Jak to z wagarami bywa?

   Zakończyły się już rekolekcje 

   Dzisiaj na ostatniej nauce , prowadzący nauki  ksiądz Tomasz sprawdził –w trybie zabawowym – liczbę słuchaczy z poszczególnych szkół i niezależnie od tego jak duża to była liczba nagrodził ich dobrym słowem, a wszyscy kwitowali to brawami. Sprawdziły się słowa piosenki zespołu Queen: Show must go on. Prowadzący

naukę rekolekcyjną ks. Tomasz okazał się mistrzem, bo w sposób bardzo udany połączył treść z formą. Treść – trudną przecież – podawał w sposób bardzo przystępny. A forma? Forma została zaakceptowana przez młodzież i nagrodzona pięknymi kwiatami i oklaskami na stojąco. Spotkanie z młodzieżą nie musi być nudne. Treści wypowiadane Ex cathedra  nawet przez wybitnych uczonych w piśmie, często usypiały. A przecież nie powinny usypiać. Powinny zaciekawiać, intrygować, zmuszać do refleksji, a całość powinna być miłym przeżyciem. Słowa nauki kierowane były do wybranych, do tych co przyszli, do tych co wierzą, a jeśli mieli jakieś wątpliwości ( a któż ich nie ma), to te wątpliwości zostały w jakimś stopniu rozwiane, a postawy umocnione.

Jestem zadowolony z nauk rekolekcyjnych. Pogratulowałem mistrzostwa koledze szkolnemu, księdzu Tomaszowi i na tych łamach (gdzie czasem zagląda)chcę mu jeszcze raz podziękować. Dobra robota księże Tomaszu!

   A co do treści mojego posta „Wagary od wiary”, to z satysfakcją odnotowuję fakt, że od dnia zamieszczenia do dziś zajrzało na stronę ponad 1400 osób. Komentarze też mówią same za siebie. Piękne słowa i głębokie przemyślenia bardzo wzbogaciły ten mój udział w dyskusji na temat „Młodzież i kościół” jaka w tym czasie rozbrzmiewała w Onet.pl Blog w ramach „Gorącego tematu.

Miałem również wizyty wrogich sprawom religii osób i ich komentarze też mówią same za siebie. Bez satysfakcji stwierdzam, że moje przewidywania co do frekwencji potwierdziły się. Czynnie uczestniczyło w naukach jedynie około 20 procent uczniów. Co robili i gdzie przebywali w czasie wolnym od nauki? Nie wiem. I nie chcę wiedzieć. Dyskusję na temat rekolekcji prowadziłem również na Naszej klasie z niektórymi osobami . Za zgodą autora przytoczę jedną wypowiedź:

 

Witam Pana w to wiosenne popołudnie:)
Powinnam chyba teraz spacerować i cieszyć się piękną pogodą, a ja siedzę przed komputerem. Właśnie czytam odpowiedzi w Pańskim blogu. Każdy temat wiary to temat kontrowersyjny. Nie wiem czemu wszyscy ateiści tak się czepiają katolików. Przecież dla nich nie ma Boga, więc raczej powinni udowadniać to, że nie ma Boga, a nie to, że kościół katolicki jest zły. Takie podejście zdaje mi się być po prostu modne! Nie wiem gdzie jest błąd, że społeczeństwo tak traktuje to co ma, że Bóg teraz jest tak dostępny, że Kościół się otworzył, że władza nie zabrania nam nawet rekolekcji i daje dzień wolny od szkoły…
Na moje pytania o ocenę frekwencji na rekolekcjach oraz o ocenę wypowiedzi „Ateisty w komentarzach do posta, dodała:

To, że tak mało osób przyszło dziś do Kościoła było po prostu przykre! Kiedy szłam do Ekonomika, pomyślałam, że imię tej szkoły będzie mnie do czegoś zobowiązywać. Przecież sam Jan Paweł II jest naszym patronem! On nam zaufał, uwierzył w młodzież, a my co? A my teraz odstawiamy wszystko to na bok. Jakby to wszystko co on mówił nie miało dla nas znaczenia. A co z Bogiem? Który jest wśród nas. Jego też odstawiamy, gdzieś na bok, skoro nie ma potrzeby się modlić. A dopiero potem „jak trwoga to do Boga”. Przykro mi patrzeć na to wszystko.
Myślę, że nie ma sensu prowadzić dyskusji z przeciwnikami wiary, bo ich argumenty są ciągle te same. Rozpoczynają od tego, że Ewangelia jest nie prawdziwa, że została sfałszowana przez Kościół. Wykorzystują kilka przykładów księży homoseksualistów, aż po rzekomy wyzysk Kościoła.  

