Trwoga…

   Jakoś tak bezpośrednio po napisaniu posta pt. Pióro(klawiatura)jak wiatraczek  https://tatulowe.wordpress.com/2010/05/21/pioroklawiatura-jak-wiatraczek/,  w którym pozwoliłem sobie na własną ocenę sytuacji w Polsce wyrażoną m.in. takimi słowami : Podzielono nas (nawet nie zauważyliśmy kiedy) wg zasady: Powiedz mi jaką gazetę czytasz, a powiem ci kim jesteś. Powiedz mi jakiego radia słuchasz, a powiem ci kim jesteś. Powiedz mi jaki program telewizyjny oglądasz, a powiem ci kim jesteś. Oglądamy telewizję i słuchamy radia – i dobrze. Czytamy prasę, a to nawet bardzo dobrze. Tylko dlaczego pozwalamy zawładnąć naszą świadomością jakiejś jednej opcji, a nie wypracowujemy sobie własnego zdania po zapoznaniu się również z innymi punktami widzenia prezentowanymi przez inne opcje? Jedni – mianując siebie prawdziwymi patriotami oskarżają drugich o brak patriotyzmu i kupczenie Polską Racją Stanu. Oskarżani nie pozostając dłużnymi i rewanżują się czymś równie podłym. Wojenka przenosi się z mediów do naszych zakładów pracy, klubów czy rodzin wreszcie. Owocuje to agresją wobec inaczej myślących, bo słuchających innego radia, czy czytających inne gazety naszych znajomych, przyjaciół czy krewnych...usłyszałem w moim radio piosenkę śpiewaną przez Zbigniewa Wodeckiego pt. Trwoga. Natychmiast złapałem za długopis, aby zanotować szczególnie charakterystyczny i wiele mówiący refren:

Trwoga, ludzie, wielka trwoga
Trzeba nam wyznaczyć wroga
Bo inaczej, Panie, Pany
Same się powyrzynamy .

Pomyślałem, że wreszcie pojawiło się słowo poety  Jana Wołka, podkreślone piękną muzyką i śpiewem Zbigniewa Wodeckiego, które wpłynie na publiczną wyobraźnię ludzi zaangażowanych w kampanię wyborczą po stronie każdego z kandydatów i to przyniesie refleksję i opamiętanie. Gdy odszukałem w YouTube tę piosenkę chciałem w pierwszej chwili uzupełnić tamten tekst o to przesłanie, to po chwili zarzuciłem jednak ten pomysł, no bo kto sięga do tekstów sprzed lat?

Postanowiłem napisać nowy tekst i uczynić z tej piosenki główny motyw kolejnej opowieści. Nie wszyscy słuchają tego samego radia i wielu ludzi jeszcze pewnie nie poznało treści tej piosenki. Kto zatem ma możliwość niech posłucha, a kto nie ten niech przeczyta tekst przesłania zaangażowanego artysty opatrzonego tytułem Trwoga. https://www.youtube.com/watch?v=1aO_e8s71osSłowa: Jan Wołek Muzyka: Zbigniew Wodecki

 W ziemi gwera rdza zeżera
Oręż dziadzia oficera
Szabla smętnie w pochwie drzemie
Wspominając dawne plemię

Hand-granaty dar od taty
Zawinięte pięknie w szmaty
Marzą, leżąc na podeście
Żeby się rozerwać wreszcie

 Masz gotowość i masz wolę

Żeby jutro ruszyć w pole
I przywalić z siłą gromu
Tylko w mordę nie ma komu

Trwoga, ludzie, wielka trwoga
Trzeba nam wyznaczyć wroga
Bo inaczej, Panie, Pany
Same się powyrzynamy

 Ociepliła się historia
Wszędzie miłość i euforia
Nikt nikogo nie opluje
Tylko cięgiem negocjuje

Jakieś kurde konsensusy
Interesy robią Rusy
Drepcze Szwab przyjaźni mostem
Już mu przeszło Drang nach Osten

