Wybraliśmy

  

   No i stało się. Poszliśmy dość tłumnie, aby poprzeć w wyborach prezydenckich naszego, i co oczywiste lepszego z kandydatów . Ktoś to podliczył i przygotował prognozę, z której wynika, że wygrał Bronisław Komorowski po bardzo wyrównanej walce. Czy ten wynik się utrzyma? Trzeba na tę informację poczekać do jutra. Niecierpliwość nie pozwoli odpocząć wielu ludziom.

   Niczego co napisałem wcześniej nie będę odwoływał, ani znacząco zmieniał. Wygrał bardziej racjonalny sposób patrzenia na możliwości zaspokajania potrzeb społeczeństwa, bo widzianych w kontekście możliwości naszej gospodarki. Obaj kandydaci naobiecywali wiele i stanowczo ponad nasze możliwości. Oni sami lub ich sztaby wyborcze mieli świadomość tego, że wkrótce skończy się ten czas rozdawania wszelkich dóbr – z wieczną młodością, idealnym zdrowiem i wszelką szczęśliwością włącznie, a po osiągnięciu upragnionego zwycięstwa przyjdzie gorzki czas rozliczenia się z tych obietnic. Rozliczać będziemy my – wyborcy, zarówno ci którzy głosowali za jak i przeciw Prezydentowi Elektowi, jak i opozycja. Odbywać się to będzie przy wtórze mediów, czyli czwartej władzy. Nie będzie lekko, zważywszy na głębokie podziały społeczne do jakich świadomie, czy też mniej świadomie doprowadzono w trakcie kampanii. Będziemy ostro się atakować i skakać sobie do oczu, bo chyba nikomu nie będzie zależało na łagodzeniu sporów. Obym się mylił, ale kampania do wyborów samorządowych już trwa, a po tych ważnych dla lokalnych społeczności wyborach wejdziemy miękko w kolejną kampanię przed wyborami parlamentarnymi. Będziemy więc świadkami podsycania raczej, niż łagodzenia różnicy zdań na temat sposobów rozwiązywania naszych problemów. O wszystkim zadecyduje stan finansów naszego państwa, a nie dobre chęci populistów. Już w czasie trwania kampanii napływały sygnały z ważnych miejsc Europy i Świata o tym, że polityka dalszego zadłużania społeczeństwa musi ulec weryfikacji. Powstał problem cięcia wszelkich wydatków budżetowych zmierzających do przywrócenia równowagi, a nie dalszego zwiększania zadłużenia, które przy istotnej zmianie kursów walutowych coraz drożej nas kosztuje.

   Aby wyjąć trzeba wpierw włożyć”. To przysłowie może brzmi dość trywialnie, ale nawet w odniesieniu do zwykłej dziecięcej skarbonki jasno określa strategię działania. Czy mówiąc o finansach państwa mamy na myśli jakieś inne prawa?

Pamiętaj rozchodzie, żyj z przychodem w zgodzie! Tę mądrość ludową podyktowałem moim uczniom do zeszytów z przedsiębiorczości. Jeśli nastolatkowie już to znają i uznają za słuszne, to kto powie politykom, że ta mądrość ludowa oparła się wszelkim koniunkturom i nadal obowiązuje zarówno gospodynię domową jak i Ministra Finansów?

   Zwróćmy uwagę na po raz kolejny zarysowany podział kraju według preferencji wyborczych wyrażonych w głosowaniu na obydwu kandydatów. J. Kaczyński, podobnie jak poprzednio jego brat wygrywa w Polsce „B”. Tej pokrywającej się niemal zupełnie z granicami zaborów:  rosyjskiego i austriackiego, a więc strukturalnie zaniedbanej od stuleci. To w tym rejonie znajdują się aż cztery województwa zaliczane do najbiedniejszych w całej Unii Europejskiej – jeszcze przed przyjęciem w jej skład Rumunii i Bułgarii. Dlaczego głosowali na Kaczyńskich, a w wyborach parlamentarnych na PiS i partie o programie lewicowym? Bo liczą na „solidarną” Polskę, która wyrówna różnice, zurbanizuje, uprzemysłowi, da pracę i zapewni dochody porównywalne z tymi osiąganymi w Polsce „A”. Dlaczego Polska „A” głosuje za PO i Komorowskim? Ja myślę, że w nadziei na podtrzymanie tendencji pozwalających na dalsze bogacenie się ludzi zamieszkujących tamte rejony. Na szczęście Unia Europejska już od dawna realizuje programy wyrównywania szans i to wyrównywanie polskich dysproporcji nie musi się odbywać jakby kosztem bogatszych. Trzeba jednak mieć swój własny wkład finansowy, aby z unijnej pomocy skorzystać, a z tym już są, a mogą być jeszcze większe problemy.

