Wiekopomna chwila… z Bronisławem Komorowskim w roli Prezydenta RP…

Nadejszła wiekopomna chwiła...
Czy pamiętacie te słowa wypowiadane przez Pawlaka, kluczową postać filmu Sami swoi, który  ćwiczył przemówienie na otwarcie Domu Polonii w Chicago?  Ta udana komedia obyczajowa stanowiła znaczącą pozycję na liście dzieł, które niemal każdy chciał obejrzeć. Śmialiśmy się z postaw Kargula i Pawlaka , którzy przenieśli odwieczny konflikt sąsiedzki w nowe miejsce, bo chcieli mieć… swojego wroga. A tę wyprawę Pawlaka do sądu z granatem pamiętacie? Pawlak chowając do kieszeni granat wygłosił swoje credo:  bo… sprawiedliwość – sprawiedliwością, a racja musi być po naszej stronie!
Takich momentów było bardzo wiele i każdy kto pamięta tamte czasy może cytować kolejne perełki słowne stworzone przez tych  ludzi, (a zwłaszcza tego mniejszego – Pawlaka)  zwanych potocznie pieniaczami.
Z kogo się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie!!! – Mawiał gorzko Nikołaj Gogol i miał rację!
Po co ten wstęp?

   Ano po to, aby pokazać kolejną parę aktorów zaprzątających naszą uwagę swoimi wyczynami  realizowanymi na scenie ogólnonarodowej. Domyślacie się kto jest współczesnym Pawlakiem, a komu przypada rola Kargula? Spektakl miał już wiele odsłon. Każda następna coraz bardziej angażowała naszą uwagę. Dzisiaj mieliśmy kolejną odsłonę, bowiem właśnie… nadejszła wiekopomna chwiła
i przeżyliśmy dzień zaprzysiężenia wygranego w tym sporze Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego.
Cała Polska oglądała tę ważną uroczystość tylko Kargul (Jarosław Kaczyński) nie miał na to czasu,  bo był zajęty swoimi sprawami. Hasło Najważniejsza jest Polska odeszło jak widać do archiwum tak, jak wykreowany dla celów kampanii ocieplony wizerunek dobrego Polaka i katolika, gołębia pokoju i takie tam…  No bo czy te atrybuty mogą mu się jeszcze przydać?
Obserwując przebieg uroczystości utwierdziłem się w przekonaniu, że doczekaliśmy się dobrego Prezydenta, który dobrze i mądrze mówi oraz świetnie się prezentuje. Budzi zaufanie i nikt chyba nie posądza go o to, że będzie latał z granatem w kieszeni głosząc to użyte w filmie zawołanie:
Sprawiedliwość – sprawiedliwością, a racja musi być po naszej stronie!
 Dla mnie najważniejszą częścią uroczystości zaprzysiężenia była Msza Św. koncelebrowana przez Prymasa Polski i Metropolitę ks. Arcybiskupa Nycza, który wskazując na przypadkowy splot historycznych wydarzeń przypadających na dzień 6 sierpnia oraz na kościelne Święto Przemienienia Pańskiego apelował o przemianę właśnie i takie sprawowanie Urzędu Prezydenta, które pozwoli udźwignąć ciężar obowiązków i łączyć, a nie dzielić Polaków.
Abp. Nycz w homilii przypomniał biblijną opowieść o królu Salomonie, który jako młody władca nie prosił Boga o bogactwa, długie życie, ani zgubę dla nieprzyjaciół, ale o „serce pełne rozsądku dla rozróżnienia dobra i zła”. Zapamiętajmy te słowa…
– Panie prezydencie – powiedział metropolita, zdajemy sobie sprawę, ile będzie spraw trudnych i odpowiedzialnych, dotykających spraw moralnych, gdzie trzeba będzie sercem pełnym rozsądku sądzić ludzkie sprawy. Dodał jeszcze, że mądrość to nie tylko wiedza i wykształcenie, ale właśnie owo serce pełne rozsądku.
Salomon dzięki tej mądrości otrzymał wszystko inne, o co nie prosił. Taka jest Boża ekonomia – dodał duchowny.