 Czasem jakiś Osetyńczyk
Wyjmie z szopy karabińczyk
A świat robi się na bóstwo
Wszędzie Royal i korupstwo

 Refren:Trwoga, ludzie, wielka trwoga

Więc przed laskę marszałkowską
Naród składa z wielką troską
Apel – niech się w Sejmie ziści
Podkomisja nienawiści

 Lecz nim dali to pod głosy
Już targali
się za włosy
Więc chwilowo rada w radę
Ustalilimy z sąsiadem
Że od środy on mi wrogiem
Do soboty ja mu mogę
A w niedzielę jak w niedzielę
Spotykamy się w kościele

Refren Trwoga, ludzie, wielka trwoga…
   Już wiele razy poeci odgrywali wielką rolę w debacie publicznej. Starsi zapewne pamiętają odczucia jakie towarzyszyły śpiewanej przez Jana Pietrzaka piosence Żeby Polska była Polską http://www.youtube.com/watch?v=1_G6AZXO5uI kiedy ludzie wstawali i natchnieni śpiewali razem z artystą. Pamiętamy Jacka Karczmarskiego i jego piosenkę Mury: http://www.youtube.com/watch?v=rZFfqSxv51I wspomnijmy też Leszka Wójtowicza i jego marzenia o Polsce wyrażone w piosence Moja litania : http://www.youtube.com/watch?v=QzkObh5hPzw

Można  tworzyć taką listę w nieskończoność i każdy pewnie chciałby do tej listy dodać swoje propozycje. Jest i poezja , bo jak powiedział Czesław Miłosz, a działacze SOLIDARNOŚCI umieścili jego symboliczne słowa na pomniku gdańskim Trzech Krzyży – poeta pamięta…Przypomnijmy sobie słowa wiersza naszego noblisty:

KTÓRY SKRZYWDZIŁEŚ
Który skrzywdziłeś człowieka prostego
Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
Gromadę błaznów koło siebie mając
Na pomieszanie dobrego i złego,

 Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
Cnotę i mądrość tobie przypisując,
Złote medale na twoją cześć kując,
Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,

 Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta
Możesz go zabić – narodzi się nowy.
Spisane będą czyny i rozmowy.
Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy
I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

 Czesław Miłosz Washington D.C., 1950

    Wczoraj wręczono mi ulotkę pt. Ojczyzna w potrzebie mobilizuje Polaków. Rządy PO usiłują dobić umęczoną Polskę. Napisaną rzekomo w Nowym Jorku 12 maja 2010 r i podpisaną przez Komitet Obrony Narodu Polskiego z Prezesem B.P na czele. Ulotkę przeczytałem dopiero w domu i ręce mi opadły. Treść mająca przekonać wyborców do głosowania na J. Kaczyńskiego jest naszpikowana oskarżeniami pod adresem przeciwników, w których nie stroni się od… oskarżeń o likwidację Lecha Kaczyńskiego za to, że przeciwstawiał się ludobójczemu globalizmowi. Jest tam sporo bardzo ciężkich oskarżeń, a równocześnie wiele naciąganych słów gloryfikacji dla PiS. W zakończeniu instrukcja: Kopiuj i przesyłaj dalej.

    Poruszyła mnie ta akcja prowadząca do ratowania Ojczyzny . Szczególnie w dniu dzisiejszym, gdy Kościół obchodzi Dzień Miłosierdzia Bożego, a w Warszawie odbywa się Msza Święta Beatyfikacyjna naszego księdza, Patrona Solidarności ks. Jerzego Popiełuszkę. Nad namiotem ołtarza widnieje ogromny napis: ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ.
Przed ołtarzem są zapewne wszyscy politycy szermujący lub pozwalający na używanie w ich imieniu, czy dla ich politycznych korzyści haseł wdeptujące w błoto ich politycznych konkurentów.
Czy  nie przydało by się, aby nasi politycy przeczytali ponownie wiersz Czesława Miłosza ?
Który skrzywdziłeś człowieka prostego (skłaniając go do oddania głosu na kandydata X  manipulacją , kłamstwem i obietnicą bez pokrycia….)
Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta
Możesz go zabić – narodzi się nowy.
Spisane będą czyny i rozmowy.
Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy
I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