   Nikt z czytających poprzedniego posta nie skomentował moich map Polski wykonanych na plastrze pnia topoli, który zabrałem kiedyś z drogi ze względu na ten charakterystyczny kształt. Przydał się właśnie teraz.

  Pokazując podział na Polskę „A” i „B” pomyliłem się nieco zaliczając wyborców regionu łódzkiego do popierających J. Kaczyńskiego, a ostateczne wyniki pokazały co innego. Pozostałe oznaczenia są nadal adekwatne. (K=K) Kaczyński = Komorowski to siły wyrównane, tak co do zasięgu poparcia jak i zgłaszanego programu.

Kaczyński + Komorowski (K+K) – to sugestia połączenia tych ludzi pod ich wspólnym (dzięki Komorowskiemu) hasłem Zgoda buduje, bo Polska jest najważniejsza. Hasło nośne. Obaj panowie podpisali się pod tym hasłem w książeczce zawierającej Konstytucję RP, a więc je akceptują w tym nowym brzmieniu.

Czy nie przenieślibyśmy się do raju, gdyby oni razem spełnili swoje obietnice wyborcze? Stąd słoneczko nad moją mapą w kolejnej odsłonie. Słoneczko oświetlające kręte drogi naszej polityki i ogrzewające nas wszystkich – bez gazu „Ruskiego” czy „Łupkowego”.

Czy obudzimy się w takiej Polsce po ogłoszeniu ostatecznych wyników wyborów? To już jutro wieczorem.

Zobaczymy co przyniesie dzień jutrzejszy i następne dni.

Szczęścia życzę

10 uwag do wpisu “Wybraliśmy

 1. ~Tatul pisze:

  O godzi. 17-tej Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów. Jest tak jak podawano w pierwszych szacunkach. Mamy nowego Prezydenta Elekta. Jest nim Bronisław Komorowski

  Polubienie

 2. ~uczeń pisze:

  O północy gdy PKW ogłaszało wyniki z 51% obwodów miałem jeszcze nadzieję, że zwycięży Jarosław Kaczyński który miał 50 i trochę % poparcia, ale niestety wygrał liberał, który podaje się za katolika a myśli i robi zupełnie co innego niż nakazuje nauka Kościoła Katolickiego. Na znak tego, że wygrał Komorowski w mojej prywatnej kaplicy przy obrazie Matki Najświętszej powiesiłem flagę z czarnym kirem, gdyż nadszedł ciężki czas dla naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce i pozostanie ta flaga tam do puki PO będzie przy władzy. Ja nie rozumie dlaczego Polska, która jest tak katolicka wybrała takiego antykatolika i antypolaka, który na dodatek jest takim analfabetom. Przez całą kampanie naliczyłem około 20 wpadek i przejęzyczeń Komorowskiego, a na dodatek jak zobaczyłem go rozbawionego z Tuskiem przy trumnach ofiar tragedii smoleńskiej to już całkiem straciłem nadzieję, że może on być dobrym prezydentem najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Dobrej nocy. Z Panem Bogiem.

  Polubienie

 3. Tatul pisze:

  Czego nie mogliśmy się dowiedzieć w kampanii wyborczej, to teraz trafia do nas w podsumowaniach dokonywanych przez niemal wszystkie media. Im kto więcej tytułów czyta tym więcej wie. Ja, z porannego przeglądu prasy dokonywanego w radiowej jedynce wiem, że PO i Prezydent Elekt naobiecywał bardzo dużo, i że koszty spełnienia tych obietnic, ponoszone w ciągu kilku lat wyniosą 33,6 miliarda złotych. To dużo, ale gdybyśmy wybrali przeciwny obóz, to koszty byłyby niemal dwukrotnie wyższe.Rząd zakłada w założeniach do budżetu wzrost gospodarczy na lata 2011 i 2012 o przeciętnie 4 proc. rocznie i dzięki temu redukcja deficytu do dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB nie wymagałaby zmniejszania wydatków. Jeśli jednak z jakichkolwiek powodów wewnętrznych czy zewnętrznych stanie się nieosiagalny, to trzeba się liczyć z radykalnym obniżaniem wydatków budżetowych rzędu 70 – 80 miliardów rocznie. Będą więc zwolnienia z pracy, obniżka wynagrodzeń i emerytur. Czy to są „strachy na lachy”?Planowanie wydatków budżetowych Wielkiej Brytani na przyszły rok zakłada obniżenie wydatków o 30 – 40 procent w stosunku do roku bieżącego. W innych państwach uznawanych przez nas za bogate jest podobnie.Skończył się karnawał? Pozostało życie

  Polubienie

 4. ~uczeń pisze:

  „Grozi nam nie tylko monopol jednej partii, ale monopol pewnej wyniosłości, pogardy, co było zauważalne w ostatnich latach, a także za czasów Unii Wolności” – ks. abp Sławoj Leszek Głódź Metropolita gdański komentując wyniki wyborów prezydenckich, w których zwyciężył kandydat PO Bronisław Komorowski, przestrzegł, że „każdy monopol generuje dewiacje, pogardę i bufonadę w stosunku do najsłabszych”, i zgadzam się ze słowami ks. arcybiskupa.