28 uwag do wpisu “Wiekopomna chwila… z Bronisławem Komorowskim w roli Prezydenta RP…

 1. ~uczeń pisze:

  Czy Komorowski będzie dobrym prezydentem to zobaczymy w trakcie jego prezydentury, czy będzie prezydentem wszystkich Polaków, a czy tylko swojej partii, o co oskarżał Pan często śp. pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pamiętam jak pan Kaczyński wygłaszał zawsze piękne przemówienia okolicznościowe, a prezydentowi Komorowskiemu jakoś to nie bardzo wychodzi zaraz jakieś przejęzyczenie, lub wpadka bo pomyli deficyt budżetowy z długiem publicznym, albo nie zna dokładnie konstytucji RP. Gdyby to zdarzyło się śp. prezydentowi to już wszystkie media, by o tym mówiły. Nie wiem czy Pan pamięta co Komorowski powiedział po ostrzelaniu kolumny prezydenta w Gruzji zacytuje „Jaka wizyta taki zamach. Z trzydziestu metrów nie trafić w samochód – to trzeba ślepego snajpera”

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   – Uczeń. Rozumiem Twoje nastawienie do Prezydenta Komorowskiego jak i do Kaczyńskiego. Gdybyś znał inne gazety i słuchał wszystkich komentarzy, to wiedziałbyś, że właśnie L. Kaczyński był prezydentem jednej partii. Nie trzeba dodawać której. Po śmierci, na fali żałoby jego partia uczyniła z jego prezydentury jakiś wzorzec. To nie da się utrzymać. Czas leczy rany, oddala smutek i oddaje prawdziwą miarę zasług.Poczekamy. Zbyt mało wiemy jak wyglądały faktyczne zasługi. Obecnego Prezydenta nie można oceniać po pierwszym dniu. Poczekajmy. Ma 5 letnią kadencję na realizację zapowiedzi z kampanii wyborczej.Jeszcze przyjdzie na to czas.

   Polubienie

   • ~uczeń pisze:

    Ja wiem że Pan myśli, że słucha tylko Radia Maryja oglądam TV Trwam i czytam Nasz Dziennik, ale oglądam również programy TVP, bo co do zakłamanych mediów jak TVN, Polsat, czy Wyborcza to nie oglądam, nie czytam i nie dotyka się takich dzieł szatana, bo co wartościowego tam można znaleźć to ja nie wiem, chyba tylko jacyś ogłupieni ludzie tam zaglądają i patrzą w te programy gdzie wyśmiewa się z ludzi.

    Polubienie

   • ~Tatul pisze:

    Do Ucznia . „Ogłupieni ludzie „to jest właśnie zwrot będący przejawem agresji tych, którzy uważają, że ich racja jest jedynie słuszna , a inni są głupcami, i…(tu sporo pojęć można podstawić)Ja nie bawię się w taką zabawę. Piszę tak, aby nie ranić nikogo, bo można mieć różne poglądy na każdą sprawę i pozostawać w przyjaźni zbudowanej na szacunku, a nie na nienawiści. Jeśli moje poglądy, wyrażane na moim przecież blogu komuś nie odpowiadają to żegnam bez żalu. Tyle jest róznych blogów czy forów, że każdy może czytać i pisać to co mu odpowiada.Pozdrawiam smutno

    Polubione przez 1 osoba

   • ~uczeń pisze:

    Pan mnie źle zrozumiał, bo nie wyraziłem się zbyt dokładnie. Mówiąc ogłupieni ludzie, miałem na myśli ludzi którzy oglądają te programy gdzie wyśmiewa się z ludzi np. „Kuba Wojewódzki” czy „Szymon Majewski show” ja nie wiem jak takich ludzi można trzymać w telewizji. Pamiętam jak u Wojewódzkiego szydzono z Madzi Buszek założycielki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, która jest niepełnosprawna i telewizja musiał płacić kare za wyemitowanie tego odcinka. Jeżeli Pana obraziłem, czy w jakiś sposób uraziłem to bardzo przepraszam.

