Walenty – zakochanych Święty

Walenty dla wszystkich

Mamy dzisiaj coraz szerzej uznawany w Polsce Dzień Zakochanych. Oryginalna manifestacja uczuć jest mile widziana.Wczoraj mieliśmy w szkole ostatni dzień nauki przed feriami. To nic, że przypadł w dniu 13-tego, i w dodatku w piątek. Atmosfera była radosna, bo w perspektywie dwa tygodnie odpoczynku, bo nikt nie pyta również z tego powodu, że to już Walentynki. Młodzież przygotowywała jakieś programy artystyczne, których nie miałem jednak okazji obejrzeć, bo w jednej szkole kończyłem pracę zanim rozpoczęto uroczystość, a do drugiej dotarłem już po zakończeniu . Wiem tylko, że pomysł z przesyłaniem sobie życzeń odczytywanych później przez radiowęzeł zupełnie się tym razem nie sprawdził. Znak czasu. Prawie każdy ma komórkę i odpowiednio ja w tym dniu wykorzystuje, i to w sposób intymny, a nie publiczny.

Dla zaakcentowania tej uroczystości, wzorem lat minionych wykonałem gazetkę  okolicznościową w mojej sali No.15 w ekonomiku w Staszowie. Umieściłem na niej różne Walentynkowe akcenty, wskazując na potrzebę okazywania swoich uczuć osobom bliskim naszemu sercu. Do tego doszły kolorowe, Walentynkowe kartki z życzeniami jakie w tym celu przez lata gromadziłem. Po zakończeniu ostatniej lekcji, wychodząc z sali spojrzałem na te kartki i postanowiłem sprawdzić dlaczego niektóre dziewczyny zaglądały na ich odwrotną stronę. Sprawdzić kto, komu, i czego życzył. Dwie kartki spośród wielu były autorstwa mojej córki Ani i były kierowane do Mamy. Pochodziły sprzed 12 – 15 lat. Przeczytałem, zadumałem się i … postanowiłem zabrać je do domu aby zwrócić je adresatce, a przy tym – dla jeszcze lepszego efektu – złożyć jej po raz nie wiem już który swoje życzenia. Tak jak się spodziewałem wzruszenie ogarnęło moja żonę, bo takie niespodziewane i zaskakujące, a przy tym ciepłe było to odświeżenie pamięci. Uwieczniłem to na fotografii. Carpe diem – powiadali starożytni. Trwaj chwilo mówię ja.

Opisuję te scenki z naszego życia rodzinnego patrząc na sprawę tego święta z punktu widzenia osoby mocno już dorosłej. Czas kiedy były pisane te kartki, to lata zaszczepiania u nas anglosaskiej z rodowodu, ale sympatycznej przecież  mody. Dzisiaj to święto obchodzone jest już masowo, jednak głównie chyba przez ludzi młodych. Już sam  – Św. Walenty – patron ludzi chorych na epilepsję wskazywałby na to, że wyznawcami powinni być zwłaszcza wszyscy zakochani w sposób przypominający chorych z tej grupy chorób cywilizacyjnych. Najwięcej takich chorych  znajdziemy pośród młodych właśnie. Często jest to wiek szkolny, a zakochanie przychodzi jak grom z jasnego nieba. Na refleksję o celowym doborze ludzi jeszcze jest za wcześnie. Rodzi to wiele dramatów, ale bywa, że tak jak szybko wpadają w euforię tak szybko z niej wypadają.

Wszyscy mamy prawo do miłości. To najpiękniejsze z uczuć jakie nadają sens ludzkiemu życiu. Pamiętając, że : MIŁOŚĆ TRZEBA DZIELIĆ, ABY JĄ MNOŻYĆ  okazujmy sobie te uczucia jak najczęściej. Nie tylko w Dniu Św. Walentego. Czy intencje księdza Twardowskiego zawarte w jednym z jego wierszy nadają się do cytowania tylko na pogrzebach? Wtedy jest już za późno, aby okazywać uczucia tym , których opłakujemy. Spieszmy się kochać już od dziś, póki żyją!!!
Ja , dla przykładu, kieruję tą drogą do wszystkich moich bliskich, znajomych a także zaglądających tu nowych, internetowych przyjaciół najcieplejsze życzenia, nucąc za Skaldami;

Z całego serca życzę Ci
Uśmiechów serca na twarzy
I samych jasnych, ciepłych dni
Wszystkiego o czym marzysz…

Cytuję z pamięci, więc poprawcie mnie jeśli coś przekręciłem.