 

17 uwag do wpisu “Trwoga…

 1. ~Brzoza pisze:

  Ma Pan racje.Okropne sa te agitacje, posadzenia, manipulacja i to, ze „kazdy Polak lepiej wie”. Czasami wydaje mi sie , ze ludzie ktorzy uwazaja sie za katolikow i tak pieknie pokazuja innym krajom swoja solidarnosc ( najczesciej w dniach kryzysu, powodzi, stanu wojennego, katastrofy, o ktorej mowi swiat)- w obliczu codziennosci sa malymi karzelkami, ktore chetnie wykopia dziury przy wejsciu do ogrodu sasiada. Polityka nierozlacznie polaczona jest z klamstwem. Czlowiek wrazliwy nie zajmie sie polityka na powaznie, bo musialby pozbyc sie wlasnych idealow. Polonia lubi „blyskac szabelka”. Z daleka od kraju, zajadajac szynke, ktora na pewno nie jest rarytasem, wygrzewajac sie w sloncu Florydy- maja wiele do powiedzenia jak w tej Polsce powinno byc i co nalezy zmienic. Czlowiek, ktory nie pasuje do obrazka „prawdziwego Polaka”, a mieszka na obczyznie i jest wlasnie wrazliwcem- pod wplywem naciskow, szyderstw, odrzucenia konczy ze soba- chociazby jak Lechon- skaczac z 12 pietra wiezowca w Nowym Jorku. Jako poeta byl tolerowany, jako czlowiek odrzucony za swoja „innosc”. Nikt nigdy nie wzial odpowiedzialnosci za Jego smierc. Napisali, ze to „sprawy polityczne” zmusily go do takiego kroku. Czy ktos chcialby skonczyc ze soba tylko przez to, ze „ojczyzna w politycznej potrzebie”? Watpie. Ludzie nie wytrzymuja tego, co robia z nimi i ich zyciem- inni ludzie. Wlasnie Ci „przyjaciele”. Nie mam odpowiedzi, ani rad. A piosenke „zeby Polska byla Polska „pamietam doskonale, bo wszyscy ja spiewalismy. Moze w Polsce jest za duzo powierzchownosci? Za duzo teatralnosci w okazywaniu patriotyzmu i wiary? Za malo milosci i wartosci, ktore kiedys byly dla czlowieka bardzo wazne? Moze Pan zauwazyl, ze teraz nie za czesto uzywa sie slowa „krzywda”. Bo przeciez nikt nie „krzywdzi”. Kazdy moze za to bezkarnie krytykowac, ponizac, okazywac brak szacunku. Tak samo w Sredniowieczu nie znano slowa „bunt”. Zastepowano je slowem „zdrada” ( i karano za to bardzo mocno). Smutne to wszystko, a tu za nie tak dlugo 20 czerwca i kolejna lekcja madrosci dla Polakow. Jak ja przejda? No, zobaczymy. Dobrego, slonecznego dnia!

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Brzozo, widzę, że rozumiemy się i tym razem. Dziękuję.Czy mogę prosić o opinię na temat cytowanej piosenki „Trwoga”? Czy ma ona szansę na teką karierę jak cytowana również „Żeby Polska…” mimo, że czasy są inne?