 

   Taką mamy młodzież. Dobrą i głęboko zaangażowaną w sprawy najwyższych wartości, ale i w każde inne sprawy. Ci, którzy nie przyszli, na pewno w dużej części uczestniczyli w naukach prowadzonych równocześnie niemal we wszystkich parafiach. Znaczna część jeszcze nie doznała potrzeby dokonania refleksji nad sobą, ale kiedyś sami poszukają drogi. Jestem tego pewny. Moi uczniowie wiedzą jakim ja byłem nastolatkiem. Opowiadałem im to wielokrotnie.  Moi bliscy też to wiedzą. Ludowe przysłowie głosi, że: ”Dobrego karczma nie zepsuje, a złego i kościół nie naprawi”. Pamiętam słowa pewnego spowiednika z kościoła w Bydgoszczy gdzie kończyłem szkołę średnią, który niemal krzyczał na mnie w reakcji na pewne moje zaniedbania: „Bądź gorący, a nie ledwo ciepły w wyznawaniu wiary. Ty jesteś zaledwie letni!!! Nie wiem czy nie lepiej byłoby gdybyś był zupełnie zimny!!!” Te s
łowa, mimo upływu niemal 50 lat ciągle brzmią mi w uszach. Wtedy byłem zagniewany. Jak on tak mógł mi powiedzieć, myślałem. Od dawna już wiem, że dobrze zrobił. Nie wiem tylko dlaczego do niego skierowałem wtedy swoje kroki. Akurat w tym dniu i do tego konfesjonału gdzie on spowiadał. Coś podejrzewam, ale nie jestem pewny.

   Nadałem tamtemu postowi tytuł nieco prowokujący, bo chciałem wywołać dyskusję i poruszyć wyobraźnię czytających moje opowieści. Nie daję odpowiedzi, ale stawiam pytania. Myślę, że każdy sam sobie odpowie.

   Ja, i ci o których piszę, dobrze i z pożytkiem dla siebie wykorzystali czas rekolekcji. Część – spora – urządziła sobie wagary. Poruszamy się po szkolnym podwórku, a więc wiemy, że znaczna część uczniów nie uczy się niczego, a zalicza klasy dzięki ściąganiu  czy odpisywaniu. Jaki będzie z nich pożytek dla społeczeństwa, sami dowiedzą się w momencie różnych prób, przed jakimi postawi ich życie. Moi uczniowie znają myśl, którą wywieszałem często na swoich gazetkach szkolnych.

Żadna ściąga nie podpowie ci jak trzeba żyć, do tego trzeba wiedzy!

   Mieliśmy okazję na poznanie ważnych prawd. Szkoda, że tylko nieliczni skorzystali. Ich wybór nie był oparty na wiedzy. Nasz tak.

  

 

20 uwag do wpisu “Jak to z wagarami bywa?

 1. ~Lena pisze:

  ‚Żadna ściąga nie podpowie ci jak trzeba żyć, do tego trzeba wiedzy!’ oj święta prawda, życia się nie da nauczyć na pamięć, zawsze zaskakuje… a rekolekcje są czasem poświęconym sobie a przede wszystkim Bogu… Niektórzy umieli ten czas wykorzystać, a niektórzy nie..(większość)…Pozdrawiam słonecznie 😀

  Polubienie

 2. ~Alina pisze:

  W mojej szkole i tak jest tylko jedna msza w kościele w ciągu trzech dni, pozostałe dni to spotkania z wychowawcami, jakieś konferencje, sama nie wiem. Nie chodzę na rekolekcję, bo nie czuję takiej potrzeby, może i to jest nastoletni bunt. Chodzę do kościoła co niedziela, bo karze mi ojciec, a ja się go boję. I tyle.

