
Zbliżamy się do kolejnego święta, które przybyło do nas przed kilku laty wraz z Walentynami czy Halloween wprost z zachodu. W dniu 21 listopada będziemy świętować Światowy Dzień Życzliwości i pozdrowień. Czy przyjęło się to święto wśród Polaków?
Postanowiłem postawić to pytanie, abyśmy wspólnie dokonali zbiorowej refleksji nad naszą ŻYCZLIWOŚCIĄ.
Ja uważam, że wszyscy mamy jakieś dziedziczone, systemowe obciążenie pochodzące z zamierzchłych czasów, przypieczętowane mrocznym okresem PRL –u. Kto sam na sobie doświadczył tamtego okresu, ten wie co znaczył DONOS. Wiemy też jak był podpisywany taki donos. Dla najmłodszych podam przykład takiego dziełka:
Uprzejmie donoszę, że pana żona ma kochanka. Życzliwy .
Takich donosów było całe mnóstwo. Życzliwy mogło więc oznaczać zupełnie coś innego niż określał to słownik języka polskiego. Z tamtych czasów pochodzi również obiegowa dykteryjka objaśniająca czym się różni Polak od Amerykanina. Amerykanin witając się obdarza spotkanego wystudiowanym uśmiechem i zadaje retoryczne dla nas pytanie:
– Jak się masz? Jak leci?
To pytanie jest retoryczne tylko dlatego, że nie upoważnia pytanego do wyjeżdżania z żalami typu:
– A wiesz…Tu mnie boli, tam mnie strzyka, jestem chory, biedny, ludzie ( rodzina-żona-dzieci) mnie nie doceniają itd.
Tak robi Polak. Amerykanie mają wypracowaną obiegową odpowiedź:
– Jest OK. Mam się dobrze, a Ty?
Po tym miłym wstępie łatwo im rozmawiać, otwierać się na siebie, mówić sobie miłe słowa, prawić komplementy i te komplementy w sposób miły przyjmować. Kończąc rozmowę, nawet w sklepie czy banku usłyszymy okraszone miłym uśmiechem:
– Miłego dnia, do zobaczenia itp. grzecznościowe zwroty.
Znamy to jeśli nie z autopsji, to choćby z filmów. Jak zatem wyglądamy na tle innych?
W kontaktach z obcymi jesteśmy nieufni. We wszystkim podejrzewamy podstęp i jakieś ukryte drugie dno. Nie lubimy doceniać czyjejś urody, modnego ubioru, pięknej wypowiedzi, świetnego smaku podanych przez panią domu potraw – czegokolwiek. Z trudem przychodzi nam powiedzenie miłego słowa przechodniowi, ekspedientce, urzędnikowi. To działa zresztą w obydwie strony.
W naszej powszechnej świadomości, czy może w podświadomości właśnie, pokutują ukryte gdzieś głęboko lęki i jakieś kompleksy wyrażane często w słowach:
– Nie muszą cię lubić. Niech cię szanują!, albo
– Jeśli nie będą się ciebie bać, to się będą z ciebie śmiać!
Sięgamy więc po te wzorce zachowań strosząc nadęte i obrażone miny. Skutkiem tego mamy to, czego chcieliśmy. Inni usztywniają się w kontaktach z nami lub postępują wg. tej samej szkoły.
Przemiany jakie zaszły w Polsce wraz z upadkiem PRL-u wiele zmieniły na lepsze we wzajemnym traktowaniu się współpracowników, przechodniów i innych ludzi. Szczególnie młodzi ludzie ochoczo zaakceptowali zmiany promieniujące od nowych zakładów pracy stawiających na budowanie zespołów i tzw. ładu korporacyjnego. To co zastali w pracy przeniosło się z czasem i na inne dziedziny życia. Jest już lepiej, ale…
Wszyscy lubimy spotykać ludzi, którzy są serdeczni, uprzejmi i mili. Wiemy o tym, że gdyby było więcej uśmiechów na ulicach wtedy wszystkim lżej by się żyło. Często bowiem jest tak, że miłe spotkanie i uśmiech obcej osoby może zmienić cały nasz dzień. Poczucie humoru i umiejętne zarządzanie kącikami ust ma same dobre strony. Terapeuci zapewniają, że nawet wymuszony uśmiech działa. Daje sygnał do wytwarzania endorfin i serotoniny – magicznych substancji zwanych hormonami szczęścia, które dodają pewności siebie i skutecznie poprawiają nastrój.
