Gdzie te chłopy ???

   Przewaliły się przez Polskę obchody Święta Kobiet. W mojej szkole jeszcze dzisiaj był wydany uroczysty obiad z tej okazji-po uroczystej akademii oczywiście. Obchody tej miłej skądinąd uroczystości wśród młodzieży trwały od piątku, bo już wtedy samorząd uczniowski ogłosił tzw. „szczęśliwe numerki” dla dziewcząt, co oznaczało zwolnienie ich od odpowiedzi ustnych. W poniedziałek chłopcy wręczali koleżankom i profesorkom piękne róże.

   Ja zaakcentowałem swój udział w obchodach Święta Kobiet tekstem na tym blogu „Polskie Madonny”, który moja córka Małgosia uznała za feministyczny i nakazała traktować tę kwalifikację jako jednoznacznie pozytywną. Podobnie chwaliły mnie za to podejście niektóre panie w komentarzach pod postem. Wreszcie i ONET docenił moje przemyślenia jako istotny wkład w utrwalanie zwyczaju oddawania należnej Paniom wdzięczności za ich wkład w życie rodzin, a wobec niektórych nawet czci podobnej do tej na jaką zasługuje Madonna. W sobotę mój tekst został polecony pod rozwagę w ramach dyskusji  na „Gorący Temat”. Odwiedziło mnie dzięki temu bardzo wielu gości. Tekst poszedł w świat. Zaistniał.

     Ten sam ONET poświęcając kobietom tak wiele miejsca pominął milczeniem dzisiejsze święto – Święto Mężczyzn. Tak jest. Sprawdziłem w Internecie . Od 1999 roku w dniu 10 marca obchodzone jest  w Polsce Święto Mężczyzn . W tym samym dniu kościół katolicki obchodzi Dzień Świętych 40 Męczenników. Czy to nie symptomatyczne skojarzenie?

   Ja świętuję od rana, kiedy usłyszałem w swojej kochanej „Jedynce” Polskiego Radia życzenia dla panów. W pracy przypomniałem się w jednej z klas – z absolutną przewagą dziewczyn – z nutką pretensji w głosie, że zapominają o tych, którzy dopiero co składali im życzenia. Mają wytłumaczenie. W ich wieku nie obchodzi się Dnia Mężczyzny, a Dzień Chłopaka, który przypada w dniu 30 września, powiedziały zaskoczone. To, że same chętnie korzystają ze święta kobiet, a nie jakiegoś Dnia Dziewczyny jakoś nie stanowi dla nich problemu.

   Po powrocie do domu odnotowałem ze smutkiem, że i żona też nie pamiętała o rewanżu. Smutne, ale prawdziwe. Czy tylko mnie się to przytrafiło?

   Panowie, róbmy coś aby nas całkowicie nie marginalizowano !!!

   Przypomnę w tym miejscu, że ten proces trwa już od dawna. Zwrócicie tylko uwagę na słowa piosenki Danuty Rinn „Gdzie ci mężczyźni

http://martynkaa.wrzuta.pl/audio/iwNxb6V6uc/danuta_rinn_-_gdzie_ci_mezczyzni

 Dla lepszej oceny tekstu jeszcze fragment słowny:

 Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy,
mmm, orły, sokoły, herosy!?
Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów,
gdzie te chłopy!? – Jeeeee!

Dookoła jeden z drugim jak nie nerwus, to histeryk,
drobny cwaniak, skrzętna mrówa, niepoważne to, nieszczere.
Jak bezwolne manekiny przestawiane i kopane,
gęby pełne wazeliny, oczka stale rozbiegane.
Bez godności, bez honoru, zakłamane swoje racje
wykrzykuje taki w domu śmiesznym szeptem po kolacji,
śmiesznym szeptem po kolacji, śmiesznym szeptem po kolacji…

Gdzie ci mężczyźni . . .

Bojownicy spraw ogromnych, owładnięci ideami
o znaczeniu wiekopomnym, i wejrzeniu, jak ze stali.
Gdzie umysły epokowe, protoplaści czynów większych,
niż pokątne, zarobkowe kombinacje tuż przed pierwszym.
Nieprzekupni, prości, zacni, wielkoduszni i szlachetni.
Gdzie zeoni, gdzie tytani woli, czynu, intelektu,
woli, czynu, intelektu, woli, czynu, intelektu…?