Mili Panowie
Przemiłe Panie
Dziś na tym zakończę
Tatulowe bajanie.

19 uwag do wpisu “Walenty – zakochanych Święty

 1. ~..Weronika.. pisze:

  Znowu bardzo ciekawy post, aż chce sie czytać. Rzeczywiście mi tak samo spodobała sie gablotka z tematem o Walentynkach z resztą jak każda, ale ta szczególnie przyciągnęła moja uwagę. Szczerze mówiąc mnie tak samo zastanawiało to czy na odwrocie tych kartek jest coś napisane, ale pomyślałam później, że może Pan kupił te kartki specjalnie tylko żeby je tak umieścić. Ale jak widać sie myliłam 🙂 Widzę, że kartki sprzed kilku lat nie różniły sie tak bardzo od tych dzisiejszych, ale w tamtych czasach ludzie bardziej obchodzili to święto bo teraz to są komórki, internet i różnego rodzaju środki transportu dzięki którym można sie łatwo dostać w każde miejsce. Natomiast kiedyś ludzie nie mając tego wszystkiego starali sie bardziej aby wysłać swojej ukochanej osobie jakiś mały upominek lub miłosny wierszyk. I Pan to pokazał wstawiając do tego postu różnego rodzaju zdjęcia pokazujące to jak ludzie starali się, o to by druga połówka dostała jakiś miły upominek. Natomiast te słowa: „MIŁOŚĆ TRZEBA DZIELIĆ, ABY JĄ MNOŻYĆ” zapamiętam do końca życia 🙂

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Weroniko. Cieszę sie z pozyskania nowego czytelnika i komentatora . Jesteś nielicznym wyjątkiem wsród młodych ludzi, których próbowałem zainteresować blogiem.Dla większości przeszkodą nie do przeskoczenia są zbyt trudne i do tego zbyt długie teksty. Tym bardziej się cieszę, że podzielasz moje opinie w wielu kwestiach. Liczę,że pozostaniesz w kręgu czytających. Pozdrawiam.

   Polubienie

   • ~..Weronika.. pisze:

    Powiem Panu, że po ostatniej lekcji zainteresowała mnie ta strona i treści jakie znajdują sie tu. Wszystko jest na czasie i mimo, że posty są długie to szybko i zrozumiale sie je czyta. Dlatego będę tu na bieżąco i czekam na kolejne posty.

    Polubienie

 2. ~Stanisław pisze:

  Miło powspominać oglądając kilkunastoletnie kartki walentynkowe.Bardzo trafny komentarz do wiersza ks. Twardowskiego.Mieszkam obok kościoła i widzę że co drugi nekrolog opatrzony jest tym cytatem. :ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ JUŻ OD DZIŚ: Podpisuję się pod tym obiema rękami.

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   Panie Stanisławie, dziękuję za pozytywna ocenę mojego opowiadanka. Może znajdzie sie więcej podobnie myślacych i zacznie się choćby maleńka zmiana na tym łez padole?

   Polubienie

 3. ~Brzoza pisze:

  „Jestesmy smiertelni tam, gdzie jestesmy bez milosci. Niesmiertelni- tam, gdzie kochamy”- K.JaspersWazne swieto, chociaz nie wszyscy je obchodza. Skarza sie na komercje i to, ze „kazda kochac raz w roku”. A ja to swieto lubie. Pamietam czasy- lata 80-te i kartki, ktore otrzymywalam. Nie jest prawda, ze Walentynki to wymysl amerykanizacji. Kartki, ktore Pan posiada swiadcza o tym, ze sw. Walenty znany byl dawno. Ja moje -takie „mniej prywatne” przynioslam dzisiaj do szkoly. Papeterie robione ( nie bylo wtedy jeszcze takich wymyslnych i pieknych- jakie sa obecnie), serca, Amorki- wszystko w kolorach milosci. I chyba o to chodzi. W USA jest zwyczaj, ze nauczycielom daje sie kartki, misie, czerwone roze , czekoladki. Dzieci takze wymieniaja sie malymi karteczkami miedzy soba. No i w piatek mieli impreze klasowa. Mile to bardzo. Ubrani na czerwono wszyscy maszeruja do szkoly. A potem w domach – objadaja sie slodyczami. Przyjemnie jest powiedziec komus, ze sie go kocha albo lubi. Przyjemnie jest to uslyszec lub przeczytac. Dlatego nie bojmy sie slow, bo one koja, sprawiaja, ze dzien staje sie piekniejszy. A ile emocji i radosci daje przeczytana kartka – widac po zdjeciu Pana zony. Dlatego swietujmy Walentynki. Radosnego Dnia Sw. Walentego dla Pana, rodziny i wszystkich czytelnikow „Opowiesci” !