Jeśli więc nawet wymuszony uśmiech pomaga, to może warto nawet w wymuszony sposób o ten uśmiech zabiegać mówiąc sobie – nie tylko w Dniu Życzliwości, ale również we wszystkie dni roku – miłe słowa?
Czy docenimy motto Jolanty Rudolph, która powiedziała:
Powiedz mi parę kłamstw, że jestem piękna, dobra, czuła. Powiedz, a będę!
Jak się zabierzemy do tego od razu i z całą determinacją, to może z czasem wytworzymy samonapędzający się mechanizm, który zmieni naszą siermiężność w tym względzie?.
Jeśli tego nie zrobimy, to zostaniemy wśród smutasów i frustratów niczym dinozaury, które muszą wyginąć…
Na nadchodzące święto polecam zatem hasło, którego początek jest tytułem posta.
Brzmi ono: Miej życzliwość w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej!
Oto kilka sentencji jakie wybrałem z myślą o Życzliwości.
– W dwa miesiące możesz zdobyć więcej przyjaciół interesując się innymi ludźmi niż w ciągu dwóch lat usiłując zainteresować ich sobą. – Dale Cornegie
– Kiedy się śmiejesz cały świat się śmieje z tobą. Kiedy płaczesz, płaczesz sam.
– Dziękuję nic nie kosztuje, a jest niezłym środkiem płatniczym.
– Mały uśmiech zmienia wielki świat.
– Uśmiech bogaci obdarzonego nie zubożając dającego.
– Kto się nie śmieje ten się nie dowie, że śmiech to zdrowie
Miłego Dnia Życzliwości i …wszystkich następnych.
Jesteście wspaniałymi czytelnikami Tatulowych opowieści. Czuję Waszą obecność i jest mi łatwiej znosić codzienność.
PS.
Znalazłem w Internecie link do filmiku z You Tube.
Nosi nazwę Free Hugs(Darmowe Uściski) Polecam.
http://www.youtube.com/watch?v=vr3x_RRJdd4&feature=player_embedded#
Dzięki memu blogu, przestałam tłumić wszystko w sobie, przestałam bać się otoczenia, przestałam siedzieć całymi dniami w domu. Uważam , że jest wyjątkowy: wszystko co czuję przelewam w niego. I dlatego myślę, że jest wart pokazaniu światu : http://www.zycie-nijakie.blog.onet.pl . Zapraszam serdecznie.
PolubieniePolubienie
~Nastolatka, to miłe wyznanie. Zajrzę na pewno.Pozdrawiam
PolubieniePolubienie
Sprytny sposób spamowania ;]
PolubieniePolubienie
~.~, Nie rozumiem co miałbym spamować i do tego w jakiś sprytny- rozumiem podstępny, ukryty? sposób.
PolubieniePolubienie
Wszelkiej pomyślności życiowej dla całej Rodziny. Niech Wam życzliwość ludzka towarzyszy w każdym dniu niełatwej rzeczywistości.Dużo serdecznych uścisków
PolubieniePolubienie
~Czytelniku, serdecznie dziękuję za życzenia w imieniu całej rodziny. Wzajemnie życzę wszystkiego co najlepsze.Tatul
PolubieniePolubienie
Z życzeniami uśmiechu na twarzy przez całe zycie. Pamiętam Pana uśmiech mimo upływu lat. Serdecznie pozdrawiam
PolubieniePolubienie
Zyczymy Wam,abyscie dalej szli przez zycie trzymajac sie za rece.Zawsze razem, usmiechnieci,pewni swoich uczuc.Niech los Wam sprzyja przez dalsze lata wspolnego zycia,obdarowujac zdrowiem, spokojem ,szczesciem i dostatkiem
PolubieniePolubienie
~Friends, Dziękujemy za życzenia i wzajemnie życzymy samych radości
PolubieniePolubienie
~~ Sporo świąt nawymyślano. Codziennie mamy jakieś święto. To akurat jest dość sympatyczne. Miło by było widzieć wokół uśmiechnięte twarze. Jestem za !