   Polubienie

   • ~Brzoza pisze:

    Wlasnie przesuchalam piosenke na YouTube. Muzyka taneczna, taka troche ” chochola” a wiec bardzo polska. Slowa madre, ale powiedzialabym bardziej „zamierzchle”. „Zeby Polska ” czy „Mury” maja inny klimat- a sa juz ponadczasowe. Byc moze dlatego,ze pamietamy czolgi stojace na ulicach, stan wojenny. I jak mowi przyslowie- „najbardziej lubimy te piosenki, ktore juz znamy”. O „Trwodze” dowiedzialam sie u Pana. Tekst piekny, madry i prawdziwy. Ale czy osiagnie taki sukces jak tamte utwory ? No, nie wiem. Teraz mlode pokolenie nuci – „Nie zapomij, gdzie sie urodziles …” ( Funky Polak) oraz „Polak potrafi” . Muzyka „na te czasy” a slowa – bardzo emigracyjne, wspolczesne i prawdziwe, az do bolu. Nasze dzieci spiewaja wlasnie to- bo rozumieja sprawy Polski z perspektywy odleglosci. A wielu z nich nie spiewa nic o Polsce, bo ich to naprawde nic nie obchodzi. I jeszcze cos- Milosz przetrwa wieki. W roku 2011 bedzie jego 100 rocznica urodzin. Tak wiec znow wszyscy beda o Nim pamietali. Ja Go lubie wiec na pewno nie zapomne. Milego dnia- nastepnego ! U mnie noc.

    Polubienie

   • ~Tatul pisze:

    Dziękuję Brzozo za wyrażponą opinię i cytowanych piosenkach i wierszu. Byłem ciekawy tej opinii, bo nie mając możliwości wymiany poglądów na te tematy z koleżankami z pracy brakuje mi jakiegoś punktu odniesienia do moich zapatrywań. Zgadzam się z tym, że tamte utwory powstawały w innych czasach i zupełnie inne miały przesłanie. Są ponadczasowe.Pozdrawiam serdecznie

    Polubienie

 2. ~Stanisław pisze:

  Panie Czesławie ja w pana poście-Ciszej nad tą trumną-w komentarzu dodałem wiersz nieznanego autora.Mimo ze starałem się ustalić autora,nic z tego nie wyszło.Aż tu w niedzielę czytając naszą gazetkę parafialną zobaczyłem ten wiersz i komentarz do niego napisany przez naszego proboszcza.Ponieważ komentarz ten wpisuję się w temat tego posta przytaczam go w całości. -Nie tylko trwająca kompania wyborcza,ale przede wszystkim fakt,że media działające w Polsce są w znacznej większości w rękach obcego kapitału,sprawia że w naszym kraju odbywa się nieustanne „pranie mózgów ,a medialne zabiegi socjotechniczne powodują,że przeciętny Polak już nie wie komu dziś wierzyć.Największa nagonka jest w dalszym ciągu na opcje prawicowe,a przy okazji na Kościół Katolicki.W odpowiedzi na te zjawiska i w obliczu tragedii w Smoleńsku polski poeta i satyryk Marcin Wolski napisał ten wiersz:(koniec cytatu).

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Panie Stanisławie , dziękuję za to dopowiedzenie komentarza , którego autorem jest ksiądz.Ja, co roku realizuję w szkole temat „Media – żródło informacji i dezinformacji” w takim kontekście jak Pan przedstawia. Młodzież jednak nie czyta prasy, a powszechnie korzysta z komercyjnych rozgłosni radia i TV. Tam jest dużo interesujących tematów. Interesujących dla młodych ludzi. Jak oni zagłosują? Czy w ogóle pójdą do wyborów?Już niedługo będziemy wiedzieć kto ich uwiódł i na co dali się złapać.

   Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Małgosiu, przecież z USA pochodziła ulotka ziejąca nienawiścią do przeciwników PiS.U nas narasta agresja kampanii i aż się chce wyłączać niektórych nawiedzonych kandydatów.Na szczęście już blisko.