    Polubienie

   • zuza11@poczta.onet.pl pisze:

    Rozumiem, że kabaret jest dla Ciebie nie do zniesienia, bo tam głównie śmieją się z innych?Piszesz, że oglądasz TVP i Trwam, a resztę omijasz. Masz takie prawo i bardzo dobrze. Reszta jest zakłamana.Ale czy nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, dlaczego do TV Trwam nie są zapraszani politycy innych partii niż PiS?Jeżeli np. TVN jest zakłamany, to dlaczego protest polityków PiS wobec tej stacji, nie trwa dalej?

    Polubienie

   • ~uczeń pisze:

    To nie prawda, że do TV Trwam nie zapraszani są politycy innych ugrupowań, bo kilkakrotnie byli posłowie PO i PSL, lecz nigdy nie słyszałem o politykach Lewicy, ale mniejsza o to. Chciałem jeszcze raz powiedzieć, że nie chcę nikogo oceniać, a jeśli ktoś coś takiego wywnioskował z moich wypowiedzi to przepraszam i postaram się już więcej tego nie robić.

    Polubienie

   • zuza11@poczta.onet.pl pisze:

    Ja osobiście widziałam chyba tylko trzech posłów, ale też nie śledzę za często tej stacji.Nie staję w niczyjej obronie, ale jak sam zauważyłeś jednak, nie było tam polityków SLD. To jak się ma wiarygodność TV Trwam, w porównaniu np. do TVN, w którym występują politycy wszystkich opcji, a nawet i tych, których żywot dobiegł końca?Pozdrawiam

    Polubienie

   • ~Tatul pisze:

    -Do Ucznia, proszę nie brać tej wymiany zdań wyłącznie do siebie. To raczej polemika z pewną postawą ,a nie z osobą, która ma wyraziste poglądy. Nie walczymy ze sobą tylko wygłaszamy opinię na dany temat.Tak, że bez urazy, zgoda?Przy okazji czy mógłbyś jakoś podać swój adres, np. przez Naszą -klasę lub e-maila, to przesłałbym Ci link do zdjęć ze święta pieroga, gdzie Cię uwidoczniono.Pozdrawiam

    Polubienie

   • ~uczeń pisze:

    Ja też nie chcę z nikim walczyć i myślę, że już nie będę się wypowiadał na tematy polityczne, a zajmę się tym co jest dla mnie najważniejsze czyli moją wiarą, przy okazji zapytam jak tam przygotowania do koronacji cudownego obrazu Pani Bogoryjskiej, czy wiadomo kto dokona uroczystej koronacji, bo słyszałem, że będzie któryś kardynał i gdzie będzie ołtarz koronacyjny? Bardzo się cieszę, że Pan był na święcie pieroga u mnie na wsi niestety nie widziałem Pana i chciałem zapytać, czy się podobało, a oto adres e-mail arti0593@o2.pl

    Polubienie

   • ~Tatul pisze:

    Arti, ja nie byłem na tej imprezie. Był tam i podzielił się wrażeniami jeden z Miłośników Ziemi Bogoryjskiej zamieszczając w swoim wpisie ( Link obok) komentarz z imprezy i link do swoich zdjęć. Zajrzyj tam po opis i link do zdjęć. Nie znam jeszcze szczegółów Koronacji i niemogę potrwierdzić Twoich informacji.Plac mszy koronacyjnej to plac pomiędzy kościołem, cmentarzem i nowo budowaną małą obwodnicą.Ma być bardzo uroczyście.Takprzy okazjii – ty nie śpisz po nocach?

    Polubienie

   • ~uczeń pisze:

    Bardzo dziękuje za informację, a co do późnej godziny wpisu to po prostu lubię słuchać audycji w moim radiu po północy, bo są dość ciekawe dla mnie.