  Polubienie

 4. ~Dorinka pisze:

  Dzień dobry, a właściwie dobry wieczór. To dobrze, a nawet wspaniale że pan pamiętał o swojej żonie;-)No ja święta zakochanych w żaden sposób nie obchodzę, ale myślę, że idea – piękna. Cóż mam dodać.. Co do organizowanych imprez szkolnych to muszę przyznać, że trudno jest na pewno osobom chętnym coś organizować, bo ostatnimi czasy każdy jakby ,,boi” się czegoś spróbować z czymś się odkryć, więc brak uczestników tych bardziej szalonych pomysłów. Cieszę się, że miło upłynęło panu to święto i pozdrawiam:)

  Polubienie

 5. ~Dorinka pisze:

  Ajć zapomniałam o jednej bardzo ważnej rzeczy… Co do wiersza Twardowskiego to znam czytałam i to co mnie w nim od razu ujęło to owy pośpiech, którego nam brakuje… (tak w naszym świecie pełno pośpiechu ale tam gdzie być powinien to oczywiście deficyt) Zawsze wszelkie naprawy i wyznania odkładamy na dalszy plan, kiedy bardzo często już za późno. Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy… Po prostu piękny wiersz:)

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   Dorinko, już się obawiałem,że porzuciłaś zwyczaj komentowania moich postów. Tym bardziej cieszy mnie komentarz, z akcentem na potrzebę posłuchania apelu ks. Twardowskiego.Jest nas wiecej . Pozdrawiam

   Polubienie

 6. ~Asia pisze:

  Dzień Świętego Walentego jest szczególnym dniem o którym warto pamiętać. W szukaniu własnej drogi życiowej nie powinniśmy zapominać o najważniejszej wartości naszego ziemskiego życia – jaką jest Miłość.”Czym leczyć gorycz bezradności Czym sukces i czym wielka sława gdy w życiu nie ma się miłości.” Piękne słowa, które odzwierciedlają to co nadaje głębszy sens naszemu życiu.Czym byłoby nasze życie bez tego Kogoś – kto jest obok.Ten szczególny dzień powinien trwać nie raz w roku lecz cały rok.

  Polubienie

 7. ~Sylwia pisze:

  Przyznam,że czekałam na post o wlentynkach. I spodziewałam się trochę ironicznego Pana spojrzenia na ten dzień. A jednak nie:) Podoba mi się idea,by w tym dniu okazać uczucie wszystkim tym,których sie kocha,a nie tylko tej „drugiej połowie”. Nawet drobny gest może ucieszyć i wzruszyć bliskich. Tylko stanowczo częściej,nie tylko 14 lutego. Pozdrawiam i życzę udanych ferii:)

  Polubienie

 8. kasia_bytom_1993@autograf.pl pisze:

  Małe buciki z różową kokardką osadzone na pulchnych nóżkach z wolna niosły swą właścicielkę, a cukierkowa sukienka z każdym krokiem falowała coraz mocniej. Czerwone wargi młodej pannicy wygięte w dziwnym grymasie ukazywały cztery białe ząbki, a okrągłe policzki coraz bardziej zakrywały niebieskie tęczówki. Jej rączki uniesione wysoko ponad główkę, trzymały palce kruczowłosej kobiety, która była oparciem dla swojej pociechy. Śliczny obraz jednak zamazuje się, a jasność spowija czerń. Ktoś podchodzi i z ciemnego odtwarzacza DVD wyjmuje płytę, cicho przy tym przeklinając.Perfekcyjny obrazek rodzinny pokrywają ciepłe kolory do momentu, w którym młode pokolenie zaczyna wyfruwać z familijnego gniazda. Ten przełomowy moment przynosi wiele głupoty i gorzkich słów rzuconych od strony rodzicieli. W rezultacie idealna konstrukcja zbudowana na zaufaniu zaczyna się sypać, niczym domek z kart na wietrze. Rodzina ulega przeterminowaniu.Nowojorski klan Tucci to jeden z tych przypadków, którym możemy doczepić plakietkę ‚wyjątkowi’. Walcząc z kryzysem, przesuwają kolejne terminy przydatności i tym samym stanowią ród idealny. Czy nie jest to jednak tuszowanie niewygodnej prawdy? By odpowiedzieć na to pytanie musimy przeanalizować piętnaście części składających się na wielką historię wyżej wspomnianej rodziny. Tylko to pozwoli Nam zrozumieć ich losy i ocenić, czy oprócz więzów krwi łączy ich coś więcej…Zapraszamy serdecznie:http://folks.bb4u.pl