   Polubienie

 3. ~rodak pisze:

  ~ Pański post „Trwoga…” zainspirował mnie do podzielenia się moimi przemyśleniami. Otóż nie wiem jak to się stało, że naród od czasów powstania Solidarności jest podzielony na My i Oni. Podziały te są widoczne nawet wśród przyjaciół, czy też wśród członków jednej rodziny. Bardzo często w rozmowie z bliskimi znajomymi omija się „zakazane” tematy by nie zepsuć panującej miłej atmosfery. Zgadzam się z Panem, że zasada „powiedz mi jaką gazetę czytasz…” jest słuszna. Mam bardzo dobrych przyjaciół, którzy są wychowywani tylko na mediach Ojca Rydzyka. O polityce z nimi lepiej nie rozmawiać, chyba, że popiera się ich kierunek myślenia. Podobnie jest ze zwolennikami przeciwnej opcji. Dlaczego, nasz punkt widzenia świata jest taki, a nie inny? Dlaczego zdaniem jednych Donald Tusk dobrze rządzi Polską, a dla innych Jarosław Kaczyński jest mężem opatrznościowym, który uratuje kraj gdy zostanie prezydentem. Moim zdaniem, ten kto wychowuje się na mediach tylko i wyłącznie wyznające jeden (słuszny) kierunek, jest jak ślepiec idący przed siebie, który nie widzi dokąd zmierza ale i zgubił białą laskę, która mu jako tako pomagała orientować się w otoczeniu. Dla wyjaśnienia, ja dawniej gdy nie było internetu czytałem wszysto od lewej do prawej strony. Teraz raczej opieram się na internecie. Czytam to wszystko, gdzie nie ma agresji, manipulacji, populizmu i zwyczajnej głupoty. I pewnie dlatego dalekim łukiem omijam wszystko co związane jest z polityką, a w telewizji oglądam tylko wiadomości (różnych stacji), prognozę pogody (chociaż tam najwięcej kłamią) i czasami dobry film, jeśli się zdarzy. Poza tym wolę posłuchać radia (jedynki) i poczytać książkę. Dużo czytam. > Pozdrawiam Pana i na Tatula dalej będę dalej chętnie zaglądał.> > –> rodak

  Polubione przez 1 osoba

  • ~Tatul pisze:

   rodak, bardzo się cieszę z Pańskiego udziału w wymianie myśli i poglądów na poruszane tematy.Chciałem zaproponować przeczytanie dyskusji na YouTube zamieszczonej na stronce wywołanej linkiem do piosenki Trwoga.Rozpoczyna się to tak:Piosenkę dedykuję wszelkim mącicielom szukającym na siłę dziury w całym i teorii spiskowych tam, gdzie ich nie ma….W dzisiejszej Polityce jest rysunek Andrzeja Mleczki. Facet ogląda program na ekranach piramidy telewizorów ustawionych następująco:TVPTVNPOLSATRzadkie włosy stają mu dęba.Czyżbym i ja trafił w sedno problemu?Pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

 4. ~rutra pisze:

  Witam pana z tego co pan napisał w swoim poście zrozumiałem, że pan popiera Komorowskiego i chciałem zapytać jak można głosować na kogoś kto nie potrafi nic powiedzieć bez kartki i nie ma odpowiedniego wykształcenia jak pan Kaczyński który ma tytuł doktora prawa.Dlaczego głosowanie na Komorowskiego jest błędemZ wielu powodów:1. Sprzeciwił się likwidacji WSI, która skupiała ludzi wyszkolonych w ZSRR. Podojściu Komorowskiego do władzy, ludzie ci będą mieli okazję powrócić nautracone pozycje w organach bezpieczeństwa i dalej prowadzić działalnośćkorzystną dla Rosji.2. Dojście do władzy absolutnej przez PO oznacza dalsze umocnienieenergetycznej zależności Polski od Rosji. PO nie jest zainteresowana anibudową gazoportu, ani wydobyciem gazu z łuków, którego Polska ma wedługwiarygodnych szacunków wielkie zasoby. Zamiast tego podpisuje niekorzystnykontrakt z Gazpromem na dostawęgazu aż do 2037 roku.3. Komorowski podpisał właśnie ustawę wymierzoną w suwerenność IPN. Za to mawdzięczność wszystkich tajnych współpracowników SB. 4. PO głosowało przeciw ustawie, aby święto Trzech Króli było świętem państwowymPoza tym jeżeli pan jest katolikiem chcę pana uświadomić, że głosowanie na liberałów jest grzechem z którego należy się spowiadać.