    Polubienie

   • ~Tatul pisze:

    Uczeń, ja się nie obrażam. Choćby dlatego, że jestem nauczycielem, a Ty uczniem.Nie wiem czy dzisiaj słuchałeś Mszy Św. przez radio w Jedynce PR. Kazanie wygłaszał o.prof.Jacek Salij jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich teologów.Tematem było pojmowanie Ojczyzny i nasze wady, wśród których wyminił jako pierwszą:1. brak woli „różnienia się pięknie” – C.K.NorwidUzasadniając powiedział:Nie wolno zachowywać się tak jakbym tylko ja miał rację i w zwiazku z tym zarzucać innym brak wykształcenia, kultury obrażać ich i poniżać. Tylko Pan Bóg wie wszystko. Ludzie, z którymi się spieramy też są ludźmi i też chodzi im o dobro Polski i Polaków. Szanujmy ich więc jak braci. …Nie będę tu przytaczał całości , ale ten język do mnie przemawia . Język pewnej rozgłośni i wygłaszane tam oceny – nie tylko na religijne tematy są nie do przyjęcia dla ludzi wykształconych i oczytanych. Jeśli młodzi, jak Ty będą opierać swój światopogląd tylko na takich źródłach, to smutna będzie nasza polska przyszłość. Dlatego tak zareagowałem.Programy, które wymieniasz nie są obowiazkowe. Nie włączaj tego kanału i już. W Niemczech od wielu lat istnieje telewizyjny program satyryczny kpiący sobie z Polaków. Wszędzie w świecie o starszej od naszej demokracji niezadowoleni z polityków ludzie okazują czasem w bardzo wyuzdanej formie kpinę z czyjejś urody czy wad ciała i …co? Ukrainiec pytany pod krzyżem na placu przed pałacem Prezydenckim co myśli o tej zadymie odpowiedział, że to dobrze, że u nas w Polsce ludzie moga wyrazać swoje opinie, czy poglądy również w takiej formie. U nich jest to jeszcze nie do pomyśleniaCo się porobiło w Polsce, że nie wolno żadnego słowa krytyki powiedzieć o byłym prezydencie, którego chwalą za to jakim był mężem, kolegą itd., a nie za to jak sprawował urząd,co dla Polski załatwił, czy jak podniósł jej znaczenie międzynarodowe.To mnie boli i dlatego o tym piszę

    Polubienie

   • ~Brzoza pisze:

    Jednym z najwiekszych polskich grzechow jest grzech pychy. Dlaczego od wiekow uwazamy sie za lepszych, niz sami jestesmy? Wspolczesnosc wyplenila tych, ktorzy byli skromni, potrafili sie zawstydzic czy przyznac sie do bledow. Zazdroscimy, obsmiewamy, udajemy, wyszydzamy. My- jako Polacy. Krytykujemy inne wyznania, partie polityczne, a nawet kolor wlosow sasiadki. Drugim grzechem jest grzech zaniedbania. Czlowiek nie szanuje drugiego czlowieka. Traktujemy sie jak porzucone przez historie smieci. Tam ludzie ratuja dobytek zycia, ktorego praktycznie nie ma- bo wszystko zabrala woda, a tutaj pod krzyzem- nawolywania i krzyki. Juz myslalam, ze dadza sobie spokoj. Juz myslalam, ze obedzie sie bez telewizyjnych przepychanek. Ale gdzie tam! Coraz czesciej mysle, ze Polacy wybrali najlepszego prezydenta z mozliwych na ten czas. Teraz wychodzi kto jest kim i na co go stac. Zachowac twarz, miec godnosc, o wybaczeniu innym nie wspominam bo malo kto wie co ono oznacza. Znow wstyd. Ogladalam „Czterech pancernych i psa”- no i zauwazylam cos, czego nie dostrzeglam jako male dziecko. Na nozu ofiarowanym Jankowi-z powstania styczniowego -wygraberowano tylko DWA wyrazy- honor i ojczyzna. Boga pominieto. Wiadomo kiedy film byl robiony. Ale dzisiaj krzyzem wycierano sobie usta. Boga brano za swiadka ulicznych porachunkow ludzi. Takie traktowanie to tez jest zlo. Trace wiare w madrosc czlowieka. Wiare w polityke stracilam dawno.Wierze jeszcze madrym ksiezom ( Tischner, Boniecki, Malinski , Sowa i paru innych ) , dobrym zakonnicom, poswiecajacym sie matkom, wspolodczuwajacym ojcom …Ale jst ich tak malo. Za malo. Dobrej nocy!

