Rzym przemówił…

  

   Wśród łacińskich sentencji znanych wszystkim prawnikom i nie tylko prawnikom  – mam nadzieję, że politykom także, jest słynne:

Roma locuta (est) causa finita (est) łac., Rzym przemówił, sprawa skończona, rozstrzygnięta; wypowiedź Kościoła jest wiążąca dla wiernych. 

  Etym. – oparte na św. Augustynie (Kazanie 131, 10).

   Długo czekaliśmy na stanowisko naszych Hierarchów w sprawie gorszącego przedstawienia wystawianego na scenie letniej zainstalowanej przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Wczoraj wreszcie pojawiło się stanowisko Prezydium Episkopatu Polski, które …niczego nowego nie wnosi oprócz powtórzenia żądań, jakie są wnoszone od dawna przez protestujących pod krzyżem. Nic więc dziwnego, że PiS czując za sobą tak wielką siłę poczuł się wzmocniony w swoich żądaniach . Ton wypowiedzi Prezesa PiS doskonale to potwierdza:

 Wieczorem na stronie internetowej PiS pojawiło się oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS twierdzi w nim, że stanowiska Prezydium Episkopatu Polski i metropolity warszawskiego oraz partii „nie są od siebie odległe”.  (Podkreślenie moje.)

 

Prezydium Episkopatu wezwało przecież do rozpoczęcia poważnego dialogu i podjęcia odpowiedzialnych decyzji, zmierzających tak do rozwiązania narastającego konfliktu wokół krzyża, jak i do podjęcia konsultacji społecznych w sprawie wzniesienia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałych ofiar smoleńskiej katastrofy. Tak samo oświadczenie Komitetu Politycznego PiS mówiło o potrzebie postawienia pomnika ofiar kwietniowej tragedii” – twierdzi Kaczyński.

 

Godne upamiętnienie tych, którzy zginęli, lecąc do Katynia, pozwoli zakończyć ten niepotrzebnie eskalujący się spór. Powstające inicjatywy społeczne stwarzają po temu szanse. Aby tak się jednak stało, potrzebna jest szybka decyzja prezydenta RP” – podkreślił prezes PiS.

 

   Teraz pozostaje tylko uzgodnić (kto z kim ma to zrobić?) ilość oraz wielkość tych pomników i tablic, rodzaj materiałów z których się to wykona, godną lokalizację i obowiązek odprawiania przy nich co miesiąc rytuału składania wieńców i wygłaszania przemówień itd. Ironizuję? Nie ! Tak postawione warunki będą sprzyjać niekończącej się tragifarsy. To zarzewie nieustającego konfliktu. Przy krzyżu przed Pałacem Prezydenckim będą nadal trwały dopracowane już w szczegółach  zajęcia „okupantów” tego kawałka ziemi, którzy nie dadzą się ruszyć dopóki nie zostanie spełnione ostatnie ich żądanie. Jakie ono będzie? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Oni zajęli dobrą pozycję negocjacyjną i nikogo się nie boją, ani z nikim się nie liczą. Jeśli wczoraj na fali sprzeciwów wobec wmurowania zbyt małej tablicy pojawiły się żądania, aby krzyż przenieśli w uzgodnione miejsce sami Hierarchowie to już nic nas nie może zadziwić. Może pora zapytać  samego Papieża o ocenę problemu, a także poprosić go o rozstrzygnięcie pozwalające utrzymać w mocy to słynne łacińskie powiedzenie?

 Czy nasi „prawdziwi katolicy” posłuchają woli Ojca Świętego?

Roma locuta causa finita?????

20 uwag do wpisu “Rzym przemówił…

 1. ~uczeń pisze:

  Czytałem już wcześniej oświadczenie Prezydium KEP i Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, i uważam, że jest poprawnie z formułowane, gdyż abp Michalik, Gądecki, Nycz i bp Budzik są jednymi z bardziej szanowanych , uważanychi dobrze odbieranych hierarchów Kościoła w Polsce.

  Polubienie

   • ~uczeń pisze:

    Ja znam prawie wszystkich polskich biskupów, a jest ich 131 i wiem mniej więcej który ma jakie poważanie wśród wiernych i od razu Panu powiem,że nie na podstawie mediów o. Rydzyka tylko portalów katolickich tj. mateusz.pl, katolik.pl, wiara.pl i wiele innych.

    Polubienie

   • ~Tatul pisze:

    ~Uczeń, masz imponującą wiedzę o ludziach koscioła. Podziwiam.Dlaczego więc obie strony konfliktu głoszące, że są kaolikami nie słuchają władz kościelnych?Kto mógłby zakończyć ten spór i za jaką cenę?