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   Alina, ja też miałem naście lat, i też się buntowałem, i też rodzice nakazywali. Rozumiem co czujesz jeśli z przymusu, a nie z przekonania chodzisz do kościoła. Czy dopuszczasz takie twierdzenie, że małżeństwo z rozsadku może być trwalsze od takiego z prawdziwej miłości? Jeśli obie strony dotrzymują umowy i spełniają warunki to gorąca miłość nie jest konieczna, aby związek trwał. Co myślisz o takim rozumowaniu?

   Polubienie

   • ~Alina pisze:

    W takim wypadku w życiu małżonków nic się nie zmieni i tyle. I tak samo jest ze mną, chodzę do kościoła i nic mi to nie daje, jeśli o to w tym rozumowaniu chodziło.

    Polubienie

   • ~Tatul pisze:

    Alina, W życiu ludzi zawierających zwiazek małżeński zmienia się wszystko. Z życia w charakterze singli wchodzą w zupełnie inny przedział spraw jakie stają przed rodziną. Jedno jest dla drugiego wszystkim czego pragnęli marząc o rodzinie. Nie musi być wielkiej namiętności, aby dawać i otrzymywać to czego pragniemy i oczekujemy od najbliższej osoby. Z czasem przyjdzie podziw, szacunek, przywiązanie , przyjaźń i…da się żyć

    Polubienie

 3. ~Eve pisze:

  „Słowa nauki kierowane były do wybranych, do tych co przyszli, do tych co wierzą(…)” Pięknie powiedziane! Często będąc w kościele… kiedy się modlę, myślę, że Bóg mnie wybrał, bo przecież zamiast mnie ktoś inny mógłby mieć możliwość skorzystania z tych wspaniałych rekolekcji. Bóg mnie wybrał:)Ks. Tomasz dotarł do nas, mówił naszym językiem, mówił tak mało o sprawach tak WIELKICH! Rekolekcje uważam za udane, czy owocne? czas chyba pokaże…

  Polubienie

 4. ~http://ateistaa.blog.onet.pl/ pisze:

  > Nie wiem czemu wszyscy ateiści tak się czepiają katolików.Na pewno nie wszyscy – bo są ponoć nawet ateiści-klerykałowie.Jeżeli się czepiają, to często w odwecie – gdy czepiają się ateistów katolicy.> Przecież dla nich nie ma Boga, więc raczej powinni udowadniać to, że nie ma Boga, a nie to, że kościół katolicki jest zły. W Polsce akurat kwestia Boga nie jest tak istotna jak kwestia Kościoła – to on narzuca pewne rzeczy, podżega i wymusza finansowanie swojej działalności na niekatolikach (okrada tych obywateli).> Takie podejście zdaje mi się być po prostu modne!Zapewne wielu czyni to dla tej „mody”. Wielu też robi to, bo to konieczne. Gdyby nigdy nikt nie czepiał się Kościoła, to do dziś może żylibyśmy w prymitywnym średniowieczu a za przyznanie się do ateizmu groziłaby śmierć.> Nie wiem gdzie jest błąd, że społeczeństwo tak traktuje to co ma, Nie to co ma tak traktuje, ale instytucje która chce odebrać to co się każdemu należy – wolność, równe prawa, godność itp.> Wykorzystują kilka przykładów księży homoseksualistów, aż po rzekomy wyzysk Kościoła. Nigdy nie powoływałem się na homoseksualizm księży a wyzysk nie jest rzekomy – jest nawet zapisany w konkordacie.

  Polubienie

 5. ~Patrycja pisze:

  Witam Pana:)po długiej przerwie wreszcie zabrałam sie za ponowne czytanie bloga:) bo mam troszke zaległosci.To prawda nasz ks. Tomasz jest świetny w tym co robi:)Przemawiać to on potrafi:)Hymm nadał Pan bardzo ciekawy tytuj jednego posta „Wagary od Wiary”…Nie rozumiem go zbytnio ponieważ nie można zrobić sobie wagarów od wiary bo wierzymy zawsze.Co innego od szkoły;)zaciekawił mnie również jeden fragment „… złego to i kościół nie naprawi…” czy jakoś tak i chcę powiedzieć ze z 100% się z tym zgadzam. Wiara musi być w nas , w naszym sercu a ludzie którzy nie wierzą muszą poczuć potrzebę zmiany z głębi siebie , kościół może jedynie w tym pomóc ale to jacy jesteśmy zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   Patrycjo,Miło,że jesteś i komentujesz. Wagary od wiary zrobiła sobie około połowa młodzieży naszego miasta i – optymistycznie biorąc – taki sam odsetek naszych przyjaciół. Czy to świadomy wybór? Czy porzucili zasady wiary? Myślę,że nie.To tylko nie przemyślany wyczyn, urwanie się z uwięzi, wiosenne szaleństwo, czy coś takiego. Masz rację pisząc, że sprawa wiary to wewnętrzna potrzeba każdego. Tu ani kościół, ani karczma, a może coś małego , jakieś przeżycie, czyjeś słowo, przykład towarzystwa, poglądy kochanej dziewczyny czy chłopaka może odmienić nawet dzisiejszych „twardych ateistów”.Pozdrawiam

   Polubienie

 6. ~Bezimienna pisze:

  Przymus zawsze rodzi bunt. Czasem ten bunt mija, a czasem zostaje na całe życie. Postawa księży też ma wiele do rzeczy. Jeśli nie potrafią trafić do młodzieży, ta młodzież będzie się oddalać coraz bardziej i bardziej.W liceum mieliśmy księdza, który doprowadził do tego, że 1/3 chciała „wypisać się” z religii. Nie tylko chciała, ale też podjęła odpowiednie kroki, które spaliły na panewce z powodu braku możliwości zorganizowania etyki. Tak więc niech nikt mi nie wmawia, że mamy wybór. Nie mamy żadnego wyboru! Pełnoletni ludzie, w pełni władz umysłowych zdecydowali się na odejście od religii, a i tak figa z makiem!Mnóstwo nauki, trudny profil, jedno z najlepszych liceów w województwie – nie chcieliśmy zajmować się „pierdołami”. Celowo piszę „pierdołami” w cudzysłowiu, bo dla nas lekcje religii to było wkuwanie na pamięć, wkuwanie i jeszcze raz wkuwanie. Nie tym powinna polegać religia – zakuć, zdać, zapomnieć. Powinna być tak prowadzona, że zdania z lekcji powinny być zapamiętywane, bo lekcja była ciekawa, pouczająca, refleksyjna, warta zapamiętania. I tak potem człowiek siedział do godziny 1 w nocy, bo trzeba było nauczyć się na sprawdzian z matematyki, polskiego, kartkówkę z fizyki, do tego 20 (nie żartuję i nie wyolbrzymiam!) zadań z chemii lub matematyki. W międzyczasie trzeba było „wyryć” na pamięć pół Biblii + notatki z lekcji religii. Utrudniało nam to życie do tego stopnia, że ksiądz opamiętał się dopiero wtedy, gdy prawie cała klasa dostała 1 ze sprawdzianu. Przepraszam, ale jeśli mieliśmy wybór między nauką polskiego a nauką religii, to wybór był oczywisty. Człowiek przychodził od razu po szkole,obiad i siadał do książek. Zero spotkań ze znajomymi, relaksu, naukę kończyło się późną nocą, a i tak nie dało się wszystkiego ogarnąć na mur-marmur. Kto by sobie zawracał głowę wkuwaniem religii, gdy ważą się jego losy w postaci ocen na świadectwie i matury.To było naprawdę wysoko mierzące liceum, bardzo byliśmy „ciśnięci”, by wynieść jak najwięcej. Rygor i nauka szacunku do profesorów. Mówiło się nawet, że na 3 to umie uczeń, na 4 nauczyciel, a na 5 jedynie Pan Bóg. Te słowa krążyły po szkole od pokoleń (szkoła z tradycjami, 100-letnia) i najlepiej opisują moje liceum.Lekcja religii powinna być odpoczynkiem od nauki w ścisłym tego słowa znaczeniu, to czas na spotkanie z Bogiem i rozmowę o życiu. Na pytania i odpowiedzi. Niestety, nie było czasu na rozwianie wątpliwości, bo najważniejsze było 3Z. To w odwecie „podziękowaliśmy” za taką religię.Z kolei w podstawówce miałam przekochaną katechetkę. Potrafiła tak prowadzić lekcje, że do dziś pamiętam wiele pytań i odpowiedzi, chociaż minęło już dobrych 10 lat. Pamiętam także, jak zaprosiła mnie do swojego domu, by porozmawiać o Bogu, by zabrać mnie do kościoła, gdyż widziała, że zaczynam odchodzić od wiary. Takich właśnie ludzi brakuje w kościele. Podejrzewam, że gdybym miała takich duszpasterzy to dzisiaj nie byłabym ateistką.Nie rozumiem ludzi, którzy twierdzą, że jak wiara jest silna, to i zły ksiądz nie zaszkodzi. Życie i doświadczenie pokazuje, że wcale tak nie jest. Katolicy to takie owieczki, które potrzebują pasterza i wsparcia w drodze do Boga. Bez tego wsparcia i umacniania poprzez tłumaczenie nieścisłości np. w Biblii bardzo łatwo jest zboczyć. Na chwilę obecną jest więcej wierzących niepraktykujących. Nie dziwi mnie to.Pozdrawiam