PolubieniePolubienie
Przyszłam pięknym usmiechem podziękować za komplementy w księdze gości a tu kolejny interesujący artykuł bo w te szare pochmurne dni jesieni uśmiech i życzliwość są nam potrzebne jak promyki słońca- z pozdrowieniami
PolubieniePolubienie
~Klarko, mam taką nadzieję, że większość czytelników odbierze moje intencje tak jak Pani i świat zmieni się chociaż troszeczkę.Dzisiaj ranking jest jdla Pani jeszcze lepszy. Tym bardziej gratulujęi pozdrawiam
PolubieniePolubienie
Cieszę sie, że przeczytalam tego posta, bo szczerze powiedziawszy pierwszy raz słysze o takim święcie.Ale wydaje mi sie ze swięto to niesie ciekawe perspektywy,bo jeden mały usmiech moze duzo zdzialac, a przecież nic nie kosztuje. Wystarczy posłać komuś uśmiech (mam oczywiscie na myśli taki szczery) to na pewno wpłynie to na polepszenie nastroju tej drugiej osoby. A co do życzliwości polaków to ma ona niestety wiele do życzenia, bo co tu mówić o uprzejmym uśmiechu kiedy tak wielu zapomina o zwykłym „dzień dobry” czy „do widzenia”. Miejmy nadzieję żę kiedys sie to zmieni 🙂
PolubieniePolubienie
~Renato, przed chwilą wpisałem w Google hasło 21 listopada 2009 Dzień Życzliwosci i wyczytałem, że istnieje ono w USA od 1973 r jako World Hallo Day, a w Polsce od 2006. Szczególnie aktywnym ośrodkiem wdrażania zasad tego święta jest ośrodek wrocławski.Przy okazji znalazłem tam link do fajnego filmiku You Tube pt. Free Hugs ( Darmowe Uściski). Oto on:http://www.youtube.com/watch?v=vr3x_RRJdd4&feature=player_embedded#PolecamPS.Zgadzam się z oceną naszej polskiej życzliwości
PolubieniePolubienie
Ja tez nie slyszalam wczesniej o tym swiecie. Dobrze, ze jest. Bo i zyczliwosc jest potrzebna. Szczegolnie teraz, w naszych czasach. Zapytam dzisiaj w pracy, czy ktos o tym swiecie wie. Bo jakos – nikt o tym nie mowil. Pozdrawiam i zycze zyczliwosci- w zyciu realnym i tym blogowym!
PolubieniePolubienie
~Brzozo, dziękuję za komentarz. Jestem troszkę zaskoczony tym, że w USA nie spotkała się Pani z tym świętem. W takim razie poproszę o kolejny wpis, jeśli znajomi lub obseracja mediów przyniosą jakieś interesujące spostrzeżenia. Niechby ten dzień zwrócenia uwagi na ten aspekt współistnienia został powszechnie zaakceptowany. Może łatwiej będzie żyć?Dziękuję za życzenia i ślę równie gorące.
PolubieniePolubienie
Boimy się okazywania uczuć, ponieważ powszechnie przyjęło się, że jest to oznaką słabości. Dzięki tej patologicznej sytuacji na naszych ustach może zagościć jedynie uśmiech pełen ironii. Moim skromnym zdaniem powinniśmy nauczyć się okazywać publicznie uczucia, oczywiście w granicach dobrego smaku. Niestety tak już jest, że jeżeli ktoś okazuje uczucia publicznie to robi to na całego (wystarczy wyjść na ulicę żeby zobaczyć ile par się „kocha”).Idea święta może jest słuszna ale chyba lepiej jest zostać obdarzonym uśmiechem szczerym niż sztucznym, wymuszonym przez jakieś tam święto.