  Polubienie

 5. ~Brzoza pisze:

  Mnie wybor sie podoba, chociaz nie glosowalam. Tak wiec – nie przyczyniajac sie do zwyciestwa ( lub do kleski politycznej )- uwazam, ze nalezy dac szanse nowemu prezydentowi. I nie myslec tylko- „ja”, ale „my- narod”. Tak wiec – niech bedzie dobrze. Kiedy mala dziewczynka plakala , ze nie dostala z religii „bardzo dobrej ” oceny- tylko „dobra”- jej katecheta ( zydowski) powiedzial- ” Dobrze to jest dobrze. Czy dobrze to jest zle ? ” ( Roma Ligocka „Kobieta w podrozy” – polecam lekture warta przeczytania. )

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Brzozo, dobrze – to jest dobrze. Naród wybrał. Mamy Prezydenta, którego już nie tylko przez grzeczność należy szanować. To jest również mój Prezydent.Wiele do myślernia pozostawiła kampania wyborcza. Jak z tych przemyśleń skorzystamy przy kolejnych wyborach to się okaże . Wiele szumu, haseł, odwołań do racji takich czy owakich miało na celu pobudzenie elektoratu do ruszenia się z domów i to się w dużej mierze udało. Kandydaci okazali się bardzo równi. Moje symbole K=K ,czy w ostateczności K+K na zasadzie Prezydent i Viceprezydent byłoby do zaakceptowania przez większość społeczeństwa (?).Będzie dobrze – jeśli sami zapewnimy sobie dobrobyt na zasadzie: „Oszczędnością i pracą narody się bogacą”.Książkę polecaną odszukam i spróbuję przeczytać.Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

 6. ~Stanisław pisze:

  W piątek przed drugą turą wyborów słuchałem radia i odpowiedzi młodych ludzi,którzy kończyli zdanie zaczęte przez redaktora :ZAGŁOSUJĘ-BO…………………Najbardziej spodobała mi się 18-letnia dziewczyna,która powiedziała: Zagłosuję bo chcę mieć prawo do narzekania. Niech to wezmą pod uwagę ci,którzy nie poszli głosować.W najbogatszym województwie w Polsce,czyli w mazowieckim zwyciężył Kaczyński.Mazowieckie w tym roku zapłaci tzw.”Janosikowego” czyli haraczu na rzecz biedniejszych regionów blisko miliard złotych.Jest to około 70% wpływów do budżetu.Na ten haracz Mazowsze zaciągnęło kredyt,bo prowadzi dużo inwestycji i brak kasy.Mazowszu grozi bankructwo.Marszałek Strużik złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego.Mazowsze popierają inne bogate województwa,które z niechęcią płacą ten haracz.Jak rząd i nowy prezydent sobie z tym poradzą-zobaczymy.Zaskoczył mnie pozytywnie wieczór wyborczy i miłe słowa kierowane do przeciwnego obozu z obydwu sztabów wyborczych.Niestety w poniedziałek znów wróciło piekiełko i wojna polsko-polska. Kaczyński wspominając nieżyjącego brata powiedział :poległ śmiercią męczeńską .Poległy-to ktoś który zginął w walce,a męczennik? Czyli powrót wodza PIS-u do spiskowej teorii dziejów.Palikot znów przegiął i to chyba jest początek jego końca.Rzucało się w oczy brak silnej partii chłopskiej.PSL już znika z polskiej mapy politycznej,a Samoobrona nie może się podnieść po „aferze” gruntowej i rozporkowej.Z tego co wiem to elektorat wiejski niedobrze odbierał wycieczki kandydatów na bazary.Mówili że kandydaci popierają handlarzy i pośredników.

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   ~Stanisław, dziękuję za ten wątek dotyczącej proponowanej polityki „solidarnej”. Ja również zauważyłem te wystapienia i odpowiedziałem sobie czy zasada:” Jeden drygiego ciężary noście” ma szanse realizacji .Podobnie próbowano rozwiązywać problemy finansowe w czasach PRL-u. To zabija przedsiębiorczość. Jeśli jedni potrafią wygospodarowywać fundusze, a inni z różnych przyczyn nie potrafią tego zrobić, to metoda Janosikowa nie rozwiąże niczego. Zobaczymy jak się to skończy.Takich problemów będzie znacznie więcej gdy tylko ruszą reformy.Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.