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Bezimienna. Bardzo dziękuję za piękną wypowiedź. Czuje się wielkość tamtego liceum jak i tego, że czas tam spędzony był dobrze wykorzystany. Pełen szacun dla Pani.Nie wiem, czy przeczytała Pani poprzedniego posta pt.”Wagary od wiary”, bo razem dopiero byłby to obraz problemu jaki ja dostrzegam.Młodzi zrobili sobie wagary w czasie rekolekcji. Poprzegniczka pani w tej dyskusji „Gosia „pisze, ze w jej klasie na 21 uczniów na rekolekcje poszedł JEDEN.Poziom nauki przedmiotu religia ma tu duże znaczenie. Potwierdzam, że dzisiaj pojęcie” przewodnik duchowy”- to powinien być bardzo wysoki poziom wiedzy ogólnej i tej w ramach przedmiotu no i koniecznie charyzma. Mało kto z katechetów ją ma.A mało kto ze słuchaczy reprezentuje poziom sprzed lat. Jesteśmy coraz bardziej wykształceni, mamy diostęp do wielu źródeł i mamy mnóstwo wątpliwości.Ja napisałem te opowieści zatroskany o to , że jeśli nie religia, jeśli nie dom, jeśli nie szkoła – to kto?Jakość człowieczeństwa nie wprost zależy od wyznawania jakiejś religii. Ateista to nie jest ktoś gorszy,to może być najbardziej wartościowy człowiek o najlepszych zasadach współżycia społecznego, i do tego wolny od hipokryzji, bo nie musi przed nikim udawać czegoś, w co nie wierzy. I do tego ma odwagę o tym mówić.Przysłowie , które Onet użył jako cytat mający zaciekawić i zachęcać do odwiedzin o tym właśnie mówi. Dobrego karczma nie zepsuje…No właśnie. Ten przysłowiowy dobry nie wziął się znikąd.Ktoś dał mu przykład jak być dobrym i on to przyjął jako naczelną zasadę.Zachęcam do przeczytania wspomnianego posta oraz następnego po tym „Nasz wielki patron JP II”Zachęcam do posłuczania w internecie księdza Pawlukiewicza. Moja, ponad 30 letnia córka Ania naprowadziła mnie na jego nauczanie. Jego książkę” Porozmawiajmy z rodzicami o nastolatkach, a z nastolatkami o rodzicach”( tytuł przytaczam z pamięci) wykorzystałem kiedyś na lekcji wychowawczej w kl I LO i zaoferowałem do przeczytania w domu. Sięgnęło po nią kilkanaście odób. Ponad połowa klasy – niw z przymusu lecz z ochoty.Pozdrawiam.