PolubieniePolubienie
~.~Jest takie motto: „Uśmiech bogaci obdarowanego nie zubożając tego, który obdarza nim innych”Niechby był szczery, ale ten uśmiech ekspedientki, czy urzędnika jest na pewno lepszy niz często spotykane u nas : ” -zara! NIe widzi, że jestem zajęta?”.Kochający się publicznie nie mają nic wspólnego z życzliwością. Nawet względem siebie.Pozdrawiam
PolubieniePolubienie
~~Jak uczyć się okazywania uczyć? W domu nie zawsze o tym myślą. W szkole już lepiej, ale chyba nie w relacji z nauczycielami, bo oni często sa jakby pod szklanym kloszem. Nawet nie znają naszych imion. Załatwiają swoje i wychodzą z klasy, a później ze szkoły.Człowiek pozostaje sam ze swoimi myślami i problemami
PolubieniePolubienie
Z okazji dnia życzliwości życzę Wam szczęścia uśmiechu i wszelkiej radości.Na codzień i od święta żeby Wasza twarz była uśmiechnięta.Samych życzliwych ludzi w koło żeby było zdrowo i wesoło.P.S Jedynie co warto to śmiać się warto
PolubieniePolubienie
~Z.R.Witaj Zdzisiu. Dziękujemy za miłe słowa i życzenia. Staramy się optymistycznie patrzeć na swiat, a życzliwie traktować ludzi. Oni też są tacy wobec nas. I trwamy. I jest dobrze.Pozdrawiamy rewanżując się podobnymi zyczeniami
PolubieniePolubienie
Życzę Panu jak również rodzinie wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze nie tylko w dzień życzliwości ale zawsze.Aby każdy człowiek miał w sobie tyle uśmiechu,ciepła ile Pan ma dla innych.Pozdrawiam
PolubieniePolubienie
~Dominiko, pięknie dziękuję za takie słowa i życzenia. Wiedz, że największą zapłatą za to co tu wypisuję były Twoje słowa jakimi podsumowałaś ten post w czasie naszej piątkowej rozmowy.Wszystkiego co najlepsze życzę
PolubieniePolubienie
Fakt dzień życzliwości jest dniem który powinien być obchodzony nie raz w roku ale każdego dnia;D świetny post, świetny pomysł i w ogóle świetne ujęcie tematu;D Pozdrawiam i życze więcej takich postów;D
PolubieniePolubienie
~~Papa_Smerf.Dziękuję za tak pozytywny komentarz. Jest on przykładem na to, że magia wczorajszego Święta Życzliwości działa. Pozdrawiam
PolubieniePolubienie
Myślę że to nie tylko magia święta ale również fakt że ten post jest naprawdę dobry.P.S Podobno bycie miłym jest nie modne;D więc bycie modnym nijak się ma do naszego święta, ale cóż raz można odejść od stereotypów, nieprawdaż??;) Tatulu oglądasz może Dr. Housa??