  Polubienie

 9. ~Kwiat06 pisze:

  Walentynki to zdecydowanie dzień okazywania sobie uczuć. Ale czy szczerych i prawdziwych??? Co do tego nie byłabym pewna. Robimy dużo szumu wokół tego dnia. Rozmyślamy co dać swojej drugiej połówce, jaką kartke wybrac itd. Ale czy to ma sens. Jeśli o mnie chodzi to nie. Miłość popowinniśmy okazywać sobie bez zbęnego rozgłosu. To prywatność dodaje uroku a nie pokazywanie wszem i wobec, że jesteśmy zakochani. Miłość jest w nas le jak to powiadają Amar y seber nopuede ser- myślenie i miłość wykluczają się wzajemnie.

  Polubienie

  • Tatul pisze:

   Kwiat06. Ja tam dalej będę propagował okazywanie sobie uczuć przy każdej okazji – nie tylko Święta Walentego. Zgoda,że należy to robić prywatnie. I nie tylko w układzie damsko-męskim.Nie zgadzam się z twierdzeniem, że miłość i rozum wykluczają się wzajemnie. Każdy zna przynajmniej parę osób, które kierowały się tylko uczuciami a potem okazywało się, że „pudło”z takim wyborem.Nie wystarczy powiedzieć wtedy: „gdzie ja oczy miałe(a)m” . Trzeba takim zawiedzionym powtarzać ludowe przysłowie: „widziały gały jak wybierały”.Nic to już jednak nie pomoże. Miło,że czytasz i komentujesz. Dziękuję

   Polubienie

 10. ~wiki66615@wp.pl pisze:

  Witam:)No i znów tutaj zaglądam w Anglii tak szybko mija czas, że dosłownie każdą wolną chwilkę jeśli mam to tutaj jak zawsze zaglądam:).Tak,tak Ohhh ten przewrotny Walenty, to bardzo miły i bardzo przyjemny dzień i oczywiście wtedy gdy kogoś bliskiego się ma przy Sobie i czuje się jego obecność wtedy i są wspólne wspomnienia, przypominanie sobie nawzajem chwil w których się poznaliśmy, różne śmieszne sytuacje, różne też smutne sytuacje, ale wszystko z miłości:)Tak jak koleżanka powiedziała ta gablotka jest poprostu cudowna:)Co to znaczą wspomnienia…są poprostu cudowną chwila w naszym życiu, czymś co napawa Nas coraz to większą miłością z dnia na dzień coraz to głębszą.W ten dzień gdy siedzimy blisko kogoś myślimy jak dobrze, że Mamy własnie go przy sobie i jak bardzo jesteśmy szczęśliwi Pan jedyny wie jak opisywałam kiedys to co przeszłam teraz mam inne życie,kogoś kto bardziej mnie docenia,kogo kocham i mam nadzieję, że to już do końca:)Pozdrawiam Marcjannna M.

  Polubienie

  • ~Tatul pisze:

   wiki 66615Bardzo się cieszę z tego,że mimo oddalenia i nawału obowiazków znajdujesz chwile na kontakt ze mna. Cieszę się z tego, że się cieszysz i doznajesz wzajemności w uczuciach. Powodzenia Marcjanno.

   Polubienie

 11. Reblogged this on Tatulowe opowieści i skomentował(a):

  Walentynki, to chyba już powszechnie uznawany u nas dzień życzliwości okazywanej nie tylko najbliższych naszym sercom ludzi.
  Sympatyczna okazja do podniesienia ciepła wzajemnych relacji przed nami.
  Czy z niej skorzystamy?

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.