  Polubienie

  • ~T pisze:

   artur, nigdzie nie napisałem, że będę głosował na Komorowskiego, czy na kogoś innego.Protestowałem przeciwko robieniu ludziom wody z mózgu, przeciwko manipulowaniu ludźmi nie ogarniajacymi wszystkich meandrów polityki, a w zwiazku z tym podatnymi na manipulację.Przy okazji zapytam: – Kto wydaje ludziom cenzurkę, kwalifikując ich do kategorii ” Liberał”. Co to znaczy „Liberał”? Ja słyszałem, że pan Korwin -Mikke prezentuje postawę ultraliberalną.Głosowanie na liberałów jest grzechem? A którego przykazania to dotyczy?Podoba mi się zdanie jednego z doradców byłego prezydenta,dawnego doradcy Solidarności, który publicznie oświadczył, że żaden z kandydatów nie zaspokaja swoją ofertą programową jego wymagań stawianych Prezydentowi RP. Ma chłop swoje zdanie. I cenię go za to.Pozdrawiam

   Polubienie

   • ~rutra pisze:

    Słuchałem kiedyś wypowiedzi pewnego profesora, który jest księdzem i mówił, że liberalizm jest grzechem, a co za tym idzie głosowanie na liberałów także jest grzechem, który sprzeciwia się nauczaniu Kościoła Katolickiego. Jeżeli pan nic nie mówił o tym na kogo będzie głosował w najbliższych wyborach to ja chciałem o to zapytać jeśli można.

    Polubione przez 1 osoba

   • ~Tatul pisze:

    – rutra, ja pozostawiam sobie decyzję o wyborze tego czy innego zła na ostatnią chwilę. Pisałem kiedyś, że popieram PPR, czyli Polską Partię Rozumu, ale ta jeszcze nie powstała. Obserwując kampanie – nie tylko obecną , wydaje mi się, że elektorat tej partii będzie bardzo liczny i może uda się jej rządzić bez kosmicznych kolalicji. Nie ma jednak odważnego, który weźmie „za twarz” obecnych nawiedzonych, wiedzących lepiej jak dorwać się do” konfitur”i nie oddać władzy.Smutne to co piszę, bo zawsze nawoływałem młodzież do głosowania, jak i do konieczności wyrobienia sobie własnego zdania o wartości programów i haseł goszonych w kampaniach przez wszystkich kandydatów, a nie poleganiu na czyichś podszeptach. Zawsze po wyborach z uwagą śledzę wieczór wyborczy i przyglądam się strukturze elektoratu. Tam są wnioski dla wszystkich wyborców – niestety dla polityków też, i oni potrafią dobrać zabiegi socjotechniczne tak aby po raz kolejny oszukać prostego wyborcę. Stąd cytowany wiersz Cz. Miłosza

    Polubienie

 5. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  Wydarzenia ostatnich dni z najmocniejszym od niemal stu lat akcentem jakim był mord prezydenta Gdańska rozkołysały nastroje Polaków. Władza się nie poczuwa, opozycja też nie, ani prawica ani lewica, ani skrajne choć jeszcze marginalne siły przypisujące sobie monopol na wiedzę historyczną, na patriotyzm na posiadanie racji.
  Czytając, słuchając i oglądając to, co nam pokazują przypomniałem sobie tekst napisany przed wyborami 2010, a więc ponad 8 lat temu.
  Dzisiaj goi ponownie udostępniam aby zamyślić się nad przyczynami i pomyśleć o skutkach, które są wciąż przed nami

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.