    Polubione przez 1 osoba

   • ~tatul pisze:

    Brzozo, dziękuję za te słowa. Ponieważ one giną wśród wypowiedzi, a nie każdy przegląda komentarze pisane przez innych, miałem zamiar uczynić z Twoich przemyśleń samodzielny post opatrzony co najwyżej słowem wstępnym nawiazującym do aktualnej sytuiacji. Wyszło jednak inaczej. Od wczorajszego wieczora mamy już dalszy ciag posunięć, o których zadymiarzom się nie sniło. Sytuacja jest bardzo dynamiczna – jak powiada pewien meteorolog. Dzisiejszy wieczór zarezerwowany jest dla obrońców krzyża. Znowu będą jedni i drudzy i kolejna zadyma gotowa. Mamy do czynienia z tzw. efektem śnieżnej kuli. Ktoś(?) uruchomił tę lawinę. Jakie będą tego skutki? A jesli inne od zamierzonych , to co bedzie z naszym spokojem o jutro? Co z naszym poczuciem bezpieczeństwa?

    Polubienie

   • ~Brzoza pisze:

    Zaprzyjazniona z naszym domem Pytia- widzi przyszlosc w czarnych kolorach. Nie dba o swiadczenia emerytalne, bo przeciez w przyszlosci nie bedzie mial kto na nas starcow- pracowac. Nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, bo wyliczyla ( i jest to smutna prawda!) ze poki jest zdrowa, to mniej wydaje na dentyste i badania „od czasu do czasu”, niz na ubezpieczenie placone miesiecznie i regularnie. A jak bedzie chora, to panstwo – szczegolnie w USA- ja sama sobie nie zostawi. Teraz oglada TV i nie moze zrozumiec o co tym ludziom chodzi.Przepowiedziala ocieplenie klimatu i wynikle z tego problemy z pogoda, kleski i panujaca glupote. Ma coraz gorsze zdanie o katolikach i mowi, ze nie potrzeba nam wojny, aby sie wyzabijac. Wystarczy poroznienie polityczno- religijne. Mowi o braku przyszlosci. Az strach ja sluchac. Najgorsze to jest to, ze jest naprawde madra osoba,oczytana, mila dla ludzi i zwierzat. Nie chce jej wierzyc, ale jak widze, ze jej slowa sie sprawdzaja- to az ogarnia strach. A co do komentarzy- to ja czytam to, co pisza inni. Bo inaczej- jak dyskutowac, popierac lub zaprzeczac? Dzisiaj po raz kolejny wszystko sie we mnie burzy. Glupota walczacych jest nieograniczona. I tych co bronia i tych, co nie bronia. Po co caly ten cyrk? A wystarczy tylko jedno slowo Wiedzacego Nieprezydenta, aby bylo spokojnie. Ale on milczy. No i walki trwaja. Ech …

    Polubione przez 1 osoba

  • ~Tatul pisze:

   – Klarko, mnie też zatykają takie oświadczenia. Gdyby autor tych słów wygrał i to on byłby zaprzysiężany to nie wynikałoby to ze śmierci jego brata? Szkoda, że nie słyszał tego czytania o Królu Salomonie i samej ewangelii o Przemienieniu Pańskim . To nie polityka Klarko, to żałosny teatr jednego aktoraPozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

 2. zuza11@poczta.onet.pl pisze:

