ~T pisze:

   ~rod, ja sprawdzam od dwóch dni, niemal na wszystkich lekcjach, jaki jest faktyczny stan wiedzy na ten temat. Smutne, ale żaden. Jeśli jednostki coś wiedzą to od dziadka czy babci, bo rodzice mieli wtedy zbyt mało lat aby coś opowiedzieć o tle wydarzeń i o winnych tego stanu.Nie wiem czy to dobrze.Pożyjemy, zobaczymy kto zagospodaruje tę młodzież i wokół jakich idei

   Polubienie

 3. ~W.Z. pisze:

  Dodam jeszcze do tego co napisaleś o stanie wojennym obowiązek kontrolowania rozmów telefonicznych ,wyjazdy po przepustki dla listonoszy na komende M.O do Staszowa wielka niepewność bo codziennie byla informacja że jesteśmy jednostka zmilitaryzowana .Koszmar nawet rodzina zmrlego mojego dziadka w tym czasie nie mogla dotrzec na pogrzeb .Dzis dzieci sluchaja tego z lekkim niedowierzaniem ,ale tak to bylo ,obyśmy nie musieli przechodzic przez podobne lekcje historii .Pozdrawiam.

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   Matyldo, tak, to było woj. tarnobrzeskie. Pracowałem w UG od lipca 1981 doczasu reorganizacji słuzby rolnej. Wtedy trafiłem do WOPR Mokoszyn, gdzie pracowałem do września 1982.Nie kojarzę Twojej Mamy. Może napiszesz e-maila?

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.