Gdzie są prawdziwi mężczyźni tacy,
mmm! orły, sokoły, bażanty?
Gdzie ci mężczyźni – u-u-u – na miarę czasów,
gdzie te franty – jeeeeee!
Gdzie, gdzie, gdzie, gdzie!?
Nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie ma, nie
No właśnie: – Gdzie te chłopy są?
Te słowa brzmią jak wołanie na pustyni. Ile to już lat od nagrania słyszymy to wołanie? Jest coraz gorzej, bo coraz więcej powodów powinno spędzać sen z naszych powiek. Wyliczmy kilka z nich:
-Żyjemy przeciętnie o ok. 8 lat krócej niż nasze panie. Pojęcie „Słaba płeć„ przynależy zatem komu?
– Trzykrotnie wzrósł w ostatnich latach odsetek spraw rozwodowych wnoszonych przez kobiety.
– Porzuceni przez swoje partnerki mężczyźni zupełnie sobie nie radzą ze zwykłym prowadzeniem domu staczając się w niebyt.
– Coraz szerzej upowszechnia się wśród młodych małżeństw urlop tacierzyński”,co wskazuje na istotne przesunięcie ról w rodzinie.
Dalszą wyliczankę przejawów marginalizacji mężczyzn mogłyby dokończyć kobiety, co?

   Wspomnę jeszcze na jedną piosenkę, w refrenie której brzmią znamienne słowa ” wymienię cię na lepszy model…”Była ona dość długo przebojem i to jak podejrzewam za sprawą żeńskiej części miłośników muzyki rozrywkowej.

   Stawiam zatem pod rozwagę następującą kwestię: – Czy Parlament powinien już rozpocząć pracę nad równoległą ustawą „o równym traktowaniu mężczyzn i kobiet”, czy sami weźmiemy się za sprawę i przywrócimy pożądane relacje?

 Postscriptum

W trakcie pisania tego tekstu połączyła się ze mną za pośrednictwem Skype moja Małgosia, aby złożyć mi życzenia. Zważywszy na różnice czasu(sześć godzin do tyłu) mam jeszcze sporo czasu, aby cieszyć się tym, że pamiętała o moim święcie.

Moje szczęście domowe – żona, przygotowała w czasie pisania uroczystą kolację podczas której udało się nadrobić zaległości życzeniowe.

Czy przywróciłem pożądane relacje?

17 uwag do wpisu “Gdzie te chłopy ???

 1. ~Lenka pisze:

  Tak walczyłyśmy o to równouprawnienie no i mamy, ale ja uważam, że bez przesady, nie we wszystkich kwestiach jest ono potrzebne- chyba staroświecka jestem trochę:-) Jeśli zaś chodzi o święto kobiet to oczywiście jest o wiele bardziej nagłośnione niż święto mężczyzn, ale dla mnie osobiście mało ważne, dlaczego tylko 8 marca mamy być traktowane jakoś wyjątkowo:-) Głupio mi trochę Tatulu po Twoim poście bo sama zapomniałam o moim mężczyźnie, od którego jednak piękną różę i życzenia 8 marca dostałam:-(

  Polubienie

 2. ~Brzoza pisze:

  Wszystkiego dobrego w Dniu Mezczyzny! Oczywiscie Panu zyczenia sie naleza bez najmniejszego protestu. Innym panom nie zyczylam niczego, bo i oni ostentacyjnie podeszli do Dnia Kobiet jako swieta wymarlych dinozaurow komunizmu. A to przeciez chodzi o zwyczajny kwiatek „dla Ewy” jako mily gest pamieci. Ja lubie w sumie wszystkie swieta, bo niosa one radosc, a jest ona nam wszystkim potrzebna. No i mam marzenie, aby kiedys byc tak „cala grupa” w Dniu Kobiet w Warszawie i isc w tlumie na polskiej manifie. To jest symbol solidarnosci i przekonan. Co do rownouprawnienia, to musielibysmy podyskutowac. Nadal twierdze, ze kobietom jest gorzej. A to, ze panowie czasami zaistnieja w kuchni to juz ich wybor i decyzja. Sa tacy -mistrzowie roznych potraw, przy ktorych panie moga byc tylko „smakoszkami”, bo wbrew tradycji- panowie tam radza sobie lepiej. Coz, zycie pokazuje jednak, ze tych pomagajacych panow jest mniej. A wiekszosc obowiazkow domowych i zawodowych spada na ramiona kobiet. No i tych „prawdziwych chlopow”, o ktorych spiewala Danuta Rinn tez jakby „na lekarstwo”. Zmienily sie oczekiwania, a i ulica jakby wypiekniala, wypachniala, wyrzezbila swe miesnie na silowniach swiata i stokach modnych alpejskich wyciagow. Jakby nie bylo – pojecie „metroseksulanego” osobnika wczesniej nie bylo znane. Tak wiec mozna wlozyc do lamusa haslo, ze „facet powinien pachniec whiski, cygarem i konmi”. Teraz pachnie woda D&G, na nosie ma okularki od Diora a figure mlodego Parysa. Ale czy to jest wazne? Nie. Tak wiec panowie powinni z humorem podejsc do wszelkich nowinek ( nie tylko technicznych) i swietowac swoj dzien jak potrafia najlepiej. A moze kiedys i my docenimy to swieto- nie tylko w ramach pamieci 40 meczennikow koscielnych. Bo meczennic jest duzo wiecej i to nawet w czasach wspolczesnych. Tylko nikt o nich nie pisze. Pozdrawiam marcowo!

  Polubienie

 3. ~Lena pisze:

  Przyznam że ja też nie pamiętałam o tym w tym roku 😦 ale w tam tym roku pamiętałam 🙂 Raczej nie obchodzę tego święta, mało o nim słychać, ale za to dzień chłopaka owszem…Wtedy pamiętamy o wszystkich chłopakach i mężczyznach 😀 może kiedyś się to zmieni i będziemy o wszystkich pamiętać w tym dniu jaki jest 10 marca… I oczywiście wszystkiego co najlepsze z okazji Dnia Mężczyzn 😀

  Polubienie

 4. ~Tatul pisze:

  Wszystkim Paniom serdecznie dziękuję za życzenia. Powiedzcie jednak, czy mężczyźni nie są pomijani tendencyjnie w takich świętach jak minione, czy dajmy na to w Dniu Ojca, czy Dniu Dziadka?Kobietom jednak bardziej te dzwony biją.Pozdrawiam

  Polubienie

 5. ~misia4 pisze:

  Ja też przybiegłam z życzeniami. Wiem, że spóżnione, ale za to szczere. Bardzo szanuję mężczyzn i uważam, że odpowiedni mężczyzna czyni kobietę lepszą i mądrzejszą, i oczywiście odwrotnie. Dlatego ukłon w stronę mężczyzn. Jeśli będziemy się nawzajem szanować i rozumieć. Wszystko będzie w równowadze:-) Pozdrawiam serdecznie:-)

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   misia4. Święte słowa. Szanujmy się więc i choćby na zasadzie równowagi dostrzegajcie Panie okazję do rewanżu w świętowaniu tych dni.Pozdrawiam

   Polubienie

 6. ~Etosia pisze:

  Myślę,że każdy ma prawo do świętowania skoro takie święta ustanowiono.Nie każdy jednak zasługuje na jednakowe traktowanie.To jest jak nagroda.Coś za coś!Popieram w tym względzie przedmówców i pozdrawiam.

  Polubienie

 7. ~W.Z pisze:

  Jestem spózniona ale na życzenia nigdy nie jest póżno ,wszelkiej pomyślności za Twoim pośrednictwem dla tej naszej wspanialej brzydszej polowy .Jesteście naszymi filarami i wsparciem ,ale przeciez swietujecie caly rok ,a kobiety maja ten jeden szczególny dzień raz w roku .