  Ktoś chyba odczytał moje myśli i owinął w bawełnę… Owijanie ma jednak dobre i złe strony…Twój blog, to prawdziwa wyspa na oceanie. Przeciwieństwo tego, co widziałam do tej pory. Dlaczego? Może zacznę od przeprosin, za zwrot na „Ty”, ale uważam, że to ułatwia relację. Nigdy też nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie kabla… bo awatar to tylko obrazek. Mam nadzieję, że wiesz do czego zmierzam ;). Ale do rzeczy.Jeżeli twój awatar jest prawdziwy, to się bardzo cieszę. Ostatnie wydarzenia sprawiły, że mój wpojony od dziecka szacunek dla starszych, zaczynał się kruszyć. Ja jednak mam pewność, że nie z mojej winy. Co mam na myśli, można przeczytać u mnie. Twojej oazy nie warto tym zasypywać.Czytałam Twoje dwa opisy z przyjemnością. Artykuł „Konflikt…” jest jednym z najbardziej delikatnych, jakie spotkałam na blogach. Oczywiście przeczytałam też komentarze i uśmiecham się do siebie.Mamy zasadnicze różnice w formie i treści przekazu, a wynik… taki sam. Pierwszy komentarz jest tego najlepszym przykładem i pokazuje, że żadna forma nie działa.Często w swoich wypowiedziach przytaczasz wątki Kościoła. To chyba jedyna widoczna gołym okiem „różnica” poglądów. Chociaż jest to jeden z moich ulubionych tematów, a do tego ostatnio jest tematem numer 1.Jestem ciekawa, czy mój dystans do Kościoła i opinia o konflikcie, będzie odbiegać od Twojego spojrzenia na sprawę. Oczywiście zakładam, że mogłeś celowo nie poruszać niektórych kwestii.Sprowadzenie tego konfliktu do sprawy aktywnych bojowników jest dla mnie zbyt dużym uproszczeniem. Przyznaję, że aktywni bojownicy mnie trochę przerażają, bo pokazują jak 3-4 podstawione osoby, potrafią pociągnąć za sobą setki, które wykonują każde polecenie. Jednak w tej sprawie, to drugi i trzeci plan są tymi kluczowymi. Można napisać, że ten konflikt jest porażką wszystkich i to prawda. Chyba jednak oboje wiemy, że to Kościół jest największym przegranym, a rany od ciosu w plecy długo się goją. Powiem wprost, tak jak lubię. Księża wysłani przez Kościół z pokojową misją, zostali po prostu wygwizdani i odpędzeni, a polewanie wodą święconą jest dla mnie jasnym sygnałem całkowitej utraty szacunku. Po prostu wolą innego przywódcę i jemu są wierni.Nie ma znaczenia, że byli sterowani. Kościół już tu nic nie pomoże a stwierdzenie, że nie jest stroną w konflikcie, to tylko oznaka przerażenia.Jeżeli komuś się chciało czytać, to miło. Ja zapraszam do opinii o tym jak powinien się zachować Prezydent. http://zuzazuza1113.blog.onet.pl/Polityk-ktory-stal-sie-czlowie,2,ID412125438,n

  Polubione przez 1 osoba

  • ~Tatul pisze:

   ~Zuza, dziękuję za odwiedziny i taaaki komentarz. Cieszę się z tego, że podobnie postrzegamy obecne problemy polityczne. Na różnice nie zważam bo zawsze głosiłem hasło, aby szanować się wzajemnie i nie atakować mających odmienne zdanie. Jeśli poczytasz inne teksty, dalekie od polityki to przekonasz się o tym. Tatulowe opowieści to takie bajanie dla siebie i dla córek czyli ogólnie dla potomności. Tatulowi można wiele wybaczyć i warto go posłuchać( co nie jest tożsame z -usłuchać, prawda?).Trzeba zostawiać ślady swojej działalności, bo my przeminiemy,a pamięć po nas przetrwa w naszych dziełach i dziełkach i pamięci ludzkiej – jeśli zdołamy się tam wedrzeći trwale usadowić.Pozdrawiam

   Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Volumen, witam nowy na tym blogu nick o zgodnym spojrzeniu na nasze podwórko.To pierwesze zdanie proszę opatrzyć swoim nazwiskiem i wpisać jako pierwszy (?) aforyzm własnego autorstwa. Bardzo udany start.Pozdrawiam

   Polubienie

   • ~Tatul pisze:

    Volumen. powiedzieć coś mądrze to jedna sprawa, a zastosowć to trafnie to druga sprawa. Przepraszam, że nie skojarzyłem. Już lecę z rewizytą posiedzieć na ławeczce i zadumać się niecoPozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.