    Polubienie

 2. ~Piotr pisze:

  Czy Rzym nam pomoże? Mam raczej sceptyczne myśli co do tego. Czy dla tych ludzi Kościół jeszcze autorytetem? Czy będą słuchać głosu swoich hierarchów. Kiedyś Pan Jezus powiedział o swojej misji prorockiej, że choćby umarli powstali nie uwiężą…

  Polubienie

 3. ~Voluś pisze:

  Kościół w Polsce nie zauważył dwóch istotnych rzeczy: upadku komunizmu i śmierci Papieża-Polaka. Stąd błędne założenia w działaniu, a właściwie w braku działania. Reszta to pochodne tego stanu rzeczy. I efekt – slabość, niekomunikatywność, oddanie inicjatywy radykałom i hochsztaplerom typu ojca dyrektora.

  Polubienie

 4. ~zuza11@poczta.onet.pl pisze:

  Ja już podsumowałam u siebie ten temat, ale wtrącę swoje trzy grosze. Pomimo tego, że staram się szanować wszystkich ludzi i wiem kto pociąga za sznurki, to muszę powiedzieć: Z KIM SĄ W OGÓLE TE ROZMOWY?Przepraszam, ale ten kwartet pod krzyżem, odpowiadający na słowa władz kościelnych, to osoby prezentujące tak prymitywny poziom, że nie widzę sensu jakiejkolwiek dyskusji z nimi.Pomijam fakt, że każdy miał inne zdanie, ale równie dobrze, mogłyby oprócz „pomnika-monumentu” zażyczyć sobie postawienia pakamery i wyżywienia z Sheratona, a i tak wydawałoby się im, że mają rację.Co to ma być? Dyskusja z chłopkiem, który nie potrafi się wysłowić po polsku, a żąda rozmowy z biskupem i prezydentem?Proszę bardzo, niech mnie ktoś przekona, że jest sens rozmowy z takimi ludźmi.

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Zuzo, ja nie będę Ciebie przekonywał. Sporo ludzi uważa, ze Prezydent powinien wyjść do tych ludzi i konsultować z nimi to, co i jak ma zrobić, aby byli usatysfakcjonowani. W tym jest metoda

   Polubienie

   • zuza11@poczta.onet.pl pisze:

    Przyznaję się do pomyłki w tym temacie. Nie było sensu wychodzić. Teraz już to sama wiem i dziękuję za Twoją opinię, którą wzięłam sobie do serca.

    Polubienie

   • ~Tatul pisze:

    Zuzo – miło, że poświecasz czas na dokończenie tamtej rozmowy. Czas weryfikuje wiele opinii. Mam nadzieję, że zweryfikuje i tamtych mącicieli, którzy odbierają nam wszystkim spokój. Tsunami wywołane ich działalnościa wzbiera na sile. Może ich wreszcie wymiecie i powróci spokój???PS>Nie sypiasz Zuzo?

    Polubienie

 5. ~sylwia pisze:

  O dawien dawna religia była dość newralgicznym punktem dyskusji jednakże uważam że prezydent RPchce dojść do konsensusu i chce dotrzymać swoich obietnic przed wyborczych w ten cały spór sa angażowane osoby trzecie bo gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta 😉 a partia pis nie zdobecie elektoratu na wybory samorządowe smutne ale prawdziwe

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Tak jest jak piszesz Brzozo. Konflik ma się dobrze. Przybywa argumentów do zwady, a nie do zgody.Przypominam piosenkę Wodeckiego” Trwoga”. Tam jest prawda o nas.Pozdrawiam

   Polubienie

 6. ~Maria-Dora pisze:

  Witaj Tatul, rzeczywiście ciekawy jest twój blog. Będę zaglądać do ciebie częściej. Miło mi, że i ty zaglądasz na mój blog.A co do tekstu, wiesz w państwie rozdziału kościoła od państwa, kościół w ogóle nie powinien zabierać głosu w sprawach konfliktu państwa z obywatelami. To, co prawda, krzyż, ale ten krzyż nie został postawiony przez kościół.

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Mario, miłe słowa oceny i słuszne słowa krytyki istniejącego stanu rzeczy. Kościół zaangażował się w politykę nie przy okazji tego harcerskiego krzyża. Duuuuuuużżżżooooo wcześniej i z pełną mocą swego autorytetu. Nie wiem jak to z harcerzami było. Oglądałem program telewizyjny akutrat w tym momencie ,kiedy w pobliżu kamer pojawiła się trójka harcerzy, a prowadzący wygłosił opinię w stylu: – O, mamy tu właśnie grupę harcerzy, którzy przynieśli…. Czy to oni zadbali o możiwość wejścia na wizję, czy prowadzący to podreżyserowali – tego zapewne się już nie dowiemy. Jeśli księża głosili, że grzechem jest głosować na liberała, to coś z tego wynika, prawda?Ja tylko pomyślałem w swej naiwności, że skoro Rzym przemówił, czyli nasz Episkopat skrytykował polityków obydwu stron za niecne wykorzystywanie krzyża to będzie odzew i zakończy się ta gorsząca sytuacja. Nic takiego, niestety nie nastapiło.Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.