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   W.Z..Że jesteśmy filarami – to fakt, ale, że świętujemy cały rok to gruba przesada. Obserwując jednak fakty z życie wiem, że mozna się dogadać. Pozdrawiam.

   Polubienie

 8. ~Patka pisze:

  Przyznaje sie bez bicia tez nie wiedzialam o ów świecie męzczyzn;p dowiedzialm sie od mojego chlopaka,ktory zadzwonil z pretensjami,że o czyms zapomnialam;DNo ale czy to sprawiedliwe??2 świeta dla pamów a jedno dla pan??hmmm;p my wkoncu bardziej sie poswiecamy rodzac dzieci, prowadzac dom czy chodzby nawet oddajac krew co miesiac ;p ;D nasi Panowie kochani nie musza przez to przechodzic;p hehe

  Polubienie

 9. ~Ela pisze:

  Ja powiem tak.. Według mnie mężczyzna powinien być mężczyzną. To on powinien być dla kobiety, tej słabszej istotki ostoją i osobą która zawsze obroni. Kobieta powinna czuć się bezpiecznie. Panowie powinni się starać i opiekować. A to co się teraz dzieje że Panie wzięły wszystko w swoje ręce raczej mnie nie dziwi. A dlaczego? No panowie jak to Panowie, rozleniwili się w dzisiejszych czasach, (oczywiście nie wszyscy) ale nie jest tak jak kiedyś, gdzie kobieta była ważna i panowie robili wszystko aby ją zdobyć. Były traktowane z szacunkiem, przynajmniej tak mi się zdaje… Teraz gdy robią więcej czują może jakiś respekt wśród płci przeciwnej. To wszystko zależy od osoby i jej charakteru:) Gdzie te chłopy? Są, są pewnie, tylko się ukrywają. Można także zapytać na odwrót.. Gdzie te baby? nie prawda? widząc dzisiejsze dziewczęta. TO PO PROSTU WSZYSTKO ZALEŻY OD OSOBY…nic więcej.Co do świąt, typu Dzień Kobiet, lub Dzień Mężczyzn… Pamięć jest ważna, to wiadome, ale takie dni powinny być na co dzień. Hm nie no bez przesady ale powinno się doceniać kogo się ma u boku jak najczęściej. Tak, to miłe jak ktoś pamięta… A więc nie zapominajmy. I my o naszych Panach i Panowie o nas:)Pozdrawiam Pana serdecznie:)

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   Elu, święta prawda. O takie rozumowanie mi chodzi.Ważne jest partnerstwo. Nie musimy myślec tak samo, ale musimy patrzeć w jedna stronę i chcieć tego samego.Prawda?

   Polubienie

 10. ~mira pisze:

  „Porzuceni przez swoje partnerki mężczyźni zupełnie sobie nie radzą ze zwykłym prowadzeniem domu staczając się w niebyt” – czemuż to, ach czemuż? Czy jest to trudniejsze niźli fizyka jądrowa, mechanika kwantowa lub gra w Grand Theft Auto?

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   miro, dobre pytania. Nie radzą sobie ze zwykłymi sprawami i to przytaczają badacze zjawiska. Nie wiem czy jest jakaś korelacja pomiędzy fizyką kwantową a zaradnością życiową. Jeśli jest taka zależność, to zapewne ujemna. Apelowałem do chłopów, aby poważnie się zastanowili nad sobą.Jeszcze dzisiaj pytałem się dwóch pań o to ,czy złożyły życzenia swoim mężczyznom i ….nie złożyły. Mówią, że nie ma tradycji ??? No więc gdzie te chłopy?

   Polubienie

 11. Ja myślę, że problem leży w rywalizacji, którą uważam za błąd ,powinniśmy współpracować, szanować się i uzupełniać się wzajemnie, bo chyba tak zostaliśmy stworzeni w genialnym zamyśle Stwórcy i nikt nie jest gorszy ani lepszy w Jego oczach. Problem, tak mi się wydaje, leży w dużej mierze w procesie wychowania i w edukacji, jakie wzorce przekazujemy ,dzieciom i młodym ludziom w rodzinach w szkołach w mediach.Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego świętowania w radości ,wspólnej zabawy i wzajemnego szacunku:))

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.