PolubieniePolubienie
~Papa_Smerf,Bohater tego czy innego folmu realizuje jedynie założenia zawarte w scenariuszu. To nie ma nic wspólnego z życiem. Przepis na dobry film, czy powieść jest znany. Musi tam być miłość,zmienność akcji, jakieś ostro zarysowane postaci itd. W niemal każdy serial wpisane są „Czarne charaktery „. To podnosi ogladalność. „Czarna owca jest po to, aby na jej tle tym bardziej docenić te białe”Pozdrawiam
PolubieniePolubienie
zgadzam sie, zgadzam sie tylko że źle mnie zrozumiałes nie chodziło mi o porównanie postaci Dr, Housa tylko o bardziej przyziemne proste pytanie;D czy oglądasz Tatulu Hausa i czy jeśli tak czy podoba Ci się ta postać?? Wolisz ludzi miłych czy prawdomównych?? Tak z ciekawości pytam, jeśli nie chcesz nie musisz odpowiadać;D pozdrawiam… A jesli chodzi o post ,,andrzejkowy” to na szczęście to dopiero przedemną
PolubieniePolubienie
Witam, znalazłam trochę czasu na czytanie pomimo niesamowitego zmęczenia. Cieszę się, że wybrałam taką formę odpoczynku, gdyż nudzi mnie odprężanie się przed telewizorem ((;Muszę przyznać, że niegdyś byłam bardzo sarkastyczna, a nawet złośliwa i po głębszym przemyśleniu zgadzałoby się to, co Pan napisał: „Jeśli nie będą się ciebie bać, to się będą z ciebie śmiać!”. Pisze Pan, że z trudnością przychodzi człowiekowi bycie życzliwym, powiedzenie jakiegoś komplementu. Przeanalizowałam to i dumnie przyznam, że ja każdego dnia mam Światowy Dzień Życzliwości. Może dlatego, że niegdyś na mojej twarzy nie gościł uśmiech, a teraz jestem miła, aż do przesady. Przecież to nic nie kosztuje! Te miłe gesty sprawiają mi tyle radości, nawet gdy mam wstrętny humor staram się być uprzejma, przynajmniej wiem, że mogłam komuś pomóc się uśmiechnąć (: Dla obcych jestem szczególnie przyjaźnie nastawiona, w końcu jakim cię widzą takim cię piszą.Bardzo przyjemny post, aż się uśmiechnęłam i zapomniałam chociaż na chwilę o dotkliwym zmęczeniu, a pesymistyczne myśli poszły w zapomnienie (;
PolubieniePolubienie
~Angeliko, pięknie dziękuję za te słowa. Warto było czytać tak długi tekst? Myślę, że warto się uśmiechać. To podwaja nasze szanse. Tyle sentencji zamieściłem pod postem, że teraz powiem już tylko: – Bardzo mi miło czytać taki komentarzPozdrawiam i zapraszam do komentowania choćby ostatnich postów – mimo zmęczenia
PolubieniePolubienie
Oczywiście że było warto! Przyjemnie spędziłam czas i powiem szczerze, że właśnie ten post podsycił moje zainteresowanie kolejnymi. Nie wszystkie tematy komentowałam, ale wolę niektóre sprawy przemyśleć, ponieważ nie chcę pisać czegokolwiek. Chętnie zajrzę tu jeszcze pozdrawiam (:
PolubieniePolubienie
Angeliko, już zaczynam wypatrywać kolejnych komentarzyPozdrawiam
PolubieniePolubienie
Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):
21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości
i Pozdrowień. Myślę, że nad tym zagadnieniem powinniśmy starannie się pochylić i popracować nad sobą, aby przestano zaliczać nas do smutasów i ludzi nieufnych nawet w stosunku do najbliższych. Myślę, że nie wynika to z natury Polaków i można to zmienić dla naszego wspólnego dobra.
Pogadamy?
PolubieniePolubienie
Uśmiecham się do Ciebie, może endorfiny zdziałają cuda i będzie życzliwszy dzień? Zauważyłam, że kiedy ja uśmiecham się do kogoś, a on odwzajemnia, to sama również czuję się lepiej. Uśmiechniętym żyje sie lepiej’
Zasyłam serdeczności
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dziękuję. Ja zmieniłem dzisiaj zdjęcie na FB na uśmiechnięte. Widzę pozytywną reakcję znajomych. Muszę to wziąć pod uwagę. Zawsze lansowałem sentencję mówiącą o tym, że uśmiech podwaja szanse. Muszę to zastosować do siebie.
Pozdrawiam serdecznie
PolubieniePolubienie