   Polubienie

 7. ~kropla pisze:

  Podoba mi się tekst o ściadze i ta o byciu letnim w wierze, pewnie dlatego, że mocno splata się z mimi zapatrywaniami. W ogóle sensowny post. Moja córka była w tym roku bardzo zadowolona ze szkolnych rekolecji, powiedziała, że duzo wyniosła. Ale frekwencja nie była zbyt wysoka, pewnie wiele się na to składa. trochę pisałam o rekolekcjach na moim blogu. Zapraszam.http://kropla428.blog.onet.pl

  Polubienie

 8. ~ateista z wyboru pisze:

  Odczepcie się od ateistów, módlcie się i wielbcie księży.Mnie, jako ateistę kompletnie nie interesują wasze rekolekcje, wasze zdanie na temat ateistów, wasz Bóg.Nie potrzebuję przewodnika-księdza, jestem szczęśliwy i bez tego. Nie sądzę również bym swoim postępowaniem krzywdził innych.Nie rozumiem dlaczego wierzący uważają się za nadludzi w stosunku do ateistów, że katolicy uważają się za najmądrzejszych, najlepszych etc. Że tylko ich religia jest prawdziwa, a człowiek bez wiary w Boga, to człowiek zagubiony, skazany na klęskę.(A wystarczy kochani spojrzeć chociażby na zmarłego prof. Religę.)I nie mówcie nawet , że tak nie jest , bo chodząc niegdyś na mszę, często słyszałem w modlitwie wiernych by modlić się za ludzi niewierzących i wyznawców innych religii by wrócili na właściwą, prawdziwą drogę.

  Polubienie

  • ~Alba pisze:

   Współczuję Wam, ateistom, jeżeli spotykacie TYLKO takich wierzących (ale może to tylko wygodny stereotyp, by móc sobie powiedzieć „a ja i tak jestem lepszy, mądrzejszy, bardziej szlachetny, etc. od tych „ciemnych wierzących”?:)). Zastanów się także i odpowiedz szczerze: czy Ty także nie próbujesz ich „nawracać” na własny światopogląd, który, oczywiście, jest jedynie słuszny i prawdziwy? To jest normalna ludzka cecha i wierzący wcale nie mają na to monopolu (patrz: Dawkins). Aha – wierząc w Boga wcale nie „wielbię księży” – choć jestem żoną jednego z nich. Pozdrawiam z sympatią. Szczęśliwa i wierząca.www.cienistadolina.blog.onet.pl

   Polubienie

 9. ~Alba pisze:

  A to ja będę przewrotna i powiem, że: 1) Jako uczennicę katolickiego (zakonnego) liceum razi mnie to, co się wokół szkolnych rekolekcji czasami dzieje (to przymuszanie, sprawdzanie listy obecności, nauczyciele pilnujący przy drzwiach, żeby dzieciaki nie uciekały z kościoła…) Dla mnie i dla moich koleżanek rekolekcje wielkopostne były zawsze wyjątkowym przeżyciem – był to czas, kiedy na 2-3 dni wyjeżdżałyśmy z naszą wychowawczynią (oczywiście te, które CHCIAŁY jechać) i wybranym przez nas księdzem w jakieś piękne miejsce – i był to czas nie tylko na modlitwę i refleksję, ale także na długie rozmowy, śpiewy przy gitarze i poznawanie się wzajemnie od innej strony, niż jest to możliwe w szkole; 2) Chociaż nie uważam, że „tylko wierzący i praktykujący pójdą do nieba” to jednak jestem przekonana, że RÓWNIEŻ wierzący mogą się tam znaleźć. 🙂 Dobremu kościół nie zaszkodzi, a złego karczma nie naprawi!:)www.cienistadolina.blog.onet.pl

  Polubienie

 10. ~słonek pisze:

  No wreszcie jest czas, drogi Tatulu, by coś napisać, jak obiecywałem od miesięcy!! Wakacje od wiary ….hmm, czasami i takie chyba bywają zależy jak kto podchodzi do swoich wartości. Ale najważniejsze by z takich wagarów kiedyś powrócić i wziąć się dobrze za naukę. Ot taka mała przypowieść. A odnośnie ilości drogiej nam młodzieży to byli ci co odważnie wybrali to co stanowi dla nich wartość, im też cześć i chwała. Chrystus zawsze mówił: jeśli kto chce pójść za mną ….jeśli chce …

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Słonek,Bardzo się cieszę z pozyskania nowego czytelnika i komentatora moich opowieści. Tak jest – nic nie moze odbywać się z przymusu. A taka nauka jak wiara szczególnie. Z doświadczenia własnego wiem, że bardzo wielu wróci z tych wagarów. I podejmie solidna naukę. I praktykę również.Pozdrawiam serdecznie

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.